چه چیزی باعث یخ زدگی مغز می شود؟

گانگلیونورالژی اسفنوپالاتین: احتمالاً هرگز این اصطلاح را نشنیده اید، اما به احتمال زیاد این پدیده را تجربه کرده اید.

بیرون گرم است، عرق می کنی، مخروط برفی در دستت به طرز لذت بخشی سرد است. یک لقمه بزرگ می خورید که بلافاصله پشیمان می شوید. درد شدیدی از مغز شما شروع می شود و هر قسمت از صورت شما منقبض می شود. چشماتو به هم فشار میدی بینی خود را به سمت بالا خم می کنید. پوست روی پیشانی خود را به هم فشار می دهید. و به همان سرعتی که درد می آید، از بین می رود.

شما به تازگی “یخ زدن مغز” را تجربه کرده اید – آن درد ضربانی که پس از نوشیدن یا خوردن چیزی خیلی سرد و خیلی سریع در پیشانی یا شقیقه های خود احساس می کنید. اما چرا شوک دادن به دهان با چیزی سرد باعث ایجاد درد در پیشانی می شود؟ و آیا کاری برای جلوگیری از آن وجود دارد؟

بیشتر بخوانید
چرا من همیشه اینقدر خسته ام؟ 10 دلیل که شما همیشه خسته هستید

چرا انجماد مغز اتفاق می افتد؟

در حالی که درد معمولاً فقط مدت کوتاهی (از چند ثانیه تا کمتر از پنج دقیقه) طول می کشد، انجماد مغز به عنوان یک نوع سردرد طبقه بندی می شود، باور کنید یا نه. با توجه به NIH.

چه چیزی باعث یخ زدگی مغز می شود؟  |  متدیست هیوستون در مورد سلامت

در اصطلاح عامیانه‌تر «سردرد بستنی» نامیده می‌شود، این زمانی اتفاق می‌افتد که سقف دهان شما از دمای معمولی و گرم خود به دمای بسیار بسیار سردتر می‌رسد – برای مثال، زمانی که در حال نوشیدن یک لجن خوری یا گاز گرفتن مخروط برفی هستید. .

در تلاش برای حفظ گرمای باقیمانده، رگ های خونی در ناحیه منقبض شده و سپس شل می شوند. این به سرعت جریان خون را افزایش می دهد که به نوبه خود سیگنال های درد را آغاز می کند.

بیشتر بخوانید
علت تورم انگشتان چیست و چگونه آنها را درمان کنیم

چرا در نهایت درد را در پیشانی خود احساس می کنید نه سقف دهان خود را؟ تئوری ها فراوانند، اما برجسته ترین اینها یکی از پیچیده ترین اعصاب مغز شما یعنی عصب سه قلو را درگیر می کند. تصور این است که انجماد مغز این عصب را تحریک می کند، که (در میان چیزهای دیگر) احساس، از جمله درد، در صورت شما را کنترل می کند. پدیده ای به نام “درد ارجاعی” رخ می دهد که باعث می شود به جای دهان، اثرات انجماد مغز را در پیشانی و شقیقه های خود احساس کنید.

برآوردها حاکی از آن است که حدود ۴۰ درصد از افراد در معرض انجماد مغزی هستند. در حالی که محققان هنوز دلیل آن را درک نکرده اند، اما ممکن است نشان دهد که عصب سه قلو در برخی افراد حساس تر از دیگران است. NIH می گوید افراد مبتلا به میگرن بیشتر مستعد ابتلا به یخ زدگی مغز هستند.

بیشتر بخوانید
ژن MTHFR چیست؟

چگونه یخ زدگی مغز را متوقف کنیم

بر خلاف انواع دیگر سردردها که بیشتر طول می کشند و معمولاً به دارو یا درمان های دیگر نیاز دارند، درمان یخ زدگی مغز به آسانی گرم کردن دهان است. علاوه بر این، انجماد مغز در عین دردناک بودن، در واقع بی ضرر است و چیزی نیست که پزشک را در مورد آن آگاه کند.

در مورد نحوه مقابله با یخ زدگی مغز، بهترین راه حل این است که سعی کنید با خوردن آهسته غذاهای سرد، جرعه جرعه های کوچک یا گاز گرفتن از آن جلوگیری کنید. با این حال، مقاومت در برابر لجن کشیدن یا گاز زدن بستنی به محض اینکه در دستان شماست، دشوار است.

بیشتر بخوانید
سردی پا: علل و راه‌حل‌ها

اگر احساس کردید که انجماد مغز در حال وقوع است، ممکن است موارد زیر را امتحان کنید:

  • غذا یا نوشیدنی سرد را از دهان خود خارج کنید
  • یک جرعه آب گرم بنوشید
  • زبان خود را روی سقف دهان خود فشار دهید و نگه دارید

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه