“چوب صبحگاهی” (نعوظ صبحگاهی) چیست و چرا اتفاق می افتد؟

ورم آلت تناسلی شبانه (NPT) نتیجه برانگیختگی جنسی یا دیدن رویاهای مربوط به رابطه جنسی نیست. در عوض، این یک عملکرد طبیعی از دستگاه تناسلی مردانه است.

در واقع، دوره های منظم NPT نشانه سالم بودن اعصاب و خون رسانی به آلت تناسلی است.

اگر یک مرد به طور منظم NPT نداشته باشد، می تواند نشان دهنده یک مشکل سلامتی باشد، مانند اختلال نعوظ (ED)، که شامل مشکل در داشتن یا حفظ نعوظ است. نداشتن NPT منظم همچنین می تواند مشکلات دیگری را در اعصاب یا خون رسانی به اندام های تناسلی مردانه نشان دهد.

"چوب صبحگاهی" چیست و چرا اتفاق می افتد؟

عدم تعادل هورمونی، مانند کاهش تستوسترون، همچنین می تواند بر تعداد دفعات تجربه NPT تأثیر بگذارد. فقدان NPT منظم گاهی اوقات می تواند ناشی از عدم خواب با کیفیت باشد.

با افزایش سن، فرد می تواند انتظار داشته باشد که NPT را کمتر تجربه کند. این تغییر باید به تدریج رخ دهد، زیرا سطح هورمون ها تغییر می کند. هرکسی که متوجه کاهش ناگهانی تعداد قسمت‌های NPT خود می‌شود، باید با پزشک صحبت کند تا هرگونه مشکل سلامتی احتمالی را رد کند.

علل

NPT یک نعوظ معمولی نیست زیرا به افکار جنسی، رویاها یا تحریکات مرتبط نیست. این فقط نتیجه چرخه های خواب است که با اعصاب سالم و جریان خون در بدن ترکیب می شود.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث لایه برداری پوست آلت تناسلی می شود؟

NPT زمانی اتفاق می افتد که یک فرد در یک حرکت سریع چشم (REM) فاز خواب خواب REM می تواند چندین بار در طول یک چرخه خواب ۸ ساعته رخ دهد. با وارد شدن به خواب عمیق‌تر، نعوظ ممکن است خود به خود از بین برود. بنابراین، ممکن است یک فرد چندین بار در طول شب نعوظ داشته باشد اما ممکن است از آن آگاه نباشد.

اغلب، فرد در پایان یک چرخه خواب REM از خواب بیدار می شود، که توضیح می دهد که چرا به نظر می رسد NPT در صبح اتفاق می افتد. علاوه بر این، سطح تستوسترون معمولاً در صبح افزایش می یابد. مردان دارای سطوح بالایی از این هورمون هستند که به عملکرد جنسی کمک می کند.

نعوظ ناشی از NPT ممکن است از نظر فیزیکی با نعوظ ناشی از برانگیختگی متفاوت باشد. یک مطالعه نشان داد که برخی از مردان در هنگام NPT درد را تجربه کردند، اما زمانی که نعوظ معمولی داشتند نه.

هر چند وقت یکبار باید چوب صبحگاهی رخ دهد؟

مردان در سنین مختلف، از کودکان تا بزرگسالان، NPT را تجربه می کنند. معمولاً بزرگسالان جوان‌تر که بالاترین سطح تستوسترون را دارند، نعوظ شبانه را بیشتر از کودکان یا افراد مسن تجربه می‌کنند. مردان جوان ممکن است هر روز صبح و چند بار در طول شب NPT داشته باشند.

اوج بلوغ جنسی معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که مردان در اواخر نوجوانی تا اواخر ۳۰ سالگی هستند و این ممکن است با سطوح بالاتر تستوسترون مطابقت داشته باشد. برای افراد در این محدوده سنی عادی است که دوره های مکرر NPT را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید
انزال زودرس: چرا این اتفاق می افتد؟

با نزدیک شدن به ۴۰ و ۵۰ سالگی شخصی، ممکن است تعداد اپیزودهای NPT کمتری را مشاهده کند. این اغلب به این دلیل رخ می دهد که سطح تستوسترون به طور طبیعی در حال کاهش است. با این حال، قسمت ها باید به تدریج کاهش یابد، نه ناگهانی. کاهش تدریجی NPT با افزایش سن مرسوم است.

عدم تعادل هورمونی، به خصوص آن که آلت تناسلی و بیضه ها را تحت تأثیر قرار می دهد، می تواند منجر به تعداد کمی یا بدون اپیزود NPT شود. این یکی از دلایلی است که نشان می دهد نعوظ منظم در صبح، شاخص مهمی برای سلامت اندام های جنسی مردانه است.

یک مطالعه نشان داد مردان مبتلا به هیپوگنادیسم، که از عملکرد کامل اندام های جنسی جلوگیری می کند، پس از دریافت تستوسترون درمانی، افزایش NPT را تجربه کردند.

برخی تحقیقات می گوید که کیفیت خواب فرد می تواند بر دفعات NPT تاثیر بگذارد. اگر فردی خواب خوبی نداشته باشد و وارد چرخه REM نشود، ممکن است نعوظ شبانه را تجربه نکند.

یک مطالعه از ۶۱ مرد مبتلا به آپنه انسدادی خواب و ED دریافتند که داشتن خواب با کیفیت بهتر منجر به NPT مکرر می شود. شرکت‌کنندگانی که از دستگاه‌های فشار مثبت مداوم راه هوایی استفاده می‌کردند، نعوظ‌های شبانه مکرر بیشتری نسبت به افرادی که این کار را انجام نمی‌دادند داشتند.

بیشتر بخوانید
هیدروسل - علائم و علل

مطالعات دیگر از NPT به عنوان شاخصی برای سلامت هورمونی یا جنسی استفاده کرده اند، به ویژه در هنگام درمان ED.

به عنوان مثال، اگر فردی NPT داشته باشد اما نتواند نعوظ خود را در طول فعالیت جنسی حفظ کند، پزشکان می‌توانند مشکلاتی مانند جریان خون ناکافی یا پاسخ‌های عصبی در آلت تناسلی را رد کنند. اگر چنین باشد، ED ممکن است یک مسئله روانی باشد و یک متخصص سلامت می تواند آن را مطابق با آن درمان کند.

با این حال، اگر فردی نعوظ شبانه نداشته باشد و در ایجاد یا حفظ نعوظ مرتبط با جنسیت مشکل داشته باشد، پزشکان ممکن است تشخیص دهند که علت فیزیکی ED وجود دارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

 اگر فردی متوجه تغییراتی در دفعات وقوع NPT شد، باید با پزشک صحبت کند.

از آنجایی که NPT نشانگر کیفیت خواب و سلامت اندام های جنسی است، توجه به این که چند وقت یکبار NPT اتفاق می افتد مفید است.

اگر NPT ناگهان متوقف شد یا خیلی کمتر اتفاق افتاد، با پزشک صحبت کنید. آنها ممکن است بخواهند در مورد شرایط سلامتی احتمالی مانند اختلالات خواب، عدم تعادل هورمونی، اضطراب و ED صحبت کنند.

مهم است که در مورد کمبود NPT به پزشک مراجعه کنید، زیرا می تواند از علائم ED باشد. این وضعیت می تواند نشان دهنده مشکلات جدی سلامتی، مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، یا دیابت، به ویژه در مردان جوان باشد. یک متخصص سلامت می تواند به درمان این شرایط، از جمله ED کمک کند.

برخی داروها، مانند داروهای ضد افسردگی، می توانند نعوظ را برای فرد دشوارتر کنند یا حفظ کنند. آنها همچنین ممکن است باعث کاهش یا توقف ناگهانی NPT شوند. برخی از این داروها عبارتند از:

  • داروهای فشار خون بالا
  • شل کننده های عضلانی
  • داروهای هورمونی
  • داروهای تشنج
  • داروهای ضد افسردگی
  • آگونیست های هیستامین H2 (که می تواند به درمان برخی از انواع زخم ها کمک کند)
  • داروهای شیمی درمانی
  • داروهایی برای درمان آریتمی قلبی
  • دیورتیک ها
بیشتر بخوانید
آیا داشتن بیضه با اندازه های متفاوت طبیعی است؟

اگر فردی اخیراً داروی جدیدی را شروع کرده است و متوجه تغییراتی در دفعات NPT شده است، ممکن است بخواهد با پزشک خود صحبت کند. گاهی اوقات، پزشک می‌تواند داروهای دیگری را برای کمک به رفع این عارضه تجویز کند.

اگر NPT یا به طور کلی نعوظ دردناک است به پزشک مراجعه کنید.

برای نعوظی که بعد از ۴ ساعت از بین نمی رود، به دنبال کمک فوری پزشکی باشید. اگر این اتفاق بیفتد، می تواند باعث آسیب بافتی در آلت تناسلی و مشکلاتی در عملکرد جنسی شود.

خلاصه

چوب صبحگاهی عملکرد سالم بدن مرد است.

اگر فرد متوجه تغییر ناگهانی در دفعات نعوظ های شبانه شود، باید با پزشک خود صحبت کند. این می تواند اطمینان حاصل کند که یک فرد برای هر بیماری زمینه ای درمان فوری دریافت می کند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه