چگونه خونریزی ناشی از دپو پروورا Depo-Provera متوقف کنیم؟

دپو پروورا نوعی پیشگیری از بارداری است که از طریق تزریق انجام می شود. خونریزی ناگهانی، لکه بینی و تغییر در جریان قاعدگی از شایع ترین عوارض جانبی در سال اول استفاده است. با این حال، برخی از درمان های خانگی وجود دارد که می تواند کمک کند.

خونریزی نامنظم در دپو پروورا طبیعی است. دور و بر ۵۷ درصد افرادی که این آمپول را انجام می دهند ۱۲ ماه پس از انجام این کار خونریزی یا لکه بینی نامنظم را تجربه می کنند و ۳۲ درصد از افراد در ۲۴ ماهگی این واکسن را تجربه می کنند.

این علامت معمولاً با استفاده طولانی‌تر از دارو بهبود می‌یابد. آزمایشات بالینی نشان می دهد ۵۵ درصد از کسانی که از دپو پروورا استفاده می کنند، بعد از ۱۲ ماه دیگر خونریزی ندارند.

برای افرادی که این علامت را تجربه می کنند، برخی از درمان های خانگی وجود دارد که باید امتحان کنند. این موارد شامل مصرف ایبوپروفن، پوشیدن حوله های بهداشتی و یادگیری پیش بینی خونریزی است.

چگونه خونریزی را در Depo-Provera متوقف کنیم؟

راهکارهایی برای خونریزی های نامنظم

داشتن حوله بهداشتی یا تامپون در دست می تواند به کنترل بیشتر خونریزی های نامنظم کمک کند.

خونریزی غیرطبیعی یک عارضه جانبی رایج دپو پروورا است، به ویژه در سال اول شروع درمان. بی نظمی های خونریزی که به طور معمول رخ می دهد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خونریزی
  • لکه بینی بین دوره ها
  • پریودهای طولانی
  • پریودهای سبک تر یا سنگین تر از حالت عادی
  • عدم پریود، معمولاً بعد از ۱ سال
بیشتر بخوانید
هنگام تعویض قرص های ضد بارداری چه انتظاری باید داشت؟

داروهایی که ممکن است کمک کند شامل موارد زیر است:

۱. مصرف ایبوپروفن

ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می توانند به کاهش التهاب و درد ناشی از خونریزی غیر طبیعی رحم کمک کنند.

بررسی سال ۲۰۱۳ از پایگاه داده های بررسی های سیستماتیک کاکرین اشاره می کند که مصرف یک نوع NSAID به نام مفنامیک اسید ممکن است به کاهش مدت خونریزی در افرادی که تحت درمان با Depo-Provera هستند کمک کند.

پاسخ هر فرد به داروها متفاوت است، بنابراین مهم است که دوز مصرفی برای تسکین خونریزی و ناراحتی مربوط به دپو پروورا را با پزشک در میان بگذارید.

۲. پذیرش اینکه یک علامت طبیعی است

یکی از ساده ترین راه ها برای مقابله با خونریزی مربوط به دپو پروورا این است که تشخیص دهید این یک علامت طبیعی است.

با این حال، داشتن خونریزی بسیار دردناک یا شدید طبیعی نیست. افراد باید برای ارزیابی در این موارد به پزشک مراجعه کنند.

در حالی که خونریزی غیرطبیعی می تواند آزاردهنده و هشدار دهنده باشد، به خاطر داشته باشید که برخی از خونریزی های نامنظم یا لکه بینی در ماه های اولیه درمان با دپو پروورا معمولاً به این معنی است که بدن در حال تطبیق با دارو است.

بیشتر بخوانید
5 راه حل مطمئن برای یبوست در بارداری

دانستن و پذیرفتن این موضوع که ممکن است مقداری خونریزی نامنظم خفیف اتفاق بیفتد می تواند به اکثر افراد کمک کند تا این عارضه جانبی ناامید کننده را مدیریت کنند.

۳. پوشیدن پد، لباس زیر محافظ یا تامپون

خونریزی نامنظم می تواند لباس را خراب کند. یک دوره سنگین غیرمنتظره تجربه ای است که اکثر مردم آن را ناخوشایند می دانند.

توانایی پیش‌بینی جریان غیرطبیعی هنگام شروع درمان با دپو پروورا ممکن است به فرد کمک کند در طول ماه‌های تنظیم، از پد، لباس زیر محافظ یا تامپون استفاده کند.

این می تواند به صرفه جویی در پول و ناامیدی کمک کند. همچنین حمل یک پد یا تامپون اضافی یا حتی یک جفت لباس زیر برای سال اول یا بیشتر پس از شروع درمان با دپو پروورا می تواند مفید باشد.

۴. توقف درمان دپو پروورا

زنی که در بازو واکسن تزریق می کند. افرادی که عوارض جانبی شدید روی دپو پروورا را تجربه می کنند باید گزینه های مختلف کنترل بارداری را با پزشک در میان بگذارند.

اگر خونریزی نامنظم برای مقابله با آن بیش از حد باشد یا سلامت فردی را در معرض خطر کم خونی قرار دهد، قطع درمان با دپو پروورا ممکن است بهترین انتخاب باشد.

پس از تزریق دارو، حداقل ۳ ماه طول می کشد تا از بین برود. به همین دلیل، نمی توان به سادگی مصرف دپو پروورا را قطع کرد.

بیشتر بخوانید
آناناس و بارداری: آیا خوردن آن بی خطر است؟

با این حال، به محض گذشتن از علامت ۳ ماهه، دپو پروورا به سرعت بی اثر می شود. بنابراین، اگر عوارض جانبی شدید باشد، بهتر است درمان را متوقف کنید و منتظر بمانید تا دارو از سیستم خارج شود.

توقف درمان با دپو پروورا بدون تأیید پزشکی نسبتاً آسان است. با این حال، هنوز مهم است که با پزشک در مورد عواقب توقف، مانند باردار شدن صحبت کنید.

همچنین مهم است که در مورد عوارض جانبی با پزشک صحبت کنید، به خصوص در مورد مدت زمان پیش بینی علائم، قبل از ترک درمان. عوارض جانبی معمولا جزئی و موقتی هستند.

۵. تحت درمان با استروژن

در صورت لزوم، پزشک ممکن است درمان با استروژن را برای کسانی که خونریزی نامنظم در طول درمان با دپو پروورا دارند توصیه کند.

بسیاری از مطالعاتی که به بررسی استفاده از استروژن درمانی برای این منظور می پردازند، به طور خاص بر روی استفاده از چسب استرادیول ترانس درمال تمرکز دارند. این شامل یک کارآزمایی بالینی از سال ۲۰۱۱ در مجله آمریکایی زنان و زایمان.

پزشک ممکن است انواع دیگری از هورمون درمانی را پیشنهاد کند. مطالعات دیگر داروهای ضد بارداری خوراکی را توصیه می کنند.

بیشتر بخوانید
خارش واژن که در شب بدتر می شود: علل و درمان آن

استروژن درمانی ممکن است برای همه بی خطر نباشد. قبل از تصمیم گیری در مورد نحوه درمان خونریزی نامنظم، یک فرد باید همیشه در مورد عوارض جانبی و عوارض جانبی دپو پروورا با پزشک صحبت کند.

خلاصه

خونریزی غیرطبیعی رحم شایع ترین عارضه جانبی درمان دپو پروورا است، به ویژه در ماه های اولیه استفاده.

هر زمان که خونریزی بیش از ۱۴ روز ادامه یافت، شدید بود یا علائمی مانند درد لگن همراه با آن بود، فرد باید با پزشک صحبت کند.

افراد همچنین در صورت وجود درد مداوم، چرک یا خونریزی از محل تزریق دپو پروورا باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

خونریزی غیرطبیعی در طول درمان با دپو پروورا همیشه از عوارض مصرف دارو نیست. خونریزی رحمی مربوط به دپو پروورا می تواند سایر بیماری های زمینه ای را پنهان کند.

قبل از تعیین بهترین روش درمانی، پزشک باید سایر علل بالقوه خونریزی رحم یا واژینال را رد کند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید