چگونه اسمگما را پاک می کنید؟

اگر اسمگما ایجاد شود، می تواند بدبو شود یا منجر به عفونت شود. در نتیجه، افراد باید به طور منظم قسمت هایی از بدن را که در آن اسمگما ایجاد می شود تمیز کنند.

در این مقاله به بررسی نحوه شناسایی اسمگما، بهترین راه های حذف آن و جلوگیری از ایجاد اسمگما می پردازیم.

شناسایی

چگونه از شر اسمگما خلاص شویم
در مردان بالغ، تمیز کردن منظم آلت تناسلی ممکن است به کاهش تجمع اسمگما کمک کند.

اسمگما ممکن است به عنوان یک ماده پنیر مانند ظاهر شود که ممکن است برخی افراد را نگران کند. با این حال، معمولاً جای نگرانی نیست، مگر اینکه اسمگما نباشد، بلکه یک علامت عفونت باشد.

اگر پسر یا مردی ختنه نشده باشد، پوست ختنه‌گاهی دارند که سر آلت تناسلی را می‌پوشاند. اگر این ناحیه به درستی تمیز نشود، عرق، چربی و سلول های پوست می توانند زیر پوست ختنه گاه باقی بمانند.

گاهی اوقات، اسمگما ممکن است به توده های سفید و مرواریدی شکل در زیر پوست ختنه گاه تبدیل شود. مگر اینکه فرد درد یا علائم دیگری را تجربه کند، این نیز جای نگرانی نیست.

در مردان، اسمگما معمولاً در افرادی که ختنه نشده اند ایجاد می شود، اما می تواند در همه مردان ایجاد شود. در زنان، اسمگما ممکن است بین لابیاها و اطراف هود کلیتوریس ایجاد شود.

در مردان

در مردان بالغ، اسمگما از ترکیبی از سلول های پوست و چربی تولید شده توسط غدد تایسون در زیر پوست ختنه گاه تشکیل می شود. هدف اسمگما محافظت و روان سازی آلت تناسلی است.

هم نوزادان پسر و هم نوزادان دختر ممکن است دچار تجمع بیش از حد اسمگما شوند و مهم است که قبل از تمیز کردن با پزشک اطفال صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
تفاوت آلت تناسلی ختنه شده و ختنه نشده : ظاهر، فواید و مشکلات

هنگامی که یک نوزاد پسر به اسمگما زیر پوست ختنه گاه مبتلا می شود، والدین ممکن است وسوسه شوند که پوست ختنه گاه را عقب بکشند و سر آلت تناسلی را تمیز کنند. این به طور معمول توصیه نمی شود.

در اکثر مردان، پوست ختنه گاه از بدو تولد به سر آلت تناسلی متصل است و با افزایش سن شروع به جدا شدن می کند. این جداسازی طبیعی اجازه می دهد تا پوست ختنه گاه به عقب کشیده شود و تمیز شود. اگر پوست ختنه گاه به اجبار جمع شود، می تواند منجر به درد شدید، خونریزی، پارگی پوست و زخم شود.

ضروری است که با یک متخصص اطفال صحبت کنید تا مشخص شود آیا پوست ختنه گاه کودک آماده عقب کشیدن است یا خیر. اکثر پسرها در حدود ۵ سالگی هستند که می توانند به تنهایی پوست ختنه گاه خود را جمع کنند. برخی از پسران تا سنین نوجوانی قادر به جمع کردن پوست ختنه گاه نیستند و این هنوز طبیعی است.

برخی از مردان و پسران ممکن است قرمزی و تورم سر آلت تناسلی را تجربه کنند. به این حالت بالانیت می گویند. مردان در هر سنی که به این عارضه مبتلا می شوند باید توسط متخصص اطفال یا پزشک معاینه شوند تا مطمئن شوند که علت آن یکی از موارد زیر نیست:

 • یک عفونت
 • برفک
 • پسوریازیس یا سایر بیماری های پوستی
 • تحریک، مانند استفاده از صابون، مواد شوینده یا کاندوم

حذف

اگر آلت تناسلی به طور مرتب تمیز نشود، اسمگما می تواند ایجاد شود و ممکن است بدبو شود، عفونی شود یا از حرکت پوست ختنه گاه جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید
اندومتریوز چیست؟ علائم، علل، درمان

در نوزادان و پسران جوان:

 • پوست ختنه گاه نوزاد یا کودک خردسال را عقب نکشید. مراقبان باید با پزشک اطفال خود صحبت کنند تا سن مناسبی برای جمع کردن پوست ختنه گاه تعیین کند.
 • اندام تناسلی را با آب و صابون ملایم به عنوان بخشی از روال معمول حمام خود تمیز کنید.
 • برای تمیز کردن زیر پوست ختنه گاه نوزاد از کیو تیپ، آبیاری یا ضد عفونی کننده استفاده نکنید.

همانطور که در بالا ذکر شد، اگر پوست ختنه گاه خیلی زود جمع شود، می تواند باعث درد، خونریزی و پارگی پوست شود، بنابراین مهم است که پوست ختنه گاه نوزادان و کودکان خردسال خیلی زود جمع نشود.

پسران و مردانی که دارای پوست ختنه گاه جمع شونده هستند هنگام تمیز کردن آلت تناسلی برای از بین بردن اسمگما باید اقدامات زیر را انجام دهند:

 1. به آرامی پوست ختنه گاه را به سمت ساقه آلت تناسلی جمع کنید.
 2. سر آلت تناسلی زیر پوست ختنه گاه را با صابون ملایم تمیز کنید و با آب گرم بشویید.
 3. زیر پوست ختنه گاه را با یک حوله نرم خشک کنید.
 4. پوست ختنه گاه را روی سر آلت تناسلی به عقب بکشید – هرگز آن را جمع نکنید.

به خاطر داشته باشید که اگر در عقب کشیدن پوست ختنه گاه مشکلی وجود دارد، با یک متخصص اطفال یا پزشک صحبت کنید. هرگز پوست ختنه گاه را به عقب برگردانید، زیرا این امر می تواند منجر به مشکلات فوری و طولانی مدت شود.

بیشتر بخوانید
بزرگ کردن آلت تناسلی: آیا کار می کند؟

در زنان

برای خانم ها استفاده از حوله نرم پس از تمیز کردن فرج توصیه می شود.

در زنان و دختران، اسمگما ممکن است بین لابیا و اطراف هود کلیتوریس ایجاد شود. در بیشتر موارد، جای نگرانی نیست و اقدامات بهداشتی خوب باید از تجمع آن مراقبت کنند.

در نوزادان دختر، اسمگما ممکن است در فرج (ارگان های جنسی خارج از ناحیه واژن) ایجاد شود، جایی که به عنوان یک مانع محافظتی عمل می کند. یک متخصص اطفال می تواند توضیح دهد که آیا، چگونه و چه زمانی تمیز شود.

تمیز نگه داشتن فرج نوزاد بسیار مهم است، اما مراقبان باید در نظر داشته باشند که هنگام تمیز کردن فقط باید از آب و صابون ملایم یا دستمال مرطوب کودک استفاده کنند.

حذف

زنان و دختران هنگام تمیز کردن فرج برای از بین بردن اسمگما باید اقدامات زیر را انجام دهند:

 1. فرج را به آرامی با آب گرم و صابون ملایم بشویید.
 2. از شستشوهای معطر، پودرها و اسپری ها خودداری کنید.
 3. با یک حوله نرم خشک کنید.

در مورد نوزادان، بهتر است با یک متخصص اطفال در مورد توصیه های آنها در مورد اقدامات بهداشتی، از جمله مدیریت اسمگما صحبت کنید.

نکات پیشگیری

در حالی که اسمگما طبیعی است، اگر به حال خود رها شود می تواند منجر به مشکلاتی شود. برای مردان و زنان، رعایت بهداشت تناسلی که در بالا ذکر شد ضروری است.

زنان همچنین ممکن است بخواهند اقدامات پیشگیرانه زیر را در نظر بگیرند:

 • پوشیدن لباس زیر نخی انواع مختلف لباس زیر نخی در دسترس است.
 • اجتناب از بند بند، نایلون، استات، یا سایر انواع پارچه مصنوعی
 • پرهیز از پوشیدن جوراب شلواری نایلونی، ساق یا کمربندهایی که به واژن اجازه تنفس نمی دهند و منجر به محبوس شدن رطوبت و گرما می شود.
 • از استفاده از محصولات بهداشتی زنانه مانند دئودورانت ها، اسپری های زنانه، روغن ها و مواد چرب خودداری کنید.
 • اجتناب از دوش واژن، زیرا می تواند PH واژن را تغییر دهد و منجر به رشد بیش از حد باکتری شود.
بیشتر بخوانید
تخمک گذاری بعد از سقط جنین: زمانی که دوباره شروع شود

خلاصه

اسمگما در مردان و زنان طبیعی است و به دلیل تجمع سلول های پوست، ترشحات چربی و رطوبت است. رعایت بهداشت مناسب دستگاه تناسلی ممکن است به جلوگیری یا کاهش تجمع اسمگما در هر دو جنس کمک کند.

در حالی که برای مردان ختنه نشده و پسران بزرگتر اشکالی ندارد که پوست ختنه گاه خود را جمع کنند، اما برای نوزادان و پسران کوچکتر توصیه نمی شود. زیرا ممکن است پوست ختنه گاه از سر آلت تناسلی جدا نشده باشد.

عقب کشیدن اجباری پوست ختنه گاه می تواند منجر به درد شدید، خونریزی، پارگی پوست و حتی زخم شود. والدین و مراقبان باید با متخصص اطفال کودک خود صحبت کنند تا در مورد بهداشت دستگاه تناسلی توصیه شود.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «چگونه اسمگما را پاک می کنید؟;

 1. اسمگما برای من در کلیوریس گلوله شده بود . و بعد کنده شد . میشه من رو راهنمایی کنید که برام مشکلی پیش نیومده؟

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه