خوابیدن به پهلوی چپ ممکن است بیشترین فواید را برای افراد بغل داشته باشد. تشک و بالش سفت تر ممکن است به جلوگیری از درد در پشت، گردن یا شانه ها کمک کند.

خوابیدن به پشت از دیرباز برای استراحت شبانه خوب بدون بیدار شدن از درد توصیه شده است. با این حال، خوابیدن به پهلو مزایای بیشتری نسبت به آنچه قبلاً تصور می شد، دارد.

پژوهش نشان می دهد که خوابیدن پهلو در میان افراد مسن و همچنین افرادی که شاخص توده بدنی (BMI) بالاتری دارند، شایع تر است.

علیرغم مزایای خوابیدن به پهلو، تنها در صورتی می توانید این فواید را به دست آورید که در وضعیت صحیح قرار بگیرید. در غیر این صورت، درد در ستون فقرات، گردن و مفاصل شما بیشتر از مزایای خوابیدن به پهلو خواهد بود.

چگونه بدون بیدار شدن با درد به پهلو بخوابیم ...healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

در اینجا آنچه باید در مورد خواب پهلو و نحوه انجام صحیح آن بدانید آورده شده است:

فواید خوابیدن به پهلوی چپ یا راست

در حالی که مدت ها تصور می شد که خوابیدن به پشت بهترین حالت خوابیدن است، اما تحقیقات نشان می دهد که خوابیدن به پهلو نیز می تواند فواید زیادی داشته باشد.

هنگامی که به درستی و با تنظیم مناسب بدن انجام شود، خوابیدن به پهلو می تواند هم درد مفاصل و هم درد کمر و همچنین درد مزمن مرتبط با شرایط طولانی مدت مانند فیبرومیالژیا را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید
ملاتونینا

یکی دیگر از مزایای خوابیدن به پهلو کاهش خروپف است که یک علامت رایج در آپنه انسدادی خواب است. این وضعیت جدی باعث ایجاد اختلال در تنفس می شود که می تواند منجر به عوارض طولانی مدت شود، مانند:

 • فشار خون
 • آریتمی
 • دیابت
 • حمله قلبی
 • سکته
 • مسائل شناختی

ممکن است با رعایت بهداشت خواب خوب از مشکلات شناختی پیشگیری شود، اما تحقیقات همچنین نشان می دهد که سلامت کلی مغز شما نیز ممکن است از خوابیدن به پهلو سود ببرد.

در نهایت، اگر به پهلو بخوابید، ممکن است سلامت روده بهتری داشته باشید. این وضعیت به عملکرد بهتر سیستم گوارش شما کمک می کند، که می تواند مشکلات گوارشی مانند سوزش سر دل، یبوست و نفخ را کاهش دهد.

معایب خوابیدن به پهلو

خوابیدن به پهلو می تواند فواید زیادی داشته باشد، به خصوص اگر دچار کمردرد مکرر یا آپنه خواب هستید. با این حال، بدن شما ممکن است تنوع را در طول شب ترجیح دهد تا از درد در سایر نواحی بدن شما جلوگیری کند. این می تواند مستلزم شروع از یک طرف و سپس انتقال به سمت دیگر باشد.

همچنین مهم است که با بالا نگه داشتن سر روی بالش مراقب قرار دادن چانه خود باشید. کشیدن چانه به سمت قفسه سینه باعث ایجاد درد در گردن می شود.

آیا خوابیدن پهلو باعث درد شانه می شود؟

یکی از اشکال قابل توجه خوابیدن به پهلو این است که می تواند خطر درد شانه را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید
پرخوابی چگونه با افسردگی ارتباط دارد

چه در سمت چپ یا راست خود باشید، شانه مربوطه می تواند به داخل تشک و همچنین به سمت گردن شما سقوط کند و صبح روز بعد باعث ایجاد ناهماهنگی و درد شود.

تشک و بالش سفت می تواند به کاهش این خطر کمک کند و همچنین سر شما را در راستای شانه ها صاف نگه دارد.

کدام سمت برای خوابیدن بهتر است: چپ یا راست؟

تصور می شود که خوابیدن به پهلوی چپ بیشترین فواید را برای سلامت کلی شما دارد. با این حال، هر دو طرف می توانند از نظر آپنه خواب و تسکین کمردرد مزمن مزایایی ارائه دهند.

لازم نیست تمام شب را به یک طرف بچسبانید. با خیال راحت از سمت چپ شروع کنید و ببینید که بدن شما چه احساسی دارد.

همچنین طبیعی است که هنگام خواب از پهلو به پهلو یا حتی روی پشت خود جابجا شوید. خوابیدن روی شکم سخت ترین کار برای ستون فقرات و اندام های بدن است، بنابراین سعی کنید در صورت امکان از این وضعیت اجتناب کنید.

ممکن است قبلاً نوعی تشک را ترجیح دهید – چه نرم و چه سفت. با این حال، در مورد خواب پهلو، تشکی که در جایی بین این دو طیف قرار می گیرد، بهترین کار را دارد.

بهترین نوع تشک برای یک تخت خواب جانبی

یک تشک نرم و بالشتکی پشتیبانی چندانی از مفاصل ارائه نمی دهد. در حالی که ممکن است در ابتدای شب نرمی روی شانه ها و زانوهایتان راحت باشد، می توانید صبح با احساس درد از خواب بیدار شوید.

بیشتر بخوانید
12 نکته برای خواب بهتر

این به این دلیل است که مفاصل شما در طول شب در معرض خطر فرو ریختن و فرو رفتن بیشتر در تشک هستند.

درد ممکن است با تشک سفت‌تر از بین برود، اما شما هم نمی‌خواهید که تشک آن را تشک دهیدمحکم، یا یک تشک بسیار سخت می تواند برای به خواب رفتن خیلی ناراحت کننده باشد زیرا شکل بدن و وضعیت خواب شما را پشتیبانی نمی کند.

تنها راه برای اینکه بفهمید تشک مناسب شماست یا نه این است که آن را امتحان کنید.

می‌توانید انواع تشک‌ها را در فروشگاه‌های سنتی تست کنید یا یک نسخه آزمایشی را برای آزمایش در خانه برای مدت طولانی سفارش دهید. اگر برای خرید تشک جدید آماده نیستید، راه حل دیگر این است که از یک تشک نرم فعلی با تخته های تخته سه لا زیر آن پشتیبانی کنید.

بهترین شیوه های خواب پهلو

فرقی نمی‌کند که یک خوابیده جانبی کهنه کار هستید یا تازه وارد این موقعیت شده‌اید، مهم است که بدانید چگونه آن را به درستی انجام دهید. به این ترتیب، می‌توانید بدون اینکه صبح روز بعد با درد و ناراحتی از خواب بیدار شوید، بیشترین بهره را از این وضعیت خواب ببرید:

 1. روی یک تشک با سفت متوسط ​​دراز بکشید و از یک بالش سفت زیر سر خود استفاده کنید.
 2. ابتدا به سمت چپ خود حرکت دهید. گوش‌های شما باید در راستای شانه‌ها باشد، در حالی که چانه‌تان خنثی است. از قرار دادن چانه در قفسه سینه یا پایین نگه داشتن سر خودداری کنید.
 3. بازوها و دستان خود را در زیر صورت و گردن خود، ترجیحاً به موازات پهلوها نگه دارید.
 4. یک بالش سفت بین زانوهای خود قرار دهید (مخصوصا اگر کمردرد دارید). این به جلوگیری از فروپاشی مفاصل لگن و زانو کمک می کند و در نتیجه تراز بهتری در ستون فقرات شما ایجاد می کند.
 5. کمی زانوها را به سمت قفسه سینه بالا بیاورید تا فشار روی کمرتان کاهش یابد.
بیشتر بخوانید
ملاتونین

خلاصه

خوابیدن به پهلو – در تراز صحیح – می تواند برای بدن و ذهن فوایدی داشته باشد.

اگر همچنان درد دارید، ممکن است تشک و بالش خود را برای حمایت محکم‌تر تعویض کنید.

اگر با وجود ایجاد این تغییرات مشکلات درد مزمن دارید، به پزشک یا متخصص کایروپراکتیک مراجعه کنید.

Source link