عوارض الکل چگونه می تواند بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد

به سر شما می رود

الکل چگونه بر مغز و بدن تأثیر می گذارد؟ الکل حدود ۳۰ ثانیه پس از نوشیدن شروع به تغییر مغز شما می کند. ممکن است از نظر ذهنی کندتر احساس کنید و رفلکس های کندتری داشته باشید. ممکن است متوجه تغییراتی در خلق و خو و تعادل خود شوید. الکل حافظه بلندمدت را مختل می کند، بنابراین ممکن است هنگام نوشیدن آنچه انجام می دهید و می گویید به یاد نیاورید.

نوشیدن زیاد الکل در طولانی مدت با کوچک شدن مغز مرتبط است.

یک مغز کوچکتر

روش دیگری که از طریق آن الکل بر بدن تأثیر می گذارد این است که نوشیدن طولانی مدت مغز را کوچک می کند و نحوه عملکرد مغز را تغییر می دهد. نوشیدنی باعث تغییر و کوچک شدن سلول های مغز می شود. این به نوبه خود توانایی شما برای یادگیری، فکر کردن و به خاطر سپردن را به خطر می اندازد. ممکن است در تنظیم دمای بدن و کنترل حرکات خود مشکل داشته باشید.

الکل ممکن است باعث شود راحت تر بخوابید، اما بهتر نمی خوابید.

آیا به شما کمک می کند بخوابید؟

الکل باعث خواب آلودگی شما می شود، بنابراین احتمال دارد راحت تر به خواب بروید. اما الکل به کیفیت خواب آسیب می رساند. سیستم شما الکل را در هنگام خواب متابولیزه می کند. هنگامی که از سیستم شما خارج می شود، احتمالاً بیدار می شوید و پرتاب می شوید و می چرخید. الکل خواب REM را مختل می کند، نوعی که برای احساس استراحت و بازیابی به خوبی نیاز دارید. الکل همچنین خطر کابوس و رویاهای واضح را افزایش می دهد. همچنین ممکن است برای استفاده بیشتر از دستشویی از خواب بیدار شوید.

معده یکی از اعضای بدن است که تحت تأثیر الکل قرار می گیرد.

افزایش اسید معده

الکل روی پوشش معده شما تأثیر می گذارد و تولید اسید معده را افزایش می دهد. هنگامی که اسید در حین نوشیدن زیاد می شود، ممکن است حالت تهوع و استفراغ داشته باشید. نوشیدن زیاد نوشیدنی طولانی مدت ممکن است منجر به زخم معده شود. سطوح بالای اسید معده توانایی شما برای احساس گرسنگی را مختل می کند. افرادی که زیاد الکل مصرف می کنند اغلب دچار کمبود مواد مغذی می شوند.

چگونه می تواند بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد
نوشیدن الکل ممکن است باعث اسهال و سوزش سر دل شود.

اسهال و سوزش سر دل

الکل روده و روده بزرگ را تحریک می کند و ممکن است زمان انتقال غذا از طریق سیستم شما را کاهش دهد. نتیجه این است که اگر به طور منظم الکل مصرف کنید ممکن است اسهال مزمن شوید. الکل همچنین اسفنکتر را در مری شل می کند که محتویات معده را در جایی که به آن تعلق دارد نگه می دارد. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است اسید و غذا به مری شما برگردد و منجر به سوزش سر دل و رفلاکس شود.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد منگوستین بدانید
الکل باعث دفع بیشتر ادرار می شود که می تواند منجر به کم آبی بدن شود.

همیشه در حال دویدن به سمت دستشویی

مغز شما هورمون آنتی دیورتیک یا ADH تولید می کند که بر توانایی کلیه ها برای تولید ادرار تأثیر می گذارد. وقتی مشروب می خورید، مغز شما به اندازه ای از این هورمون تولید نمی کند، بنابراین باید بیشتر ادرار کنید. این ممکن است منجر به کم آبی بدن شود. نوشیدن زیاد مزمن نه تنها برای بدن شما سمی است، بلکه برای کلیه ها نیز سخت است.

اثرات طولانی مدت الکل بر بدن شامل بیماری کبد است.

به کبدت آسیب میزنه

کبد شما هنگام نوشیدن الکل را تجزیه می کند و سموم را پردازش می کند. نوشیدن زیاد نوشیدنی طولانی مدت منجر به تجمع بافت چربی در کبد می شود که به آن آسیب می رساند. این جریان خون از طریق کبد را مختل می کند و سلول های کبدی آسیب می بینند. از آنجایی که بافت کبد به طور جبران ناپذیری آسیب می بیند، زخم ایجاد می کند و به خوبی کار نمی کند. به این سیروز می گویند.

بیشتر بخوانید
آیا شیر به افزایش وزن کمک می کند؟
اثر الکل بر بدن شامل التهاب پانکراس است.

پانکراتیت و دیابت ناشی از الکل

لوزالمعده انسولین و ترکیباتی تولید می کند تا به روده ها در تجزیه غذا کمک کند. الکل این فرآیند را مختل می کند. سموم موجود در الکل منجر به التهاب در پانکراس می شود. اگر این روند طولانی مدت ادامه یابد، لوزالمعده ممکن است توانایی ساخت انسولین را از دست بدهد که ممکن است منجر به ایجاد دیابت شود. مصرف طولانی مدت الکل نیز احتمال ابتلا به سرطان پانکراس را افزایش می دهد.

الکل شما را کم آب می کند، باعث سردرد می شود و ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود.

در خماری چه اتفاقی می افتد؟

شاید یکی از شناخته شده ترین اثرات کوتاه مدت الکل بر بدن، خماری باشد. الکل شما را کم آب می کند و رگ های خونی را در مغز و بدن منبسط می کند. این باعث ایجاد سردرد می شود. معده شما سموم موجود در الکل را تشخیص می دهد و می خواهد آنها را دفع کند، بنابراین ممکن است دچار حالت تهوع و استفراغ شوید. کبد برای پردازش الکل بیش از حد کار می کند، بنابراین قند را وارد جریان خون نمی کند. ممکن است احساس ضعف و لرزیدن داشته باشید.

الکل بر ضربان قلب و خطر ابتلا به بیماری های قلبی تأثیر می گذارد.

اثرات بر قلب

الکل چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟ مثلاً بر قلب تأثیر می گذارد. نوشیدن زیاد بر تکانه های الکتریکی که مسئول ضربان قلب هستند تأثیر می گذارد. نوشیدن طولانی مدت زیاد می تواند به طور دائمی ضربان قلب را تغییر دهد و خطر ابتلا به کاردیومیوپاتی را افزایش دهد. مصرف زیاد الکل خطر سکته مغزی و فشار خون بالا را نیز افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید
دانه کدو تنبل - فواید، تغذیه، احتیاط و دستور غذاها
الکل بر پهنای رگ های خونی تأثیر می گذارد و شما را برافروخته می کند.

تغییرات در دمای بدن

الکل باعث گشاد شدن و شل شدن رگ‌های خونی شما می‌شود، بنابراین شما سرخ می‌شوید. شما گرمای بدن را از دست می دهید و این به نوبه خود ممکن است باعث شود دمای بدن شما خیلی پایین بیاید. مصرف طولانی مدت مزمن الکل با افزایش تولید کورتیزول، هورمون استرس که باعث باریک شدن رگ های خونی می شود، فشار خون را افزایش می دهد. این به نوبه خود باعث می شود که قلب شما برای گردش خون در سراسر بدن سخت تر پمپاژ کند.

اثرات سیستم ایمنی بدن

در اینجا یک ارتباط بین مصرف الکل و سلامتی شما وجود دارد: سیستم ایمنی بدن شما. الکل سیستم ایمنی را مهار می کند. تقریباً ۲۴ ساعت پس از مصرف الکل احتمال ابتلا به بیماری بیشتر است و گلبول های سفید کمتری دارید. مطالعات همچنین نشان می دهد که افرادی که الکل زیاد و طولانی مدت مصرف می کنند در معرض خطر ابتلا به ذات الریه و سل هستند.

هورمون ها سیستم های زیادی را در بدن شما مدیریت می کنند و نوشیدن الکل سطح هورمون ها را تغییر می دهد.

تغییرات هورمونی

هورمون ها بر میل جنسی، هضم، تولید مثل و عملکرد جنسی تأثیر می گذارند. نوشیدن الکل سطح هورمون ها را تغییر می دهد و می تواند بر همه این فرآیندها تأثیر بگذارد. اگر زیاد مشروبات الکلی مصرف می کنید، ممکن است متوجه شوید که میل جنسی، هضم غذا، چرخه قاعدگی و توانایی باردار شدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد. مردان ممکن است هنگام مصرف زیاد الکل متوجه مشکل در نعوظ، کاهش تعداد اسپرم و کوچک شدن بیضه ها شوند.

بیشتر بخوانید
پسته ارزش غذایی، فواید و عوارض جانبی
نوشیدن الکل بر شنوایی تأثیر منفی می گذارد.

از دست دادن شنوایی

نوشیدن الکل بر شنوایی تأثیر منفی می گذارد، اما مکانیسم آن ناشناخته است. برخی از مردم فکر می کنند الکل بر ناحیه ای از مغز که صدا را پردازش می کند تأثیر می گذارد. الکل ممکن است به موهای کوچک گوش داخلی که برای شنوایی ضروری هستند آسیب برساند. یا ممکن است به اعصاب گوش داخلی آسیب برساند. با گذشت زمان ممکن است متوجه شوید که برای شنیدن صداها باید بلندتر باشند. افرادی که به مدت طولانی الکل مصرف می کنند، اغلب دچار کم شنوایی می شوند.

نوشیدنی بر استخوان ها و ماهیچه های شما تأثیر می گذارد.

استخوان های نازک، عضله کمتر

مصرف زیاد الکل سطح کلسیم را تغییر می دهد و سطح هورمون هایی را که برای رشد استخوان جدید ضروری هستند، تحت تاثیر قرار می دهد. مصرف الکل استخوان را نازک و شکننده می کند که به آن پوکی استخوان معروف است. الکل جریان خون به عضلات را مختل می کند و در رشد بافت عضلانی جدید اختلال ایجاد می کند. مصرف بیش از حد معمول الکل منجر به کاهش توده عضلانی و کاهش قدرت می شود.

Source link

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید