چه چیزی باعث عفونت قارچی واژن می شود؟

از هر چهار زن، سه نفر حداقل یک عفونت قارچی واژن دارند و تا نیمی از زنان بیش از یک مورد را دارند. (۱)

به عبارت دیگر، این نوع عفونت واژن بسیار شایع است.

عفونت های مخمری می تواند در چندین نقطه از بدن رخ دهد. رایج ترین مناطق عبارتند از:

  • دهان که در آن عفونت برفک نامیده می شود (۲)
  • روی پا، به عنوان پای ورزشکار
  • روی اندام تناسلی

هنگامی که عفونت قارچی در واژن زنان ایجاد می شود، باعث ایجاد نوعی ولوواژینیت یا التهاب فرج و واژن می شود.

عفونت های مخمری واژن با نام های کاندیدیاز واژینال، کاندیدیاز ولوواژینال و واژینیت کاندیدیال نیز شناخته می شوند. (۳)

مخمر – یک قارچ تک سلولی – همچنین می تواند باعث عفونت در افراد دارای اضافه وزن شود که دارای چین های پوستی هستند که روی یکدیگر ساییده می شوند و یک محیط تاریک و مرطوب در این چین ها ایجاد می کنند. این عفونت ها اینترتریگو کاندیدیال نامیده می شوند. (۴)

ما معمولاً در سراسر بدن و روده‌هایمان مخمر داریم و نقش مهمی دارد زیرا در کنار باکتری‌ها زندگی می‌کند.

زمانی که عدم تعادل در فلور طبیعی وجود دارد [environment] در واژن، مخمر می‌تواند سنگین‌تر شود و عاملی شود که ما به عنوان یک عفونت قارچی علامت‌دار می‌شناسیم. در واژن، این علائم معمولاً شامل خارش، ترشح، قرمزی و سوزش است.

چه چیزی باعث عفونت قارچی واژن می شود؟

کاندیدا آلبیکنس گونه‌ای از مخمر است که بخشی طبیعی از میکروب‌هایی است که در دستگاه گوارش شما زندگی می‌کنند.

مقادیر کمی از مخمر نیز در نواحی مختلف گرم و مرطوب در سراسر بدن از جمله دهان، رکتوم، واژن و بخش‌هایی از پوست زندگی می‌کند.

C. آلبیکنس تنها گونه از جنس Candida نیست که در بدن زندگی می‌کند. سایر گونه های رایج عبارتند از C. گلابراتا، C. parapsilosis، C. tropicalis و C. کروسی.

این پنج گونه مخمر باعث بیش از ۹۰ درصد عفونت‌های مخمری واژن می‌شوند، اما بیشتر این عفونت‌ها به دلیل C هستند. آلبیکنس. (۵)

برخی از مطالعات تخمین می‌زنند که حدود ۲۰ درصد از زنان سالم و بدون علامت، کاندیدا در واژن خود زندگی می‌کنند. (۱)

اما C. این گزارش خاطرنشان می‌کند که albicans ۸۵ تا ۹۵ درصد از Candida سویه‌های مخمر جدا شده از واژن را شامل می‌شود.

رشد بیش از حد C. albicans (یا سایر گونه‌های Candida ) در واژن باعث عفونت قارچی می‌شود.

گونه‌های کاندیدا همچنین باعث برفک و اینترتریگوی کاندیدا می‌شوند (کاندیدا معمولاً در دهان یافت می‌شود اما نه روی پوست، به جز در مناطق گرم و مرطوب).

اما پای ورزشکار توسط گونه‌های قارچی مختلف، به‌ویژه Trichophyton rubrum، T ایجاد می‌شود. interdigitale و Epidermophyton floccosum. (۶)

چگونه عفونت های مخمری ایجاد می شود

بدن شما به طور معمول در تنظیم خود بسیار خوب است و تمام سطوح شیمیایی مناسب را برای عملکرد خوب حفظ می کند.

علاوه بر این، جمعیت C. albicans به طور طبیعی توسط باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌هایی که میکروبیوم شما را می‌سازند، یعنی جامعه میکروارگانیسم‌هایی که در بدن شما ساکن هستند، کنترل می‌شود.

با این حال، گاهی اوقات مشکلاتی رخ می دهد که این شیمی را تغییر می دهد، برخی از عملکردهای بدن را از تعادل خارج می کند، و همچنین تعادل میکروبی را به هم می زند.

وقتی این اتفاق می‌افتد، ترازو ممکن است به نفع C خم شود. albicans، به قارچ اجازه می دهد خارج از کنترل رشد کند و باعث عفونت قارچی شود. (۱)

علائم رایج عفونت های قارچی واژن عبارتند از:

  • خارش واژن و احساس سوزش در ناحیه واژن، از جمله لابیا و فرج
  • ترشحات سفید واژن که گاهی اوقات شبیه به پنیر کوتیج توصیف می شود (اما بو نمی دهد)
  • درد هنگام ادرار کردن یا رابطه جنسی
  • قرمزی و تورم فرج (۷)

این علائم ممکن است توسط تعدادی از شرایط دیگر، از جمله عفونت ویروس هرپس سیمپلکس، عفونت دستگاه ادراری (UTI)، واژینوز باکتریایی، و برخی از عفونت های مقاربتی (STIs) ایجاد شود. همچنین ممکن است علائم مشابهی با آتروفی واژن یا لیکن پلان فرج یا واژن، در میان سایر مشکلات مزمن احتمالی داشته باشید. اگر علائم فوق را دارید و سابقه عفونت های مکرر قارچی ندارید، برای ارزیابی، تشخیص و درمان مناسب برای هر بیماری که ممکن است باعث علائم شود، به پزشک خود مراجعه کنید.

چه عواملی در شیوه زندگی به عفونت های قارچی کمک می کند؟

انواع عوامل سبک زندگی ممکن است در ایجاد عفونت قارچی واژن نقش داشته باشند.

به عنوان مثال، پوشیدن لباس‌های زیر تنگ یا لباس‌های زیر ساخته شده از پارچه مصنوعی که اجازه نمی‌دهد ناحیه «نفس بکشد» باعث رشد بیش از حد مخمر می‌شود. لباس زیر نخی یا ابریشمی جاذب بهترین است.

علاوه بر این، عدم تعویض فوری لباس های شنا یا لباس های ورزشی، محیطی مناسب برای رشد مخمر ایجاد می کند.

استفاده از برخی محصولات بهداشتی زنانه بدون نسخه، مانند دوش‌ها، اسپری‌های معطر، و حتی حمام حباب‌دار، ممکن است تعادل میکروبی طبیعی در واژن را مختل کند و منجر به عفونت قارچی شود. (۸)

اضافه وزن همچنین می‌تواند به عفونت‌های قارچی، هم در واژن و هم در چین‌های ناحیه تناسلی کمک کند، همانطور که رژیم غذایی سرشار از قند (منبع غذایی برای مخمر) می‌تواند نقش داشته باشد.

کودکان و بزرگسالان پوشک نیز ممکن است به دلیل رطوبت محبوس شده در ناحیه پرینه به عفونت های قارچی با علائم مشابه مبتلا شوند و افرادی از جمله دختران و پسران جوان می توانند با حمام های حباب دار یا عدم تعویض لباس های شنا یا لباس های زیر مرطوب یا مرطوب دچار عفونت قارچی شوند. عفونت های قارچی در زنان زایمان بیشتر از مردان است.

چه شرایط پزشکی می تواند خطر عفونت را افزایش دهد؟

بسیاری از زنان اولین عفونت قارچی خود را در دوران بارداری یا مصرف قرص‌های ضدبارداری دچار می‌شوند.

برخی از زنان به دلیل تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی به دلیل رشد بیش از حد مخمر به عفونت واژن مبتلا می شوند (عفونت های قارچی در زنان یائسه و دخترانی که هنوز پریود نشده اند کمتر شایع است).

اگر دیابت دارید، اگر قند خونتان به خوبی کنترل نشود، ممکن است متوجه شوید که عفونت‌های قارچی مکرر یا مزمن را تجربه می‌کنید.

بیماری‌هایی که ایمنی شما را کاهش می‌دهند، مانند HIV یا ایدز، همچنین می‌توانند منجر به عفونت‌های قارچی مکرر شوند. (۹)

چگونه آنتی بیوتیک ها و عفونت های مخمری به هم مرتبط هستند

برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها با از بین بردن باکتری‌های طبیعی دستگاه تناسلی، رشد بیش از حد مخمر را تشویق می‌کنند، که تعادل جامعه میکروبی واژن را از بین می‌برد و رشد مخمر را آسان‌تر می‌کند.

با این وجود، اکثر زنانی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند، به عفونت های مخمری علامت دار مبتلا نمی شوند. این خطر معمولاً فقط با ۲۰ درصد از زنانی مرتبط است که قبلاً با کاندیدا کلونیزه شده اند. (۱)

استفاده از پروبیوتیک‌ها هنگام مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است با بازیابی باکتری‌های خوب کمک کند.

بهترین منابع پروبیوتیک‌ها ماست ارگانیک با کشت‌های باکتری زنده و مکمل‌هایی هستند که حاوی باکتری‌های «خوب» هستند – به دنبال عبارت «لاکتوباسیلوس» یا «اسیدوفیلوس» روی برچسب باشید.

یک مطالعه نشان داد که مصرف پروبیوتیک در حین استفاده از آنتی بیوتیک ها می تواند خطر اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک را تا ۳۸ درصد کاهش دهد. این متاآنالیز موارد زیر را توصیه می کند:

  1. پروبیوتیک ها را ظرف دو روز پس از شروع آنتی بیوتیک شروع کنید.
  2. پروبیوتیک ها را فقط برای مدت زمان مصرف آنتی بیوتیک مصرف کنید (بعد از اتمام دوره آنتی بیوتیک نیازی به طولانی شدن دوره پروبیوتیک ها نیست).
  3. کمترین دوز توصیه شده از واحدهای تشکیل دهنده کلنی (CFUs) را روزانه برای دوز خود مصرف کنید – بیشتر بهتر نیست. ماست یا پروبیوتیک باید دارای CFUهای فهرست شده باشد.

در استفاده از پروبیوتیک ها خطر عوارض جانبی مشاهده نشد. (۱۰)

نحوه ارتباط استروئیدها و عفونت های مخمری

استروئیدها نوع دیگری از داروها هستند که می توانند باعث ایجاد عفونت در افراد از مخمر شوند.

بیشتر بخوانید
آناناس و بارداری: آیا خوردن آن بی خطر است؟

هر چه دوز بالاتر و طولانی‌تر از آن‌ها استفاده کنید، خطر آن بیشتر می‌شود، اما حتی کرم‌های استروئیدی موضعی با قدرت کم نیز ممکن است عفونت‌های مخمری را با کاهش دفاع طبیعی بدن افزایش دهند. (۱۱)

خلاصه در مورد عفونت های مخمری

خبر خوب این است که بیشتر عفونت‌های قارچی به راحتی با کرم‌ها یا شیاف‌های ضد قارچی که بدون نسخه یا از طریق نسخه خریداری می‌شوند، درمان می‌شوند.

اگر فکر می کنید که عفونت قارچی واژن دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد گزینه های درمانی خود صحبت کنید.

استفاده از کرم های OTC برای خانم ها قبل از تشخیص پزشک توصیه نمی شود، زیرا علائم عفونت های قارچی مشابه علائم سایر عفونت های واژن مانند واژینوز باکتریایی است.

بیشتر عفونت‌های قارچی ظرف چند روز پس از شروع درمان فروکش می‌کنند. (۳)

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه