کاربی مازول برای درمان پرکاری غده تیروئید

کاربیمازول چیست؟

کاربیمازول یک داروی ضد تیروئید است که برای کاهش میزان هورمون های تیروئید تولید شده توسط غده تیروئید استفاده می شود.

این دارو به صورت قرص های ۵، ۱۰، ۱۵ و ۲۰ میلی گرمی عرضه می شود.

کاربی مازول برای چه مواردی استفاده می شود؟

   • کاربیمازول برای درمان افراد مبتلا به غده تیروئید پرکار، که به عنوان پرکاری تیروئید نیز شناخته می شود، استفاده می شود.

برای برخی افراد، مصرف چند ماهه کاربیمازول ممکن است برای بازگرداندن عملکرد تیروئید به حالت عادی کافی باشد.

برای برخی دیگر، کاربیمازول برای کاهش میزان هورمون های تیروئید در بدن به منظور آماده سازی برای درمان با ید رادیواکتیو یا جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید (تیروئیدکتومی) استفاده می شود.

کاربیمازول: درمان پرکاری غده تیروئید

💡حقایق کلیدی

    • درمان با کاربیمازول برای بزرگسالان و کودکان مناسب است.
    • زنان برای جلوگیری از باردار شدن در حین مصرف کاربیمازول باید از پیشگیری موثر از بارداری استفاده کنند.
    • ممکن است لازم باشد یک دوز یک، دو یا سه بار در روز مصرف کنید. همیشه دستورات پزشک خود را دنبال کنید.
    • در طول درمان، باید به طور منظم آزمایش خون انجام دهید تا سطح هورمون تیروئید خود را کنترل کنید. دوز کاربیمازول شما در صورت نیاز تنظیم می شود.
    • شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از احساس بیماری، ناراحتی معده، سردرد، درد مفاصل، بثورات پوستی و خارش.
    • در موارد نادر کاربیمازول می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سلول های خونی شما شود، بنابراین باید به پزشک خود اطلاع دهید بلافاصله. مستقیما اگر دچار گلودرد، زخم دهان، کبودی، تب شدید یا به طور کلی احساس ناخوشایندی دارید.
    • هنگام مصرف کاربیمازول و حداقل تا دو سال پس از قطع درمان، خون اهدا نکنید.
    • معمولاً نوشیدن الکل در حین مصرف کاربیمازول خوب است.
بیشتر بخوانید
عوارض جانبی پالمیکورت: آنچه باید بدانید

کاربی مازول چگونه کار می کند؟

غده تیروئید از یک ماده شیمیایی به نام ید برای ساخت هورمون های تیروئید (T3 و T4) استفاده می کند. قبل از اینکه غده تیروئید بتواند آن را با اجزای دیگر ترکیب کند و هورمون های تیروئیدی بسازد، باید ید را به شکل قابل استفاده در بدن تبدیل کند.

کاربیمازول با جلوگیری از تبدیل ید به شکل قابل استفاده آن عمل می کند و این امر غده تیروئید را از تولید هورمون های تیروئیدی باز می دارد.

کاربیمازول چقدر طول می کشد تا اثر کند؟

شما فوراً متوجه تأثیر مصرف کاربیمازول نخواهید شد، زیرا هورمون های تیروئیدی که قبلاً توسط غده تیروئید تولید می شود باید ابتدا توسط بدن مصرف شود. شما باید در سه هفته اول بهبودی در علائم خود احساس کنید، اما ممکن است چهار تا هشت هفته طول بکشد تا سطح هورمون تیروئید شما به حالت عادی برسد. پس از آن معمولاً باید تا ۱۸ ماه مصرف کاربیمازول را ادامه دهید.

چه کسانی نباید کاربیمازول مصرف کنند؟

کاربیمازول برای اکثر بزرگسالان و کودکان مناسب است، اما افرادی که دارای موارد زیر هستند نباید مصرف شود:

     • مشکلات شدید سلول های خونی آنها
     • مشکلات شدید کبدی
     • هنگام مصرف کاربیمازول در یک مورد قبلی، التهاب پانکراس (پانکراتیت حاد) داشت.

آیا می توانم کاربیمازول را در دوران بارداری یا در دوران شیردهی مصرف کنم؟

مهم است که قبل از شروع درمان با کاربیمازول، به پزشک خود اطلاع دهید که آیا باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید یا می خواهید برای بارداری برنامه ریزی کنید.

اگر غده تیروئید پرکار درمان نشود، هم برای مادر و هم برای جنین در حال رشد خطر دارد. با این حال، کاربیمازول با ایجاد نقایص مادرزادی همراه است، به ویژه اگر در سه ماهه اول یا در دوزهای بالا استفاده شود، بنابراین ممکن است داروی متفاوتی ترجیح داده شود. کاربیمازول در دوران بارداری تنها در صورتی تجویز می شود که سود انتظار بیشتر از خطرات احتمالی برای کودک در حال رشد باشد.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره توجئو

کاربیمازول به مقدار کم وارد شیر مادر می شود. اگرچه سازندگان می گویند که در حین مصرف کاربیمازول نباید از شیر مادر تغذیه کنید، اما مطالعات مختلف نشان می دهد که به نظر نمی رسد که دوزهای کوچک مصرف شده توسط مادر خطر بزرگی برای نوزاد شیرخوار ایجاد کند، مشروط بر اینکه رشد کودک و عملکرد تیروئید به دقت کنترل شود. از پزشک خود برای راهنمایی بیشتر بخواهید.

دوز: قرص کاربیمازول را چگونه و هر چند وقت یکبار مصرف کنم؟

قرص کاربیمازول را می توانید با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. آنها را با نوشیدنی ببلعید.

دوز تجویز شده کاربیمازول و دفعات مصرف آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همیشه دستورالعمل های داده شده توسط پزشک را دنبال کنید. اینها روی برچسبی که داروساز شما روی بسته دارو گذاشته است چاپ می شود.

معمولاً پزشک از شما می خواهد که دو یا سه بار در روز دوز کاربیمازول را برای شروع مصرف کنید.

پس از چهار تا هشت هفته، زمانی که سطح هورمون تیروئید شما به حالت عادی باز می گردد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که یک دوز را فقط یک بار در روز مصرف کنید. از طرف دیگر، آنها ممکن است شما را در دوز اصلی خود نگه دارند و از شما بخواهند که لووتیروکسین را نیز مصرف کنید تا از کاهش بیش از حد هورمون تیروئیدتان جلوگیری شود. این گزینه دوم بلوک و جایگزینی نام دارد.

بیشتر بخوانید
آیا می توانم در حین مصرف متفورمین گریپ فروت بخورم؟

در هر دو مورد، معمولاً باید مصرف کاربیمازول را برای ۱۲ تا ۱۸ ماه ادامه دهید. مصرف آن را به طور منظم ادامه دهید تا زمانی که پزشک به شما بگوید قطع کنید.

اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردید به محض یادآوری آن را مصرف کنید، مگر اینکه زمان مصرف نوبت بعدی شما فرا رسیده باشد. در این مورد، فقط دوز فراموش شده را رها کنید و نوبت بعدی خود را طبق معمول در زمان مقرر مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده دوز دوز مصرف نکنید.

عوارض جانبی کاربیمازول چیست؟

در زیر برخی از عوارض جانبی که ممکن است با قرص کاربیمازول همراه باشد آورده شده است. فقط به این دلیل که یک عارضه جانبی در اینجا ذکر شده است به این معنی نیست که همه افرادی که کاربیمازول مصرف می کنند آن یا هر عارضه جانبی را تجربه خواهند کرد. داروها می توانند افراد را به روش های مختلفی تحت تاثیر قرار دهند.

عوارض جانبی رایج کاربیمازول

      • احساس بیماری.
      • ناراحتی معده.
      • تغییر در طعم چیزها
      • سردرد.
      • تب (درجه حرارت بالا).
      • احساس ناخوشی به طور کلی
      • درد در مفاصل.
      • بثورات پوستی.
      • خارش.
      • ریزش مو.

عوارض جانبی نادر کاربیمازول

       • کاهش تعداد طبیعی سلول های خونی در خون. اگر در حین مصرف کاربیمازول دچار گلودرد، زخم دهان، کبودی، تب یا احساس ناخوشایندی شدید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
       • مشکلات کبدی مانند التهاب کبد یا یرقان. در صورت بروز خارش بی دلیل، زردی پوست یا چشم ها، ادرار تیره غیرمعمول، تهوع و استفراغ، دردهای شکمی، کاهش اشتها یا علائم شبیه آنفولانزا به پزشک خود اطلاع دهید.
       • اختلالات عضلانی اگر هر درد عضلانی غیر قابل توضیحی را تجربه کردید به پزشک خود اطلاع دهید.
       • التهاب پانکراس (پانکراتیت حاد). علائم شامل درد شدید و ناگهانی در اطراف معده است که ممکن است به پشت شما سرایت کند، گاهی اوقات با بیماری، استفراغ، تب و ضربان قلب سریع همراه است. در صورت مشاهده این علائم فوراً به پزشک مراجعه کنید.
بیشتر بخوانید
بهترین زمان مصرف پودر کلاژن

اگر اطلاعات بیشتری در مورد عوارض جانبی احتمالی قرص کاربیمازول می خواهید، بروشور همراه دارو را بخوانید یا با پزشک، پرستار یا داروساز خود صحبت کنید.

آیا می توانم داروهای دیگری را با کاربیمازول مصرف کنم؟

قبل از شروع مصرف کاربیمازول، مهم است که به پزشک یا داروساز خود بگویید چه داروهایی را مصرف می کنید، از جمله داروهایی که بدون نسخه خریداری شده اند و داروهای گیاهی. به طور مشابه، قبل از مصرف داروهای جدید در حین مصرف کاربیمازول، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این ترکیب بی خطر است. برخی از نکات کلیدی عبارتند از:

اگر به مسکن نیاز دارید، بهتر است پاراستامول یا ایبوپروفن را همراه با کاربیمازول مصرف کنید.

اگر وارفارین مصرف می کنید، زمان لخته شدن خون شما (INR) باید به طور منظم در حین مصرف کاربیمازول بررسی شود.

اگر دیگوکسین یا تئوفیلین مصرف می کنید، ممکن است نیاز به کاهش تدریجی دوز داشته باشید زیرا کاربیمازول عملکرد تیروئید شما را به حالت عادی برمی گرداند.

در صورت مصرف داروهای دیگری که می توانند روی سلول های خونی شما با کاربیمازول تأثیر بگذارند، احتمال بروز مشکل در سلول های خونی شما بیشتر است.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید