عرق باسن هر چه اسمش را می گذارید، فقط بدانید که برای بهترین ما اتفاق می افتد. یک تمرین شدید، یک روز گرم تابستانی و حتی استرس می تواند باعث شود باسن شما چنان عرق کند که احساس کنید در یک باتلاق نشسته اید.

بنابراین، یک فرد چه کاری باید انجام دهد؟ راه‌های مقابله با این مشکل چسبنده را بخوانید تا دیگر نگران باقی گذاشتن جای خود بر روی صندلی‌های سراسر شهر نباشید.

چرا این اتفاق می افتد

اول، بدانید که همه در آنجا عرق می کنند. برخی افراد بیشتر از دیگران عرق می کنند.

بدن شما دو نوع غدد عرق دارد:

چگونه در مبارزه با عرق باسن پیروز شویم
 • غدد اکرین که مخلوطی بی بو از آب و نمک ترشح می کند تا پوست شما را خنک کند و دمای بدن شما را کاهش دهد
 • غدد آپوکرین که ماده بدبویی را که معمولاً با تعریق مرتبط می‌دانیم تولید می‌کنند

خبر خوب این است که باسن شما فقط حاوی غدد اکرین است. بنابراین، در حالی که عرق باسن ممکن است از طریق شلوار شما قابل مشاهده باشد، حداقل بویی ندارد.

عرق باسن ناشی از همان چیزهایی است که دمای بدن شما را افزایش می دهد و باعث تعریق در سایر قسمت های بدن می شود، از جمله:

 • بودن در دمای گرم
 • ورزش کردن
 • احساس استرس یا عصبی بودن
 • پوشیدن پارچه های ضخیم یا غیر قابل تنفس

سپس کل وضعیت فضای تنگ بین ترک وجود دارد. عرق دوست دارد در چین‌های پوست جمع شود – و اساساً ترک باسن شما همین است.

شما دو باسن گوشتی دارید که به هم فشرده شده اند، که در حال حاضر فضای ایده آلی را برای رشد عرق بدون جایی برای رفتن ایجاد می کند. یک شلوار جین تنگ یا هر وسیله مناسب دیگری به آن اضافه کنید، در این صورت شرایط عرق کردن را خواهید داشت.

بیشتر بخوانید
چگونه از شر جای جوش روی باسن خلاص شویم

آنچه شما می توانید انجام دهید

عرق باسن فقط ناراحت کننده نیست. رطوبت محبوس شده بین باسن می تواند منجر به تجمع باکتری ها و میکروب ها شود و خطر ابتلا به عفونت ها یا بثورات را افزایش دهد.

این نکات را دنبال کنید تا پشت بدنتان عرق نکند.

لباس زیر نخی یا ضد رطوبت را انتخاب کنید

نوع مناسب لباس زیر می تواند به خنک و خشک نگه داشتن پشت شما کمک کند. پارچه های طبیعی مانند پنبه به پوست شما اجازه تنفس می دهند و ممکن است انتخاب خوبی برای لباس زیر روزمره باشند.

وقتی نوبت به ورزش یا هر فعالیتی که از نظر جسمی نیاز دارد به میان می آید، لباس زیر ضد رطوبت را انتخاب کنید که برای جلوگیری از تجمع رطوبت روی پوست شما طراحی شده است.

و یک جفت یدکی را در کیف خود حمل کنید

یک جفت لباس زیر یدکی را در کیف خود نگه دارید تا اگر احساس کردید که همه چیز در آنجا مرطوب می شود. این به ویژه در صورتی مفید است که قصد دارید به باشگاه بروید یا بعد از کار یک شب بیرون بروید. هر چه زمان کمتری را با لباس زیر مرطوب بگذرانید، زمان کمتری برای تجمع باکتری ها خواهید داشت.

بدانید حمام ها کجا هستند

اگر رطوبت وحشتناک را احساس کردید و یک جفت لباس زیر یدکی در دست ندارید، در اسرع وقت به حمام بروید. چند دستمال کاغذی بردارید و قبل از اینکه وارد غرفه شوید، یکی از آنها را کمی خیس کنید.

قبل از اینکه محل را با دستمال کاغذی باقیمانده خشک کنید، به آرامی عرق را با حوله مرطوب پاک کنید. مطمئن شوید که مالش یا مالش نمی دهید، که می تواند باعث تحریک بیشتر شود.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث پوسته شدن پوست نوک انگشتان می شود؟

هر فرصتی به دست می آورید بایستید

نشستن برای مدت طولانی فرصت مناسبی برای جمع شدن عرق بین گونه های شما می دهد. اگر بیشتر روز خود را نشسته می گذرانید، سعی کنید هر زمان که می توانید بایستید و چند دقیقه راه بروید. این به پشت شما فرصتی برای نفس کشیدن می دهد.

پودر بچه بزنید

سال‌ها برای توشی نوزادان کار می‌کند، و می‌تواند برای شما هم کار کند. گردگیری ملایم پودر بچه بین گونه ها می تواند به جذب رطوبت اضافی و کاهش اصطکاک کمک کند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که پودر تالک ممکن است باشد مرتبط به سرطان تخمدان زمانی که در اطراف ناحیه زیرین شما استفاده می شود. در حالی که ارتباط بین این دو هنوز کاملاً مشخص نیست، می توانید با انتخاب پودر مبتنی بر نشاسته ذرت از این مشکل جلوگیری کنید. این یکی.

یا پودر بدن دارویی را انتخاب کنید

اگر عرق باسن شما اغلب با خارش یا درد همراه است، از پودر بدن دارویی استفاده کنید. این پودرها برای کاهش اصطکاک و گرما و در عین حال جلوگیری از رشد قارچ ها و باکتری ها طراحی شده اند. برخی نیز حاوی کالامین برای تسکین خارش و منتول برای اثر خنک کنندگی هستند.

روی چند ته تیره سرمایه گذاری کنید

اگر همه چیز شکست خورد، یا هنوز در مورد داشتن یک نقطه خیس روی شلوار خود آگاه هستید، اگر می‌دانید که زیاد عرق می‌کنید، از ته‌های تیره رنگ استفاده کنید. این کار مانع از تعریق باسن شما نمی‌شود، اما می‌تواند به کاهش ظاهر مرطوب کمک کند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد رتینوئیدها باید بدانید

کاری که نباید انجام دهید

وقتی صحبت از عرق کردن باسن می شود، چند کار وجود دارد که باید به هر قیمتی از انجام آنها اجتناب کنید.

شلوار گرم چرمی خود را بپوشید

در مورد عرق کردن باسن، شلوار شما به اندازه لباس زیر مهم است. از پوشیدن شلوارهای غیر قابل تنفس ساخته شده از چرم یا پارچه های مصنوعی مانند پلی استر خودداری کنید. حتی اگر کتانی های قابل تنفس به تن دارید، شلوارهای ضخیم و غیر قابل تنفس می توانند تبخیر عرق را سخت کنند.

به باسن خود دئودورانت بزنید

هزاران نفر از دئودورانت برای مبارزه با عرق زیر بغل استفاده می کنند، بنابراین ممکن است وسوسه شوید که آن را بین گونه های خود امتحان کنید. اما دئودورانت معمولا حاوی رایحه‌ای سنگین است که به مقابله با بوی تولید شده توسط غدد آپوکرین زیر بغل شما کمک می‌کند. مواد شیمیایی موجود در این عطرها می‌توانند پوست لطیف عطر شما را تحریک کنند و باعث ناراحتی بیشتر شوند.

صبر کنید تا کت مایو خیس را در بیاورید

عرق باسن در هوای گرم تر مشکل بزرگ تری است. این همچنین زمانی از سال است که شما به احتمال زیاد در حال شنا هستید. وقتی عرق باسن را با ته مایو خیس ترکیب می کنید، دستور العملی عالی برای عفونت قارچی یا راش های ناراحت کننده دارید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

همه عرق می کنند. اما برای برخی افراد، تعریق بیش از حد ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. این نوع تعریق به هایپرهیدروزیس معروف است. همیشه علت مشخصی ندارد و برخی از متخصصان فکر می کنند ممکن است یک جزء ژنتیکی وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید
آیا یائسگی می تواند باعث خارش پوست شود؟

در موارد دیگر، عرق باسن می‌تواند منجر به عفونت پوست یا بثورات پوستی شود که نیاز به درمان دارد.

شرایط زمینه ای

برخی شرایط پزشکی نیز می توانند باعث هایپرهیدروزیس شوند، از جمله:

 • مشکلات تیروئید
 • دیابت
 • گرگرفتگی ناشی از یائسگی
 • عفونت ها
 • اختلالات سیستم عصبی
 • انواع خاصی از سرطان

اما اگر یکی از این شرایط باعث تعریق شما شود، احتمالاً علائم دیگری را نیز مشاهده خواهید کرد.

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر با پزشک مشورت کنید:

 • عرق کردن و کاهش وزن بی دلیل
 • تعریقی که بیشتر در هنگام خواب رخ می دهد (تعریق شبانه)
 • عرق کردن که با درد یا فشار قفسه سینه همراه است
 • تعریقی که همراه با تب، تنگی نفس، ضربان قلب سریع و درد قفسه سینه رخ می دهد
 • تعریق مداوم و بدون دلیل

عفونت های پوستی

تعریق بیش از حد نیز می تواند باعث خیس شدن پوست شود که خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

در صورت مشاهده علائم عفونت پوستی، مانند:

 • سرخی
 • گرما
 • ورم
 • درد

نتیجه (عرق کرده).

عرق کردن باسن برای همه اتفاق می افتد، اما انجام چند تغییر در برنامه روزانه می تواند به شما کمک کند آن را تحت کنترل داشته باشید. بر روی خنک و خشک نگه داشتن ناحیه تا حد امکان تمرکز کنید و به بدن خود فرصت دهید تا هر زمان که می توانید هوا را بیرون بیاورد.

Source link