چگونه دیورتیکولیت روی کولون سیگموئید تأثیر می گذارد.

کولون سیگموئید بخشی از قسمت تحتانی روده بزرگ است و می تواند در طول یبوست دچار کشیدگی شود و به طور بالقوه خطر دیورتیکولیت را افزایش دهد.

هر تکه غذایی که وارد دهان شما می شود از دستگاه گوارش شما عبور می کند که شامل مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ و راست روده می شود.

روده بزرگ (یا روده بزرگ) آخرین توقف غذای هضم شده قبل از خروج آن از بدن به عنوان ضایعات مدفوع است. و در اینجا، روده بزرگ، آب، مواد مغذی و الکترولیت های باقی مانده را جذب می کند. (۱)

اما در حالی که ممکن است روده بزرگ خود را چیزی بیش از یک تونل زباله پیوسته تصور کنید، در واقع از چهار بخش تشکیل شده است: کولون صعودی، کولون عرضی، کولون نزولی و کولون سیگموئید. (۱)

بیشتر مردم به درونی ترین عملکرد روده بزرگ خود فکر نمی کنند و در بیشتر موارد ترجیح می دهند این کار را نکنند. اما اگر دیورتیکولیت دارید، آشنایی با کولون سیگموئید ممکن است درک بهتری از وضعیت شما ارائه دهد.

کولون سیگموئید دقیقاً چیست و چرا مهم است؟

کولون سیگموئید بخش پایینی روده بزرگ شماست و کولون نزولی را به راست روده شما متصل می کند. (۱)

کولون لگنی نیز نامیده می شود، نام آن از شکل S آن گرفته شده است. (۲) کولون سیگموئید عملکردی مشابه سایر بخش های روده بزرگ شما دارد، به این ترتیب که آب و مواد مغذی را از غذاهای هضم شده جذب می کند. اما در کنار این نقش، کولون سیگموئید تا زمانی که از بدن خارج شود، به عنوان محل نگهداری مواد زائد عمل می کند. (۳)

دیورتیکولیت چگونه بر کولون سیگموئید تأثیر می گذارد؟

به دلیل موقعیت کولون سیگموئید، در نزدیکی راست روده، این ناحیه همچنین یک ناحیه با فشار بالا است، به خصوص زمانی که یبوست دارید و برای اجابت مزاج تلاش می کنید. ( ۴ )

در حالی که زور زدن ممکن است به طور طبیعی رخ دهد، همچنین می تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند بواسیر و شقاق مقعدی شود، که پارگی در پوشش مقعد است. هر چه بیشتر فشار بیاورید، فشار بیشتری در کولون سیگموئید وارد خواهید شد و این فشار می تواند باعث تشکیل کیسه های کوچک و بی ضرر (و اغلب بدون علائم) به نام دیورتیکول شود که از دیواره روده بزرگ بیرون زده اند. ( ۵ )

گویی این مشکلات به اندازه کافی بد نیستند، گاهی اوقات یک دیورتیکول می‌تواند پاره شود و ملتهب یا عفونی شود و باعث ایجاد دیورتیکولیت شود. ( ۶ )

از آنجایی که کولون سیگموئید شایع ترین ناحیه برای ایجاد دیورتیکول است، این ناحیه نیز شایع ترین ناحیه تحت تاثیر دیورتیکولیت است. ( ۷ )

علائم احتمالی مشکل در کولون سیگموئید شما

این بدان معنا نیست که اگر یک یا چند دیورتیکول داشته باشید به دیورتیکولیت مبتلا خواهید شد، اما همیشه احتمال پارگی وجود دارد.

دیورتیکولی که مشکلی ایجاد نمی کند به عنوان دیورتیکولوز شناخته می شود. ممکن است یک یا چند دیورتیکول داشته باشید و هرگز آن را نشناسید. (۶) اما درد شدید می تواند به طور ناگهانی رخ دهد، و در این مرحله، هیچ شکی وجود ندارد.

دانیل موتولا، MD، PhD، متخصص گوارش در Gotham Medical می گوید: علائم مشکلات در روده بزرگ سیگموئید، مانند دیورتیکولیت، ممکن است شامل تب، درد ربع تحتانی چپ، حالت تهوع، استفراغ، و تغییر در عادت روده (اغلب یبوست) باشد. همکاران در شهر نیویورک. خونریزی بیماری دیورتیکولی همچنین می تواند منجر به مقدار قابل توجهی خون قرمز روشن از راست روده شود.

معمولاً با مشکلاتی در دستگاه گوارش، پزشک ممکن است کولونوسکوپی را برای مشاهده کولون و کمک به تشخیص بیماری‌های گوارشی توصیه کند. اما به دلایل خوبی، پزشک شما بدن شما را در هنگام مواجهه با درد دیورتیکولیت، حداقل نه در ابتدا، تحت کولونوسکوپی قرار نمی دهد. (۸)

در عوض، آزمایش‌های دیگری مانند آزمایش خون و ادرار را برای رد کردن مشکلات کلیه یا کبد انجام خواهید داد و پزشک ممکن است MRI یا سی‌تی اسکن ناحیه شکم را برای بررسی دیورتیکولیت انجام دهد. (۸)

بسته به یافته‌ها، درمان ممکن است شامل آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی یا داخل وریدی، داروهای ضد درد باشد، یا ممکن است پزشک موضوع جراحی را مطرح کند. (۸)

اگرچه ممکن است پزشک شما در ابتدا کولونوسکوپی را به تعویق بیندازد، اما شما کاملاً از این کار دور نیستید. اگر دیورتیکولیت در شما تشخیص داده شود، حدود شش هفته پس از بهبودی به کولونوسکوپی نیاز دارید تا سایر علل احتمالی علائم را رد کنید. (۸)

چه شرایط دیگری روی کولون سیگموئید تأثیر می گذارد؟

دیورتیکولیت می تواند روده بزرگ سیگموئید را تحت تاثیر قرار دهد، اما مشکلات دیگری نیز در این ناحیه ایجاد می شود.

ویل بولسیویچ، متخصص گوارش و متخصص سلامت روده در Mount Pleasant هشدار می دهد: به طور کلی، التهاب ناشی از دیورتیکولیت می تواند باعث تشکیل بافت اسکار و شکسته شدن دیواره روده بزرگ شود و اگر دیواره روده بزرگ سوراخ ایجاد کند، آبسه ایجاد می شود. ، کارولینای جنوبی.

بافت اسکار به چسبندگی هایی اطلاق می شود که می تواند در هر نقطه از بدن پس از ضربه یا جراحی ایجاد شود. ( ۹ ) نوارهای بافت اسکار که بین شکم و سایر اندام‌ها ایجاد می‌شوند می‌توانند اتصالات غیرطبیعی (فیستول) ایجاد کنند که منجر به درد، یبوست و انسداد روده می‌شود. دکتر Bulsiewicz توضیح می دهد که وقتی فیستول در نزدیکی اندام دیگری مانند مثانه ایجاد می شود، ممکن است عفونت های دستگاه ادراری، مشکل در ادرار کردن یا تکرر ادرار را تجربه کنید. ( ۱۰ )

از طرف دیگر، آبسه مجموعه ای از چرک است که در اثر عفونت ایجاد می شود.

در موارد خفیف، آبسه ممکن است کوچک باشد و فقط به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد. Bulsiewicz می گوید: در موارد شدید، آبسه بزرگتر یا حتی پریتونیت وجود دارد، به معنای عفونت صفاقی که حفره شکمی را می پوشاند.

پریتونیت چیزی برای بازی کردن نیست. این عفونت زمانی رخ می دهد که پارگی شکم باعث نشت مواد زائد روده به داخل حفره شکمی شود. این یک اورژانس پزشکی تهدید کننده زندگی است. ( ۱۱ )

علائم پریتونیت شامل تب، افزایش تشنگی و ناتوانی در دفع مدفوع و گاز است. (۱۱)

جراحی یک واقعیت ناگوار از برخی مشکلاتی است که بر روده بزرگ سیگموئید تأثیر می گذارد. جراحی ممکن است شامل روشی برای تخلیه آبسه یا برداشتن بخش های بیمار کولون سیگموئید (برداشتن روده) با یا بدون کولوستومی باشد. (۸) کولوستومی عملی است برای ایجاد سوراخی در کولون از طریق شکم. ( ۱۲ )

دکتر موتولا خاطرنشان می کند، با این حال، درک این نکته مهم است که همه مشکلات کولون سیگموئید به دیورتیکولیت مربوط نمی شود.

انسداد کولون سیگموئید توسط توده یا سرطان می‌تواند منجر به مشکل در حرکات روده با وجود ملین‌ها شود و اگر به اندازه کافی شدید باشد، می‌تواند منجر به درد شکمی، تهوع و استفراغ شود.

کولون سیگموئید خود را در نظم کاری مناسب نگه دارید

از آنجایی که دیورتیکول ها معمولاً علائمی ایجاد نمی کنند، ممکن است تا زمانی که دچار درد معده نشوید، از مشکلی در کولون سیگموئید خود آگاه نباشید. (۶) خبر خوب این است که نگه داشتن کولون سیگموئید در وضعیت کار خوب ممکن است مشکلات را برطرف کند. در اینجا چند نکته برای کمک به حفظ سلامت روده بزرگ سیگموئید وجود دارد.

فیبر بیشتری بخورید. رژیم غذایی کم فیبر خطر ابتلا به دیورتیکول را افزایش می دهد که البته می تواند منجر به دیورتیکولیت شود. هرچه فیبر بیشتری بخورید، دفع مدفوع از روده بزرگ راحت‌تر می‌شود، بنابراین فشار و فشار کاهش می‌یابد. در حالت ایده آل، شما باید بین ۲۱ تا ۳۸ گرم فیبر در روز بخورید. (۱۳) اگر این مقدار زیاد به نظر می رسد، با قرص های فیبر مکمل کنید.

مصرف گوشت قرمز را محدود کنید. لازم نیست چیزبرگر و استیک را به طور کامل کنار بگذارید، اما باید سعی کنید گوشت قرمز را در حد اعتدال مصرف کنید (که شامل گوشت خوک هم می شود!). هر هفته چند وعده غذایی بدون گوشت تهیه کنید و سعی کنید در طول روز سبزیجات بیشتری مصرف کنید. Bulsiewicz می گوید: «به سادگی، با خوردن گیاهان بیشتر و گوشت کمتر، می توانید به طور چشمگیری خطر ابتلا به دیورتیکولیت را کاهش دهید.

حرکت کنید. ورزش می تواند مانند یک کار طاقت فرسا باشد، و ممکن است از هر بهانه ای برای اجتناب از فعالیت بدنی استفاده کنید. هیچ کس پیشنهاد نمی کند که هر روز یک ساعت در باشگاه بگذرانید. اما باید حداقل ۳۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​پنج روز در هفته را هدف قرار دهید. (۱۳)

یک پروبیوتیک مصرف کنید. پروبیوتیک ها – که باکتری های خوب هستند – ممکن است به عملکرد روان دستگاه گوارش شما کمک کنند. منابع خوب پروبیوتیک ها شامل ماست و کلم ترش است. یا مکمل پروبیوتیک مصرف کنید. (۱۳)

به مقدار زیاد مایعات بنوشید. هیدراتاسیون مناسب به نرم نگه داشتن مدفوع کمک می کند و از زور زدن جلوگیری می کند، بنابراین فشار در روده بزرگ سیگموئید را کاهش می دهد. (۸)

نکته اولیه در مورد عملکرد کولون سیگموئید و دفع مسائل مربوط به سلامتی

در حالی که کولون سیگموئید نقش مهمی در حذف مواد زائد از بدن دارد، فشار بیش از حد در این ناحیه می تواند روده بزرگ شما را روی ترن هوایی قرار دهد. اما با رژیم غذایی مناسب، عادات و عادات بهتر روده، می توانید روده بزرگ خود را سالم نگه دارید و از سواری اجتناب کنید.
پیوند منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه