چه چیزی می تواند باعث مدفوع شل و تیره شود؟

صحبت کردن در مورد عادات روده ممکن است خجالت آور باشد، اما مدفوع سرنخ های مهمی برای سلامتی ارائه می دهد – و پزشک شما باید بداند که آیا چیزی کاملاً درست نیست. به طور کلی، مدفوع باید قهوه ای متوسط ​​تا تیره با بافت نرم و سفت باشد. هنگامی که مدفوع تیره و شل می شود، مهم است که به آن توجه کنید. در حالی که برخی عادات غذایی یا داروها ممکن است مقصر باشند، این ناهنجاری های مدفوع ممکن است نشان دهنده چیز جدی تری باشد.

حرکات روده یک عملکرد کاملا طبیعی بدن است و مدفوع شما این کار را انجام می دهد سرنخ های مفید به سلامت گوارش شما تعداد دفعات اجابت مزاج و قوام و بافت مدفوع شما می تواند بر اساس فیبر و مایعات مصرفی شما تغییر کند. همچنین، رنگ مدفوع می تواند تحت تأثیر رنگدانه های موجود در میوه ها، سبزیجات – و رنگ های اضافه شده به غذاها باشد.

بیشتر بخوانید
بلع دردناک: علل، علائم، و تشخیص.

آنچه که طبیعی در نظر گرفته می شود در افراد مختلف متفاوت است، اما به طور کلی مدفوع باید حدودا ۷۵ درصد آب باشد با ۲۵ درصد دیگر مخلوطی از باکتری، غذای هضم نشده، مخاط و صفرا است. آب بیشتر در مدفوع باعث شل شدن بیش از حد آن می شود و آب کمتر می تواند به مدفوع سفت و خشک منجر شود.

رنگ مدفوع معمولی قهوه ای است و عوامل رژیم غذایی و مشکلات سلامتی می توانند بر رنگ مدفوع تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، مدفوع کم رنگ یا زرد می تواند با بیماری یا عفونت کبد مرتبط باشد و مدفوع سیاه یا قرمز نشان دهنده وجود خون در مدفوع است.

چه چیزی می تواند باعث مدفوع شل و تیره شود؟

فاکتورهای غذایی

فیبر غذایی حجم زیادی به محتویات روده ای می بخشد و باعث می شود که مدفوع سریعتر در روده حرکت کند. بنابراین خوردن مقادیر زیاد میوه، سبزیجات یا سایر غذاهای پر فیبر می تواند باعث شل شدن مدفوع شود – اما نه لزوماً مدفوع تیره.

بیشتر بخوانید
حالت تهوع دائمی: علل، درمان

با این حال، اگر مدفوع در اثر رنگدانه های آبی یا سیاه رنگ، تیره شود. غذاهای رایجی که باعث تیره شدن مدفوع می شوند عبارتند از زغال اخته، شیرین بیان سیاه یا آب نبات های آبی یا سیاه.

داروها

برخی از داروها نیز می توانند باعث تیره شدن رنگ مدفوع شوند مثل اهن. مکمل ها به دلیل ایجاد مدفوع تیره یا سیاه مشهور هستند، اگرچه این مکمل ها بیشتر از مدفوع شل باعث یبوست می شوند.

سایر داروهایی که می توانند باعث تیرگی مدفوع شوند، اگرچه لزوماً شل نیستند، اما داروهایی هستند که حاوی بیسموت هستند، مانند پپتو-بیسمول و کائوپکتات. بیسموت با گوگرد، که به طور طبیعی در دستگاه گوارش شما وجود دارد، تعامل دارد و سولفید بیسموت را تشکیل می دهد – که رنگ سیاه دارد. این تغییر رنگ مدفوع بی ضرر و موقتی است و چند روز پس از قطع مصرف دارو برطرف می شود.

بیشتر بخوانید
مقعد متورم: علل، علائم، و درمان.

خونریزی GI

مدفوع گشاد و مایل به قهوه ای یا سیاه نشان دهنده خون ریزی جایی در دستگاه گوارش (GI)است . اگر مدفوع بسیار تیره یا سیاه است، این می تواند نشان دهنده خونریزی در مری و معده باشد، در حالی که مدفوع قرمز روشن یا قهوه ای نشان دهنده خونریزی در راست روده یا روده بزرگ است.

طیف گسترده ای از شرایط و برخی عفونت ها می توانند باعث خونریزی دستگاه گوارش شوند، از جمله بیماری کبد، پارگی عروق خونی، زخم، بیماری التهابی روده، سرطان و عفونت های E. coli. بنابراین اگر مشکوک به خونریزی دستگاه گوارش هستید، مهم است که فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
چرا بعد از غذا خوردن سرگیجه دارم؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

مهم است که به رنگ و قوام مدفوع خود توجه کنید و به پزشک خود اطلاع دهید که آیا مدفوع شما از حالت و ظاهر معمولی و معمولی شما تغییر می کند. مدفوع تیره و شل ممکن است به دلیل خونریزی در دستگاه گوارش ایجاد شود، بنابراین اگر تغییر رنگ و قوام مدفوع با یک دلیل غذایی قابل توضیح نیست، با پزشک خود صحبت کنید.

اگر خون قابل توجهی در مدفوع دارید یا اگر مدفوع تیره با استفراغ، اسهال، درد شدید، ضعف یا سرگیجه همراه است، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

Source link

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «چه چیزی می تواند باعث مدفوع شل و تیره شود؟;

  1. سلام من یک ماه است که دردمعده دارم هرقرس رامصرف کردم خوب نشده هیج خوب نشده به نظرشما جه قرصی مصرف کنم

    پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه