کالری واقعی غذاها چقدر است؟

کالری واقعی غذاها

ترکیب و ویژگی ساختاری غذاها بر میزان کالری واقعی آنها تأثیرگذار است.

برچسب حقایق تغذیه ای روی بسته های غذایی یک منبع اطلاعات برای مصرف کنندگان برای فهمیدن مقدار کالری هر ماده غذایی است. ‌

بخصوص افرادی که بدلایل مختلف در حال مدیریت وزن خود هستند به این برچسب ها و ارقام حقایق تغذیه ای اعتماد دارند و موقع خرید یک محصول خاص بر اساس اطلاعات موجود در برچسب بسته به محتوای کالری آن دقت می‌کنند. همچنین سایر منابع اطلاعاتی کالری غذاها بخصوص اپلیکیشنهای موبایل که امروزه گسترش یافته اند.

با این حال ، مطالعات اخیر در علوم غذایی نقش مهم شکل مواد غذایی و شرایط فرآوری، به ویژه گرما دادن را بر تأثیر دردسترس قرار دادن مواد مغذی برای هضم را نشان داده است.
ترکیب و ویژگی های ساختاری غذاها بشدت زیست فراهمی و قابلیت دسترس مواد مغذی را برای هضم و جذب تغییر می دهد.
‌‌
بنابراین کالری واقعی که بدن از دو نوع ماده غذایی با یک کالری یکسان دریافت می کند، ممکن است متفاوت باشد.

مثلاً دسترسی به چربی در بادام برای هضم به واسطه دیواره های سلولی بادام که مانع از انتشار لیپید داخل سلولی می شود به شدت کاهش می یابد، بنابراین مقدار کالری واقعی بادام نیز کاهش می یابد.

اما دسترسی به چربی موجود در محصولات پخته شده و فرآوری شده که در آن ساختار سلولی معمولی مواد غذایی گیاهی از بین می رود بالاتر از چربی موجود در آجیل و دانه های کامل است.

در خیلی غذاها ، به ویژه آجیل های خام، حبوبات و غلات ، میزان کالری مصرفی واقعی (در بدن) با مقدار کالری گزارش شده در جداول متفاوت است.

بنابراین بر اساس یافته های جدید در مورد میزان متفاوت زیست دسترسی مواد مغذی موجود در محصولات مختلف، لزوم بروزرسانی این داده ها وجود دارد. ‌

✔بطور کلی رژیم غذایی با مصرف بیشتر فیبر و غلات کامل یا دانه ها ، یعنی غذاهای گیاهی که بیشتر مواد طبیعی و سالم خود را حفظ می کنند با میزان کالری دریافتی پایین تری همراه است نسبت به آنچه در جدول کالری مواد غذایی گزارش شده است .‌‌
‌ ‌‌
💥این موضوع اهمیت نقش غذاهای سالم برای مدیریت وزن و پیشگیری ازاضافه وزن و چاقی را نشان می دهد.

منبع:

Capuano E, Oliviero T, Fogliano V, Pellegrini N. Role of the food matrix and digestion on calculation of the actual energy content of food. Nutrition reviews. 2018 Feb 26;76(4):274-89.

در سایت آر دایت رژیم غذایی توسط متخصص تغذیه ارائه می شود. لطفاً جهت اطلاع از شرایط رژیم، کلیک نمایید…

در صورتی که هر گونه سوالی دارید می توانید از طریق تلگرام، اینستاگرام یا واتساپ با ما در تماس باشید و یا درخواست مشاوره رایگان دهید.

ثبت نام

همین حالا ثبت نام کنید.

جهت تکمیل پرسشنامه کلیک کنید.
ثبت نام