هنگامی که قلب شما خون را از طریق شریان های شما پمپ می کند، خون مقدار مشخصی فشار را بر دیواره رگ های شما وارد می کند. پرفشاری خون (فشار خون بالا) زمانی اتفاق می افتد که خون شما فشار زیادی بر دیواره شریان شما وارد کند.

فشار خون بالا می تواند بر باروری و سلامت جنسی در همه جنسیت ها تأثیر بگذارد و می تواند یک عامل خطر مهم برای مدیریت یک بارداری سالم باشد. به خواندن ادامه دهید تا بدانید فشار خون بالا چگونه می تواند بر باروری تأثیر بگذارد و چه کاری می توانید برای درمان آن انجام دهید.

زبان مهم است

در این مقاله، ما از «زن و مرد» برای توصیف جنسیت افراد و «زنان و مردان» برای توصیف جنسیت استفاده می‌کنیم – مگر اینکه از منابعی با زبان نامشخص نقل قول کنیم.

جنسیت توسط کروموزوم ها تعیین می شود و جنسیت یک ساختار اجتماعی است که می تواند بین دوره های زمانی و فرهنگ متفاوت باشد. هر دوی این جنبه ها هم از نظر تاریخی و هم با اجماع علمی مدرن وجود دارند.

How Hypertension Can Affect Your Fertility

باروری مسئله پیچیده ای است و افراد با هر جنسیتی می توانند باردار شوند.

فشار خون بالا و باروری مردان 

فشار خون بالا شایع ترین بیماری مزمن گزارش شده در بین مردان در ایالات متحده است که حدود ۳۰٪ گزارش شده است. فشار خون بالا می تواند به طرق مختلفی بر باروری مردان تأثیر بگذارد. یک بررسی در سال ۲۰۱۷ از مطالعات نشان داد که مردان مبتلا به فشار خون بالا ممکن است اختلال نعوظ داشته باشند و در مقایسه با مردان با فشار خون استاندارد، احتمال بیشتری برای داشتن یک یا چند ناهنجاری مایع منی دارند.

این مطالعه نشان داد که مردان مبتلا به فشار خون ممکن است موارد زیر را داشته باشند:

 • حجم منی کمتر
 • تحرک کمتر اسپرم
 • تعداد کل اسپرم کمتر
 • کاهش تعداد اسپرم موبایل
 • ساختار غیر طبیعی اسپرم

سلامت و کیفیت اسپرم برای باروری مهم است زیرا اسپرم باید از طریق دستگاه تناسلی زنانه شنا کند و تخمک را بارور کند تا بارداری اتفاق بیفتد. هرچه اسپرم ها غیرطبیعی یا ناکارآمدتر باشند، احتمال وقوع آن کمتر است و بنابراین احتمال بارداری کاهش می یابد.

از سوی دیگر، برخی از داروها مانند استروئیدها، تستوسترون یا سایر هورمون‌درمانی‌های مورد استفاده در مردان باعث یا تشدید فشار خون می‌شوند و بر تولید اسپرم تأثیر می‌گذارند که می‌تواند بر باروری مردان تأثیر بگذارد.

اگر در حال حاضر از دارو برای درمان فشار خون خود استفاده می کنید و قصد دارید باردار شوید، حتماً آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

اختلال نعوظ نیز در حال حاضر به عنوان یک نشانگر اولیه برای تشخیص بیماری های قلبی عروقی در نظر گرفته می شود، که اغلب در کنار فشار خون بالا تشخیص داده می شود.

فشار خون بالا چه تاثیری بر ناباروری دارد؟

مطالعات نشان می دهد که فشار خون بالا می تواند سلامت جنسی را در همه جنسیت ها مختل کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که به نظر می رسد فشار خون بالا منجر به عدم تعادل هورمون ها و تغییر در شبکه رگ های خونی می شود که خون را به غدد جنسی می برند. در مردان، این شبکه شامل سیاهرگ بیضه است. در زنان، این شامل ورید تخمدان است.

فشار خون بالا و باروری زنان

زنان مبتلا به فشار خون بالا ممکن است مشکلات بیشتری برای باردار شدن داشته باشند. فشار خون بالا ممکن است با BMI بالا، مقاومت به انسولین، استعمال دخانیات و بالا رفتن سن مرتبط باشد که همگی با کاهش کیفیت تخمک مرتبط هستند.

کیفیت تخمک برای باروری مهم است زیرا می تواند بر کیفیت جنین های تولید شده تأثیر بگذارد که به نوبه خود باعث افزایش میزان موفقیت برای لانه گزینی و همچنین خطر سقط جنین یا شکست بارداری می شود.

اگر فشار خون بالا دارید، ممکن است علائم زیر را نیز داشته باشید:

 • کاهش روانکاری واژن
 • کاهش ارگاسم
 • عوارض بارداری که منجر به چالش های سلامت جنین و مادر می شود
 • پره اکلامپسی بعد از بارداری

محققان در مورد اینکه چگونه فشار خون بالا بر باروری زنان تأثیر می گذارد، اختلاف نظر دارند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ روی ۱۱۶۴۳۰ پرستار زن نشان داد که بیشتر زنان نابارور در مقایسه با زنانی که ناباروری را گزارش نکرده بودند، در معرض خطر بیشتری از فشار خون بالا قرار نداشتند. با این حال، این مطالعه نشان داد که زنانی که به دلیل مسدود شدن یا آسیب لوله های رحمی نابارور بودند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون هستند.

فشار خون بالا در دوران بارداری

فشار خون بالا شایع ترین مشکل پزشکی در دوران بارداری است. بین ۶ تا ۸ درصد از تمام بارداری‌ها را شامل می‌شود و حدود ۲۵ درصد از کل پذیرش‌های قبل از زایمان در بیمارستان را شامل می‌شود. برخی از مطالعات جدیدتر همچنین افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا را در زنانی که تحت روش‌های تهاجمی کمک باروری قرار گرفته‌اند، نشان داده‌اند.

فشار خون بالا همچنین با چندین عارضه مهم بارداری از جمله:

 • پره اکلامپسی
 • سکته
 • تصرف
 • جدا شدن جفت
 • زایمان زودرس
 • چندین عارضه دیگر جنینی

اگر پره اکلامپسی دارید، ممکن است پس از بارداری نیز در معرض خطر بالاتری برای ادامه فشار خون بالا باشید. مطمئن شوید که برنامه چک آپ و پایش فشار خون خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

فشار خون بالا و باروری بین جنسی 

در حالی که مطالعات محدود است، به نظر می رسد فشار خون بالا در افراد بین جنسی رایج است.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ در مورد سلامت جسمی و روانی بزرگسالان اینترسکس در ایالات متحده گزارش داد که بیش از ۴۳٪ از شرکت کنندگان در مطالعه سلامت جسمانی خود را عادلانه/ضعیف و ۵۳٪ سلامت روان خود را عادلانه / ضعیف ارزیابی کردند. تشخیص های بهداشتی شامل:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • آرتروز
 • فشار خون

در زمان انتشار، هیچ ارتباطی بین فشار خون بالا و ناباروری در افراد اینترسکس یافت نشد، با این حال، آنها ممکن است به دلیل ساختار ژنتیکی و تولید هورمون طبیعی بدنشان در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا باشند.

برخی از افراد اینترسکس ممکن است تحت هورمون درمانی نیز باشند که می تواند خطر ابتلا به فشار خون را افزایش داده و بر باروری آنها تأثیر بگذارد.

ناباروری اغلب دغدغه ای است که این جامعه از سنین پایین با آن سروکار دارد. اگر شما یک فرد بین جنسیتی هستید که در تلاش برای باردار شدن هستید، با متخصص مراقبت های بهداشتی اولیه خود در مورد بهترین راه برای حمایت از اهداف خود صحبت کنید.

چگونه متوجه می شوید که فشار خون بالا دارید؟

فشار خون با استفاده از دو عدد که با یک اسلش از هم جدا شده اند اندازه گیری می شود:

 1. عدد اول فشار موجود در شریان های شما را هنگام پمپاژ قلب اندازه گیری می کند. این فشار خون سیستولیک نامیده می شود.
 2. عدد دوم فشار موجود در شریان های شما را در زمانی که قلب شما در حال استراحت است اندازه گیری می کند. این فشار خون دیاستولیک نامیده می شود.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، سطح طبیعی فشار خون کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی‌متر جیوه است. با پیروی از دستورالعمل های صادر شده در سال ۲۰۱۷، اگر فشار خون شما به طور مداوم ۸۰/۱۳۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، پزشک شما فشار خون بالا را تشخیص می دهد.

آیا داروهای فشار خون بر باروری تأثیر می گذارد؟ 

اگرچه بررسی اینکه آیا خود فشار خون بالا یا داروهای مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا باروری را مختل می کند دشوار است، تحقیقات نشان می دهد که داروهای مورد استفاده برای درمان فشار خون ممکن است بر منی تأثیر بگذارد. در مقایسه با مردانی که دارو مصرف نمی‌کنند، مردانی که برای فشار خون بالا دارو مصرف می‌کنند، از نظر آماری کاهش معنی‌داری در حجم مایع منی و تمایل به کاهش تعداد اسپرم داشتند.

مردانی که از بتابلوکرها استفاده می کردند، در مقایسه با مردانی که دارو مصرف نمی کردند، حجم، غلظت و تحرک اسپرم کاهش یافت. بتابلوکرها یکی از رایج ترین داروهایی هستند که برای فشار خون بالا تجویز می شوند.

اگر به دنبال بارداری و فشار خون بالا، صرف نظر از جنسیت یا جنسیت خود هستید، حتما با پزشک خود صحبت کنید. بسیاری از داروهای درمان فشار خون پتانسیل تأثیرگذاری بر باروری شما را دارند و پزشک بهترین راه مراقبت از شما و خانواده آینده شما را خواهد دانست.

آیا داروهای باروری می توانند باعث فشار خون بالا شوند؟

محققان در مورد اینکه آیا ارتباطی بین درمان باروری و فشار خون بالا در زنان وجود دارد یا خیر اختلاف نظر دارند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که هیچ افزایش آشکاری در خطر فشار خون بالا در میان زنان نابارور یا زنانی که در گذشته تحت درمان باروری قرار گرفته بودند، وجود نداشت.

با این حال، یک مطالعه جدیدتر در سال ۲۰۱۹ نشان داد که اختلالات فشار خون بالا در زنانی که درمان‌های باروری دریافت می‌کنند تا حدودی شایع‌تر است.

اگر شما یک زن یا فردی هستید که در بدو تولد به زن اختصاص داده شده است که از درمان های باروری استفاده می کند، مطمئن شوید که با پزشک خود در مورد نگرانی های مربوط به فشار خون صحبت کنید.

اختلال نعوظ همچنین ارتباط نزدیکی با فشار خون بالا دارد و برخی از داروهای درمان فشار خون بالا باعث ایجاد ED می شوند. با این حال، در حال حاضر اعتقاد بر این است که مصرف داروهایی برای درمان ED برای مردان مبتلا به فشار خون بالا بی خطر است. اگر با هر دو بیماری زندگی می کنید، با پزشک خود در مورد راه های آگاهانه برای درمان آنها صحبت کنید.

درمان فشار خون بالا زمانی که قصد بارداری دارید 

برخی از شرایط سلامتی و انتخاب سبک زندگی می تواند در ایجاد فشار خون بالا نقش داشته باشد. تنظیم سبک زندگی می تواند به شما در درمان فشار خون بالا کمک کند و شانس باردار شدن را افزایش دهد. در زیر لیستی از انتخاب های ممکن آمده است:

 • رژیم غذایی سالم. سعی کنید مصرف غلات کامل، غذاهای پرفیبر مانند میوه و سبزیجات، حبوبات مانند نخود، لوبیا، عدس و لبنیات کم چرب را افزایش دهید. کاهش مصرف چربی های اشباع شده که در محصولات پخته شده تجاری و غذاهای سرخ شده یافت می شود نیز می تواند به شما کمک کند.
 • مصرف نمک خود را کاهش دهید. مصرف زیاد سدیم باعث افزایش فشار خون می شود. سعی کنید مصرف نمک خود را به ۱ قاشق چایخوری (حدود ۲۳۰۰ میلی گرم) در روز محدود کنید.
 • ورزش. انجمن قلب آمریکا (AHA) حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط ​​در هفته یا ۷۵ دقیقه ورزش با شدت بالا در هفته را توصیه می کند.
 • الکل را محدود کنید و سیگار نکشید. محدود کردن مصرف الکل به ۱ یا ۲ نوشیدنی در روز می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.
 • استرس را مدیریت کنید. یوگا، مدیتیشن و تمرکز حواس می تواند به کاهش سطح استرس شما کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که تمرکز حواس ابزار بسیار موثری است که می تواند به شما در مقابله با استرس ناشی از ناباروری و درمان های باروری کمک کند.

خلاصه

فشار خون یک بیماری پیچیده است که می تواند به طرق مختلف بر باروری شما تأثیر بگذارد. داروهایی که فشار خون را درمان می کنند نیز می توانند بر باروری شما تأثیر بگذارند.

با صحبت با پزشک و ایجاد تغییراتی در سبک زندگی که مناسب شماست، می توانید فشار خون خود را برطرف کرده و شانس باردار شدن خود را افزایش دهید.