چگونه بثورات پوستی تبخال را شناسایی و درمان کنیم

عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-1) می تواند منجر به بثورات پوستی شود. علائم اولیه شامل سوزش و سوزن سوزن شدن است که پس از آن زخم هایی ظاهر می شوند که می توانند به تاول یا پوسچول تبدیل شوند. درمان با داروهای ضد ویروسی ممکن است زمان بهبودی را کوتاه کند.

بثورات تبخال معمولاً در ناحیه تناسلی یا اطراف دهان ایجاد می شود، اما تقریباً در هر نقطه از بدن می تواند رخ دهد.

دو نوع HSV وجود دارد که می تواند باعث ایجاد بثورات پوستی در نواحی مختلف شود: HSV-1 و HSV-2.

HSV-1 به طور معمول باعث تبخال دهانی می شود. در بزاق پخش می شود و تمایل دارد ناحیه اطراف دهان و بینی را تحت تاثیر قرار دهد.

چگونه بثورات پوستی تبخال را شناسایی و درمان کنیم

HSV-2 معمولاً باعث تبخال تناسلی می شود و معمولاً از طریق تماس جنسی پخش می شود. بثورات در اطراف اندام تناسلی ظاهر می شود. گاهی اوقات نیز مسئول تبخال دهانی است.

این مقاله علائم بثورات پوستی تبخال را توضیح می دهد و علل و درمان آن را بررسی می کند. همچنین برخی دیگر از علل احتمالی شکایات پوستی را که ممکن است شبیه تبخال به نظر برسند، بررسی خواهد کرد.

بثورات پوستی تبخال به چه صورت است؟

بثورات پوستی هرپس در اطراف دهان شایع هستند اما تقریباً در هر نقطه از بدن ظاهر می شوند.

تبخال باعث ایجاد زخم های کوچک روی پوست می شود. این زخم‌ها معمولاً در اطراف دهان و بینی ایجاد می‌شوند، اما می‌توانند تقریباً در هر جایی از بدن، از جمله انگشتان دست ظاهر شوند. محل ظاهر شدن بثورات بستگی به محل و نحوه ابتلای فرد به عفونت دارد.

اولین علامت شیوع تبخال، احساس گزگز، سوزش یا خارش در ناحیه آسیب دیده است. این علامت اولیه ممکن است یک روز یا بیشتر قبل از ظاهر شدن زخم ها رخ دهد.

زخم ها می توانند حساس، دردناک و گزگز باشند. آنها تمایل دارند مانند دسته‌هایی از تاول‌های کوچک پر از مایع به نظر برسند که تبدیل به پوسچول می‌شوند. برای چند روز تا یک هفته، آنها باز می شوند، مایع ترشح می کنند و قبل از بهبودی پوسته ای تشکیل می دهند. بثورات معمولاً حدود ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد.

بیشتر بخوانید
کراتوآکانتوما

اولین باری که بثورات ظاهر می شود، ممکن است برای مدت طولانی باقی بماند زمان های مختلف بسته به نوع تبخال به عنوان مثال، علائم تبخال دهان در عرض ۲ تا ۳ هفته از بین می رود، در حالی که علائم تبخال تناسلی معمولاً در ۲ تا ۶ هفته از بین می روند.

هنگامی که فردی برای اولین بار شیوع تبخال را تجربه می کند، ممکن است برخی یا همه علائم زیر را نیز تجربه کند:

 • تب
 • لثه های متورم و قرمز
 • غدد لنفاوی متورم

هنگامی که ویروس در داخل بدن قرار می گیرد، به اعصابی که ناحیه پوستی را که تحت تاثیر قرار می دهد، نفوذ می کند و تا آخر عمر در آنجا باقی می ماند. در حال حاضر هیچ درمانی برای این ویروس وجود ندارد و هر چند وقت یکبار تمایل به فعال شدن مجدد و ایجاد علائم دارد.

اولین شیوع معمولاً بدترین است. اگرچه علائم ویروس هر چند وقت یکبار در طول زندگی فرد عود می کند، اما معمولاً در موارد بعدی به این شدت نیست.

در اینجا بیشتر بدانید که تبخال چگونه است.

تبخال هست یا چیز دیگه؟

بثورات تبخال معمولاً مانند دسته‌هایی از تاول‌های کوچک پر از مایع در ناحیه کوچکی از بدن به نظر می‌رسند.

برخی دیگر از بیماری های پوستی که ممکن است شبیه تبخال باشند عبارتند از:

درماتیت تماسی

داشتن یک واکنش آلرژیک به یک ماده محرک می تواند باعث درماتیت تماسی آلرژیک شود. محرک های رایج عبارتند از کرم های آنتی بیوتیک، لوازم آرایشی، شامپوها و عطرها. در نوزادان، درماتیت تماسی ممکن است در ناحیه پوشک ایجاد شود.

بیشتر بخوانید
گال - علائم و علل

درماتیت تماسی می تواند باعث برافروختگی، تورم و حتی تاول در ناحیه تحت تاثیر آن شود.

زونا

فردی مبتلا به زونا ممکن است راش تاول های پر از مایع را تجربه کند.

زونا باعث ایجاد بثورات تاول روی پوست می شود. همان ویروسی که باعث آبله مرغان می شود (ویروس واریسلا زوستر) باعث زونا می شود.

اولین علامت زونا، سوزش یا درد شدید در یک طرف بدن است. راش تاول های پر از مایع چند روز تا یک هفته بعد ظاهر می شود.

این تاول ها تمایل دارند در یک ناحیه از بدن ظاهر شوند، معمولاً در یک طرف تنه، نزدیک خط کمر. آنها ممکن است در لمس حساس یا دردناک باشند.

این وضعیت معمولاً در عرض ۳-۵ هفته برطرف می شود.

گال

هجوم یک انگل میکروسکوپی معروف به کنه خارش انسانی یا Sarcoptes scabiei عامل ایجاد گال است.

کنه برای تخم گذاری در پوست فرو می رود و مدفوع خود را رسوب می دهد. وجود آن باعث ایجاد بثورات بسیار خارش دار می شود که شبیه جوش های کوچک است و نواحی برافروخته و پوسته پوسته روی پوست ایجاد می کند.

پزشکان از دسته ای از داروها به نام اسکابیسید برای درمان این هجوم ها استفاده می کنند. این داروها فقط با نسخه در دسترس هستند.

علل بثورات پوستی تبخال

دو نوع HSV وجود دارد که باعث تبخال می شود. اگرچه این انواع ارتباط نزدیکی دارند و هر دو از طریق مایعات بدن و تماس با انسان پخش می شوند، اما به روش های مختلفی منتقل می شوند.

لازم نیست ویروس برای سرایت به فرد دیگر علائمی ایجاد کند.

HSV-1 یا تبخال دهان

اکثر ناقلین HSV-1 زمانی که نوزاد یا کودک بودند به آن مبتلا شدند. می تواند از طریق:

 • تماس پوست به پوست با فردی که این ویروس را دارد
 • بوس کردن
 • به اشتراک گذاشتن وسایلی مانند مومیایی کردن لب، ظروف غذاخوری یا مسواک
بیشتر بخوانید
جوش ناشی از عرق چیست و بهترین راه برای درمان (و پیشگیری) از آنها چیست؟

HSV-2 یا تبخال تناسلی

تماس جنسی به نحوه انتشار HSV-2 بستگی دارد. HSV-1 همچنین می تواند باعث تبخال تناسلی شود و می تواند در بزاق دهان در طول رابطه جنسی گسترش یابد. HSV-2 همچنین می تواند در هنگام زایمان به نوزاد منتقل شود.

هر دو شکل ویروس وارد سلول های عصبی بدن می شوند و تا آخر عمر در آنجا باقی می مانند. ویروس تمایل دارد تا زمانی که چیزی آن را فعال کند و باعث شیوع علائم شود، در سلول‌ها خوابیده یا خوابیده باشد.

عواملی که می توانند منجر به شیوع بیماری شوند عبارتند از:

 • استرس عاطفی
 • بیماری
 • تب
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب
 • قاعدگی
 • عمل جراحی

درمان

در حال حاضر هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد، اما زخم ها معمولاً طی چند هفته خود به خود از بین می روند.

درمان هایی که طول مدت شیوع را کوتاه می کند و علائم را کاهش می دهد در دسترس هستند.

اگر فردی به طور مکرر شیوع بیماری را تجربه کند، پزشک ممکن است مصرف هر روز یک قرص را به عنوان وسیله ای برای پیشگیری توصیه کند. این درمان به عنوان پروفیلاکسی شناخته می شود.

کرم ها یا پمادهای ضد ویروسی می توانند سوزش، خارش یا سوزن سوزن شدن را تسکین دهند. قرص های ضد ویروسی می توانند به تسریع روند بهبودی کمک کنند. هر دو نوع دارو معمولا حاوی مواد فعال یکسانی هستند. آنها عبارتند از:

 • آسیکلوویر
 • فامسیکلوویر
 • والاسیکلوویر

افراد می توانند داروی تبخال را از پزشک یا داروساز دریافت کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

 اگر فردی با سیستم ایمنی ضعیف دچار بثورات پوستی تبخال شد، باید با پزشک خود صحبت کند.

برای افراد سالم، بثورات پوستی تبخال معمولاً جای نگرانی نیست. زخم ها می توانند دردناک و ناراحت کننده باشند، اما معمولاً خود به خود از بین می روند. داروهایی برای درمان آنها از داروخانه ها در دسترس است.

بیشتر بخوانید
علت خارش پاها چیست؟

این ویروس می تواند در برخی افراد عوارض ایجاد کند. هرکسی که دارای یک وضعیت سلامت طولانی مدت یا سیستم ایمنی ضعیف است که فکر می کند ممکن است تبخال داشته باشد باید با پزشک خود صحبت کند.

افراد مبتلا به سرطان، اچ‌آی‌وی یا ایدز و هر کسی که اخیراً پیوند عضو داشته است، اگر فکر می‌کند ممکن است تبخال داشته باشد، باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشند.

هر کسی که مشکوک است که چیزی غیر از تبخال – مانند درماتیت، زونا، یا گال – باعث ایجاد بثورات پوستی شده است، می تواند با پزشک خود در مورد تشخیص صحبت کند.

خلاصه

تبخال یک ویروس رایج است که می تواند باعث ایجاد جوش های تاول بر روی پوست شود. اینها تمایل دارند در اطراف دهان یا اندام تناسلی ایجاد شوند، اما می توانند تقریباً در هر نقطه از بدن ظاهر شوند.

در حال حاضر هیچ درمانی برای این ویروس وجود ندارد و ناقلین معمولاً در طول زندگی خود شیوع علائم را در زمان‌های مختلف تجربه می‌کنند.

خوشه های تاول های پر از مایع ممکن است دردناک باشند، اما معمولا بی ضرر هستند. درمان‌های ضد ویروسی که می‌توانند به کاهش علائم و کوتاه کردن مدت شیوع بیماری کمک کنند در بسیاری از داروخانه‌ها موجود هستند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه