نشانه های سریع یک تصویر سکته مغزی

یک حادثه عروقی مغز که به عنوان سکته مغزی شناخته می شود، یک اورژانس پزشکی است. زمانی اتفاق می افتد که جریان خون در ناحیه ای از مغز شما قطع شود. اگر بخشی از مغز شما به اندازه کافی خون غنی از اکسیژن دریافت نکند، نورون ها شروع به مرگ می کنند و آسیب دائمی مغز ممکن است رخ دهد.

مراقبت های پزشکی اورژانسی به محض اینکه متوجه علائم اولیه سکته می شوید، چشم انداز را بهبود می بخشد.

دو نوع سکته مغزی سکته مغزی ایسکمیک و هموراژیک است. سکته مغزی ایسکمیک زمانی اتفاق می افتد که لخته خون جریان خون را به ناحیه ای از مغز شما مسدود کند. سکته مغزی هموراژیک زمانی اتفاق می افتد که یک رگ خونی ضعیف می ترکد و شما خونریزی در مغز خود را تجربه می کنید.

چگونه علائم سکته مغزی را شناسایی کنیم و چرا مراقبت فوری مهم است

سکته مغزی ممکن است بر اساس مدت زمان قطع جریان خون، علائم موقت یا دائمی ایجاد کند. بسته به شدت و ناحیه مغز، علائم سکته مغزی ممکن است متفاوت باشد و منجر به عوارض شود.

سکته مغزی یک اورژانس پزشکی است

اگر مشکوک به علائم سکته مغزی هستید، همیشه به دنبال کمک فوری پزشکی باشید. منتظر “بهتر شدن” نباشید.

اگر در عرض ۲ ساعت پس از تجربه اولین علائم سکته به بیمارستان بروید، ممکن است به طور قابل توجهی دیدگاه خود را بهبود ببخشید و احتمال آسیب دائمی مغز را کاهش دهید.

علائم شایع سکته مغزی

علائم سکته مغزی معمولا سریع و ناگهانی و بدون علت ظاهری توسعه می یابد.

اگر سکته مغزی را تجربه کنید، ممکن است دچار سکته شده باشید یکی یا بیشتر از علائم و نشانه های هشدار دهنده ناگهانی زیر:

ضعف

ضعف یا بی حسی ناگهانی در یکی از بازوها، پاها، یا در یک طرف صورت یکی از علائم رایج سکته است.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث درد و سرگیجه من می شود؟

اگر مثلاً فلج یا افتادگی صورت را تجربه کنید، ممکن است افراد دیگر قبل از انجام شما متوجه این علامت سکته شوند. آنها ممکن است ببینند که یکی از پلک های شما افتاده است یا اینکه یک گوشه دهان شما حرکت نمی کند.

اگر جلوی آینه لبخند بزنید و ببینید که یک طرف دهان یا صورتتان آویزان شده است (به طور معمول یا بقیه صورت بلند نمی شود)، ممکن است خودتان متوجه این موارد شوید.

ضعف ناشی از سکته مغزی نیز ممکن است زمانی که شما سعی می کنید هر دو دست را بالا بیاورید ظاهر شود. ممکن است متوجه شوید که یکی از آنها تا آخر یا اصلا بالا نمی آید. اگر بخواهید یکی از زانوهای خود را بالا بیاورید ممکن است همین اتفاق بیفتد.

بسته به شدت، سکته مغزی نیز ممکن است به صورت فلج در یک طرف بدن شما (ناتوانی در حرکت یک طرف) ظاهر شود.

آشفتگی ذهنی و مشکلات گفتاری

سکته مغزی ممکن است باعث سردرگمی و گیجی ناگهانی شود. ممکن است در درک آنچه دیگران به شما می گویند مشکل داشته باشید یا ممکن است دچار سردرگمی شوید، بدون اینکه بدانید کجا هستید یا چه کار می کنید.

ممکن است سعی کنید صحبت کنید و کلمات ممکن است متفاوت ظاهر شوند. نحوه صدای شما ممکن است شما را شگفت زده کند یا ممکن است ندانید که به طور منسجم صحبت نمی کنید.

اگر سعی کنید آنچه را که می‌گفتید تکرار کنید، سعی کنید درست تلفظ کنید یا جمله بسازید، ممکن است نتوانید. به هم خوردن کلمات یکی از علائم اولیه سکته مغزی است.

تغییرات در بینایی

از دست دادن بینایی، تاری دید، یا مشکل در دید در یک یا هر دو چشم ممکن است از علائم سکته مغزی باشد.

برای مثال ممکن است سعی کنید روی یک شی تمرکز کنید و آن را دوتایی یا تار ببینید. شما همچنین می‌توانید به طور کامل یا جزئی «سیاه» را طوری ببینید که گویی چراغ‌ها خاموش هستند.

برخی از انواع سکته مغزی ممکن است منجر به amaurosis fugax شوند، از دست دادن بینایی موقت و بدون درد در یک چشم که ممکن است احساس کنید پرده ای از جلوی چشم شما پایین می آید.

بیشتر بخوانید
اسکولیوز عصبی عضلانی: علل و درمان.

از دست دادن تعادل و هماهنگی

ضعف عضلانی در یک طرف ممکن است منجر به از دست دادن تعادل و هماهنگی شود.

ممکن است احساس سرگیجه داشته باشید، گویی اتاق در حال حرکت در اطراف شما است، و ممکن است در حین حرکت، زمین بخورد یا بیفتد.

همچنین ممکن است در راه رفتن مستقیم در یک خط یا مدیریت بالا یا پایین رفتن از پله ها مشکل داشته باشید.

اگر نشسته اید، ممکن است برای بلند شدن مشکل داشته باشید یا ممکن است این کار را انجام دهید و دوباره به عقب برگردید.

سردرد

سکته مغزی ممکن است باعث سردرد شدید شود که به طور ناگهانی ایجاد می شود. ممکن است درد را در نقطه خاصی از سر خود احساس کنید یا ممکن است گسترده باشد. این در بین افرادی که سکته مغزی هموراژیک را تجربه می کنند، شایع تر است.

اگر سابقه میگرن دارید، تشخیص سردرد یا تغییر در بینایی به عنوان نشانه های سکته ممکن است دشوار باشد. برخی از افراد مبتلا به میگرن همراه با اورا ممکن است علائمی شبیه سکته مغزی، و برخی از افرادی که سکته مغزی را تجربه می کنند ممکن است علائمی شبیه میگرن داشته باشند.

سردرد شما ممکن است با سرگیجه یا استفراغ همراه باشد.

اگر میگرن دارید، ممکن است ایده خوبی باشد که با یک پزشک در مورد اینکه چگونه بفهمید سردرد با سکته مغزی مرتبط است صحبت کنید.

علائم سکته چقدر طول می کشد؟

علائم سکته مغزی معمولاً تا زمانی که مراقبت های پزشکی دریافت کنید ادامه می یابد. اگر آسیب به مغز دائمی باشد، ممکن است علائم پس از سکته نیز داشته باشید. سکته مغزی درمان نشده نیز ممکن است منجر به مرگ شود.

سکته های کوچک یا حملات ایسکمیک گذرا (TIA) ممکن است در عرض ۲۴ ساعت خود به خود برطرف شوند. TIA شامل یک انسداد موقت در جریان خون در مغز است که باعث علائم مشابه سکته می شود. هنگامی که جریان خون به خودی خود بازیابی شود، علائم ممکن است برطرف شوند.

بیشتر بخوانید
راهنمای کامل درمان سکته مغزی

اگر یک یا چند TIA دارید، ممکن است تجربه علائم سکته در طول چند ساعت یا چند روز قبل از بهبود علائم. با این حال، TIA یک اورژانس پزشکی است و به محض تجربه اولین علائم نیاز به مراقبت دارد.

یکی از دلایل این است که گاهی اوقات سکته مغزی به دنبال یک یا چند TIA رخ می دهد و مراجعه به پزشک ممکن است احتمال این اتفاق را کاهش دهد. فقط یک پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا شما دچار سکته مغزی شده اید یا TIA.

عمل FAST در شروع علائم سکته ضروری است

اگر در حال سکته مغزی هستید، ممکن است یک یا چند علامت را تجربه کنید. اگرچه احتمالاً علائم عجیب و غریب را تشخیص می دهید یا احساس می کنید چیزی در بدن شما درست نیست، ممکن است تا زمانی که خیلی دیر نشده است متوجه سکته مغزی نشوید. شما ممکن است علائم ناگهانی را ناشی از استرس، میگرن، ویروس ها یا اضطراب بدانید.

اگر سکته کوچک یا TIA داشته باشید، علائم ممکن است موقتی باشند و معمولا در عرض چند ساعت بهبود می یابند. با این حال، این علائم اغلب شبیه به علائم سکته مغزی است و ممکن است تا زمانی که پزشک شما را نبیند تفاوت آن را متوجه نشوید. اگر سکته مغزی باشد، ساعت‌ها منتظر ماندن برای دیدن رفع شدن آن است، ممکن است منجر به آسیب دائمی مغز شود.

اقدام سریع شانس بهبودی کامل پس از سکته را افزایش می دهد. همچنین ممکن است از شدت چالش هایی که می تواند ناشی از آن باشد، بکاهد.

ایده خوبی برای شما و عزیزانتان است که یک تست FAST ساده را یاد بگیرید که می تواند به شما در شناسایی علائم سکته مغزی کمک کند:

 • از شخص بخواهید لبخند بزند. به دنبال علائم افتادگی در یک طرف صورت، از جمله دهان و پلک ها باشید.
 •  از فرد بخواهید هر دو دست خود را بالا بیاورد. به دنبال دریفت رو به پایین یا مشکل در بلند کردن یک دست باشید.
 •  از فرد بخواهید که یک عبارت را تکرار کند و اگر کلماتی را توهین می کند متوجه شوید. به عنوان مثال، می توانید از آنها بخواهید که بگویند: “پرنده اولیه کرم را می گیرد.”
 •  وقت تلف نکن اگر شما یا شخصی که می شناسید این یا سایر علائم سکته مغزی را نشان داد، فوراً با اورژانس محلی خود تماس بگیرید یا به بیمارستان نزدیک بروید.
بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث بی حسی صورت من می شود؟ 9 علت احتمالی

چشم انداز سکته مغزی

دانستن علائم سکته مغزی می تواند به شما کمک کند تا به سرعت کمک دریافت کنید و دیدگاه خود را بهبود بخشید.

درمان زودهنگام سکته مغزی می تواند نتیجه شما را بهبود بخشد و احتمال عوارض جدی را کاهش دهد ممکن است در بربگیرد:

 • فلج صورت
 • ضعف عضلانی دائمی در یک طرف بدن
 • مشکل در بلع
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • چالش های گفتاری
 • از دست دادن حافظه و زوال عقل
 • مشکل در فکر کردن
 • تشنج های مکرر
 • از دست دادن بینایی و شنوایی
 • درد، بی حسی، یا احساس سوزن سوزن شدن
 • تغییرات در رفتار یا خلق و خوی

خلاصه

علائم سکته مغزی ممکن است شامل لغزش کلمات، تجربه ضعف در یک طرف بدن، سردرگمی ذهنی و از دست دادن تعادل و هماهنگی باشد. سردرد شدید نیز ممکن است. اگر هر یک از این علائم را در خود یا دیگران مشاهده کردید، مراقبت های پزشکی فوری ممکن است یک زندگی را نجات دهد و از آسیب دائمی مغز جلوگیری کند.

انجام تست FAST ممکن است به شناسایی علائم سکته مغزی کمک کند: افتادگی صورت، ضعف بازو در یک طرف، مشکل گفتار (از جمله درک مطلب)، و دریافت به موقع مراقبت های اضطراری.