چه چیزی می تواند باعث مدفوع شل و تیره شود؟

[ad_1]

رنگ و قوام مدفوع می تواند سرنخ های مهم سلامتی را ارائه دهد.

اعتبار تصویر:
gpointstudio/iStock/GettyImages

چه چیزی می تواند باعث مدفوع شل و تیره شود؟

صحبت کردن در مورد عادات روده ممکن است خجالت آور باشد، اما مدفوع سرنخ های مهمی برای سلامتی ارائه می دهد – و پزشک شما باید بداند که آیا چیزی کاملاً درست نیست. به طور کلی، مدفوع باید قهوه ای متوسط ​​تا تیره با بافت نرم و سفت باشد. هنگامی که مدفوع تیره و شل می شود، مهم است که به آن توجه کنید. در حالی که برخی عادات غذایی یا داروها ممکن است مقصر باشند، این ناهنجاری های مدفوع ممکن است نشان دهنده چیز جدی تری باشد.

حرکات روده یک عملکرد کاملا طبیعی بدن است و مدفوع شما این کار را انجام می دهد سرنخ های مفید به سلامت گوارش شما تعداد دفعات اجابت مزاج و قوام و بافت مدفوع شما می تواند بر اساس فیبر و مایعات مصرفی شما تغییر کند. همچنین، رنگ مدفوع می تواند تحت تأثیر رنگدانه های موجود در میوه ها، سبزیجات – و رنگ های اضافه شده به غذاها باشد.

آنچه که طبیعی در نظر گرفته می شود در افراد مختلف متفاوت است، اما به طور کلی مدفوع باید حدودا باشد ۷۵ درصد آببا ۲۵ درصد دیگر مخلوطی از باکتری، غذای هضم نشده، مخاط و صفرا است. آب بیشتر در مدفوع باعث شل شدن بیش از حد آن می شود و آب کمتر می تواند به مدفوع سفت و خشک منجر شود.

رنگ مدفوع معمولی قهوه ای است و عوامل رژیم غذایی و مشکلات سلامتی می توانند بر رنگ مدفوع تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، مدفوع کم رنگ یا زرد می تواند با بیماری یا عفونت کبد مرتبط باشد و مدفوع سیاه یا قرمز نشان دهنده وجود خون در مدفوع است.

فاکتورهای غذایی

فیبر غذایی حجم زیادی به محتویات روده ای می بخشد و باعث می شود که مدفوع سریعتر در روده حرکت کند. بنابراین خوردن مقادیر زیاد میوه، سبزیجات یا سایر غذاهای پر فیبر می تواند باعث شل شدن مدفوع شود – اما نه لزوماً مدفوع تیره.

با این حال، اگر مدفوع در اثر رنگدانه های آبی یا سیاه رنگ، تیره شود. غذاهای رایجی که باعث تیره شدن مدفوع می شوند عبارتند از زغال اخته، شیرین بیان سیاه یا آب نبات های آبی یا سیاه.

داروها

برخی از داروها نیز می توانند باعث تیره شدن رنگ مدفوع شوند. اهن مکمل ها به دلیل ایجاد مدفوع تیره یا سیاه مشهور هستند، اگرچه این مکمل ها بیشتر از مدفوع شل باعث یبوست می شوند.

سایر داروهایی که می توانند باعث تیرگی مدفوع شوند، اگرچه لزوماً شل نیستند، اما داروهایی هستند که حاوی بیسموت هستند، مانند پپتو-بیسمول و کائوپکتات. بیسموت با گوگرد، که به طور طبیعی در دستگاه گوارش شما وجود دارد، تعامل دارد و سولفید بیسموت را تشکیل می دهد – که رنگ سیاه دارد. این تغییر رنگ مدفوع بی ضرر و موقتی است و چند روز پس از قطع مصرف دارو برطرف می شود.

خونریزی GI

مدفوع گشاد و مایل به قهوه ای یا سیاه نشان دهنده این است خون ریزی جایی در دستگاه گوارش (GI). اگر مدفوع بسیار تیره یا سیاه است، این می تواند نشان دهنده خونریزی در مری و معده باشد، در حالی که مدفوع قرمز روشن یا قهوه ای نشان دهنده خونریزی در راست روده یا روده بزرگ است.

طیف گسترده ای از شرایط و برخی عفونت ها می توانند باعث خونریزی دستگاه گوارش شوند، از جمله بیماری کبد، پارگی عروق خونی، زخم، بیماری التهابی روده، سرطان و عفونت های E. coli. بنابراین اگر مشکوک به خونریزی دستگاه گوارش هستید، مهم است که فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

مهم است که به رنگ و قوام مدفوع خود توجه کنید و به پزشک خود اطلاع دهید که آیا مدفوع شما از حالت و ظاهر معمولی و معمولی شما تغییر می کند. مدفوع تیره و شل ممکن است به دلیل خونریزی در دستگاه گوارش ایجاد شود، بنابراین اگر تغییر رنگ و قوام مدفوع با یک دلیل غذایی قابل توضیح نیست، با پزشک خود صحبت کنید.

اگر خون قابل توجهی در مدفوع دارید یا اگر مدفوع تیره با استفراغ، اسهال، درد شدید، ضعف یا سرگیجه همراه است، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

بررسی شده توسط کی پک، MPH RD

[ad_2]

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید