چگونه از شر جوش های واژن خلاص شوید؟

جوش های اطراف ناحیه تناسلی زنان یک بیماری شایع است که در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود. این برآمدگی ها ممکن است ناراحت کننده و تحریک کننده باشند، اما در بیشتر موارد جدی نیستند.

جوش های واژن از نظر ظاهری شبیه جوش هایی هستند که در سایر نواحی بدن ایجاد می شوند. آنها می توانند ویژگی های متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال، ممکن است دردناک یا بدون درد، سوزش، گوشتی رنگ یا قرمز، پر از چرک، به صورت خوشه ای یا به تنهایی، خارش دار یا اندازه های مختلف باشند.

این مقاله به علل شایع جوش های واژن، درمان آن ها و روش های پیشگیری از بروز آن در آینده می پردازد.

علل

همیشه مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد جوش های واژن می شود. با این حال، برخی از علل شایع تر عبارتند از:

درماتیت تماسی

جوش
جوش های واژن مشابه سایر جوش های موجود در بدن هستند و ممکن است دلایل آن متفاوت باشد.

چگونه از شر جوش های واژن خلاص شوید؟

درماتیت تماسی نوعی اگزما است که در اثر تماس پوست با یک ماده حساسیت‌زا یا محرک ایجاد می‌شود. بسیاری از موارد جوش های واژن، درماتیت تماسی در ناحیه تناسلی است.

محرک‌ها و آلرژن‌های رایج در ایجاد جوش‌های واژن عبارتند از:

 • محصولات بهداشتی زنانه مانند لوسیون ها، پودرها و دئودورانت ها
 • صابون های معطر و شستشوی دوش
 • مواد شوینده لباسشویی
 • لوسیون ها یا ژل های دارویی
 • روان کننده های شخصی، اسپرم کش ها یا کاندوم ها
 • تعریق
 • نوار بهداشتی یا تامپون مخصوصا معطر
 • منی
 • ادرار

فولیکولیت

یکی دیگر از علل بسیار شایع جوش های واژن فولیکولیت است که عفونت و التهاب فولیکول های مو است.

فولیکول یک حفره کوچک پوستی است که از آن مو رشد می کند و هر موی بدن از فولیکول خودش رشد می کند.

فولیکولیت می تواند ناشی از:

 • اصلاح
 • موهای رشد کرده
 • پوشیدن لباس های تنگ یا لباس هایی که از روی پوست ساییده می شوند
 • فولیکول هایی که توسط عرق یا محصولات شخصی مسدود یا تحریک می شوند
 • استفاده از وان آب گرم یا استخر شنا
 • بریدگی یا زخم عفونی، احتمالاً از اصلاح، که به باکتری‌ها اجازه می‌دهد به فولیکول‌های موی مجاور گسترش یابند
بیشتر بخوانید
سیس جندر یا Cisgender بودن به چه معناست؟

آکنه معکوس

آکنه اینورسا که به آن hidradenitis suppurativa نیز می‌گویند، یک بیماری التهابی مزمن پوستی است که غدد عرق را در کشاله ران و زیر سینه‌ها تحت تأثیر قرار می‌دهد.

آکنه اینورسا با لکه ها و زخم های عود کننده که حاوی چرک هستند مشخص می شود. اینها به راحتی بهبود نمی یابند و می توانند جای زخم باقی بگذارند.

بر اساس بنیاد هیدرادنیت سوپوراتیو، این بیماری تا ۴ درصد از جمعیت را مبتلا می کند.

Molluscum contagiosum

Molluscum contagiosum یک عفونت ویروسی است که با ضایعاتی مشخص می شود که می تواند در هر نقطه از بدن از جمله ناحیه واژن ایجاد شود.

زائده هایی که نرم تنان نامیده می شوند، معمولا کوچک، برجسته و سفید یا گوشتی هستند. آنها می توانند از نظر ظاهری مرواریدی باشند و در مرکز خود گودی داشته باشند.

این مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کند که این وضعیت معمولاً طی ۶ تا ۱۲ ماه از بین می رود، اما می تواند تا ۴ سال طول بکشد.

درمان

جوش های واژن اغلب می توانند خود به خود از بین بروند. در غیر این صورت، گزینه های درمانی عبارتند از:

تعیین علت

زن خرید محصولات
اگر مشخص شود که علت تحریک یک محصول است، باید آن را از حالت استفاده خارج کرده و تغییر دهید.

اولین قدم برای تصمیم گیری برای درمان صحیح، کشف علت جوش است.

بروز جوش های واژن و هر گونه محصولات، فعالیت ها یا عوامل دیگری که ممکن است بر ناحیه تناسلی تأثیر بگذارد، از جمله اصلاح و استفاده از جکوزی را یادداشت کنید.

همچنین اجتناب از تمام محصولاتی که با ناحیه تناسلی در تماس هستند، از جمله مواد شوینده لباسشویی، برای مدتی می تواند مفید باشد. هنگامی که علائم فروکش کردند، به آرامی این محصولات را یک به یک مجدداً وارد کنید و هر گونه واکنش نامطلوب را یادداشت کنید.

محرک ها را حذف کنید

پس از شناسایی علت تحریک یا عفونت، استفاده از محصول یا شرکت در فعالیت را متوقف کنید.

به عنوان مثال، اگر این اصلاح است، با استفاده از تیغه جدید و اصلاح در جهت رویش مو، تحریک را کاهش دهید. هرگز ریش ریش خشک نکنید.

بیشتر بخوانید
آیا نفخ و گاز معده بعد از زایمان طبیعی است؟

تمیز نگه داشتن جکوزی ها و استفاده از استخرهای مناسب و دوش گرفتن بعد از آن بسیار مهم است. همچنین از استفاده از روغن ها روی پوست خودداری کنید زیرا این روغن ها می توانند باکتری ها را در فولیکول ها به دام بیندازند.

بهداشت را رعایت کنید

گرما و رطوبت موجود در ناحیه تناسلی آن را به مکانی ایده آل برای رشد باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها تبدیل کرده است.

محل را روزانه با آب گرم و صابون ملایم و بدون عطر بشویید. از استفاده از محصولات پاک کننده سخت در داخل واژن خودداری کنید، زیرا این محصولات می توانند بر تعادل pH تأثیر بگذارند که می تواند منجر به عفونت شود.

لباس زیر نخی را انتخاب کنید و از پارچه هایی که گرما و رطوبت را به دام می اندازند اجتناب کنید. لباس های گشاد و راحت را انتخاب کنید که به پوست اجازه تنفس بدهد و همیشه بعد از تمرین لباس عوض کنید.

به طور مرتب تامپون یا حوله های بهداشتی را در دوران قاعدگی عوض کنید.

از فشردن جوش های واژن خودداری کنید

فشار دادن یا بیرون آمدن جوش های واژن می تواند باعث درد و سوزش بیشتر شود. خطر گسترش باکتری و ایجاد عفونت افزایش می یابد و ممکن است تعداد و شدت جوش ها افزایش یابد. صبر کنید تا جوش به طور طبیعی پاره شود یا به دنبال درمان باشید.

گرما درمانی

برای رفع خارش و درد، سعی کنید ناحیه مورد نظر را با کمپرس گرم درمان کنید.

به سادگی یک حوله کوچک را در آب گرم خیس کنید و قبل از قرار دادن روی پوست آن را فشار دهید. این درمان را می توان چندین بار در روز تکرار کرد.

همیشه قبل از پانسمان ناحیه را کاملا خشک کنید تا از رشد باکتری جلوگیری شود.

دارو

در مورد دارو برای جوش های واژن با پزشک صحبت کنید.

اگر علت اصلی درماتیت تماسی باشد، ممکن است داروهای موضعی یا آنتی هیستامین ها توصیه شود. عفونت ها را می توان با آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی درمان کرد.

بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث گرفتگی و ترشح واژن شود؟

برای تحت کنترل نگه داشتن علائم آکنه اینورسا، تشخیص و درمان به موقع توصیه می شود. در حالی که Molluscum contagiosum اغلب بدون درمان از بین می رود، ممکن است برای موارد مداوم دارو تجویز شود.

سایر شرایط

چندین شرایط و عوامل دیگر وجود دارد که می تواند منجر به برآمدگی هایی مشابه جوش های واژن شود. این شامل:

عفونت های مقاربتی (STIs)

پاهای زوج در انتهای تخت
برآمدگی های واژن ممکن است در اثر عفونت های مقاربتی مانند زگیل تناسلی و تبخال تناسلی ایجاد شوند.

دو عفونت رایج مقاربتی می توانند باعث ایجاد برجستگی در اطراف واژن شوند. اینها زگیل تناسلی و تبخال تناسلی هستند:

 • زگیل تناسلی: توده های کوچک گوشتی رنگ، ممکن است ظاهری شبیه گل کلم داشته باشند. آنها در بین خانم ها شایع تر هستند و به دلیل این بیماری ایجاد می شوند ویروس پاپیلوم انسانی (HPV). اگر ناراحت کننده نباشند، درمان لازم نیست. با این حال، داروها یا جراحی می توانند با شیوع بیماری مقابله کنند، اگرچه ممکن است شیوع بیشتری رخ دهد زیرا راهی برای از بین بردن ویروس از بدن وجود ندارد. یک زن می‌تواند قبل از فعالیت جنسی، واکسن HPV را برای کمک به پیشگیری از زگیل تناسلی در نظر بگیرد.
 • تبخال تناسلی: ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV)، تبخال تناسلی می تواند منجر به لکه هایی شود که دردناک یا خارش دار هستند. از آنجایی که ویروس می تواند در بدن نهفته باشد، تبخال تناسلی می تواند مسری باشد حتی اگر هیچ لکه یا زخم قابل مشاهده ای وجود نداشته باشد. مانند زگیل تناسلی، ویروس را نمی توان از بدن خارج کرد. با این حال، دارو می تواند علائم، شعله ور شدن و کاهش خطر انتقال ویروس به شرکای جنسی را کاهش دهد. استفاده از کاندوم می تواند احتمال ابتلا به تبخال تناسلی را از شریک جنسی کاهش دهد.

کیست بارتولین

غدد بارتولن در هر طرف واژن قرار دارند. گاهی اوقات ممکن است مسدود شوند و منجر به تشکیل کیست شوند.

این کیست ها معمولا بدون درد هستند و نیازی به درمان ندارند. با این حال، در صورت عفونت، ملتهب و چرکی می شوند و باید با مداخلات پزشکی مانند آنتی بیوتیک درمان شوند. اگر کیست ها دوباره عود کردند، با پزشک در مورد درمان های خانگی صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
درمان بیماری تخمدان پلی کیستیک PCOD: راهنمای جامع

برچسب های پوستی

تگ‌های پوستی رشد کوچک یا فلپ‌های بافت اضافی روی پوست هستند. در حالی که خطرناک نیست، برخی از افراد ممکن است بخواهند آنها را به دلایل زیبایی یا به دلیل تحریک ایجاد کنند.

واریس واژن

اینها برجستگی هایی هستند که معمولاً به رنگ آبی هستند و ممکن است با افزایش سن زنان ایجاد شوند. آنها در اطراف فرج و واژن ظاهر می شوند. آنها وریدهای متورم هستند، درست مانند هموروئیدها در اطراف مقعد، و ممکن است حساس باشند یا خونریزی کنند. کمپرس سرد می تواند ناراحتی را کاهش دهد.

یک زن باید در مورد درمان، در صورت نیاز، یا حذف جراحی یا لیزر، اگر خجالت عاملی است، با پزشک خود صحبت کند. برجستگی ها نیز ممکن است خود به خود از بین بروند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت ناشناخته بودن علت جوش های واژن، در صورت تداوم یا بدتر شدن آنها، فرد باید به دنبال مشاوره و درمان باشد. جوش هایی که بسیار دردناک، بزرگ یا پر از چرک هستند را می توان توسط پزشک تخلیه کرد.

بیشتر موارد جوش های واژن خود به خود یا با درمان خودسرانه از بین می روند. ایجاد تغییرات در شیوه زندگی و تغییرات در روال های بهداشت شخصی ممکن است از شیوع بیماری در آینده جلوگیری کند.

اگر مطمئن نیستید، با دکتری مشورت کنید که می تواند در مورد پیش آگهی و درمان های موجود توصیه کند.

جلوگیری

پیشگیری از جوش های واژن را می توان با اتخاذ برخی روش های رایج انجام داد، از جمله:

 • اجتناب یا کاهش تماس با محرک ها
 • درمان هر گونه شرایط پزشکی که منجر به جوش می شود
 • پوشیدن لباس زیر نخی و لباس های گشاد
 • رعایت بهداشت فردی خوب
 • عدم دست زدن یا فشار دادن به جوش های موجود

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید