افسردگی بیش از ۳۰۰ میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد، از جمله ۱ نفر از هر ۱۰ بزرگسال در ایالات متحده (۱، ۲).

در حالی که بسیاری از داروها به طور موثر افسردگی را درمان می کنند، برخی افراد ترجیح می دهند از داروهای طبیعی یا جایگزین استفاده کنند.

خار مریم یک گیاه دارویی است که قرن ها برای درمان افسردگی و بسیاری از بیماری های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

مخمر سنت جان چیست؟

مخمر سنت جان، که از نظر گیاه شناسی به عنوان شناخته شده است Hypericum perforatum، گیاهی وحشی بومی اروپا و آسیا است. دارای گل های زرد رنگ و ستاره ای شکل است.

به طور سنتی در اواسط تابستان در پایان ماه ژوئن برداشت می شود – از این رو نام آن است.

چگونه مخمر سنت جان با افسردگی مبارزه می کند

گل ها و جوانه های گیاه را می توان خشک کرد و به صورت کپسول و چای درآورد یا برای استفاده در روغن ها و عصاره های مایع فشرده کرد.

بیشتر برای درمان افسردگی و شرایط مرتبط با آن مانند اضطراب، مشکلات خواب و اختلال عاطفی فصلی استفاده می شود.

در حالی که معمولاً به صورت خوراکی به شکل کپسول، چای یا عصاره مایع مصرف می شود، همچنین می توان آن را مستقیماً به عنوان روغن روی پوست استفاده کرد.

در ایالات متحده، توسط سازمان غذا و دارو (FDA) به عنوان یک مکمل غذایی طبقه بندی شده است و به عنوان یک داروی تجویزی برای افسردگی تایید نشده است.

با این حال، یکی از رایج ترین محصولات گیاهی خریداری شده در ایالات متحده است.

خار مریم گیاهی وحشی است. گل ها و جوانه های آن معمولاً به عنوان یک درمان جایگزین برای افسردگی و سایر شرایط استفاده می شود.

چگونه کار می کند؟

در حالی که اثرات مخمر سنت جان بر بدن شما به طور کامل شناخته نشده است، تصور می شود که مانند داروهای ضد افسردگی عمل می کند.

تحقیقات نشان می دهد که تعدادی از مواد فعال آن، از جمله هایپریسین، هایپرفورین و آدیپرفورین ممکن است مسئول این فواید باشند.

به نظر می رسد این مواد باعث افزایش سطح پیام رسان های شیمیایی در مغز مانند سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین می شوند. سپس خلق و خوی شما را بالا می برند و تنظیم می کنند (۳).

جالب اینجاست که خار مریم برخی از عوارض جانبی رایج داروهای ضد افسردگی تجویزی، مانند کاهش میل جنسی را ندارد.

تصور می شود که خار مریم با افزایش سطح چندین پیام رسان شیمیایی در مغز، خلق و خو را تنظیم می کند.

می تواند به اندازه داروهای ضد افسردگی موثر باشد

شواهد قوی برای حمایت از استفاده از خار مریم در درمان افسردگی وجود دارد.

بیشتر بخوانید
پودر پروتئین نخود: تغذیه، فواید و عوارض جانبی

در سال ۲۰۱۶، یک بررسی جامع از ۳۵ مطالعه این اثرات را بررسی کرد.

مخمر سنت جان (۴):

 • علائم افسردگی خفیف و متوسط ​​را بیش از دارونما کاهش می دهد
 • علائم را تا حدی مشابه داروهای ضد افسردگی تجویزی کاهش می دهد
 • به نظر می رسد عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای ضد افسردگی تجویزی دارد
 • به نظر نمی رسد میل جنسی را کاهش دهد، که یک عارضه جانبی رایج داروهای ضد افسردگی است

با این حال، تحقیقات در مورد اثرات آن بر افسردگی اساسی وجود نداشت.

تجزیه و تحلیل دیگری که اخیراً انجام شد، ۲۷ مطالعه را بررسی کرد که اثرات مخمر سنت جان و داروهای ضد افسردگی را با هم مقایسه کردند. این نشان داد که مخمر سنت جان اثراتی مشابه اثرات داروهای ضد افسردگی در افسردگی خفیف تا متوسط ​​دارد.

همچنین مشخص شد که افراد کمتری در مقایسه با داروهای ضد افسردگی، مصرف خار مریم را در طول مطالعات متوقف کردند. این ممکن است به دلیل عوارض جانبی کمتر باشد (۵).

علاوه بر این، در یک مطالعه کنترل شده، ۲۵۱ نفر که ۹۰۰-۱۸۰۰ میلی گرم مخمر سنت جان را به مدت شش هفته مصرف کردند، ۵۶.۶ درصد در نمره افسردگی خود کاهش یافتند، در مقایسه با کاهش ۴۴.۸ درصدی در افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کردند.۶).

در نهایت، یک مطالعه کنترل‌شده دیگر روی ۲۴۱ نفر که مخمر سنت جان یا یک داروی ضد افسردگی مصرف می‌کردند، نشان داد که ۶۸.۶٪ از افراد علائم با خار مریم را کاهش می‌دهند، در مقایسه با ۷۰.۴٪ از داروهای ضد افسردگی.۷).

مطالعات نشان می دهد که به نظر می رسد خار مریم به اندازه داروهای ضد افسردگی در درمان افسردگی خفیف تا متوسط ​​موثر است. همچنین به نظر می رسد که عوارض جانبی کمتری دارد.

سایر مزایای بالقوه

مخمر سنت جان برای سایر شرایط نیز مورد مطالعه قرار گرفته است، از جمله:

 • سندرم پیش از قاعدگی (PMS): یک مطالعه نشان داد که مکمل های مخمر سنت جان علائم PMS را کاهش می دهد. با این حال، بررسی اخیر مطالعات نشان داد که آن را موثرتر از دارونما نیست (۸، ۹).
 • التیام زخم: هنگامی که روی پوست استفاده می شود، مشخص شده است که به طور موثر زخم های فشاری، زخم ها، کبودی ها، سوختگی ها و هموروئید را درمان می کند.۱۰، ۱۱).
 • علائم یائسگی: یک مطالعه کوچک کاهش قابل توجهی در علائم یائسگی پس از مصرف عصاره مایع خار مریم در مقایسه با دارونما نشان داد.۱۲).
 • اختلال عاطفی فصلی (SAD): EAD نوعی افسردگی است که در ماه های زمستان رخ می دهد. شواهد نسبتاً ضعیفی برای حمایت از استفاده از مکمل‌های مخمر سنت جان در درمان SAD وجود دارد.۱۳).
 • خرچنگ: مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد که هایپریسین موجود در خار مریم می تواند از رشد سلول های تومور جلوگیری کند. با این حال، به دلیل تداخل احتمالی آن با سایر داروهای سرطان، به عنوان یک درمان سرطان توصیه نمی شود.۱۴، ۱۵).
بیشتر بخوانید
آلو خشک مشخصات تغذیه، مزایای سلامتی

علاوه بر این، برخی ادعا می کنند که می توان از آن برای درمان اختلال وسواس فکری اجباری (OCD) استفاده کرد و به افراد در ترک سیگار کمک کرد.

با این حال، در حال حاضر هیچ مدرکی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خار مریم ممکن است به عنوان یک درمان جایگزین برای PMS، بهبود زخم و علائم یائسگی مفید باشد.

ممکن است برای همه نباشد

اگرچه به نظر می رسد خار مریم یک مکمل نسبتاً بی خطر است، اما قبل از مصرف باید چند نکته را در نظر داشت.

اثرات جانبی

اکثر افرادی که از خار مریم استفاده می کنند هیچ عارضه جانبی را تجربه نمی کنند.

با این حال، برخی از افراد عوارض جانبی از جمله مشکلات خواب، ناراحتی معده، تحریک پذیری، خستگی و بثورات پوستی را گزارش می کنند.

با این حال، تحقیقات نشان می دهد که عوارض جانبی آن به طور قابل توجهی کمتر از داروهای ضد افسردگی است.۴، ۱۶، ۱۷، ۱۸).

همچنین با علائم نگران کننده کمتری مانند افزایش تعریق، اختلال عملکرد جنسی و خستگی همراه است.۱۹).

در موارد نادر، مخمر سنت جان می تواند باعث حساسیت به نور خورشید، هم در پوست و هم در چشم شود. به نظر می رسد که با دوزهای بالا مرتبط باشد (۲۰، ۲۱).

توجه به این نکته ضروری است که بیشتر عوارض جانبی گزارش شده نیز از علائم شایع افسردگی هستند. به همین دلیل است که قبل از شروع مصرف خار مریم، آگاهی از احساس خود مفید است.

بارداری و شیردهی

تعداد کمی از مطالعات مشاهده ای خطر مصرف خار مریم در دوران بارداری را بررسی کرده اند.

بیشتر بخوانید
5 نکته ای که باید در مورد لوبیا و کربوهیدرات ها بدانید

آنها دریافتند که نرخ تولد زودرس تحت تأثیر قرار نگرفت. با این حال، یکی از مطالعات افزایش جزئی در خطر ناهنجاری ها را نشان داد.۲۲، ۲۳).

علاوه بر این، برخی از داده ها نشان می دهد که خار مریم ممکن است با مهار اسپرم و جلوگیری از لقاح تخمک، باروری را کاهش دهد.۲۴، ۲۵).

با این حال، ماماها اغلب برای افسردگی پس از زایمان، خار مریم را توصیه می کنند.

فقط تعداد کمی از مطالعات اثرات آن را بر شیردهی بررسی کرده اند. آنها نشان می دهند که می تواند در سطوح بسیار کم به شیر مادر منتقل شود، اما به نظر نمی رسد که در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند عوارض جانبی ایجاد کند.۲۶، ۲۷).

به دلیل کمبود شواهد، نمی توان به طور قطعی گفت که آیا مخمر سنت جان برای استفاده در دوران بارداری یا شیردهی بی خطر است یا خیر.

برداشت از حساب

شواهدی که نشان می‌دهد خار مریم باعث علائم ترک می‌شود، بیشتر داستانی است.

برخی افراد پس از قطع ناگهانی مصرف، علائمی مانند حالت تهوع، سرگیجه و بی قراری را گزارش می کنند.

برای ایمن بودن، معمولاً توصیه می شود قبل از قطع خار مریم، دوز مصرفی خود را به آرامی کاهش دهید.

برخی از عوارض جانبی با استفاده از خار مریم گزارش شده است. با این حال، تحقیقات به طور مداوم نشان داده است که عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای ضد افسردگی استاندارد دارد.

می تواند با بسیاری از داروهای رایج تداخل داشته باشد

مخمر سنت جان با تعداد زیادی از داروهایی که معمولاً تجویز می شوند تداخل دارد.

در بیشتر موارد، اثرات آنها را کاهش می دهد، اما همچنین می تواند آنها را افزایش دهد و به طور بالقوه منجر به عوارض جانبی مکرر و شدیدتر شود.

به عنوان تداخل با داروهای زیر شناخته شده است، از جمله:

 • داروهای ضد افسردگی: ممکن است در صورت مصرف با برخی از داروهای ضد افسردگی عوارض جانبی را افزایش دهد. این می تواند منجر به سندرم سروتونین شود، یک وضعیت نادر که در آن سطح سروتونین بیش از حد بالا می رود و در موارد شدید می تواند کشنده باشد.۲۸، ۲۹).
 • داروهای ضد بارداری: خونریزی غیرمنتظره ممکن است در اواسط چرخه با استفاده ترکیبی از قرص های ضد بارداری و خار مریم رخ دهد. همچنین ممکن است کنترل بارداری را کمتر موثر کند (۳۰، ۳۱).
 • وارفارین: وارفارین یک داروی رقیق کننده خون است که معمولاً برای جلوگیری از حملات قلبی، سکته مغزی یا لخته شدن خون استفاده می شود. مشخص شده است که مخمر سنت جان اثر آن را کاهش می دهد و خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد.۳۲).
 • داروهای سرطان: نشان داده شده است که خار مریم باعث کاهش اثربخشی برخی از داروهای ضد سرطان می شود.۳۳، ۳۴).
 • زاناکس: نشان داده شده است که اثربخشی زاناکس، یک داروی ضد اضطراب را کاهش می دهد.۳۵).

مشخص شده است که خار مریم با بسیاری از داروهای رایج تداخل دارد. اگر در حال حاضر داروهای دیگری مصرف می کنید، مهم است که قبل از مصرف با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه مصرف مخمر سنت جان

مخمر سنت جان به اشکال مختلفی از جمله قرص، کپسول، چای، عصاره و روغن پوست وجود دارد.

بیشتر بخوانید
سیب زمینی فواید سلامتی، ارزش غذایی و دستور العمل ها

غلظت استاندارد ۰.۳% هایپریسین است (۳۶).

اما با توجه به اینکه FDA آن را به عنوان یک دارو به رسمیت نمی شناسد، به این ترتیب تنظیم نمی شود و محصولات می توانند از نظر قدرت بسیار متفاوت باشند.

این امر تعیین دوز دقیق را دشوار می کند، اما بیشتر مطالعات در مورد خار مریم و افسردگی از دوز ۳۰۰ میلی گرم سه بار در روز (۹۰۰ میلی گرم در روز) استفاده کرده اند.۳۷).

به نظر می رسد کپسول ها یا قرص ها امکان دوز دقیق تری را دارند. خرید آن از یک منبع معتبر می تواند دوز دقیق را تضمین کند.

تعیین دوز دقیق ممکن است دشوار باشد. غلظت استاندارد هیپریسین ۰.۳٪ است، در حالی که دوز استاندارد برای افسردگی ۳۰۰ میلی گرم سه بار در روز مصرف می شود.

خلاصه

مطالعات نشان می دهد که خار مریم می تواند به اندازه داروهای ضد افسردگی در درمان افسردگی خفیف تا متوسط ​​موثر باشد و عوارض جانبی کمتری دارد.

علاوه بر این، برخی شواهد از استفاده از آن برای درمان PMS، بهبود زخم و علائم یائسگی حمایت می‌کنند.

نگرانی اصلی تداخل آن با تعداد زیادی از داروهای رایج است، بنابراین مهم است که قبل از مصرف با پزشک صحبت کنید.