امکان می دهد بخش های کلیدی زندگی خود مانند خانه، محل کار و مدرسه را ارتقا دهید.

شما آنها را دیده اید: افرادی که در مهلت مقرر مانند یک خیار باحال به نظر می رسند. کسانی که شام ​​ناهنجار خانوادگی را با مهربانی اداره می کنند. آنهایی که به جایی می رسند که شما از آن می آیید، بدون اینکه مجبور باشید چیزهای زیادی بگویید.

این به این دلیل است که آنها ممکن است دارای یک مجموعه مهارت خاص در بیل باشند – هوش هیجانی.

هوش در معنای عام، توانایی یادگیری مفاهیم جدید و به کارگیری دانش خود در مسائل است. هوش هیجانی (EQ) نیز مشابه است. این توانایی یادگیری در مورد خود و به کار بردن آن خرد در دنیای اطرافتان است.

هوش هیجانی (EQ): مؤلفه ها و Tipshealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامت

پژوهش نشان می دهد که EQ بالا با آرایه ای از مرتبط است فوایداز بهبود سلامت روان و روابط گرفته تا رضایت شغلی و عملکرد تحصیلی بالاتر.

مولفه های هوش هیجانی چیست؟

اصطلاح هوش هیجانی در دهه ۱۹۹۰ ابداع شد و سپس توسط روانشناس و نویسنده دانیل گولمن در کتاب خود رایج شد.هوش هیجانی: چرا می تواند بیشتر از IQ مهم باشد؟

در اینجا ۵ مؤلفه ای که او به آنها اشاره می کند عبارتند از:

خودآگاهی

اگه تو هستی خودآگاه، می توانید الگوهای رفتاری و انگیزه های خود را ببینید. شما می دانید که چگونه احساسات و اعمال شما بر اطرافیان شما تأثیر می گذارد، چه خوب و چه بد. شما می توانید وقتی احساسات خود را مطرح می کنند نام ببرید و بفهمید که چرا آنجا هستند.

همچنین می توانید محرک های خود را بشناسید، نقاط قوت خود را شناسایی کنید و محدودیت های خود را ببینید.

خودآگاه بودن همچنین می تواند به این معنی باشد که شما متواضع هستید – بالاخره همه ما فقط انسان هستیم.

خود تنظیمی

اگر بتوانید خود را تنظیم کنید، واکنش های عاطفی شما متناسب با شرایط داده شده است.

شما می دانید که چگونه در صورت نیاز مکث کنید و تکانه های خود را کنترل کنید. قبل از اقدام فکر کنید و عواقب آن را در نظر بگیرید.

همچنین به این معنی است که می دانید چگونه تنش را کاهش دهید، تعارض را مدیریت کنید، با سناریوهای دشوار کنار بیایید و با تغییرات محیط خود سازگار شوید. همه چیز در مورد بیرون آوردن بخشی از خودتان است که کمک می کند مدیریت احساسات.

بیشتر بخوانید
درمان اسکیزوفرنی

انگیزه

اگر ذاتاً انگیزه دارید، تشنه پیشرفت شخصی هستید. شما به شدت به سمت موفقیت سوق دارید، نسخه موفقیت شما هر چه به نظر می رسد.

شما برای دستیابی به اهداف الهام گرفته اید زیرا به شما کمک می کند به عنوان یک شخص رشد کنید، نه اینکه این کار را برای پاداش های بیرونی مانند پول، شهرت، موقعیت یا شناخت انجام دهید.

یکدلی

اگه تو هستی همدل، شما یک سطح سالم از منافع شخصی هستید – اما نه خود محور.

در مکالمات، می توانید بفهمید که یک نفر از کجا آمده است. به اصطلاح می‌توانید «یک مایل با کفش‌های آن‌ها راه بروید». حتی اگر سناریوی دقیقی برای شما اتفاق نیفتاده باشد، می توانید از تجربه زندگی خود استفاده کنید تا تصور کنید که ممکن است چه احساسی داشته باشد و نسبت به آنچه که آنها می گذرانند دلسوز باشید.

شما در قضاوت دیگران کند هستید و این آگاهی را دارید که همه ما با شرایطی که به ما داده شده است بهترین کار را انجام می دهیم. وقتی بهتر بدانیم، بهتر عمل می کنیم.

مهارتهای اجتماعی

اگر مهارت های اجتماعی خود را توسعه داده اید، در کار گروهی مهارت دارید. شما از دیگران و نیازهای آنها در گفتگو یا حل تعارض آگاه هستید.

شما در مکالمه استقبال می کنید، استفاده می کنید گوش دادن فعال، تماس چشمی، مهارت های ارتباط کلامی و زبان بدن باز. شما می دانید که چگونه می توانید با دیگران رابطه برقرار کنید یا رهبری خود را ابراز کنید، اگر مناسبت آن را بخواهد.

چرا هوش هیجانی مهم است؟

انسان ها حیوانات اجتماعی هستند – ما برای اتصال سیمی هستیم. هر چه بیشتر بتوانیم روابط مثبت ایجاد کنیم و ارتباطات مشارکتی را توسعه دهیم، ممکن است زندگی ما غنی تر شود.

جای تعجب نیست، تحقیقات نشان داده است که بین EQ بالاتر و شادی همبستگی وجود دارد.

اما حتی زمانی که کار سخت می‌شود، EQ می‌تواند در این مورد نیز به ما کمک کند.

در یک محیط دانشگاهی، دانش آموزانی که هوش هیجانی بالایی از خود نشان می دهند، به ویژه در زمینه های تنظیم هیجانی و همدلی، ممکن است کمتر تجربه کنند. قلدری، مطابق با پژوهش.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد دوقطبی و خودشیفتگی باید بدانید

کار مثال دیگری است. تحقیق در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد که EQ به خوبی توسعه یافته می تواند به شما در دستیابی به اهداف سازمان و افزایش رضایت شغلی شما کمک کند، تا حدی به دلیل روابط مثبت ایجاد شده در محل کار.

در واقع، طبق همان مطالعه، EQ بالا می تواند به سایر افراد اطراف شما کمک کند تا به موفقیت، به ویژه در پروژه های گروهی دست یابند. وقتی احساسات خود را مدیریت می کنید، این موضوع بر اطرافیان شما تأثیر می گذارد که همین کار را انجام دهند. همه برنده می شوند.

نمونه هایی از هوش هیجانی

هوش هیجانی در یک پیوستار وجود دارد. در اینجا چند نمونه رایج وجود دارد که نشان می دهد EQ بالاتر در مقابل پایین تر چگونه ممکن است به نظر برسد.

خود تنظیمی

 • سناریو: شما در یک جلسه هستید و یک رئیس در حضور سایر همکاران از شما انتقاد می کند.
 • EQ بالاتر: شما خونسردی خود را حفظ می کنید، سپس مودبانه خود را بهانه می گیرید تا احساسات خود را در یک محیط امن پردازش کنید.
 • EQ پایین تر: ممکن است حالت تدافعی پیدا کنید و از دفتر خارج شوید.

یکدلی

 • سناریو: هم اتاقی‌تان به شما می‌گوید که وقتی فراموش می‌کنید زباله‌ها را بیرون بیاورید، احساسات آن‌ها را جریحه‌دار می‌کند که با آن موافقت کردید.
 • EQ بالاتر: توضیح می‌دهید که چرا توپ را رها کرده‌اید و به آنها می‌گویید که می‌دانید چرا آنها صدمه دیده‌اند، سپس با هم یک برنامه عملی در مورد اینکه چگونه هر دو نیاز خود را برآورده کنید، تهیه کنید.
 • EQ پایین تر: برای شما دشوار است که درک کنید چرا آنها اینقدر ناراحت هستند و از انتقاد آنها احساس حمله می کنند.

خودآگاهی

 • سناریو: شما و همکارتان برای ارتقای یکسانی بودید، اما آنها به جای شما آن را دریافت کردند.
 • EQ بالاتر: فکر می‌کنید و متوجه می‌شوید که اگر با خودتان صادق باشید، به اندازه همکارتان سخت کار نکرده‌اید و ارتقای آنها سزاوار است.
 • EQ پایین تر: ممکن است یک ایمیل عصبانی به رئیس خود ارسال کنید، درخواست توضیح دهید یا تهدید به ترک کار کنید.

انگیزه

 • سناریو: شما امتحانی را قبول کردید و در مورد آن در شبکه های اجتماعی پست گذاشتید.
 • EQ بالاتر: شما به خاطر هدفی که به آن دست یافته اید به خود می بالید و از حمایت هایی که دریافت می کنید قدردانی می کنید.
 • EQ پایین تر: ممکن است موفقیت یا ارزش خود را زیر سوال ببرید زیرا پست شما “لایک” زیادی دریافت نکرده است.
بیشتر بخوانید
آیا تریپوفوبیا واقعی است؟

مهارتهای اجتماعی

 • سناریو: شما در یک قرار ملاقات هستید و به نظر می رسد که خیلی خوب پیش نمی رود.
 • EQ بالاتر: شما سوالات باز می‌پرسید، ارتباط چشمی خوبی برقرار می‌کنید و گوش دادن فعال را تمرین می‌کنید.
 • EQ پایین تر: ممکن است دیگر توجه نکنید و تصمیم بگیرید که مشکلی در تاریخ شما وجود دارد.

چگونه هوش هیجانی را تقویت کنیم

برخی از افراد با EQ متولد می شوند، در حالی که برخی دیگر می توانند آن را به عنوان یک مجموعه مهارتی در نظر بگیرند که باید کسب شود. با تمرین، توسعه یا تقویت آن امکان پذیر است.

در اینجا چند راه برای انجام این کار وجود دارد:

 • خودآگاهی. تنظیم یک زمان یا روز منظم را در نظر بگیرید مجله. این به شما اجازه می دهد تا در مورد نحوه رفتار خود در تعاملات فکر کنید و مواردی را که شما را آزار می دهد یادداشت کنید. شما می توانید به عقب برگردید و هر از گاهی آنها را بخوانید و خودتان “مطالعه” کنید. شما همچنین می توانید مراقبه کنید و افکار خود را مشاهده کنید.
 • خود تنظیمی. ممکن است به تمرین کمک کند تمرینات تنفس عمیق به طور منظم، به ویژه در هنگام درگیری. می‌توانید یاد بگیرید که چالش‌ها را به عنوان فرصت‌های پنهان و «شکست‌ها» را به‌عنوان تجربه‌های یادگیری در قالب مجدد قرار دهید. سعی کنید هر احساسی را که به وجود می‌آید را پذیرفتن رادیکال کنید و آنچه را که احساس می‌کنید به زبان بیان کنید.
 • انگیزه. در نظر بگیرید که برای هر یک از پیروزی های خود وقت بگذارید و جشن بگیرید. وقتی تصمیم می گیرید که می خواهید کاری جدید انجام دهید، ایده خوبی است که «چرا» خود را مشخص کنید. همچنین می‌تواند به تقسیم کردن لیست کارهایتان به تکه‌های کوچک یا کارهای کوچک و کار با یک شریک مسئولیت‌پذیر یا مربی کمک کند.
 • یکدلی. برای ایجاد همدلی، سعی کنید به اطراف خود توجه کنید. ببینید آیا می‌توانید «انرژی» محیط خود را دریافت کنید. همچنین می توانید سعی کنید با افراد جدید صحبت کنید یا برای هدفی که برایتان مهم است داوطلب شوید. اگر در ترافیک گیر کرده‌اید، به افرادی که در ماشین‌هایشان نشسته‌اند نگاه کنید و ببینید چه چیزی می‌توانید در مورد آنها انتخاب کنید.
 • مهارتهای اجتماعی. هدف خود را در موقعیت های جدید قرار دهید. وقتی این کار را انجام می دهید، سعی کنید به زبان بدن خود توجه کنید و تماس چشمی خود را حفظ کنید. تمرین گوش دادن فعال نیز می تواند مفید باشد. این نقل قول از گاندی را در نظر بگیرید: “فقط در صورتی صحبت کنید که با سکوت بهتر شود.”
بیشتر بخوانید
فیلوفوبیا چیست و چگونه می توان ترس از عاشق شدن را مدیریت کرد؟

مراحل بعدی

برخی از افراد به طور طبیعی هوش هیجانی دارند، در حالی که برخی دیگر باید کمی بیشتر روی آن کار کنند. با این حال، ارزش تلاشی را دارد که انجام می دهید، زیرا می تواند بسیاری از زمینه های زندگی شما را بهبود بخشد.

اگر آماده برداشتن قدم بعدی هستید، بپرسید که آیا محل کار شما آموزش هوش هیجانی در دسترس دارد یا خیر.

شما همچنین می توانید در آموزش آنلاین ثبت نام کنید، مانند یکی از طریق موسسه سلامت و پتانسیل انسانی. باور کنید یا نه، حتی می توانید دوره های EQ را پیدا کنید اشتراک مهارت یا Udemy، دو پلت فرم آموزش آنلاین مبتنی بر اشتراک.

اگر به نقطه شروع نیاز دارید، در اینجا یک مسابقه EQ رایگان شرکت کنید. این ممکن است به شما ایده خوبی در مورد اینکه در کجا عالی هستید و در چه زمینه هایی می توانید پیشرفت کنید به شما بدهد.

نکته اصلی این است: شما هستید که می توانید احساسات خود را کنترل کنید، بنابراین آنها شما را کنترل نمی کنند. هنگامی که این مهارت مفید را یاد بگیرید، ممکن است کیفیت زندگی شما بهبود یابد. هر چه بهتر شود، بهتر می شود.
Source link