تستوسترون چیست؟

تستوسترون هورمونی است که در مردان عمدتاً در بیضه ها و برای زنان در تخمدان ها و غدد فوق کلیوی تولید می شود. این هورمون برای رشد مردانه و ویژگی های مردانه ضروری است. برای زنان، تستوسترون در مقادیر بسیار کمتری وجود دارد. تولید تستوسترون در دوران نوجوانی و اوایل بزرگسالی حدود ۳۰ برابر بیشتر می شود. پس از اوایل بزرگسالی، طبیعی است که سطوح هر سال اندکی کاهش یابد. بدن شما ممکن است بعد از ۳۰ سالگی یک درصد کاهش پیدا کند.

تستوسترون نقش کلیدی در شما دارد:

 • توده عضلانی و استخوان ها
 • موهای صورت و شرمگاهی
 • توسعه صداهای عمیق تر بدن
 • میل جنسی
 • خلق و خو و کیفیت زندگی
 • حافظه کلامی و توانایی تفکر

اگر نگران کاهش تستوسترون هستید به پزشک مراجعه کنید. از آنجایی که کاهش تستوسترون با افزایش سن طبیعی است، برخی از علائم مانند کاهش توده عضلانی، افزایش چربی بدن یا اختلال نعوظ ممکن است نشانه ای از شرایط دیگر باشد.

چگونه تستوسترون برای بدن شما مفید است

اگر پزشکتان بگوید سطح تستوسترون پایینی دارید یا هیپوگنادیسم دارید یا برای شرایط دیگر نیاز به درمان جایگزین تستوسترون دارید، ممکن است علاقه مند به افزایش سطح تستوسترون خود باشید. اگر سطح تستوسترون طبیعی دارید، افزایش سطح تستوسترون ممکن است هیچ مزیت دیگری به همراه نداشته باشد. افزایش مزایای ذکر شده در زیر فقط در افرادی با سطح تستوسترون پایین مورد بررسی قرار گرفته است.

مزایای افزایش سطح تستوسترون چیست؟

۱. قلب و خون سالم

یک قلب سالم خون را به بقیه بدن پمپ می کند و اکسیژن مورد نیاز برای حداکثر عملکرد را برای عضلات و اندام ها فراهم می کند. تستوسترون به تولید گلبول های قرمز خون از طریق مغز استخوان کمک می کند. سطوح پایین تستوسترون با انواع خطرات قلبی عروقی مرتبط است.

بیشتر بخوانید
توپ های آبی یا فشار خون اپیدیدیم یا درد بیضه

اما آیا درمان جایگزین تستوسترون می تواند به بیماری قلبی کمک کند؟ مطالعه نتایج مخلوط می شوند. مطالعات کوچک در اوایل دهه ۲۰۰۰ نشان داد که مردان مبتلا به بیماری قلبی که تحت درمان با تستوسترون قرار گرفتند، تنها پیشرفت های جزئی را مشاهده کردند. برخی توانستند مسافت پیاده روی خود را ۳۳ درصد افزایش دهند. مطالعه دیگری نشان داد که هورمون درمانی تنها باعث گشاد شدن شریان های سالم می شود اما تاثیری بر درد آنژین ندارد.

جدیدتر، بزرگتر مطالعه ۸۳۰۰۰ مرد دریافتند مردانی که سطح تستوسترون آنها به حالت عادی بازگشته است، ۲۴ درصد کمتر دچار حمله قلبی و ۳۶ درصد کمتر در معرض سکته مغزی هستند.

۲. چربی کمتر، عضله بیشتر

تستوسترون مسئول افزایش توده عضلانی است. توده بدن لاغرتر به کنترل وزن و افزایش انرژی کمک می کند. برای مردان با تستوسترون پایین، مطالعات نشان می دهد که درمان می تواند توده چربی را کاهش دهد و اندازه و قدرت عضلانی را افزایش دهد. برخی از مردان تغییر در توده بدون چربی بدن را گزارش کردند اما افزایش قدرت نداشتند. به احتمال زیاد هنگامی که تستوسترون درمانی را با تمرینات قدرتی و ورزش ترکیب می کنید بیشترین فواید را خواهید دید.

۳. استخوان های قوی تر

تستوسترون نقش مهمی در تراکم مواد معدنی استخوان دارد. با افزایش سن مردان و کاهش سطح تستوسترون، تراکم استخوان کاهش می یابد. این امر خطر استخوان های ضعیف و پوکی استخوان را افزایش می دهد. استخوان های قوی به حمایت از عضلات و اندام های داخلی شما کمک می کند، که می تواند عملکرد ورزشی را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث درد پرینه می شود؟

تحقیقات نشان می دهد که تراکم استخوان با درمان تستوسترون افزایش می یابد تا زمانی که دوز به اندازه کافی بالا باشد. آزمایشات بالینی در مورد تأثیر تستوسترون بر تراکم استخوان، افزایش در تراکم استخوان ستون فقرات و لگن مشاهده شد. یکی دیگر مطالعه زنان در حال تبدیل به مردان دریافتند که تستوسترون تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش می دهد. اما مشخص نیست که آیا تستوسترون می تواند به کاهش خطر شکستگی کمک کند یا خیر.

۴. حافظه کلامی بهتر، توانایی های فضایی یا استدلال ریاضی

تحقیقات نشان می دهد که مردانی که نسبت تستوسترون تام بیشتری دارند، میزان ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می دهند. همچنین شواهدی مبنی بر ارتباط قوی بین تستوسترون و توانایی های تفکر مانند حافظه کلامی و سرعت پردازش سریعتر وجود دارد. درمان تستوسترون برای مردان ۳۴ تا ۷۰ ساله بهبود حافظه فضایی را نشان داده است.

۵. میل جنسی بهتر

سطح تستوسترون به طور طبیعی در پاسخ به تحریک و فعالیت جنسی افزایش می یابد. مردان با سطوح بالاتر تستوسترون معمولاً فعالیت جنسی بیشتری دارند. مردان مسن برای میل جنسی و عملکرد نعوظ به تستوسترون بیشتری نیاز دارند. اما توجه به این نکته مهم است که اختلال نعوظ اغلب به دلیل سایر شرایط یا داروها به جای سطوح پایین تستوسترون است.

مطالعات نشان می دهد که تستوسترون درمانی می تواند برای سلامت و عملکرد جنسی شما مفید باشد. آن را نیز نشان می دهد قبل از اینکه هیچ پاسخی افزایش نیابد، حداکثر سطح تستوسترون وجود دارد. برای مردانی که هیپوگنادیسم ندارند، افزایش تستوسترون ممکن است برای میل جنسی شما مفید نباشد.

بیشتر بخوانید
ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ بعد از جراحی پروستات

۶. بهبود خلق و خو

سطوح پایین تستوسترون با کیفیت پایین تر زندگی مرتبط است. برخی از علائم سطح پایین تستوسترون عبارتند از افسردگی، خستگی و تحریک پذیری. اما کمی تحقیق نشان می دهد که این ممکن است فقط برای مردان مبتلا به هیپوگنادیسم باشد. مردانی که بدنشان از کاهش طبیعی تستوسترون در طول زمان پیروی می کند، افسردگی را افزایش نمی دهد.

اثرات درمان جایگزینی تستوسترون بر خلق و خو می تواند متفاوت باشد. مردان مبتلا به هیپوگنادیسم گزارش شده است بهبود خلق و خو و تندرستی و کاهش خستگی و تحریک پذیری. تحقیقات نشان می دهد که این درمان ممکن است یک درمان ضد افسردگی موثر نیز باشد.

خطرات تستوسترون درمانی چیست؟

درمان های تجویزی تستوسترون به صورت ژل، چسب های پوستی و تزریق عضلانی در دسترس هستند. هر کدام با عوارض جانبی بالقوه همراه است. لکه ها می توانند پوست را تحریک کنند. تزریق عضلانی ممکن است باعث تغییرات خلقی شود. اگر از ژل استفاده می کنید، محصول را با دیگران به اشتراک نگذارید.

عوارض جانبی احتمالی تستوسترون درمانی عبارتند از:

 • افزایش آکنه
 • احتباس مایع
 • افزایش ادرار
 • بزرگ شدن سینه
 • کاهش اندازه بیضه
 • کاهش تعداد اسپرم
 • افزایش رفتارهای پرخاشگرانه

درمان تستوسترون برای مردان مبتلا به سرطان پروستات یا سینه توصیه نمی شود. علاوه بر این، تستوسترون درمانی ممکن است آپنه خواب را در افراد مسن بدتر کند.

آیا درمان جایگزینی تستوسترون را در نظر می گیرید؟

اگر سطوح شما در محدوده طبیعی قرار دارد، درمان ضروری نیست. درمان جایگزینی تستوسترون در درجه اول برای مردان با سطح تستوسترون پایین مفید است. تستوسترون را بدون نسخه نخرید. اگر فکر می کنید سطح تستوسترون پایینی دارید به پزشک مراجعه کنید. آزمایش خون می تواند سطح تستوسترون شما را تعیین کند و به تشخیص بیماری های زمینه ای کمک کند.

بیشتر بخوانید
بزرگ کردن آلت تناسلی: آیا کار می کند؟

پزشکان و محققان در مورد اثربخشی درمان جایگزینی تستوسترون نظرات متفاوتی دارند. اکثریت موافقند که نتایج مطالعه برای اکثر شرایط مختلط است.

یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم برای سلامتی و اطمینان از حداکثر اثربخشی درمان تستوسترون ضروری است. مراقبت های بعدی و نظارت توصیه می شود.

راه های طبیعی برای افزایش سطح تستوسترون

برخی از غذاها، ویتامین ها و گیاهان می توانند به افزایش سطح تستوسترون شما کمک کنند. اگر نگران کاهش تستوسترون هستید، حتما با پزشک خود صحبت کنید. این درمان‌های جایگزین و طبیعی به‌اندازه‌ی درمان سنتی تستوسترون مؤثرتر یا مؤثرتر ثابت نشده‌اند. برخی نیز ممکن است با هر دارویی که مصرف می کنید تداخل داشته باشند و عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند.

گیاهان ویتامین ها و مکمل ها خوراکی ها
جینسینگ مالزیایی ویتامین دی سیر
تاک سوراخ دار دهیدرواپی آندروسترون (DHEA) ماهی تن
گیلاس زمستانی – پنیر باد ال آرژنین زرده تخم مرغ
عصاره پوست درخت کاج فلز روی صدف
یوهیمبه
نخل دید