رشد مو زمانی اتفاق می افتد که تار به جای رشد به سمت بالا به سمت پایین رشد کند و زیر پوست گیر کند. موهای رشد کرده می توانند باعث ایجاد کیست شوند. این توده ها می توانند شبیه کورک یا سایر مشکلات پوستی باشند.

این می تواند از یک توده کوچک و بدون درد تا یک رشد بزرگ و عفونی متغیر باشد. اگر پزشک آن را تشخیص دهد، ممکن است آن را کیست اپیدرموئید یا کیست پیلونیدال بنامد.

موهای رشد کرده معمولا خطرناک نیستند، اما می توانند به شدت دردناک باشند. اگر عفونت درمان نشود، ممکن است بدتر شود یا به خون برود.

در این مقاله، به این می پردازیم که چرا موهای زائد روییده، چگونه یک کیست ایجاد می شود، و چگونه از وقوع آن جلوگیری کنیم.

چگونه باید کیست مویی رشد کرده را درمان کرد؟

بررسی اجمالی

موهای رشد کرده خطرناک نیستند، اما می توانند دردناک باشند.

هنگامی که یک مو در پوست رشد می کند، یک توده پر از مایع می تواند ایجاد شود که ممکن است به کیست تبدیل شود. هنگامی که کیست تشکیل می شود، ناحیه متورم می شود.

کیست ممکن است سخت، نرم، بزرگ یا کوچکتر از یک نخود باشد. برخی از کیست ها می توانند در عمق زیر پوست ایجاد شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نزدیک سطح باشند، جایی که می توانند سر سفید یا زرد ایجاد کنند.

معمولاً کیست ها آسیب نمی بینند مگر اینکه عفونت ایجاد شود. کیست عفونی ممکن است قرمز، خارش دار و حساس باشد.

کیست مویی رشد کرده

کیست هایی که از رشد موی درونی ایجاد می شوند، اغلب بدون درمان از بین می روند. اغلب، درمان خانگی می تواند کمک کننده باشد، اما گاهی اوقات، فرد نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

نکات زیر می تواند به تسریع بهبودی کمک کند:

درمانهای خانگی

 • کیست و ناحیه اطراف آن را همیشه تمیز نگه دارید.
 • از تراشیدن نواحی اطراف کیست خودداری کنید، زیرا این کار می‌تواند باعث ایجاد باکتری و عفونت شود.
 • چند بار در روز کمپرس گرم را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی کیست قرار دهید. اینها ممکن است کیست را به سطح نزدیکتر کند و به آن اجازه تخلیه دهد. اگر مو در زیر پوست گیر کرده باشد، کمپرس گرم ممکن است به رشد آن کمک کند.
 • یک محلول ضد عفونی کننده مانند روغن درخت چای، به کیست برای جلوگیری از عفونت. پمادهای آنتی بیوتیک سه گانه نیز ممکن است کمک کننده باشند و در دسترس هستند خرید آنلاین.
بیشتر بخوانید
کلینیک زیبایی چیست و برای چه خدماتی مناسب است ؟

از برداشتن یا ترکیدن کیست خودداری کنید. کیست ها از یک کیسه ایجاد می شود زیر پوست، که می تواند با یک ماده غلیظ و زرد رنگ به نام کراتین پر شود. بیرون زدن کیست ممکن است مایع را آزاد کند اما از کیسه خلاص نمی شود و ممکن است کیست دوباره رشد کند. ترکیدن کیست همچنین می تواند باکتری را به پوست وارد کند و باعث عفونت یا بدتر شدن کیست شود.

گاهی اوقات، موهای رشد کرده قبل از اینکه در زیر فر شوند، در بالای پوست قابل مشاهده است. در این صورت، برداشتن آن ممکن است بهبود را تسریع کند. افراد می توانند از موچین تمیز برای گرفتن مو و برداشتن آن استفاده کنند.

اگر موها کاملاً زیر پوست هستند یا اگر برای از بین بردن آن لازم است پوست را حفر کنند، نباید این کار را امتحان کنند. در عوض، فرد باید موها را به حال خود رها کند.

درمان پزشکی

گاهی اوقات، فرد نیاز به درمان پزشکی برای کیست دارد. آنها باید به پزشک مراجعه کنند اگر:

 • کیست به خودی خود از بین نمی رود
 • کیست بسیار دردناک است، قرمز است، یا به ترشح ادامه می دهد
 • تب در کنار کیست ایجاد می شود
 • یک جسم خارجی در کیست وجود دارد، مانند یک ترکش یا تکه شیشه
 • شرایطی مانند HIV، ایدز، دیابت کنترل نشده یا دارو، سیستم ایمنی را ضعیف کرده است.
 • کیست بسیار بزرگ است یا زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار می دهد، مثلاً روی لباس گیر می کند

پزشک ممکن است آنتی بیوتیک ها را برای از بین بردن عفونت زمینه ای تجویز کند یا ممکن است برداشتن کیست را با جراحی توصیه کند.

برداشتن کیست معمولا در مطب پزشک و تحت بی حسی موضعی امکان پذیر است. بی حسی موضعی زمان بهبودی سریع را ممکن می کند و به فرد اجازه می دهد در طول عمل بیدار بماند.

بیشتر بخوانید
چگونه از شر کبودی خلاص شویم: درمان های خانگی

علل

اگر یک مو قبل از خروج از فولیکول زیر پوست گیر کند، تبدیل به یک موی زیر پوستی می شود.

کیست ها می توانند به دلایل مختلفی ظاهر شوند، اما زمانی که از موهای زیر پوستی سرچشمه می گیرند، موارد زیر رخ می دهد.

همه موها از یک فولیکول مو رشد می کنند که گاهی اوقات منافذ نامیده می شود. این یک سوراخ کوچک در پوست است، با ساختار زیرین پیچیده ای که مو را تغذیه می کند.

گاهی اوقات، یک مو قبل از اینکه فولیکول را ترک کند، زیر پوست گیر می کند و در نتیجه موی درون رشد می کند. در مواقع دیگر، یک مو از فولیکول بیرون می‌آید، اما روی خود حلقه می‌شود و دوباره وارد پوست می‌شود.

هنگامی که مو در زیر پوست گیر می کند، می تواند پوست را تحریک کند. همچنین فولیکول مو را مسدود می کند و مواد مختلف را در منافذ به دام می اندازد. کیست می تواند ایجاد شود.

کیست های پوستی اغلب حاوی کراتین هستند، پروتئینی که پوست را قوی و انعطاف پذیر نگه می دارد. اما گاهی اوقات، کیست ها از باکتری های به دام افتاده یا پاسخ التهابی به عفونت به وجود می آیند.

جلوگیری

در مورد کیست هایی که از موهای رشد کرده ایجاد می شوند، افراد می توانند موارد زیر را امتحان کنند:

 • برای تسکین پوست از کرم موبر و افترشیو استفاده کنید.
 • فقط با تیغ تیز اصلاح کنید.
 • هنگامی که پوست خشک است یا پس از اصلاح، با یک لوسیون غنی به خوبی مرطوب کنید.
 • قبل از اصلاح پوست کدر و خشک را لایه برداری کنید.
 • در جهت رشد مو اصلاح کنید.
 • روی پوست تحریک شده یا قرمز اصلاح نکنید.

عوامل خطر

هر کسی ممکن است موهای رشد کرده را ایجاد کند. عوامل خطر برای رشد موهای زیر پوستی عبارتند از:

 • تکنیک های رفع موهای زائد: تراشیدن، اپیلاسیون و کندن پوست می تواند باعث تحریک پوست شود. پس از اصلاح، موهایی که دوباره رشد می کنند ممکن است دارای یک لبه تیزتر، رشد آن را در پوست آسان تر می کند.
 • پوست بسیار خشک: پوست خشک و مرده می تواند روی فولیکول مو جمع شود و موهای در حال رشد زیر آن به دام بیفتد.
 • فشار یا اصطکاک: این می تواند یک مشکل باشد، به خصوص در ناحیه ای که قبلاً در برابر موهای رشد کرده آسیب پذیر است. با تحریک پوست، احتمال رویش موهای زائد را افزایش می دهد.
 • داشتن موهای درشت، مجعد یا ضخیم: این نوع مو با خروج از فولیکول مو به احتمال زیاد در زیر پوست جمع می شود.
بیشتر بخوانید
سلولیت در مقابل اریزیپلا: علل، علائم و درمان.

نحوه تشخیص کیست

خشکی پوست ممکن است نشان دهد که مشکل کیست نیست.

هنگامی که یک توده در ناحیه ای ظاهر می شود که در آن موهای بدن وجود دارد، ممکن است به این دلیل باشد که کیست در اطراف موهای رشد کرده ایجاد شده است.

یک فرد باید به دنبال یک برآمدگی قرمز کوچک با موهایی باشد که به آرامی به یک توده بزرگتر تبدیل می شود. بسیاری از کیست های این نوع در نواحی پوشیده از سوختگی تیغ ایجاد می شوند.

برخی از علائمی که نشان می دهد ممکن است مشکل کیست نباشد عبارتند از:

 • خالی که شکل یا رنگ آن تغییر کرده یا متورم شده است
 • لکه های قرمز یا تحریک شده روی پوست
 • پوست در حال لایه برداری است یا دارای لکه های خشک است
 • یک آسیب پوستی، حتی یک آسیب کوچک ناشی از ترکش یا بریدگی جزئی، زیرا ممکن است به معنای عفونت پوست باشد
 • کیست مرز مشخصی ندارد (به طور معمول، کیست ها توده های گرد هستند، بنابراین تورم غیرعادی شکل یا تغییر شکل می تواند چیز دیگری باشد)
 • موهای زائد دردناک زیادی وجود دارد که می تواند به دلیل عفونت باکتریایی در فولیکول های مو باشد
 • پوست بسیار خشک با برجستگی های کوچک زیادی است که می تواند سر داشته باشد، زیرا این می تواند وضعیتی به نام کراتوز پیلاریس باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

به راحتی می توان یک کیست بی ضرر را با یک بیماری پوستی جدی تر اشتباه گرفت. هر کسی که کیست دارد که بعد از یک یا دو هفته از بین نمی‌رود، باید به پزشک خود مراجعه کند.

درمان سریع در این مورد می تواند برای سرطان پوست، عفونت های جدی پوستی و سایر مشکلات خطرناک پوستی باشد.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث ایجاد لکه های خشکی پوست می شود؟

چشم انداز

جلوگیری از رشد موهای زیر پوستی بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد این نوع کیست است. با این حال، اگر کیست ظاهر شود، معمولاً بی ضرر هستند و اغلب خود به خود از بین می روند.

افرادی که به طور مکرر دچار کیست، سوختگی با تیغ یا موهای زیر پوستی می شوند، باید از پزشک خود در مورد راهکارهایی برای کاهش بروز این بیماری های پوستی آزاردهنده سوال کنند.

در بیشتر موارد، چند تغییر در روال مراقبت از پوست افراد می تواند به طور قابل توجهی خطر رشد موهای زیر پوستی و تحریکات مربوط به آن را کاهش دهد.

این .