کاشکسی (علل، علائم و درمان)

کاشکسیا یک اختلال هدر رفتن است که همراه با بسیاری از بیماری های مزمن از جمله سرطان است و ناشی از عدم تعادل بین انرژی مورد نیاز و جذب انرژی است.[۱].

کاشکسیا گرسنگی نیست. گرسنگی ممکن است بخشی از کاشکسی باشد و کاشکسی ممکن است ناشی از گرسنگی باشد، اما آنها متفاوت هستند. این بیماری با مراحل پیشرفته بیماری های مختلف از جمله[۲]:

کاشکسی در افراد مسن نیز بدون هیچ گونه بیماری مرتبط ظاهری مشاهده می شود.

شیوع کاشکسی بسته به معیارهای تشخیصی مورد استفاده متفاوت است: ۵-۱۵٪ در بیماری قلبی، ۵-۱۵٪ در COPD، ۱۵-۳۲٪ در آرتریت روماتوئید، ۵۰-۷۵٪ در CKD، و بین ۶۰٪ تا ۸۰٪ در بیماران سرطانی شیوع این بیماری در ۱-۲ هفته آخر زندگی از ۸۰ درصد فراتر می رود[۲].

کاشکسی سرطان با از دست دادن توده بدون چربی بدن با یا بدون از دست دادن چربی مشخص می شود و با کاهش اثربخشی درمان های ضد سرطان، افزایش حساسیت به سمیت های مرتبط با درمان، کاهش کیفیت زندگی، اختلالات عملکردی و افزایش سرطان همراه است. مرگ و میر مرتبط

علائم کنترل نشده ای که مصرف تغذیه را مختل می کند، و اختلالات متابولیک (از جمله افزایش مصرف انرژی و افزایش کاتابولیسم)، و التهاب مزمن، به ایجاد کاشکسی سرطان کمک می کند. کاهش وزن در بیماران سرطانی به راحتی با حمایت های تغذیه ای معمول قابل برگشت نیست.

بیشتر بخوانید
ترومای شکم (انواع، علائم و درمان)

این یک عارضه شایع نارسایی مزمن قلبی (CHF) است که با پیش آگهی ضعیف تری همراه است. کاشکسی قلبی به از دست دادن غیرارادی ۵ درصد از توده بدن در دوازده ماه یا کمتر تعریف می شود. پروتئین های میوفیبریلار تجزیه می شوند و همچنین سنتز پروتئین کاهش می یابد. تصور می شود که عوامل غدد درون ریز نقش تنظیمی دارند[۵].

سلول‌های بافت چربی (آدیپوسیت‌ها) آنزیم‌هایی را در CHF آزاد می‌کنند که باعث تحلیل عضلات اسکلتی و کاهش چربی و توده استخوانی می‌شود.[۶].

کاشکسی سرطان نشان‌دهنده پیامد بالینی تعامل بین تومور، متابولیسم میزبان و درگیری سیتوکین‌های پیش التهابی (مولکول‌های پروتئینی است که به سلول‌ها برای تولید یک واکنش التهابی سیگنال می‌دهند).[۷]. تغییرات مشاهده شده در کاشکسی ممکن است با از دست دادن سریع عضلات اسکلتی مشخص شود که اغلب با از دست دادن اشتها و تغییر طعم همراه است.

تحلیل رفتن عضلات اسکلتی علت اصلی اختلال عملکرد، خستگی و عوارض تنفسی است، مکانیسم های درگیر به طور کامل مشخص نشده است، اما مشخص شده است که افزایش آنزیم پروتئین کیناز R وجود دارد که منجر به آتروفی عضلانی می شود. کاهش سنتز پروتئین و افزایش تخریب[۸].

از دست دادن بافت چربی به دلیل لیپولیز است. این امر توسط تعدادی از محرک های شیمیایی از جمله فاکتور تحرک چربی (LMF) هدایت می شود. از دست دادن بافت چربی و توده عضلانی اسکلتی مشخصه کاشکسی سرطانی است. از طرف دیگر گرسنگی فقط باعث از بین رفتن بافت چربی می شود[۹].

بیشتر بخوانید
تفاوت بین گزش کک و گزش ساس چیست؟

همچنین افزایش سنتز پروتئین های دخیل در پاسخ به آسیب بافتی وجود دارد – به اصطلاح “پاسخ مرحله حاد”.

تغییرات پاتولوژیک در پاسخ به پاسخ فاز حاد بدن به آسیب بافتی، از جمله سنتز توسط کبد مقادیر زیادی پروتئین – به عنوان مثال، CRP، فاکتورهای مکمل، فیبرینوژن و بسیاری دیگر رخ می دهد.

به غیر از سرطان و نارسایی قلبی، دلایل زیادی برای کاهش وزن غیرطبیعی وجود دارد. برای لیست کامل، مقاله کاهش وزن غیرعادی جداگانه را ببینید.

جدای از حفظ مدیریت بهینه بیماری زمینه ای، در حال حاضر هیچ درمان استانداردی برای کاشکسی یا هدر رفتن شدید وجود ندارد. با این حال، اجماع فزاینده ای وجود دارد که از مداخلات چندوجهی برای کاهش و/یا تثبیت کاشکسی و هدر رفتن شدید حمایت می کند. روش‌های مختلف درمانی شامل مداخلات دارویی و غیردارویی مانند ورزش و تغذیه است[۲].

اقدامات کلی

تغذیه پرکالری بارها در افزایش توده بدون چربی بی اثر بوده است. ممکن است باعث افزایش وزن شود اما این به دلیل رسوب چربی است[۱۰]. سازگاری های متابولیکی، به ویژه افزایش سرعت کاتابولیسم پروتئین، توانایی تغذیه پرکالری را برای معکوس کردن کاهش توده بدون چربی محدود می کند.

حمایت تغذیه‌ای تزریقی روشی را که بیماران سرطانی در مقابل درمان تحمل می‌کنند، بهبود می‌بخشد و در مراقبت‌های تسکین‌دهنده بیماران خاص – به عنوان مثال، بیماران مبتلا به انسداد روده، جایگاهی دارد.[۱۱].

بیشتر بخوانید
تشنج ناشی از گرما: علائم، علل، زمان

موسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی (NICE) حمایت خوراکی، روده ای یا تزریقی (با توجه به نیاز و توانایی بلع) را برای بزرگسالان توصیه می کند.[۱۲]:

 • BMI کمتر از ۱۸.۵ کیلوگرم بر متر است۳.
 • بیش از ۱۰ درصد از کل وزن بدن در ۳-۶ ماه گذشته کاهش یافته است.
 • BMI کمتر از ۲۰ است و در ۶-۳ ماه قبل ۵ درصد کاهش وزن داشته است.

همچنین به مقاله های جداگانه تغذیه داخلی و تغذیه داخلی و حمایت تغذیه ای در مقالات مراقبت های اولیه مراجعه کنید.

اقدامات فارماکولوژیک[۱۳]

 • انسولین: مقاومت به انسولین در کاشکسی مشاهده می شود. امکان استفاده از سیستم سیگنالینگ انسولین در حال حاضر در حال بررسی است[۱۴].
 • هورمون رشد، تستوسترون، اکساندرولون و مگسترول استات همگی با اثرات مفید استفاده شده اند و استفاده از پپتید اورکسیوژنیک (= محرک اشتها) گرلین در حال بررسی است.[۱۵].
 • Enobosarm (یک تعدیل کننده گیرنده آندروژن انتخاب شده) و anamorelin (یک آگونیست گرلین) آزمایشات فاز III را تکمیل کرده اند.[۱۶]. با این حال، در سال ۲۰۱۷، کمیته فرآورده‌های دارویی برای استفاده انسانی (CHMP) نظر منفی در مورد آنامورلین اتخاذ کرد و توصیه می‌کرد مجوز بازاریابی برای استفاده مورد نظر از درمان بی‌اشتهایی، کاشکسی یا کاهش وزن ناخواسته در بیماران مبتلا به غیرکوچک رد شود. سرطان ریه سلولی[۱۷].
 • عوامل ضد التهابی مانند ایندومتاسین ممکن است در بیماران با سطوح بالای CRP مفید باشد. فواید عوامل ضد التهابی ممکن است در شرایط غیر بدخیم آشکارتر باشد و در بیماران مبتلا به کاشکسی مقاوم به درمان فواید کمی دارد.
 • استروئیدها – به عنوان مثال، متیل پردنیزولون – ممکن است در کاشکسی مقاوم به درمان برای دوره های کوتاه مدت (مثلاً دو هفته) استفاده شوند.
 • ممکن است آنتی اکسیدان ها در مبارزه با استرس اکسیداتیو نقش داشته باشند.
 • به دلیل اختلالات متابولیکی که در کاشکسی سرطان مشاهده می شود، رژیم های درمانی موثر تغذیه ای احتمالاً علاوه بر تغذیه به دستکاری متابولیسم واسطه میزبان نیز نیاز دارند: اسیدهای چرب امگا ۳ (به عنوان مثال، ایکوزاپنتانوئیک اسید) به دلیل توانایی آنها در کاهش آزادسازی سیتوکین مورد مطالعه قرار گرفته است، اما فواید آنها. به وضوح مشخص نشده اند.
 • در برخی موارد ممکن است مکمل ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز باشد.
بیشتر بخوانید
چه مدت طول می کشد تا بخیه های قابل حل حل شوند؟

به طور کلی، پیش آگهی کاشکسی به شدت بیماری زمینه ای بستگی دارد. با این حال کاشکسی اغلب یک عارضه با پیش آگهی بسیار ضعیف است و اغلب نشان دهنده آخرین مرحله چندین بیماری مزمن است.[۱۸].

ورزش یک اقدام پیشگیرانه احتمالی در برابر کاشکسی سرطان است[۱۹]. مشاوره تغذیه نیز احتمالاً مفید خواهد بود.

Source link

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید