چگونه از شر نفخ خلاص شویم؟ همه چیزهایی که باید بدانید

کتابخانه ملی پزشکی نفخ را به عنوان “احساس گاز گرفتگی یا احساس گشاد شدن، به طور قابل اندازه گیری” تعریف می کند. این مسئله ای است که هر فردی گاهی در طول زندگی خود تجربه می کند و با گاز متفاوت است. این احساس ناخوشایند در معده شما به دلیل گیر افتادن گاز در دستگاه گوارش شما (GI) است. وقتی با این موضوع مواجه می شوید، احساس می کنید که یک وعده غذایی پر حجم خورده اید و هیچ فضایی در معده تان باقی نمی ماند. به بیان ساده، در قسمت بالای شکم خود احساس سیری خواهید کرد و چنین وضعیتی می تواند هم ناراحت کننده و هم دردناک باشد. 

برخی از مطالعات می‌گویند که این مشکل عموماً کوتاه‌مدت است و عمدتاً ناشی از خوردن یک وعده غذایی زیاد، یک وعده غذایی کوچک یا گاز است. -تولید غذا برخی از علل دیگر نفخ نیز عبارتند از: خوردن غذای خیلی سریع، یبوست، اسهال، تغییرات هورمونی، عدم تحمل لاکتوز و غیره. 

اگر نفخ که با آن مواجه هستید صرفاً یک مشکل گاز است، جای نگرانی نیست. شما می توانید با پیروی از چند راه حل ساده و موثر برای خلاص شدن از شر چنین مشکلی خلاص شوید. ممکن است مجبور شوید با ایجاد برخی تغییرات در رژیم غذایی خود و بهبود عادات غذایی خود شروع کنید. 

علل نفخ

نفخ مشکلی است که اکثر افراد در هنگام تجمع گاز اضافی در معده یا روده با آن مواجه می شوند. اگر بلافاصله بعد از غذا احساس نفخ کردید، خود به خود برطرف می شود و می توانید برای رفع مشکل به پیاده روی بروید. در اینجا به برخی از دلایل اصلی نفخ اشاره می کنیم. 

How To Get Rid Of Bloating? Everything You Need To Know- HealthifyMe

ساخت گاز

اگر بلافاصله بعد از غذا احساس نفخ می کنید، مشکلاتی در سوء هاضمه در معده شما وجود دارد که منجر به تجمع گاز در روده شما می شود. همچنین، اگر یک وعده غذایی بزرگ یا یک وعده غذایی خیلی کم داشته باشید، ممکن است معده شما برای هضم صحیح آن مشکل پیدا کند و منجر به پر شدن گاز در معده شما شود. انباشته شدن گاز در دستگاه گوارش همچنین می تواند زمانی اتفاق بیفتد که غذای هضم نشده تجزیه شود یا به دلیل بلعیدن ناخودآگاه هوای زیادی باشد.

رژیم غذایی ناسالم

گاهی اوقات نفخ به دلیل رژیم غذایی ناسالم رخ می دهد. گنجاندن نوشابه های گازدار یا نوشابه های گازدار در رژیم غذایی یکی از مواد غذایی ضروری است که باعث نفخ می شود. مصرف بیش از حد مواد غذایی نمکی یا شیرین یا نداشتن غذاهای غنی از فیبر در رژیم غذایی شما نیز می تواند باعث نفخ شود. 

یبوست

نفخ یکی از علائم شایع یبوست است. هنگامی که حرکات روده شما نامنظم است و برای دفع مدفوع سفت فشار می آورد، می دانید که یبوست دارید. با پر شدن روده ها از مواد مدفوع، معده شما احساس سیری می کند و آن را به یکی از علل شایع دردهای شکمی تبدیل می کند. اگر یبوست برای مدت طولانی ادامه یابد، وضعیت نفخ نیز ممکن است بدتر شود.

خوردن یا نوشیدن خیلی سریع

هنگام جویدن و بلعیدن غذاها و نوشیدنی ها باید سرعت متوسطی داشته باشیم. بلع سریع غذا یا مایعات منجر به جذب هوای زیادی می شود. این هوا در روده شما حبس می شود و باعث نفخ می شود. هوای بلعیده شده، خوردن غذا و پایین آوردن چیزی را به یک عامل رایج نفخ تبدیل می کند. 

استفاده بیش از حد از آدامس

در حالی که جویدن آدامس خطرناک نیست مگر اینکه بلعیده شود، جویدن بیش از حد آدامس می تواند باعث نفخ شود. هنگام جویدن آدامس، ممکن است هوای زیادی را ببلعید که به روده شما برسد. این هوا به نوبه خود تبدیل به گاز محبوس شده در شکم شما می شود و باعث می شود احساس نفخ کنید. 

قاعدگی یا تغییرات هورمونی مشابه

نفخ یک علامت رایج در بین زنان در حال قاعدگی است که اغلب با گرفتگی معده همراه است. این شایع ترین تغییر هورمونی است و باعث نفخ می شود زیرا قاعدگی باعث احتباس آب می شود و منجر به وضعیت ناخوشایندی می شود. 

شرایط پزشکی زمینه ای

نفخ همچنین می تواند نشانه ای از هر بیماری دیگری باشد که ممکن است با آن مواجه شده باشید. به عنوان مثال، برخی از بیماری هایی که به عنوان علامت باعث نفخ می شوند عبارتند از: سندرم روده تحریک پذیر، سندرم دامپینگ، رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک، سرطان تخمدان، بیماری سلیاک، ریفلاکس معده و بیماری التهابی لگن، بیماری کرون، بیماری کبد و غیره. همچنین نفخ همچنین می تواند در نتیجه برخی داروها باشد. 

غذاهایی که می توانند باعث نفخ شوند

مواد غذایی خاص به احتمال زیاد باعث نفخ می شوند، به ویژه آنهایی که در FODMAP گنجانده شده اند. بنابراین، شما باید در مورد آنها آگاه باشید تا آنها را در مقادیر مناسب مصرف کنید. 

غذاهای پرچرب

مطالعات ادعا می‌کنند که مصرف مواد غذایی پرچرب مانند حلقه‌های پیاز یا مرغ سرخ‌شده می‌تواند باعث نفخ شود. همچنین این گونه مواد غذایی به سختی هضم می شوند. بنابراین، اگر چنین مواد غذایی را مصرف می کنید، سوء هاضمه ممکن است در نهایت منجر به نفخ شود. گزینه های لاغرتر مانند مرغ کبابی یا ماهی بهتر است، زیرا میزان چربی نسبتاً کمتر است. 

محصولات لبنی

محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و غیره حاوی لاکتوز هستند. لاکتوز نوعی قند است که به سختی هضم می شود. این دلیل اصلی بسیاری از افراد برای عدم تحمل لاکتوز است. هنگامی که این قندها به طور موثر هضم نمی شوند، منجر به مشکلاتی مانند نفخ، گرفتگی معده و غیره می شوند. بنابراین، اگر به دنبال خلاص شدن از شر نفخ هستید، باید از محصولات لبنی اجتناب کنید. 

حبوبات

مطالعات تأیید می کند که حبوبات مانند لوبیا خشک و عدس می توانند منجر به نفخ شوند. علاوه بر این، چنین مواد غذایی حاوی مقادیر زیادی فیبر رژیمی، رافینوز هستند. بنابراین، خوردن حبوبات با کیفیت بالا می تواند منجر به تجمع بیش از حد گاز شود. 

سبزیجات چلیپایی

برخی از سبزیجات چلیپایی که به خانواده کلم ها تعلق دارند، مانند گل کلم، کلم بروکلی، کلم بروکسل و غیره، مواد غذایی شناخته شده ای هستند که باعث نفخ می شوند. چنین غذاهایی نمی توانند باعث نفخ در همه افراد شوند و همچنین سرشار از فیبر هستند، بنابراین نمی توان به طور کامل از مصرف این سبزیجات اجتناب کرد. باید توجه داشته باشید و یادداشت کنید که این سبزیجات چگونه بر نفخ شما تأثیر می‌گذارند، مقداری که مصرف می‌کنید، نحوه مصرف آن‌ها و غیره، همه می‌توانند عواملی باشند که منجر به این مشکل می‌شوند. شما باید بر اساس آن تغییراتی ایجاد کنید و سپس آنها را مصرف کنید. 

راهکارهایی برای خلاصی از نفخ شکم

در بیشتر موارد، نفخ شکمی که از آن رنج می برید ممکن است به دلیل یک مشکل جزئی باشد و به راحتی و بدون مصرف هیچ دارویی قابل درمان باشد. با این حال، روش‌ها و درمان‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای خلاص شدن از شر نفخ به طور موثری دنبال کنید. درمان‌های خانگی انتخابی بسیار سالم‌تر از مصرف داروها هستند، زیرا همگی ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند. با این حال، فرض کنید احساس می کنید که نفخ شما حتی پس از استفاده از داروهای زیر فروکش نمی کند. در این صورت باید با پزشک مشورت کنید تا علت مشکل خود را بفهمید. همچنین مطمئن شوید که هیچ بیماری زمینه ای دیگری وجود ندارد. 

مقررات رژیم غذایی

اگر شک دارید که یک ماده غذایی خاص علت اصلی نفخ شماست، باید از خوردن آن اجتناب کنید. بسیاری از افراد پس از خوردن غذاهایی که حاوی ترکیباتی هستند که هضم آنها دشوار است، دچار نفخ می شوند. برخی از این ترکیبات عبارتند از فروکتوز، الکل های قند، رافینوز، فیبرهای محلول و نامحلول و غیره. این ترکیبات هضم نشده به روده بزرگ منتقل می شوند. مطالعات اشاره کرده اند که باکتری ها سعی می کنند آنها را در اینجا تخمیر کنند و در نتیجه تولید بیش از حد گاز می شود. این گاز در روده ما گیر می کند و باعث نفخ می شود. 

برخی از مواد غذایی طبیعی که مطالعات ثابت کرده است که باعث نفخ می شوند عبارتند از سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، کلم، گل کلم، کلم بروکسل و غیره، و میوه هایی مانند هلو، سیب، آلو، گلابی و غیره حبوبات مانند لوبیا پخته، عدس، نخود، لوبیا و غیره. غلات کامل مانند گندم، سبوس گندم، جوانه گندم، جو و غیره نیز منجر به نفخ می شوند. سایر مواد غذایی مصنوعی مانند نوشیدنی های گازدار، نوشابه، آدامس و ترکیباتی مانند مانیتول، زایلیتول و سوربیتول موجود در شیرین کننده های مصنوعی نیز از اقلام روزمره هستند که می توانند باعث نفخ شوند. 

همه بدن‌ها متفاوت هستند، بنابراین همه مواد غذایی بالا ممکن است باعث نفخ در همه افراد نشوند. اما فرض کنید متوجه شده اید که مصرف آنها ممکن است دلیل نفخ شما باشد. در این صورت باید فوراً آن را محدود کرده و رژیم غذایی خود را کنترل کنید. شما حتی می توانید یک دفتر خاطرات داشته باشید تا تشخیص دهید کدام ماده غذایی به درستی برای شما مشکل ایجاد می کند. مطالعات ثابت کرده اند که این یک روش کاملا موثر است و به این ترتیب، شما مجبور به پیروی از یک رژیم غذایی بیش از حد محدود نخواهید بود. 

پیاده روی

درگیر شدن در فعالیت‌هایی که می‌توانند بدن شما را حرکت دهند به خلاص شدن از شر نفخ کمک می‌کند که آن را احساس کنید. بنابراین، زمانی که احساس نفخ می کنید، می توانید پیاده روی کنید که روده شما را به حرکت در می آورد. پیاده روی و حرکت دادن بدن به دفع گاز و مدفوع بیش از حد کمک می کند. 

حتی اگر نفخ ندارید، باید سعی کنید بعد از صرف یک وعده غذایی بزرگ پیاده روی کنید تا به سیستم گوارشی خود کمک کنید تا سریعتر کار کند. در غیر این صورت، ممکن است منجر به تجمع بیش از حد گاز در روده شما شود که منجر به تشکیل این گاز شود. 

کپسول روغن نعناع بخورید

کپسول های روغن نعناع و سایر مکمل های موجود در داروخانه ها برای پیشگیری و درمان سوء هاضمه مفید هستند. همچنین با پاک کردن گاز اضافی که ممکن است در روده ما گیر کرده باشد، در درمان نفخ موثر است. تبلیغات مکمل ها معمولاً درمانی برای سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و علائم آن است. اما، می تواند به خلاص شدن از شر نفخ نیز کمک کند.

نعناع فلفلی قادر است ماهیچه های روده ما را آرام کند. بنابراین حرکت بهتر روده را تسهیل می کند، که باعث می شود مدفوع و گاز به طور موثرتری دفع شوند. با این حال، اگر مستعد سوزش سر دل هستید، باید از مصرف کپسول نعناع و روغن نعناع پرهیز کنید. 

مصرف مکمل های آنزیم گوارشی

بدن ما برای هضم موثر تمام ترکیبات و عناصر موجود در غذا به آنزیم های خاصی نیاز دارد. علاوه بر این، ترکیبات و عناصر مختلف ممکن است به آنزیم های متفاوتی نیاز داشته باشند. اگر این آنزیم های کلیدی را نداشته باشید، هضم به درستی انجام نمی شود و منجر به نفخ می شود. 

بنابراین، فرض کنید هر یک از این آنزیم های ضروری را کم دارید. در این صورت، باید مکمل های آنزیمی موجود در هر داروخانه را به صورت خارجی مصرف کنید. اما ابتدا باید با پزشک مشورت کنید، مشکل را تشخیص دهید و سپس مکمل تجویز شده را خریداری کنید. 

از کپسول ها و مکمل های امداد گاز استفاده کنید

تجمع بیش از حد گاز در روده یکی از دلایل اصلی ایجاد نفخ است. بسیاری از داروهای تسکین دهنده گاز، مانند مایع سیمتیکون، می توانند به حذف هوای اضافی از دستگاه گوارش شما کمک کنند. با این حال، فقط در صورتی باید از آنها استفاده کنید که پزشک آنها را تجویز کرده و بر اساس دوز توصیه شده باشد. 

روش های پیشگیری از نفخ در آینده

همیشه بهتر است از مسائلی از این دست جلوگیری کنید تا اینکه سخت تلاش کنید تا از شر قایق سواری و سایر مشکلات مشابه خلاص شوید. شما به راحتی می توانید با ایجاد تغییرات جزئی در رژیم غذایی، ورزش بیشتر و غیره از نفخ جلوگیری کنید. در اینجا روش هایی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از نفخ در آینده دنبال کنید. 

با حواس پرتی بخور

هنگام غذا خوردن باید کاملاً روی غذا تمرکز کنید. آداب سفره خوردن و آداب غذا خوردن مانند “حین غذا خوردن صحبت نکنید” که به کودکان می آموزیم فقط برای آموزش آداب و آداب اولیه به آنها نیست. همچنین به این دلیل است که داشتن انحرافات دیگر هنگام غذا خوردن می تواند بر هضم شما تأثیر منفی بگذارد. 

شما باید به آرامی غذا بخورید تا از بلعیدن هوای بیش از حد خودداری کنید، که ممکن است منجر به تشکیل گاز بیش از حد در دستگاه گوارش شما شود. همچنین باید به درستی بجوید و فقط غذای خود را قورت ندهید. در غیر این صورت، می تواند منجر به سوء هاضمه شود که به نوبه خود ممکن است منجر به نفخ شود.

هیدراته بمانید

باید هیدراته بمانید و قبل و بعد از غذا آب بنوشید. شما همچنین می توانید مقدار آبی که هر روز دارید را ردیابی کنید و در صورت نیاز مقدار آب را بهبود ببخشید. کم آبی بدن می تواند منجر به نفخ شکم و سایر نواحی بدن مانند مچ پا شود. با این حال، باید اطمینان حاصل کنید که هرگز در حین غذا آب ننوشید. نوشیدن آب زیاد باعث رقیق شدن اسیدهای ضروری معده برای تجزیه موثر غذا می شود.  

اصلاحات رژیم غذایی

اگر متوجه شدید که برخی از مواد غذایی در رژیم غذایی شما عامل اصلی نفخ هستند، می توانید این مواد غذایی را قطع کرده و تغییرات مشابه دیگری را برای حفظ سلامتی خود اعمال کنید. برخی مطالعات می گویند که ایجاد تغییرات در رژیم غذایی باید اولین قدم برای خلاص شدن از شر نفخ و اجتناب از آن در آینده باشد. علاوه بر این، می توانید از رژیم غذایی کم FODMAP پیروی کنید، که بسیاری ادعا می کنند انتخاب موفقی است تا در دراز مدت از شر این مشکل خلاص شوید. 

FODMAP مخفف الیگوساکاریدهای قابل تخمیر، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلی الها است. یک رژیم غذایی با FODMAP کم به این معنی است که باید مصرف مواد غذایی حاوی این ترکیبات را کاهش دهید. برخی از مواد غذایی حاوی این ترکیبات عبارتند از گندم، لوبیا، پیاز، سیر، لاکتوز موجود در لبنیات، سیب، گلابی، آدامس، آب نبات و غیره.

همچنین اگر از نوشیدنی های گازدار زیاد استفاده می کنید، باید از نوشیدن آن خودداری کنید. آنها حاوی کربوهیدرات های فشرده برای حفظ این نوشیدنی ها و تولید گاز هستند. نوشیدن زیاد و سریع آنها می تواند دلیل اصلی نفخ باشد. 

یک دفترچه خاطرات یا مجله نگهداری کنید

لطفاً اقلام غذایی را که می خورید پیگیری کنید و سپس به تأثیر آنها بر بدن خود توجه کنید. می تواند به جلوگیری از نفخ در آینده کمک کند. استفاده از یک دفترچه یادداشت یا دفتر خاطرات برای پرهیز از چنین غذاهایی و تصمیم گیری در مورد کام خود خوب است. شما می توانید به راحتی از آن پیروی کنید و همچنین رژیم غذایی خود را تغییر دهید تا به طور موثر از نفخ جلوگیری کنید. 

ورزش برای نفخ: آیا کار می کند؟

ورزش یک درمان عالی برای خلاص شدن از نفخ است. چندین مطالعه اثربخشی ورزش را به عنوان درمانی برای نفخ ثابت می کند. این تحقیق نشان داد که انجام فعالیت‌های بدنی ملایم به کاهش علائم نفخ در افراد کمک می‌کند. برای مثال، پیاده‌روی‌های کوتاه در اطراف خانه در حالی که احساس نفخ دارید، می‌تواند به کاهش این مشکل و شاید از بین بردن آن کمک کند. 

ورزش هایی مانند پیاده روی و سایر فعالیت های بدنی خفیف برای خلاص شدن از شر نفخ مفید هستند و می توانند به بهبود سلامت جسمی و روانی شما کمک زیادی کنند. بنابراین، همه، به ویژه قربانیان معمولی نفخ، باید روزانه حداقل ۳۰ دقیقه به فعالیت هایی مانند پیاده روی و دویدن سبک بپردازند. 

خلاصه

نفخ می تواند یک مسئله ناراحت کننده باشد که زندگی و فعالیت های روزانه شما را مختل می کند. دلایل چنین موضوعی می تواند ساده یا جدی باشد. این می تواند به دلیل سوء هاضمه، تجمع گاز در روده یا مشکلات شدیدتر مانند یک بیماری زمینه ای ایجاد شود. در بیشتر موارد می‌توانید با اصلاح رژیم غذایی و به‌روزرسانی آن با انتخاب‌های غذایی سالم‌تر یا با انجام ورزش‌های سبک از شر آن خلاص شوید. اگر احساس می‌کنید شدید است یا متوجه شدید که نفخ از بین نمی‌رود، حتی پس از تلاش طولانی مدت، باید با پزشک مشورت کنید. 

در حالی که نفخ تنها یک مشکل گاز در روده شما است، مطالعات تایید کرده اند که می تواند طولانی مدت باشد. در برخی موارد، نفخ می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل مزمن باشد که ممکن است فرد با آن مواجه شود و احتمالاً بر کیفیت زندگی تأثیر می‌گذارد. نفخ همچنین یکی از علائم رایج شرایط پزشکی مانند سرطان تخمدان، بیماری سلیاک، بیماری ریفلاکس معده و غیره است. 

سوالات متداول (سؤالات متداول)

س. چه چیزی نفخ را سریع تسکین می دهد؟

الف. پیاده روی یا دویدن سبک داروهایی هستند که می توانید برای تسکین سریع نفخ از آنها استفاده کنید. با این حال، برای خلاص شدن از نفخ در دراز مدت، باید تغییرات لازم را در رژیم غذایی خود ایجاد کنید. می توانید با کاهش مصرف غذاهایی که گمان می کنید باعث نفخ شما می شوند، این کار را انجام دهید.  

س. چگونه بدنم را تخلیه کنم؟

الف. برخی از درمان هایی که می توانید برای رفع نفخ بدن خود استفاده کنید عبارتند از نوشیدن آب زیاد، مصرف غذاهای غنی از فیبر، غذا خوردن آگاهانه و غیره. ورزش نیز روشی عالی برای رفع نفخ بدن است.  

س. آیا نوشیدن آب به نفخ کمک می کند؟

الف. نوشیدن آب و هیدراته ماندن می تواند به خلاص شدن از شر نفخ کمک کند. این درمان به ویژه زمانی موثر است که نفخ ناشی از سدیم بیش از حد در بدن باشد.  

س. آیا نفخ باعث افزایش وزن می شود؟

پاسخ: نه، نفخ، به طور کلی، تجمع موقت گاز در شکم است که ممکن است منجر به بزرگ شدن سریع معده شود. با این حال، باعث افزایش وزن نمی شود و گاز انباشته شده صرفاً هوایی است که هیچ جرمی ندارد.  

س. چه چیزی باعث نفخ شکم می شود؟

الف) شایع ترین علت نفخ شکم، تجمع گازهای اضافی روده است. اگر بعد از خوردن غذا، به خصوص وعده های غذایی پر حجم، احساس نفخ می کنید، ممکن است به دلیل سوء هاضمه باشد.  

س: آیا نفخ طبیعی است؟

A. این یک مشکل کاملا استاندارد است که به دلیل به دام افتادن گاز بیش از حد در روده شما رخ می دهد. با این حال، می تواند علامت برخی از بیماری های زمینه ای شدید دیگر نیز باشد. بنابراین، در حالی که این کاملا طبیعی است، اگر نفخ بیش از حد معمول طول بکشد، باید با پزشک مشورت کنید.  

س. آیا بالا بردن پاها به نفخ کمک می کند؟

الف. بالا نگه داشتن پاها در حین احساس نفخ و سپس استراحت در این وضعیت می تواند به خلاص شدن از شر نفخ کمک کند. علاوه بر این، انجام این کار احتمالاً کشش گرانشی را به سیستم گوارش ما منتقل می کند، که می تواند به بازگرداندن حرکات روده کمک کند.  

س. چگونه نفخ را ماساژ می دهید؟

الف- برای خلاصی از نفخ می توانید خود ماساژ شکم انجام دهید. ابتدا باید ماساژ را از استخوان لگن سمت راست شکم خود شروع کنید. باید از حرکات دایره ای استفاده کنید و به آرامی ماساژ دهید تا به استخوان های دنده برسید. در مرحله بعد، با استفاده از حرکات دایره ای، باید مستقیماً به سمت چپ حرکت کنید. سپس به سمت پایین به سمت استخوان لگن و ناف حرکت کنید. این روند را دو تا سه دقیقه ادامه دهید تا نفخ خود را به طور موثر ماساژ دهید. 

آیا آب لیمو نفخ را کاهش می دهد؟

پاسخ: بله، آب لیمو می تواند نفخ را کاهش دهد. این مایع حاوی مواد معدنی است که به هضم سالم کمک می کند و همچنین می تواند به عنوان یک ادرارآور عمل کند که می تواند در هنگام نگه داشتن مایعات به شما کمک کند. 

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه