درد می تواند منجر به سرگیجه شود. سرگیجه وضعیتی است که می تواند باعث شود احساس کنید اتاق در حال چرخش است. مانند کمردرد، سرگیجه نیز یک شکایت رایج است.

سرگیجه علاوه بر احساس اتاق چرخان می تواند منجر به احساسات بسیاری شود. ممکن است احساس سبکی سر داشته باشید، انگار در حال شناور هستید یا ممکن است بیهوش شوید. یا ممکن است نتوانید تعادل خود را حفظ کنید. هر علامتی با علل مختلفی همراه است.

کمردرد نیز می تواند دلایل متعددی داشته باشد. پشت شما مسئول بلند کردن، چرخاندن، حمایت و جذب ضربه به بدن شما است. این عملکردها احتمالات زیادی را برای آسیب دیدگی باز می کند. استخوان های ظریف در امتداد ستون فقرات شما حاوی اعصاب نخاع شما هستند. یک استخوان یا یک دیسک حمایتی که از جای خود بیرون می‌لغزد می‌تواند به اعصاب شما فشار وارد کند و منجر به درد شود.

چه چیزی باعث کمردرد و سرگیجه من می شود؟

در موارد نادر، کمردرد و سرگیجه می تواند نشانه یک وضعیت شدید مانند سکته مغزی یا خونریزی مغزی باشد. اگر دوبینی، تکلم نامفهوم، بی حسی و مشکلات شدید تعادل را تجربه می کنید، اینها می توانند نشانه های اورژانس پزشکی باشند.

بیشتر بخوانید
درد قفسه سینه و هم سردرد به چه معناست؟

اگر در حین انتقال خون دچار کمردرد و سرگیجه شدید، اینها می توانند علائم واکنش شدید تزریق خون باشند. فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در اینجا ۱۱ علت احتمالی کمردرد و سرگیجه آورده شده است.

بارداری

به طور متوسط، یک بارداری کامل ۴۰ هفته طول می کشد. عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر بارداری تأثیر بگذارد. زنانی که تشخیص زودهنگام و مراقبت های دوران بارداری دریافت می کنند، بیشتر احتمال دارد بارداری سالمی را تجربه کنند و نوزاد سالمی به دنیا بیاورند.

اندومتریوز

آندومتریوز اختلالی است که در آن بافتی که پوشش داخلی رحم شما را تشکیل می دهد در خارج از حفره رحم رشد می کند. پوشش داخلی رحم شما آندومتر نامیده می شود.

آرتروز

استئوآرتریت (OA) شایع ترین نوع آرتریت است. همچنین به عنوان بیماری مفصلی دژنراتیو، آرتریت دژنراتیو یا آرتریت فرسایشی شناخته می شود.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یک اختلال طولانی مدت یا مزمن است. با درد گسترده در عضلات و استخوان ها، نواحی حساس و خستگی عمومی همراه است.

سیاتیک

سیاتیک احساسی است که می تواند به صورت درد متوسط ​​تا شدید در کمر، باسن و پاها ظاهر شود. همچنین ممکن است در این نواحی احساس ضعف یا بی حسی کنید.

شلاق زدن

شلاق زمانی اتفاق می افتد که سر فرد به طور ناگهانی با نیروی زیاد به سمت عقب و سپس به جلو حرکت می کند. این آسیب بیشتر پس از برخورد اتومبیل از عقب رخ می دهد.

بیشتر بخوانید
درد زیر بغل: علل و درمان های رایج

حاملگی خارج رحمی

در مورد حاملگی خارج از رحم، تخمک بارور شده به رحم نمی چسبد. در عوض، ممکن است به لوله فالوپ، حفره شکمی یا دهانه رحم بچسبد.

خونریزی زیر عنکبوتیه

خونریزی زیر عنکبوتیه (SAH) به خونریزی در فضای زیر عنکبوتیه، که ناحیه بین مغز و بافت هایی است که مغز را می پوشاند، اشاره دارد.

سکته

بافت مغز وقتی رگ خونی مغز پاره می‌شود و خونریزی می‌کند یا اگر خونرسانی به مغز مسدود شود، اکسیژن را از دست می‌دهد. سلول ها و بافت مغز در عرض چند دقیقه شروع به مردن می کنند که باعث سکته می شود.

آنوریسم آئورت شکمی

آئورت بزرگترین رگ خونی بدن انسان است. دیواره های آئورت در صورت ضعیف شدن می توانند مانند یک بالون کوچک متورم یا برآمده شوند. این آنوریسم آئورت شکمی (AAA) نامیده می شود که در بخشی از آئورت که در شکم شما قرار دارد رخ دهد.

واکنش ناسازگاری ABO

در صورت دریافت نوع نامناسب خون در حین انتقال خون، واکنش ناسازگاری ABO ممکن است رخ دهد. این یک پاسخ نادر اما جدی و بالقوه کشنده به خون ناسازگار توسط سیستم ایمنی بدن شما است.

چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی باشم؟

اگر مشکوک هستید که ممکن است دچار سکته مغزی یا حمله قلبی شده باشید، با ۹۱۱ تماس بگیرید یا از شخصی بخواهید که شما را به اورژانس برساند. علائم اضافی شامل گیجی، درد قفسه سینه و از دست دادن کنترل در یک طرف بدن شما است. کمردرد و سرگیجه شدید که منجر به از دست دادن حس پاهای شما می شود نیز یک اورژانس پزشکی است.

بیشتر بخوانید
علل کمردرد شدید و نحوه درمان آن

اگر:

  • کمردرد و سرگیجه شما با مراقبت های خانگی بعد از سه روز برطرف نمی شود
  • کاهش شنوایی یا بدتر شدن علائم را تجربه می کنید
  • در حین دریافت خون، کمردرد و سرگیجه را تجربه می کنید

اگر پس از مصرف داروی جدید دچار کمردرد و سرگیجه شدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید یا با پزشک خود تماس بگیرید.

کمردرد و سرگیجه چگونه درمان می شود؟

درمان کمردرد و سرگیجه به علت آن بستگی دارد. استراحت پس از آسیب اغلب می تواند به کاهش کمردرد کمک کند. تمرینات فیزیوتراپی برای کشش و تقویت کمر ممکن است به کاهش سرگیجه مربوط به درد شدید کمک کند.

در برخی موارد، علائم شما ممکن است به مداخلات مهم تری نیاز داشته باشد، مانند تزریق برای تسکین درد و جراحی برای کاهش فشار عصبی. پزشک می تواند داروهایی برای کاهش سرگیجه تجویز کند. آنتی هیستامین ها مانند دیفن هیدرامین (بنادریل) و مکلیزین (Antivert) نیز ممکن است به درمان سرگیجه کمک کنند.

چگونه می توانم از کمردرد و سرگیجه در خانه مراقبت کنم؟

اگر کمردرد و سرگیجه شما به یک آسیب مربوط می شود، استراحت و یخ زدن کمر می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند. همیشه یخ را با یک پارچه پوشانده نگه دارید. برای جلوگیری از آسیب رساندن به پوست، آن را هر بار بیش از ۱۰ دقیقه نگه ندارید.

بیشتر بخوانید
درد صورت (علل، علائم و درمان)

همچنین می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل) یا ناپروکسن (ناپروسین) برای کاهش کمردرد استفاده کنید.

چگونه از کمردرد و سرگیجه جلوگیری کنم؟

تمرین تکنیک های بلند کردن دقیق هنگام جابجایی اجسام سنگین می تواند به جلوگیری از آسیب های حاد کمر کمک کند. ورزش منظم می تواند کمر شما را انعطاف پذیر و قوی نگه دارد که خطر آسیب را کاهش می دهد.

حفظ وزن سالم نیز می تواند کمردرد را کاهش دهد. اضافه وزن به بدن شما فشار بیشتری وارد می کند که می تواند منجر به درد شود. اضافه وزن همچنین خطر یک رویداد قلبی عروقی مانند سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش می دهد.

سیگار کشیدن همچنین می تواند بر ستون فقرات شما تأثیر بگذارد و در اوایل زندگی منجر به مشکلات کمر شود. اگر سیگار می‌کشید، ترک سیگار می‌تواند سلامت شما را از طرق مختلفی بهبود بخشد.