رادیوگرافی قفسه سینه معمولاً می تواند سل فعال (TB) را تشخیص دهد اما سل نهفته را تشخیص نمی دهد. در هر صورت، برای تایید تشخیص به آزمایش خلط نیاز دارید.

پزشکان اغلب از اشعه ایکس قفسه سینه برای کمک به تشخیص سل فعال (TB) استفاده می کنند.

سل یک عفونت باکتریایی جدی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس در دستگاه تنفسی است که می تواند علائم شدید بسیاری ایجاد کند مانند:

  • سرفه طولانی مدت
  • سرفه کردن خون
  • تب
  • لرز

همانطور که باکتری های سل رشد و گسترش می یابند، می توانند لکه های سفید و متراکم قابل توجهی را در مناطقی از قفسه سینه ایجاد کنند که معمولاً شفاف یا شفاف هستند.

چگونه رادیوگرافی قفسه سینه می تواند به تشخیص سل کمک کند؟healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه و چرا پزشکان از اشعه ایکس قفسه سینه برای کمک به تشخیص سل استفاده می کنند، مطالعه کنید.

آیا پزشکان از اشعه ایکس برای تشخیص سل استفاده می کنند؟

اشعه ایکس یکی از چندین تست پزشکان بسته به اینکه آیا عفونت سل فعال یا نهفته (غیر فعال) دارید، برای تشخیص و تشخیص سل استفاده می کنند.

عفونت فعال سل

استفاده از چند آزمایش مختلف با هم، مانند آزمایش پوست، آزمایش خون، و اشعه ایکس قفسه سینه، می تواند به پزشک در تشخیص عفونت سل کمک کند.

اگر علائم سل دارید یا آزمایش پوست یا خون شما مثبت است که نشان دهنده عفونت سل است، با اشعه ایکس قفسه سینه می توانید به پزشک کمک کند تا مناطقی را در ریه های شما پیدا کند که باکتری های سل در آن رشد می کنند.

بیشتر بخوانید
اپی گلوتیت - علائم و علل

نواحی عفونت باکتریایی سل می تواند باعث شود که لکه های سفیدی به نام ندول یا توده در ریه های شما در تصاویر اشعه ایکس ظاهر شود، به خصوص در نزدیکی بالای یک یا هر دو ریه.

عفونت نهفته سل

در مراحل اولیه یا زمانی که نهفته است، تشخیص سل در اشعه ایکس قفسه سینه دشوار است.

حتی اگر هیچ چیز قابل توجهی در اشعه ایکس شما ظاهر نشود و هیچ علامتی نداشته باشید، ممکن است همچنان باکتری سل در بدن خود داشته باشید. فقط آزمایش پوست یا خون می تواند آن را تشخیص دهد.

یک پزشک ممکن است از شما بخواهد که در یک دوره مشخص چندین عکس با اشعه ایکس بگیرید تا ندول های جدید را مشاهده کنید.

اشعه ایکس چقدر در تشخیص سل موثر است؟

تحقیقات نشان می دهد که اشعه ایکس قفسه سینه می تواند ابزار مفیدی در تشخیص سل ریوی باشد.

مطابق با دستورالعمل ۲۰۲۱ سازمان بهداشت جهانیرادیوگرافی قفسه سینه دارای حساسیت ۸۵ تا ۹۵ درصد است که اغلب اوقات یک نتیجه آزمایش مثبت دقیق است. آنها همچنین دارای ویژگی ۸۹-۹۶٪ هستند که اغلب اوقات یک نتیجه آزمایش منفی دقیق است.

پزشکان ممکن است از آزمایشات پوست و خون برای شناسایی عفونت سل در افراد بدون علامت استفاده کنند. اما این موارد گاهی اوقات می تواند منجر به مثبت کاذب شود، به خصوص اگر اخیراً واکسن سل دریافت کرده اید. تصاویر اشعه ایکس می‌تواند تصویر واضح‌تری از آنچه در ریه‌های شما می‌گذرد و جایی که ممکن است عفونت سل وجود داشته باشد، ارائه دهد.

بیشتر بخوانید
روش های طبیعی برای پاکسازی ریه ها

با این حال، رادیوگرافی قفسه سینه برای تایید تشخیص سل کافی نیست. سایر شرایط ممکن است باعث یافته های مشابه اشعه ایکس شوند. برای تایید وجود باکتری سل به آزمایشات بیشتری نیاز دارید.

سایر آزمایشات برای سل

پزشکان ممکن است استفاده کنند تست های زیر برای تایید وجود باکتری سل:

  • اسمیر خلط
  • کشت خلط
  • سنجش واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR).

یافته های اشعه ایکس در مورد سل به ما چه می گوید؟

یافته‌های اشعه ایکس قفسه سینه می‌تواند به پزشک کمک کند تا گره‌ها، توده‌ها یا ضایعاتی را پیدا کند که نشان‌دهنده کلنی‌های باکتری سل و آسیب به بافت‌های ناشی از باکتری‌های عفونی است. اینها معمولاً به صورت تکه های سفید روشن تری روی ریه های شما ظاهر می شوند.

اشعه ایکس همچنین می تواند به نشان دادن اندازه، شکل و چگالی عفونت سل کمک کند. هر چه ناحیه سفید متراکم تر باشد، معمولاً عفونت سل پیشرفته تر است.

پزشک همچنین ممکن است قادر به تشخیص تورم غدد لنفاوی ناف باشد. این غدد لنفاوی نزدیک ناف شما هستند، ناحیه گوه‌ای شکل در وسط ریه.

ندول‌های کوچک متعدد می‌توانند نشان‌دهنده سل میلیاری باشند، شکل بسیار شدید سل که در آن عفونت به سایر اندام‌ها سرایت کرده است.

سل همچنین می تواند عوارضی مانند افیوژن پلور، که تجمع مایع در اطراف ریه های شما است.

روش عکسبرداری با اشعه ایکس قفسه سینه برای سل چیست؟

روش عکسبرداری با اشعه ایکس قفسه سینه برای سل معمولاً مراحل زیر را دنبال می کند:

  1. وارد اتاقی می‌شوید که یک دوربین روی یک بازوی بزرگ فلزی دارد. کارکنان پزشکی شما را در کنار صفحه ای قرار می دهند که به گرفتن تصاویر اشعه ایکس کمک می کند.
  2. برای محافظت از شما در برابر تشعشعات مضر بالقوه، پیش بند ساخته شده از سرب را بر روی خود قرار خواهید داد.
  3. هنگامی که تشعشعات برای ثبت تصاویر از صفحه عبور می کنند، ثابت می ایستید و نفس خود را حبس می کنید.
بیشتر بخوانید
سرفه خشک: علت آن چیست و چگونه آن را درمان می کنید؟

عکسبرداری با اشعه ایکس قفسه سینه معمولاً حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد.

سوالات متداول

در اینجا برخی از متداول ترین سؤالات در مورد چگونگی کمک اشعه ایکس قفسه سینه به تشخیص سل آورده شده است.

سل چه تفاوتی با ذات الریه در عکس قفسه سینه دارد؟

سل معمولا به صورت مجموعه ای از لکه ها یا ضایعات نشان می دهد که نشان دهنده آسیب به بافت های تحت تأثیر عفونت سل است. ذات الریه ممکن است به صورت نواحی سفید کوچک ظاهر شود یا در هر دو ریه ظاهر شود.

عفونت‌های سل نیز معمولاً از بالای ریه‌ها شروع می‌شوند، اما الگوی خاصی وجود ندارد که با عفونت‌های سل اتفاق بیفتد. پنومونی می تواند ظاهر شود تقریباً در هر جایی از ریه‌های شما، اما به احتمال زیاد در انتهای ریه‌ها ظاهر می‌شود.

برای رد بیماری سل به چند عکس از قفسه سینه نیاز دارید؟

رایج‌ترین نمای اشعه ایکس قفسه سینه، نمای خلفی-قدامی است که قفسه سینه شما را از جلو و عقب نشان می‌دهد.

این معمولاً برای تشخیص سل در عکس اشعه ایکس توسط پزشک کافی است. با این حال، ممکن است برای کمک به تایید تشخیص، یک عکس اشعه ایکس جانبی نیز درخواست کنند که قفسه سینه شما را از پهلو نشان می دهد.

بیشتر بخوانید
تنش گلو

آیا رادیوگرافی قفسه سینه برای تشخیص سل کافی است؟

در حالی که اشعه ایکس قفسه سینه می تواند در غربالگری سل فعال مفید باشد، اما برای تایید تشخیص کافی نیست. برای تایید سل نیاز به آزمایش خلط دارید.

عفونت‌های نهفته یا اولیه سل ممکن است در عکس‌برداری با اشعه ایکس ظاهر نشوند یا به سختی قابل تشخیص باشند. پزشکان همچنین از آزمایش‌های دیگری برای بررسی سل در این موارد استفاده خواهند کرد.

پزشکان از چه تکنیک های تصویربرداری دیگری می توانند برای تشخیص سل استفاده کنند؟

پزشکان می توانند از طریق سل در مورد سل بیاموزند سایر تکنیک های تصویربرداری مانند سونوگرافی، ام آر آی یا سی تی اسکن. اما اشعه ایکس معمولاً راحت‌تر و ارزان‌تر است.

خلاصه

اشعه ایکس قفسه سینه ابزاری است که می تواند به تشخیص سل کمک کند. پزشکان می توانند از یافته های اشعه ایکس به همراه نتایج آزمایش پوست یا خون برای بررسی عفونت سل استفاده کنند. با این حال، آزمایش خلط برای تشخیص دقیق ضروری است.

اگر نگران عفونت سل هستید، به خصوص اگر علائمی دارید، با پزشک صحبت کنید.