چگونه چربی از بدن شما در طول کاهش وزن خارج می شود؟

تا به حال به این فکر کرده اید که وقتی رژیم لاغری دارید، چربی کجا می رود؟

اکثر مردم فکر می کنند که چربی به انرژی تبدیل می شود. برخی فکر می کنند چربی به عضله تبدیل می شود و برخی دیگر تصور می کنند که از طریق دفع از بدن خارج می شود.

دانستن بیشتر در مورد متابولیسم چربی به دلیل بسیاری از تصورات غلط در مورد نحوه عملکرد کاهش وزن ضروری می شود. نه فقط این، جایی که چربی از دست می دهید نیز نقش مهمی دارد. 

شناخت چربی بدن

دو نوع چربی بدن وجود دارد. یکی چربی احشایی یا بافت چربی سفید است. اغلب در اطراف شکم وجود دارد و در اطراف اندام ها تجمع می یابد.

How Does Fat Leave Your Body During Weight Loss?- HealthifyMe

کمی سرسخت است و منجر به عوارض سلامتی مانند دیابت و بیماری کبد چرب می شود. بنابراین لازم است سعی کنید از چربی احشایی اجتناب کنید. اگر چربی احشایی دارید، روی تغذیه سالم و داشتن یک سبک زندگی فعال تمرکز کنید.

نوع دوم چربی، بافت چربی قهوه ای است. این چربی ضروری یا خوب با عملکردهای حیاتی مختلف است. به عنوان مثال، بافت چربی قهوه ای با سوزاندن کالری و گرم نگه داشتن بدن دمای بدن را تنظیم می کند. چربی قهوه ای همچنین دارای تعداد قابل توجهی مویرگ است که به انتقال مواد مغذی و اکسیژن در سراسر بدن کمک می کند.

زمانی که کالری بیشتری نسبت به نیاز بدن خود مصرف می کنید، بدن آن را در سلول های چربی به شکل تری گلیسیرید ذخیره می کند. چه مایع باشد چه جامد، تمام چربی ها به صورت تری گلیسیرید وجود دارند. هنگامی که پرخوری می کنید و سبک زندگی کم تحرکی دارید، این سلول های چربی می توانند تجمع کرده و باعث افزایش وزن شوند.

چگونه با کاهش وزن چربی از بدن خارج می شود؟

از دست دادن چربی فرآیند پیچیده ای است. هنگامی که شما در رژیم کاهش وزن هستید، سلول های چربی شروع به کوچک شدن می کنند. مطالعه اخیراً منتشر شده نشان می‌دهد که شما چربی را بیرون می‌دهید یا ریه‌های شما حدود ۸۴ درصد چربی را به صورت دی اکسید کربن دفع می‌کنند. بنابراین، شما این پوندها را از دست می دهید.

به عنوان مثال، اگر ۱۰ کیلوگرم چربی کم کنید، حدود ۸.۴ کیلوگرم چربی از طریق ریه های شما خارج می شود و تنها ۱.۶ کیلوگرم به آب تبدیل می شود. بنابراین، ریه ها اندام اولیه ای هستند که از طریق آن چربی از دست می دهید. 

سلول های چربی در بدن شما تری گلیسیرید را ذخیره می کنند، نوعی چربی در خون که از کربن، هیدروژن و اکسیژن ساخته شده است. بنابراین برای کاهش وزن، باید آن تری گلیسیریدها را تجزیه کنید.

تری گلیسیریدها چربی را به صورت دی اکسید کربن و اتم های آب در طی متابولیسم یا اکسیداسیون چربی آزاد می کنند. به عبارت دیگر، چربی هنگام بازدم به صورت دی اکسید کربن از بدن خارج می شود.

چربی که به آب تبدیل می شود در گردش خون شما مخلوط می شود تا زمانی که به صورت ادرار، اشک، عرق و سایر مایعات بدن از بین برود. بنابراین، ورزش بخشی جدایی ناپذیر از کاهش وزن است زیرا بدن شما چربی را از طریق عرق، ادرار و هوای بازدمی دفع می کند. 

نکته ای که در اینجا باید به خاطر داشت این است که برای تکمیل این فرآیند متابولیک به اکسیژن نیاز دارید. فرآیند متابولیسم چربی به اکسیژن کافی نیاز دارد، تقریباً سه برابر چربی هایی که از دست می دهید. بنابراین، برای از دست دادن کامل ۱۰ کیلوگرم چربی انسان، باید حدود ۳۰ کیلوگرم اکسیژن استنشاق شود تا چربی به دی اکسید کربن اکسید شود. 

آیا چربی از دست می دهید؟ راه های ساده برای دانستن

چند علامت وجود دارد که نشان می دهد شما در حال چربی سوزی هستید، یا می توانید برای اطمینان از این موضوع با یک متخصص مشورت کنید. مهمترین تغییرات احساس سلامتی کلی و بیدار شدن با احساس سستی کمتر است. 

برخی دیگر از علائم کاهش چربی عبارتند از:

 • تغییراتی را در ترکیب بدن خود خواهید دید. از دست دادن پوند یا از دست دادن اینچ نشانه اصلی چربی سوزی است. این منجر به ظاهری لاغرتر و عضله سازی بیشتر می شود.
 • استقامت ورزش شما افزایش می‌یابد و شما در حال تناسب اندام می‌شوید. در نتیجه، سطح فعالیت بدنی شما بهبود می یابد.
 • بعدازظهر احساس افت انرژی نمی کنید و سطح انرژی بهتری را در اواسط روز تجربه می کنید. علاوه بر این، انرژی شما در طول روز ثابت می ماند. 

نکاتی برای از دست دادن چربی اضافی

هنگام شروع کاهش وزن، مهم است که به بدن زمان بدهید و از روش های میانبر مانند استفاده از قرص های لاغری و چربی سوز که می تواند در دراز مدت به بدن آسیب برساند، امتحان نکنید.

هیچ راه میانبری برای کاهش وزن وجود ندارد و به یاد داشته باشید که بدن شما برای بازیابی و سازگاری به زمان نیاز دارد مرحله اول است. همه بدن‌ها نرخ متابولیک مشابهی ندارند، که توضیح می‌دهد که چرا همه ما می‌توانیم یکسان بخوریم و ورزش کنیم، اما بدن ما همچنان بسیار متفاوت به نظر می‌رسد.

از دست دادن سلول های چربی اضافی تفاوت بین کالری دریافتی شما و کالری سوزانده شده است. برای شروع روند کاهش وزن، باید کمبود کالری داشته باشید، یعنی باید کالری کمتری نسبت به کالری مصرف کنید. با این حال، کمبود کالری بیش از حد می تواند فعالیت های روزانه شما را مختل کند زیرا انرژی کافی نخواهید داشت.

شما می توانید از دو طریق کمبود کالری را حفظ کنید. یکی از طریق سوزاندن کالری بیشتر و دیگری با قرار دادن کالری کمتر در بدن است. هنگامی که هر دوی این موارد را به طور همزمان دنبال کنید، می توانید نتایج را به سرعت مشاهده کنید.

با انجام فعالیت بدنی می توانید کالری بیشتری بسوزانید. با نظارت دقیق بر رژیم غذایی خود می توانید کالری کمتری در بدن خود وارد کنید. تحقیق در مورد این موضوع نشان داده است که کمبود کالری ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلو کالری (کیلو کالری) در روز یک راه عملی برای کاهش وزن است.

در فعالیت بدنی شرکت کنید

یک دلیل بزرگ برای بحران جهانی اضافه وزن، فعالیت بدنی ناکافی است. علت اصلی این امر منفعل بودن بیشتر مشاغل و زمان نامناسب افراد برای انجام هرگونه فعالیت بدنی است.

انجام فعالیت بدنی کافی تضمین می کند که کالری می سوزانید، چیزی که در واقعیت انجام نمی شود.

انجام ورزش با شدت متوسط ​​به مدت ۱۵۰ تا ۲۵۰ دقیقه در هفته می تواند برای کاهش چربی مفید باشد. برای تسریع کاهش چربی از طریق تعریق و بازدم می توانید فعالیت های بدنی مختلفی انجام دهید. این شامل:

 • یوگا
 • زومبا
 • رقصیدن 
 • تمرین با وزنه
 • حرکات وزن بدن
 • پیاده روی
 • دویدن
 • در حال دویدن
 • دوچرخه سواری
 • شنا کردن

برنامه ریزی رژیم غذایی

دومین ابزار در سفر کاهش وزن، رژیم غذایی شماست. آنچه می خورید و چقدر می خورید تعیین می کند که چقدر می توانید چربی از دست بدهید.

یک برنامه غذایی با کمبود کالری به شما کمک می کند، اما شما به برنامه ای نیاز دارید که همچنان مقدار لازم پروتئین، کربوهیدرات های پیچیده، چربی های سالم، ویتامین ها و مواد معدنی را برای شما فراهم کند. از قبل برنامه ریزی وعده های غذایی خود یا پیروی از یک برنامه مناسب به شما این امکان را می دهد که وعده های غذایی سالم، خوشمزه و کم کالری داشته باشید. برای رژیم لاغری می توانید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • مصرف میوه و سبزیجات خود را افزایش دهید

تحقیقات اخیر نشان داده است که میوه ها و سبزیجات دارای فیبر و آب زیادی با کالری کمتر هستند. در نتیجه گرسنگی شما را برطرف می کند و در عین حال کالری دریافتی شما را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. بنابراین سعی کنید مقدار زیادی فیبر و پروتئین مصرف کنید تا وعده های غذایی متعادل شود. 

 • از بشقاب های کوچکتر برای غذا خوردن استفاده کنید

یک مطالعه جالب نشان می‌دهد که افراد بدون توجه به اندازه بشقاب، حدود ۷۰ درصد از بشقاب‌های خود را با غذا پر می‌کنند. بنابراین، کاهش اندازه ظروف احتمالاً به شما کمک می‌کند تا کالری دریافتی خود را کاهش دهید.

سعی کنید آهسته غذا بخورید. این مغز را فریب می دهد که به اندازه کافی غذا خورده اید. مراقب ارزش غذایی هر وعده باشید. ژاپنی ها به توقف در زمانی که ۸۰ درصد سیر هستند اعتقاد دارند.

وقتی غذا می خورید، حواس پرتی را محدود کنید. این کمک می کند تا توجه شما را روی غذای خود متمرکز کنید. یک مطالعه نشان می‌دهد که خوردن دقیق و آگاهانه احتمالاً مصرف غذا را کاهش می‌دهد. این به عنوان یک رویکرد جدید برای کمک به کاهش وزن بدون نیاز به شمارش آگاهانه کالری عمل می کند. علاوه بر این، خوردن آگاهانه نیز می تواند به جلوگیری از پرخوری کمک کند.

موارد احتیاط

خلاص شدن از شر اضافه وزن به خصوص در دراز مدت بسیار مفید است. برای داشتن یک زندگی طولانی و سالم باید وزن بدن سالم را حفظ کرد. با این حال، مبتدیان باید مراقب برخی باورهای غلط باشند و اقدامات احتیاطی کافی را انجام دهند، بنابراین هیچ آسیبی برای بدن آنها وجود ندارد.

وعده های غذایی را حذف نکنید

افراد زیادی مرتکب این خطا می شوند. آنها شروع به حذف وعده های غذایی یا کم خوردن می کنند و فکر می کنند که این به کاهش وزن سریع آنها کمک می کند. متأسفانه این رویکرد کارساز نیست. در عوض مضر است.

خوردن خیلی کم انرژی بدن را برای ادامه عملکردهای ضروری محروم می کند. کم خوردن نیز سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می کند و شما را مستعد ابتلا به بیماری ها می کند. اگر می خواهید کالری دریافتی خود را کاهش دهید، این کار را به آرامی انجام دهید.

کاهش نقطه وجود ندارد

مفهوم کاهش نقطه ای یا کاهش انتخابی چربی امکان پذیر نیست. کاهش لکه ها این تصور غلط است که می توانید با ورزش انتخابی آن ناحیه، چربی را از قسمت خاصی از بدن بسوزانید.

با این حال، تمرکز بیش از حد بر روی یک عضله یا گروهی از عضلات خاص برای کاهش چربی ممکن است به نتایج خوبی منجر نشود. در عوض، این باعث می‌شود که عضلات را بیش از حد تمرین کنید، که ممکن است باعث پارگی و آسیب عضلانی شود.

چربی را خیلی سریع از دست ندهید

شما باید بدانید که فقط یک سفر پایدار در دراز مدت مفید است. کاهش سریع چربی بیش از آنکه فایده داشته باشد ضرر دارد. یک مطالعه نشان می دهد که ترکیب بدن پس از کاهش وزن آهسته مطلوب تر است.

کاهش سریع چربی می تواند منجر به مشکلات زیادی مانند سردرد، خستگی، بدن درد، کمبود ریزمغذی ها و از دست دادن عضلات شود. در زنان کاهش وزن سریع باعث بی نظمی قاعدگی می شود. در عوض، یک فرآیند تدریجی را هدف قرار دهید که لذت بخش تر و پایدارتر خواهد بود. 

نتیجه

با وجود وسواس جامعه در مورد کاهش وزن، اکثر مردم نمی دانند وقتی چربی را از دست می دهند چه اتفاقی می افتد. برخلاف تصور رایج، بدن شما چربی شما را به گرما یا انرژی تبدیل نمی کند. در عوض، آن را بیرون می دهید.

بنابراین پاسخ صحیح این است که بیشتر چربی هایی را که از دست می دهید به صورت دی اکسید کربن خارج می کنید. پس از آن به هوای رقیق می رود. اما متأسفانه، این بدان معنا نیست که تنفس ساده به کاهش وزن شما کمک می کند.

بنابراین، برای شکستن چربی در وهله اول همچنان باید ورزش منظم انجام دهید. علاوه بر این، شما فقط می توانید چند بار در روز نفس بکشید. بنابراین محدودیتی برای میزان چربی که در یک روز بدون ورزش از دست می دهید وجود دارد.

سوالات متداول (FAQ)

س. آیا هنگام کاهش وزن چربی ها از بین می روند؟

A. بله. وقتی وزن اضافه می کنید، پوست شما کشیده می شود تا تمام بدن شما را بپوشاند. حتی اگر وزن کم کنید، باز هم پوست کشیده ای بدن شما را پوشانده است. با این حال، در حال حاضر، سلول های چربی در اندازه کاهش یافته است. پوست را شل و شل می کند. اما می توانید با گنجاندن تمرینات با وزنه و تمرینات عضله سازی در رژیم ورزشی خود از شر این شلی پوست خلاص شوید و بدن خود را تقویت کنید. این کار باعث می شود پوست شما محکم به دور بدن شما بپیچد.  

س. هنگام کاهش وزن، ابتدا چربی کجا را ترک می کند؟

ج) چیزی به نام کاهش نقطه وجود ندارد و کار نمی کند. با این حال، برخی از افراد ابتدا وزن خود را از ناحیه خاصی مانند ران ها و بازوها و برخی از نقاط دیگر کاهش می دهند. با این حال، این برای افراد مختلف متفاوت است و نمی توان آن را تعمیم داد. 

س. چه مدت طول می کشد تا چربی از بدن شما خارج شود؟

A. رژیم غذایی خوب و رژیم ورزشی می تواند به کاهش وزن سریع کمک کند. با این حال، اگر در نظر داشته باشید که این مفهوم در مورد تعداد کالری هایی است که می خورید و کالری هایی که می سوزانید، مفید خواهد بود. علاوه بر این، سفر از دست دادن چربی در بدن های مختلف متفاوت است. 

س. آیا چربی شکم با کاهش وزن از بین می رود؟

پاسخ: بله، وقتی وزن کم می کنید، انرژی سلول های چربی در سراسر بدن به طور یکنواخت آزاد می شود. بنابراین چربی شکم نیز با کاهش وزن از بین می رود. 

س: نشانه های چربی سوزی چیست؟

الف- علائم مختلف نشان می دهد که بدن شما در حال کاهش وزن است. واضح ترین مورد این است که لباس های خود را متفاوت می بینید. همچنین خواهید دانست که دیگر همیشه گرسنه نیستید. همچنین ممکن است با کاهش وزن بیشتر، عضله سازی را مشاهده کنید. علاوه بر این، هنگام کاهش وزن، سلامت عمومی و خلق و خوی بالا را تجربه می کنید. 

س. چربی در ادرار چگونه به نظر می رسد؟

الف. تقریباً ۱۶ درصد از چربی هایی که از دست می دهید از طریق مایعات از بدن شما خارج می شود. می تواند به صورت ادرار و عرق باشد. هنگامی که بدن ما تحت فرآیند کاهش چربی قرار می گیرد، رنگ ادرار اغلب به زرد روشن یا تیره تغییر می کند. به علاوه لازم نیست ظاهری چرب داشته باشید. 

س. کدام قسمت از بدن برای از دست دادن چربی سخت تر است؟

الف. افراد مختلف پاسخ های متفاوتی به رژیم های کاهش چربی دارند. با این حال، کاهش وزن از دستگیره های عشق و کمر برای بسیاری از افراد سخت ترین است. علاوه بر این، چربی احشایی در ناحیه شکم نیز به سختی از بین می رود.

س. چربی چگونه از بدن شما خارج می شود؟

الف) تجزیه سلول های چربی به دو شکل اولیه رخ می دهد. یکی به شکل آب است و چربی آن به صورت عرق یا ادرار خارج می شود. علاوه بر این، حدود ۸۴ درصد چربی از بدن شما به عنوان دی اکسید کربن در هنگام بازدم خارج می شود.

س: از بین بردن چربی شکم چه مراحلی دارد؟

الف- کاهش وزن به طور کلی در ۴ مرحله رخ می دهد. مرحله اول کاهش گلیکوژن است. مرحله دوم کاهش چربی واقعی است. این مرحله ای است که افراد وقتی به کاهش وزن فکر می کنند به آن می رسند. مرحله سوم، فلات کاهش وزن است، جایی که کاهش وزن بسیار کند می شود. مرحله چهارم مربوط به ریکاوری متابولیک است. لطفاً توجه داشته باشید که این فرآیند زمانی اتفاق می افتد که کاهش وزن در سراسر بدن اتفاق می افتد. 

س. چگونه چربی های ذخیره شده را می سوزانید؟

A. چربی سوزی زمانی اتفاق می افتد که بدن شما با کمبود کالری مواجه است. کاهش وزن با کاهش چربی مرتبط است. هنگامی که در رژیم کمبود کالری هستید، بدن از طریق اکسیداسیون چربی را تجزیه می کند.

س. چرا چربی شکم من از بین نمی رود؟

الف. اگرچه افراد مختلف زمانی که در رژیم کاهش وزن هستند سریعاً از نواحی دیگر وزن کم می کنند، اما اکثر آنها کاهش وزن از ناحیه معده را دشوار می دانند. دلیل تاخیر در نتایج در ناحیه شکم وجود سلول های آلفا در سلول های چربی ذخیره شده در ناحیه شکم است. علاوه بر این، چربی احشایی در ناحیه شکم به سختی از بین می رود.  

س: چقدر طول می کشد تا شکم صاف داشته باشید؟

الف. برای داشتن شکمی صاف، باید رژیم غذایی و تمرینات برنامه ریزی شده مناسبی را دنبال کنید. هر دوی این کارها، زمانی که به طور همزمان انجام شوند، بسته به شرایط پزشکی و فیزیکی فرد، می‌توانند در ۶ تا ۱۲ هفته نتایج حاصل کنند.

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه