نبض پوپلیتئال یکی از نبض‌هایی است که می‌توانید در بدن خود تشخیص دهید، به‌ویژه در بخشی از ساق پا در پشت زانو. نبض در اینجا از جریان خون به شریان پوپلیتئال است، یک منبع خون حیاتی برای ساق پا.

چندین بیماری می تواند بر جریان خون به و از نبض پوپلیتئال تأثیر بگذارد. به همین دلیل، ممکن است شما یا پزشکتان بتوانید آن را احساس کنید.

کجاست؟

شریان‌های بدنتان را مانند جاده‌ای در نظر بگیرید که شاخه‌هایی دارد و بسته به جایی که در بدن هستید، چند بار نامش را تغییر می‌دهد. با ما در جاده رانندگی کنید:

 • آئورت از قلب منشعب می شود.
 • سپس به آئورت شکمی تبدیل می شود.
 • که درست زیر ناف به شریان های ایلیاک مشترک راست و چپ منشعب می شود.
 • سپس به شریان فمورال در قسمت فوقانی ران تبدیل می شود.
 • در نهایت، شریان پوپلیتئال پشت کاسه زانو قرار دارد.

شریان پوپلیتئال تامین کننده اصلی خون غنی از اکسیژن برای ساق پا است.

چگونه نبض پوپلیتئال خود را پیدا کنیم

درست زیر زانوی شما، شریان پوپلیتئال به شریان تیبیال قدامی و شاخه ای که جای خود را به شریان تیبیال و پرونئال خلفی می دهد منشعب می شود. ورید پوپلیتئال در کنار شریان قرار دارد. خون را به قلب برمی گرداند.

شریان پوپلیتئال علاوه بر کمک به جریان خون در ساق پای شما، خون را به ماهیچه های مهم پای شما مانند ماهیچه های ساق پا و قسمت پایینی عضلات همسترینگ نیز می رساند.

بیشتر بخوانید
تاکی کاردی فوق بطنی (SVT، PSVT): علل، علائم و درمان

چگونه آن را پیدا کنیم

شما می توانید نبض پوپلیتئال خود را با قرار دادن شریان پوپلیتئال بگیرید که می توانید آن را در پشت زانوی خود در حفره پوپلیتئال احساس کنید. تصویر توسط دیگو سابوگال

اکنون که می دانید شریان پوپلیتئال در کجا قرار دارد، در اینجا نحوه شناسایی آن آورده شده است:

 1. در حالت نشسته یا دراز کشیده، پای خود را کمی از زانو خم کنید، اما نه آنقدر خمیده باشید که پایتان صاف روی زمین باشد.
 2. دستان خود را دور جلوی زانوی خود قرار دهید تا انگشتانتان در قسمت پشتی زانوی شما قرار گیرند.
 3. قسمت میانی گوشتی پشت وسط زانوی خود را پیدا کنید. پزشکان این را “حفره پوپلیتئال” می نامند. دیگران آن را به اختصار «زانوبند» می نامند.
 4. با افزایش فشار فشار دهید تا زمانی که در پشت زانو احساس نبض کنید. نبض مانند ضربان قلب احساس می شود، معمولاً ثابت و حتی در طبیعت. گاهی اوقات ممکن است مجبور شوید به عمق حفره پوپلیتئال فشار دهید تا نبض را احساس کنید. برخی از افراد دارای بافت زیادی در پشت زانوی خود هستند.
 5. اگر توده‌های دیگر یا مناطق ضعیفی از بافت را احساس می‌کنید، مانند آنوریسم بالقوه، توجه داشته باشید. اگرچه این موارد نادر هستند، اما برخی از افراد می توانند این ناهنجاری ها را احساس کنند.

اگر نبض پوپلیتئال خود را احساس نمی کنید، لزوماً نیازی به نگرانی ندارید. در برخی افراد، نبض آنقدر عمیق است که به سختی می توان آن را احساس کرد.

بیشتر بخوانید
ارتباط قلب و سر: چین و چروک لاله گوش و بیماری قلبی؟

اگر نگران نبض خود هستید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند سعی کنند نبض های پایین پای شما را شناسایی کنند، مانند نبض های مچ پا.

پزشک شما همچنین ممکن است از تجهیزاتی مانند دستگاه داپلر استفاده کند که حرکت خون را با ضربان‌های اولتراسونیک تشخیص می‌دهد.

ضربان نبض

ضربان نبض شما باید در سراسر بدن شما یکسان باشد، از جمله روی مچ دست، کنار گردن و در پاهای شما.

ضربان طبیعی نبض یک فرد می تواند متفاوت باشد. اکثر متخصصان نبض طبیعی را بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه می دانند.

با این حال، برخی از افراد به دلیل داروهایی که مصرف می‌کنند یا تغییرات دیگری در ریتم قلبشان، نبض کمی پایین‌تر است.

اگر ضربان نبض شما این است که ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشید:

 • بسیار کم (کمتر از ۴۰ ضربه در دقیقه)
 • بسیار زیاد (بیشتر از ۱۰۰ ضربه در دقیقه)
 • نامنظم (با سرعت و ریتم یکنواخت نمی‌زند)

چرا یک پزشک نبض شما را اینجا چک می کند؟

پزشک ممکن است نبض پوپلیتئال را برای ارزیابی میزان جریان خون به پایین ساق بررسی کند. برخی از شرایطی که پزشک ممکن است نبض پوپلیتئال را بررسی کند عبارتند از:

 • بیماری شریان محیطی (PAD). PAD زمانی اتفاق می‌افتد که آسیب یا باریک شدن شریان‌ها بر جریان خون در ساق پا تأثیر بگذارد.
 • آنوریسم شریان پوپلیتئال. هنگامی که ضعف در شریان پوپلیتئال را تجربه می کنید، می تواند باعث ایجاد توده ضربانی شود که اغلب می توانید آن را احساس کنید.
 • سندرم گیر افتادن شریان پوپلیتئال (PAES). این وضعیت معمولاً بر زنان ورزشکار جوان تأثیر می گذارد که اغلب به دلیل هیپرتروفی عضلانی (بزرگ شدن عضلات ساق پا) است. این وضعیت باعث بی حسی و گرفتگی عضلات پا می شود. این وضعیت ممکن است در برخی موارد نیاز به اصلاح جراحی داشته باشد.
 • ضربه به زانو یا ساق پا. گاهی اوقات آسیب به پا، مانند دررفتگی زانو، می تواند بر جریان خون در شریان پوپلیتئال تأثیر بگذارد. برآوردهای تحقیقاتی بین ۴ و ۲۰ درصد دررفتگی زانو منجر به پارگی شریان پوپلیتئال می شود.
بیشتر بخوانید
ورزش و فعال ماندن با پیشرفت نارسایی قلبی

اینها تنها برخی از نمونه های اصلی هستند که چرا پزشک ممکن است نبض پوپلیتئال فرد را بررسی کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر سابقه مشکل در جریان خون در پاهای خود دارید و نبض پوپلیتئال خود را طبق معمول احساس نمی کنید، ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشید. برخی از علائم دیگر که می تواند نشان دهنده اختلال در جریان خون باشد عبارتند از:

 • گرفتگی در یک یا هر دو پا هنگام راه رفتن
 • حساسیت شدید به لمس در پاها
 • بی حسی در پاها و پاها
 • یک پا در مقایسه با پای دیگر در لمس سرد است
 • احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش در پاها
بیشتر بخوانید
آیا دیسائوتونومی می تواند امید به زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد؟

همه این علائم می تواند نشان دهنده اختلال در جریان خون ناشی از بیماری شریان محیطی یا یک وضعیت پزشکی حاد مانند لخته شدن خون در پا باشد.

خلاصه

شریان پوپلیتئال برای جریان خون به ساق پاها و عضلات اطراف زانو مهم است.

اگر در جریان خون در یک یا هر دو پا مشکل دارید، بررسی منظم نبض پوپلیتئال ممکن است به شما در نظارت بر شرایط کمک کند. توجه به علائم اضافی مانند سوزن سوزن شدن ساق پا و بی حسی نیز ممکن است کمک کننده باشد.

اگر علائمی دارید که نگران آن هستید، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر درد شدید دارید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.