چه چیزی باعث کلسترول بالا می شود؟

احتمالاً هشدارهای مربوط به کلسترول بالا را شنیده اید. به طور خاص، چگونه داشتن آن می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را در فرد افزایش دهد.

اما کلسترول به خودی خود بد نیست – در واقع برعکس. بدن شما به آن نیاز دارد.

کلسترول زمانی مشکل ساز می شود که مقدار زیادی از آن در جریان خون شما باشد که تقریبا همیشه قابل پیشگیری است.

دکتر جاشوا سپتیموس، دانشیار پزشکی بالینی و مدیر پزشکی می گوید: “کبد شما کلسترول تولید می کند. در واقع، تمام کلسترول مورد نیاز شما را تولید می کند. بخش مشکل این است که رژیم غذایی و عادات سبک زندگی ما نیز می تواند بر سطح کلسترول ما تاثیر بگذارد.” کلینیک های همان روز از گروه مراقبت های اولیه متدیست هیوستون.

چه چیزی باعث کلسترول بالا می شود؟

و در حالی که بدن شما راهی برای مقابله با کلسترول اضافی موجود در جریان خون شما دارد، اما همیشه نمی تواند به طور موثر مقادیر اضافی آن را کنترل کند.

کلسترول چیست و چگونه عمل می کند؟

کلسترول یک ماده مومی شکل است که بدن شما به آن متکی است:

 • یکپارچگی ساختاری سلول های خود را حفظ کنید
 • هورمون تولید کند
 • ویتامین D درست کنید

دکتر سپتیموس می گوید: “کلسترول به دلیل نقش های مهم زیادی که ایفا می کند، باید در سراسر بدن شما حرکت کند. این کار را از طریق جریان خون انجام می دهد و به عنوان بخشی از مولکول های بزرگتر به نام ذرات لیپوپروتئین حرکت می کند.”

بیشتر بخوانید
آسیستول چیست؟

کلسترول بالا می تواند به دلیل وجود لیپوپروتئین در جریان خون شما بیشتر از نیاز بدن باشد که به نوبه خود احتمال تجمع کلسترول و آسیب رساندن به شریان ها را افزایش می دهد.

علائم کلسترول بالا چیست؟

در نهایت، کلسترول بالا می تواند منجر به تشکیل رسوبات چربی (به نام پلاک) در شریان های شما شود. این تجمع باعث سخت شدن و باریک شدن آنها می شود و بر جریان خون تأثیر می گذارد – که به آن تصلب شرایین می گویند.

“اگر کلسترول شما بالا باشد، احتمالاً تا دیر نشده علائمی نخواهید داشت. تا ۷۵ درصد از افراد مبتلا به بیماری قلبی اولین علامت حمله قلبی را تجربه می کنند. با این حال، پزشک شما می تواند سطوح بالای کلسترول را با استفاده از آزمایش خون تشخیص دهد. دکتر سپتیموس می افزاید.

حتی اگر شما اثرات آن را احساس نمی کنید، با گذشت زمان این کاهش جریان خون می تواند منجر به بیماری عروق کرونر و بیماری شریان مغزی شود – با علائم و عوارضی از جمله:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • حمله قلبی
 • سکته

آترواسکلروز همچنین می تواند منجر به بیماری شریان محیطی شود که می تواند باعث درد پا در هنگام راه رفتن شود.

علاوه بر این، وجود لیپوپروتئین اضافی در جریان خون می تواند منجر به ناپایدار شدن هر پلاک موجود شود.

دکتر سپتیموس هشدار می دهد: «اگر پلاک ناپایدار از دیواره سرخرگ جدا شود، می تواند منجر به تشکیل لخته خون شود که بسته به محل تشکیل لخته، می تواند به سرعت منجر به حمله قلبی یا سکته شود».

بیشتر بخوانید
6 غذای کم سدیم برای بهبود سلامت قلب

۵ دلیل ممکن است کلسترول شما بالا باشد

بنابراین … در واقع چه چیزی باعث کلسترول بالا می شود؟

دکتر سپتیموس می گوید کلسترول بالا ناشی از عوامل مختلفی در سبک زندگی است که بیشتر آنها قابل اجتناب هستند:

۱. رژیم غذایی شما

دکتر سپتیموس هشدار می دهد: «رژیم غذایی استاندارد آمریکایی مملو از غذاهای تصفیه شده و فرآوری شده است و این نوع غذاها به میزان قابل توجهی در افزایش سطح کلسترول نقش دارند. “اینها غذاهایی هستند که در راهروهای داخلی فروشگاه های مواد غذایی پیدا می کنید، مانند کالاهای بسته بندی شده، وعده های غذایی منجمد (اگرچه میوه ها و سبزیجات یخ زده خوب هستند!) و تنقلات پخته شده تجاری، و همچنین چیزهایی مانند بیکن و گوشت های پخته شده.”

در عوض، دکتر سپتیموس توصیه می‌کند که بر خوردن «غذاهای واقعی» مانند سبزیجات، میوه‌ها و گوشت‌های فرآوری نشده تمرکز کنید.

۲. دور کمر شما

چاقی مرکزی – که تجمع چربی در شکم / شکم است – با تعدادی از شرایط سلامتی مرتبط است، از جمله:

 • مقاومت به انسولین
 • افزایش التهاب سیستمیک
 • سطوح غیر طبیعی کلسترول

دکتر سپتیموس هشدار می‌دهد: «نکته مهم، چاقی مرکزی نشانگر افزایش التهاب در بدن است که می‌تواند منجر به تجمع کلسترول در رگ‌های خونی شود. این همچنین نشانگری برای پلاک ناپایدار است. به یاد داشته باشید، هنگامی که پلاک ناپایدار می شود، خطر سکته مغزی و حمله قلبی افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد آرتریت روماتوئید و نارسایی قلبی بدانید

خوردن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش فراوان اولین قدم های مهم برای کاهش چربی شکم و حفظ وزن سالم است.

۳. سطح فعالیت شما

دکتر سپتیموس توضیح می دهد: «فعالیت بدنی و ورزش منظم باعث کاهش مقاومت به انسولین و التهاب می شود که به کاهش تجمع کلسترول در رگ های خونی شما کمک می کند.

توصیه می شود که بزرگسالان هر هفته حدود ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​داشته باشند. این ممکن است زیاد به نظر برسد، اما فقط حدود ۳۰ دقیقه در روز جواب می دهد.

۴. این که آیا سیگار می کشید

در میان بسیاری از اثرات منفی دود سیگار، آسیبی است که به رگ های خونی شما وارد می کند، که به نوبه خود می تواند خطر ایجاد پلاک مرتبط با کلسترول را افزایش دهد.

دکتر سپتیموس توضیح می دهد: سیگار باعث التهاب و آسیب به رگ های خونی می شود که منجر به ایجاد پلاک کلسترول ناپایدار می شود و در نهایت خطر پارگی پلاک را افزایش می دهد.

۵. چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید، مانند سن

در حالی که برخی از عوامل خطر کلسترول بالا قابل اجتناب هستند، برخی از آنها قابل اجتناب نیستند. یعنی افزایش سن.

دکتر سپتیموس هشدار می دهد: “با افزایش سن، توده عضلانی بدون چربی را از دست می دهید. این باعث می شود که به طور طبیعی به انسولین مقاوم شوید، که بی ثباتی پلاک را افزایش می دهد و تعداد ذرات لیپوپروتئین شما را بدتر می کند، که رسوب کلسترول را در رگ های خونی شما افزایش می دهد.”

بیشتر بخوانید
آنژیوگرافی در مقابل آنژیوپلاستی: چه تفاوتی دارد؟

علاوه بر این، کلسترول بالا می تواند ناشی از یک اختلال ژنتیکی نادر به نام هیپرکلسترولمی خانوادگی باشد. همچنین می تواند به عنوان عارضه سایر بیماری ها، به ویژه دیابت نوع ۲ ایجاد شود.

“اگر شما یک یا چند مورد از این عوامل خطر را دارید، به این معنی نیست که دچار کلسترول بالا می شوید، بلکه به این معنی است که باید مطمئن شوید که در حال اتخاذ و حفظ رفتارهای سبک زندگی سالمی هستید که خطر شما را کاهش می دهد.” دکتر سپتیموس اضافه می کند.

رفتارهای سبک زندگی سالم که می تواند به شما در جلوگیری از کلسترول بالا و عواقب آن کمک کند عبارتند از:

 • پرهیز از غذاهای فرآوری شده/ بسته بندی شده و خوردن رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه
 • ورزش منظم
 • اقدامات لازم برای جلوگیری از سایر بیماری ها مانند دیابت نوع ۲ و چاقی
 • کاهش وزن، اگر اضافه وزن دارید
 • اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه