حمله قلبی زمانی رخ می دهد که جریان خون به عضله قلب مسدود شده یا به میزان قابل توجهی کاهش یابد. این رویداد می تواند باعث آسیب دائمی به بافت قلب شود. واکنش سریع به علائم حمله قلبی برای به حداقل رساندن عوارض و مشکلات طولانی مدت قلبی ضروری است.

هرچه نسبت به برخی از علائم رایج و حتی برخی از علائم کمتر رایج حمله قلبی آگاهی بیشتری داشته باشید، برای درمان خود یا شخص دیگری که ممکن است یک حمله قلبی جدی را تجربه کند، مجهزتر خواهید بود.

برای اطلاع از علائم حمله قلبی به خواندن ادامه دهید.

چگونه علائم حمله قلبی را تشخیص دهیم.

اگر شما یا فردی که می شناسید علائم حمله قلبی را تجربه کرد چه باید کرد

اگر مشکوک هستید که شما یا کسی که می شناسید دچار حمله قلبی شده است، با اورژانس تماس بگیرید. سعی نکنید خود را به اورژانس برسانید. اگر علائم شما بدتر شود، می توانید خود یا سایر رانندگان را در معرض خطر قرار دهید.

اگر به نظر می رسد که شما یا شخصی که می شناسید دچار یک حمله قلبی یا مربوط به قلب شده اید، مراحلی را که باید دنبال کنید، بیاموزید.

علائم حمله قلبی چیست؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) گزارش دهید که درد یا ناراحتی قفسه سینه در اکثر حملات قلبی وجود دارد، اما چندین علامت دیگر ممکن است وجود داشته باشد.

شایان ذکر است که علائم حمله قلبی در جمعیت های خاصی از جمله زنان، افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری غیر معمول یا متفاوت است. دیابت قندی. اگر به یکی از این گروه ها تعلق دارید، با پزشک خود در مورد علائمی که ممکن است مختص شما باشد صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
برادی کاردی - تشخیص و درمان

علائم و نشانه های رایج

در حالی که درد یا ناراحتی قفسه سینه اغلب رخ می دهد، ماهیت آن ناراحتی متفاوت است. ممکن است به صورت فشار یا احساس فشردن یا به صورت درد شدید، اغلب در سمت چپ قفسه سینه تجربه شود. درد قفسه سینه حمله قلبی ممکن است به تدریج بدتر شود یا ممکن است بیاید و برود.

سایر نشانه های رایج حمله قلبی عبارتند از:

 • عرق سرد
 • سبکی سر، ضعف یا غش
 • تنگی نفس، گاهی اوقات قبل از درد قفسه سینه یا همراه با درد قفسه سینه رخ می دهد
 • درد بالای بدن، از جمله دردی که از گردن به فک می رسد و درد در پشت، شانه ها و بازوها

اگرچه درد بازوی چپ بیشتر با علائم حمله قلبی همراه است، اما ممکن است فقط در بازوی راست یا هر دو بازو درد داشته باشید. به همین ترتیب، ممکن است در هنگام حمله قلبی در یک یا هر دو شانه درد داشته باشید.

برخی از افراد همچنین گزارش می دهند که قبل از بروز سایر علائم حمله قلبی یا در حین بروز علائم، احساس مبهمی از عذاب قریب الوقوع دارند.

در زنان

زنان مبتلا به بیماری قلبی ممکن است علائم حمله قلبی مانند درد قفسه سینه را تجربه کنند، اگرچه در بسیاری از موارد علائم آنها کمتر آشکار است. به گفته انجمن قلب آمریکا، زنان اغلب علائم ظریف تری دارند که ممکن است همیشه نشان دهنده حمله قلبی نباشد.

بیشتر بخوانید
مسدود کننده های کانال کلسیم چیست؟

بعضی از اینها علائم عبارتند از:

 • تهوع و استفراغ
 • تپش قلب
 • تنگی نفس
 • درد بالای کمر یا فک

در افراد مسن

تکان ناگهانی درد قفسه سینه ممکن است نشانه ای غیرقابل انکار از وقوع حمله قلبی باشد. اما برای بسیاری از افراد مسن، علائم دیگر ممکن است گیج کننده تر باشند.

به عنوان مثال، افراد مسن‌تری که هنگام بالا رفتن از پله‌ها یا انجام کار در حیاط دچار باد می‌شوند، ممکن است علائمی مانند تنگی نفس را به‌عنوان یک شکایت مرتبط با سن به جای یک علامت حمله قلبی تلقی کنند. اگر در حال استراحت هستید و در نفس کشیدن مشکل دارید، با اورژانس تماس بگیرید.

در افراد مبتلا به دیابت

افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی و در سنین پایین تر نسبت به کسانی که دیابت ندارند به این دلیل که قند خون بالا ناشی از دیابت می تواند به عروق خونی و اعصابی که قلب شما را کنترل می کنند آسیب برساند.

اگر دیابت دارید که برخی از اعصاب قفسه سینه شما را تحت تاثیر قرار داده است، شروع درد به ظاهر جزئی قفسه سینه ممکن است مشکل جدی تری مانند حمله قلبی را پنهان کند.

علائم غیر معمول ممکن است در بربگیرد:

 • عرق سرد بی دلیل
 • احساس خستگی خاص بدون دلیل
 • ناراحتی معده
 • تنگی نفس حتی زمانی که فعال نبوده اید

اگر قبلاً برای بیماری قلبی تحت درمان هستید

اگر بیماری قلبی برای شما تشخیص داده شده و تحت درمان هستید، پزشک می‌تواند علائم حمله قلبی را به شما اطلاع دهد تا در صورت بروز آن، آماده باشید.

علائمی که در طول حمله قلبی تجربه می کنید ممکن است شدیدتر از علائمی باشد که در ابتدا منجر به تشخیص بیماری قلبی شما شد. این شامل شرایطی مانند آنژین صدری یا تنگی نفس همراه با فعالیت است.

بیشتر بخوانید
سیستم گردش خون چیست؟ 3 بخش اصلی و عملکرد آنها

چگونه می توانید تفاوت بین حمله قلبی و آنژین را تشخیص دهید؟

آنژین درد قفسه سینه ای است که زمانی رخ می دهد که عضله قلب خون کافی و ثابتی دریافت نمی کند. دو نوع آنژین وجود دارد:

 • آنژین پایدار: این نوع قابل پیش بینی است و معمولاً پس از انجام فعالیت بدنی، زمانی که عضله قلب در تلاش است تا با تقاضای بدن برای گردش خون قوی مطابقت داشته باشد، رخ می دهد.
 • آنژین ناپایدار: این نوع یک مشکل قلبی جدی‌تر را نشان می‌دهد، زیرا می‌تواند در هر زمانی ایجاد شود، حتی زمانی که در حال استراحت هستید.

تشخیص تفاوت بین آنژین و حمله قلبی همیشه آسان نیست. اگر بعد از ورزش یا سایر فعالیت‌های ورزشی دچار یک دوره درد قفسه سینه می‌شوید و در هنگام استراحت درد به سرعت فروکش می‌کند، احتمالاً به آنژین صدری پایدار مبتلا هستید. با این حال، اگر درد ادامه یابد، بدتر شود، یا بیاید و برود، ممکن است یک حمله قلبی باشد.

یک دوره آنژین معمولاً از چند دقیقه تا نیم ساعت طول می کشد، در حالی که علائم حمله قلبی اغلب بیش از ۳۰ دقیقه طول می کشد. بنیاد قلب و سکته مغزی کانادا. اگر مطمئن نیستید، از کسی بخواهید که شما را به اورژانس برساند.

چگونه می توانید تفاوت بین حمله قلبی و سوزش سر دل یا سوء هاضمه را تشخیص دهید؟

سوزش سر دل که به عنوان رفلاکس اسید یا سوء هاضمه اسید نیز شناخته می شود، می تواند به عنوان یک احساس خفیف یا گاهی بسیار ناراحت کننده در مرکز قفسه سینه ظاهر شود. اگر با تغییر وضعیت – نشستن به جای صاف دراز کشیدن – یا زمانی که داروهای ضد اسید مصرف می کنید، ناراحتی قفسه سینه کاهش می یابد، احتمال اینکه سوزش سر دل باشد خوب است.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد آرتریت روماتوئید و نارسایی قلبی بدانید

همچنین، اگر پس از مصرف برخی غذاها یا نوشیدنی ها سابقه سوزش سر دل دارید، در صورت بروز ناراحتی در قفسه سینه، به دنبال آن سرنخ ها باشید.

سوزش سر دل همچنین اغلب با طعم ترش در دهان یا بازگشت خفیف (محتویات معده به گلو یا دهان شما) همراه است. معمولاً بدون علائم حمله قلبی، مانند تنگی نفس، سبکی سر، یا درد در جای دیگری از بدن رخ می دهد.

خلاصه

تشخیص و پاسخ به علائم حمله قلبی می تواند یک زندگی را نجات دهد یا حداقل آسیبی که حمله قلبی ایجاد می کند را کاهش دهد.

علائم اصلی حمله قلبی عبارتند از:

 • ناراحتی فک، گردن یا کمر
 • ضعف یا سبکی سر
 • ناراحتی قفسه سینه
 • ناراحتی بازو یا شانه
 • تنگی نفس

زمانی را برای یادگیری این علائم و سایر علائم اختصاص دهید، به خصوص اگر شما یا یکی از نزدیکانتان در معرض خطر حمله قلبی هستید. این شامل افراد مسن، افراد با سابقه بیماری قلبی عروقی و کسانی که فشار خون بالا، کلسترول بالا یا دیابت دارند می شود.

هر چه زودتر به علائم حمله قلبی واکنش نشان دهید و با اورژانس تماس بگیرید، شانس درمان و بهبود موفقیت آمیز بیشتری خواهید داشت.