کمر شما به شدت در برابر آسیب آسیب پذیر است زیرا مسئول خم شدن، چرخش و بلند شدن است. کمردردی که بیش از سه ماه طول بکشد کمردرد مزمن محسوب می شود.

تنگی نفس شامل هرگونه مشکل در تنفس است. ممکن است احساس کنید که نمی توانید نفس بکشید، خیلی سریع نفس می کشید یا به تازگی مشغول فعالیت بدنی شدید شده اید. اگر نمی توانید تنگی نفس را با اضطراب یا فعالیت بدنی مرتبط کنید، این علامت ممکن است نشان دهنده یک وضعیت پزشکی جدی باشد.

در اینجا ۱۱ علت احتمالی کمردرد و تنگی نفس آورده شده است.

چه چیزی باعث کمردرد و تنگی نفس من می شود؟

پنومونی

پنومونی یک عفونت در یک یا هر دو ریه است. می تواند توسط باکتری ها، ویروس ها یا قارچ ها ایجاد شود. پنومونی باکتریایی شایع ترین نوع در بزرگسالان است. در مورد ذات الریه بیشتر بخوانید.

چاقی

چاقی به عنوان داشتن BMI 30 یا بیشتر تعریف می شود. شاخص توده بدنی یک محاسبه تقریبی از وزن یک فرد نسبت به قد او است.

بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر (CAD) اختلال در جریان خون در شریان هایی است که خون را به قلب می رسانند.

حمله قلبی

حملات قلبی (به نام انفارکتوس میوکارد) در ایالات متحده بسیار رایج است. در طول حمله قلبی، خونی که به طور معمول قلب را با اکسیژن تغذیه می کند، قطع می شود و عضله قلب شروع به مردن می کند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد لارنگوسکوپی غیر مستقیم باید بدانید

کیفوز

کیفوز که با نام های پشت گرد یا قوز نیز شناخته می شود، وضعیتی است که در آن ستون فقرات در قسمت بالایی کمر دارای انحنای بیش از حد است.

اسکولیوز

اسکولیوز یک انحنای غیر طبیعی ستون فقرات است. اگر ستون فقرات شما از این طرف به سمت دیگر منحنی است یا به شکل “S” یا “C” است، ممکن است به اسکولیوز مبتلا شده باشید.

سرطان ریه

سرطان ریه سرطانی است که از ریه ها شروع می شود. علائم اولیه شبیه سرماخوردگی یا سایر شرایط رایج است، بنابراین بیشتر افراد فوراً به دنبال مراقبت پزشکی نیستند.

تشریح آئورت

آئورت شریان بزرگی است که خون را از قلب شما خارج می کند. اگر تشریح آئورت داشته باشید، به این معنی است که خون وارد دیواره شریان بین لایه داخلی و میانی شده است.

مولتیپل میلوما

مولتیپل میلوما نوعی سرطان است که بر سلول های پلاسما تاثیر می گذارد. سلول های پلاسما نوعی گلبول سفید هستند که در مغز استخوان یافت می شوند.

هموگلوینوری پراکسیسمال شبانه

هموگلوبینوری پاروکسیسمال شبانه (PNH) یک اختلال نادر است که باعث می شود گلبول های قرمز زودتر از آنچه که باید تجزیه شوند. این تخریب زودهنگام می تواند منجر به علائم و عوارضی شود که از حداقل، مانند تغییر رنگ ادرار، تا شدید، مانند سرطان خون و سکته مغزی را شامل می شود.

بیشتر بخوانید
آلوئول ها در ریه: عملکرد، ساختار، سلامت

فلج اطفال

فلج اطفال (همچنین به عنوان فلج اطفال شناخته می شود) یک بیماری بسیار مسری است که توسط ویروسی که به سیستم عصبی حمله می کند ایجاد می شود. کودکان کمتر از ۵ سال بیشتر از هر گروه دیگری به ویروس مبتلا می شوند.

چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی باشید

اگر مشکوک هستید که کمردرد و تنگی نفس شما مربوط به حمله قلبی است، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. علائم اولیه حمله قلبی عبارتند از:

  • درد قفسه سینه همراه با درد در گردن یا بازوها (به ویژه بازوی چپ)
  • حالت تهوع
  • سرگیجه
  • عرق کردن بی دلیل

در حالی که حملات قلبی ممکن است علائم کلاسیک درد قفسه سینه را داشته باشند، اما می توانند علائم کمتری از جمله کمردرد و تنگی نفس را نیز داشته باشند. این امر به ویژه در مورد زنان صادق است. در صورت شک، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید تا یک رویداد قلبی احتمالی را رد کنید.

اگر علائم شما با استراحت بهبود نیافت، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

بیشتر بخوانید
غذاهایی که باید با گلودرد بخورید و بنوشید

کمردرد و تنگی نفس چگونه درمان می شود؟

از آنجایی که تنگی نفس می تواند باعث از دست دادن هوشیاری و اضطراب شود، پزشک احتمالاً ابتدا این علامت را برطرف می کند. درمان فوری ممکن است شامل داروهایی باشد که اسپاسم یا التهاب راه های هوایی را کاهش می دهد. اگر یک بیماری مرتبط با قلب باعث تنگی نفس شما شده باشد، پزشک ممکن است دیورتیک ها را تجویز کند. اینها میزان مایعات بدن شما را کاهش می دهند. آنها همچنین ممکن است داروهای قلبی تجویز کنند. ممکن است لازم باشد که به طور موقت اکسیژن را از طریق یک لوله پلاستیکی نازک در بینی یا از طریق ماسک صورت تحویل دهید.

اگر کمر درد شما به دلیل آسیب باشد، پزشک شدت آسیب شما را ارزیابی می کند. بیشتر کمردردها با استراحت، فیزیوتراپی و سایر اقدامات مراقبتی خانگی از بین می روند. با این حال، در صورتی که شرایط خاصی مانند شکستگی، پارگی دیسک یا عصب فشرده شده باشد، ممکن است پزشک شما جراحی را توصیه کند.

برای درمان برخی از شکستگی ها و موارد اسکولیوز ممکن است از بریس های مخصوص کمر استفاده شود.

درمان های خانگی برای کمردرد و تنگی نفس

استراحت دادن به کمر به مدت یک تا دو روز و پیروی از توصیه های پزشک می تواند به بهبود کمردرد شما کمک کند. در حالی که می خواهید به کمر خود استراحت دهید، انجام این کار برای بیش از دو روز می تواند منجر به سفتی شود که می تواند بر خلاف روند بهبودی عمل کند.

بیشتر بخوانید
سیاه سرفه در بزرگسالان

مصرف مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن می تواند به کاهش درد کمک کند.

اگر تحت عمل جراحی مرتبط با علائم خود قرار گرفته اید، دستورالعمل های پزشک خود را در مورد مراقبت در منزل دنبال کنید.

جلوگیری از کمردرد و تنگی نفس

با انجام کارهای زیر می توانید از کمردرد و تنگی نفس جلوگیری کنید:

  • وزن و سبک زندگی سالمی داشته باشید که شامل رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می شود.
  • اگر اضافه وزن دارید و در ورزش کردن مشکل دارید، ورزش را با افزایش های کوچکتر افزایش دهید تا استقامت داشته باشید و سلامت ریه ها را ارتقا دهید.
  • اگر در حال حاضر سیگار می‌کشید، از کشیدن سیگار خودداری کنید یا اقداماتی را برای ترک آن انجام دهید.