انواع مختلفی از باکتری ها و قارچ ها روی پوست شما زندگی می کنند و رشد می کنند. اکثر آنها خطرناک نیستند. بدن شما برای انجام عملکردهای طبیعی به اکثریت آنها نیاز دارد. با این حال، برخی از آنها زمانی که شروع به تکثیر غیرقابل کنترل می کنند می توانند باعث عفونت شوند.

در کاندیدا قارچ یکی از این موجودات بالقوه مضر است. هنگامی که رشد بیش از حد کاندیدا روی پوست ایجاد می شود، عفونت می تواند رخ دهد. این وضعیت به عنوان کاندیدیاز پوست یا کاندیدیاز پوستی شناخته می شود.

کاندیدیاز پوست اغلب باعث ایجاد بثورات قرمز و خارش دار می شود که بیشتر در چین های پوست است. این بثورات ممکن است به نواحی دیگر بدن نیز سرایت کند. در حالی که علائم اغلب آزاردهنده هستند، معمولاً می توان آنها را با بهداشت بهبود یافته و کرم ها یا پودرهای ضد قارچ درمان کرد.

کاندیدیازیس پوست (کاندیدیازیس جلدی)
علائم کاندیدیازیس پوست چیست؟

علامت اصلی کاندیدیازیس پوست، بثورات پوستی است. بثورات اغلب باعث قرمزی و خارش شدید می شود. در برخی موارد، عفونت می تواند باعث ترک خوردن و زخم شدن پوست شود. ممکن است تاول و پوسچول نیز ایجاد شود.

بثورات می تواند قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد، اما به احتمال زیاد در چین های پوست ایجاد می شود. این شامل نواحی در زیر بغل، در کشاله ران، بین انگشتان و زیر سینه ها می شود. کاندیدا همچنین می تواند باعث عفونت در ناخن ها، لبه های ناخن و گوشه های دهان شود.

سایر شرایطی که ممکن است شبیه کاندیدیازیس پوست باشد عبارتند از:

 • درماتوفیتوز
 • کندوها
 • تبخال
 • بیماری های پوستی مرتبط با دیابت
 • درماتیت تماسی
 • درماتیت سبورئیک
 • اگزما
 • پسوریازیس

علت کاندیدیازیس پوست چیست؟

کاندیدیازیس پوست زمانی ایجاد می شود که پوست با آن عفونی شود کاندیدا. مقدار کمی از کاندیدا قارچ ها به طور طبیعی روی پوست زندگی می کنند. با این حال، وقتی این نوع قارچ شروع به تکثیر غیرقابل کنترل می کند، می تواند باعث عفونت شود. این ممکن است به دلیل موارد زیر رخ دهد:

 • هوای گرم
 • لباس تنگ
 • بهداشت ضعیف
 • تغییر نادر لباس زیر
 • چاقی
 • استفاده از آنتی‌بیوتیک‌هایی که باکتری‌های بی‌ضرر را از بین می‌برند کاندیدا تحت کنترل
 • استفاده از کورتیکواستروئیدها یا سایر داروهایی که بر سیستم ایمنی تأثیر می گذارد
 • تضعیف سیستم ایمنی در نتیجه دیابت، بارداری یا سایر شرایط پزشکی
 • خشک شدن ناقص پوست مرطوب یا مرطوب
بیشتر بخوانید
دیافورز

کاندیدا قارچ ها در مناطق گرم و مرطوب رشد می کنند و رشد می کنند. به همین دلیل است که این عارضه اغلب مناطقی را که در آن چین خوردگی های پوستی وجود دارد، تحت تاثیر قرار می دهد.

نوزادان همچنین می توانند به کاندیدیازیس پوست، به ویژه در باسن مبتلا شوند. پوشک تمایل دارد محیطی ایده آل را برای کاندیدا.

کاندیدیازیس پوست معمولاً مسری نیست. با این حال، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است پس از دست زدن به پوست فرد مبتلا به این بیماری مبتلا شوند. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نیز احتمال بیشتری دارد که در نتیجه کاندیدیازیس دچار عفونت شدید شوند.

کاندیدیازیس پوست چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما احتمالاً قادر خواهد بود به سادگی با انجام یک معاینه فیزیکی تشخیص دهد. در طول معاینه، آنها محل بثورات و ظاهر پوست شما را بررسی می کنند.

پزشک شما همچنین ممکن است بخواهد قبل از تشخیص کاندیدیازیس پوست، کشت پوست انجام دهد. در طی یک کشت پوست، پزشک یک سواب پنبه ای را روی ناحیه آسیب دیده مالیده و نمونه پوست را جمع آوری می کند. سپس نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا وجود آن مورد آزمایش قرار گیرد کاندیدا.

کاندیدیازیس پوست چگونه درمان می شود؟

کاندیدیاز پوست را معمولاً می توان با درمان های خانگی پیشگیری کرد که مهم ترین آنها رعایت بهداشت است. شستشوی منظم پوست و خشک کردن کامل پوست می تواند از مرطوب شدن بیش از حد پوست جلوگیری کند. این برای حفظ حیاتی است کاندیدا عفونت ها در دسترس هستند

تغییرات زیادی در شیوه زندگی وجود دارد که می توانید برای پیشگیری و درمان عفونت کاندیدیازیس ایجاد کنید.

نکات مفید

 • لباس‌های مرطوب مانند مایو یا لباس‌های تمرینی عرق‌زده را به سرعت عوض کنید.
 • جوراب و لباس زیر خود را مرتباً عوض کنید.
 • لباس های گشاد بپوشید.
 • از صابون ملایم و بدون بو در مناطق آسیب دیده استفاده کنید.
 • پروبیوتیک ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 • مقدار قند را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.
بیشتر بخوانید
خال جدید روی صورت یا بدن

از آنجایی که سطح غیرطبیعی قند خون می تواند در ایجاد کاندیدا عفونت ها، کنترل قند خون نیز ممکن است به کاهش علائم کمک کند. ممکن است بتوانید قند خون خود را با کاهش میزان قند در رژیم غذایی خود و با ورزش حداقل سه بار در هفته به مدت ۳۰ دقیقه کاهش دهید. اگر دیابت دارید، پیروی از دستورات پزشک بسیار مهم است زیرا ممکن است نیاز به شروع دریافت داروهای خوراکی یا افزایش مقدار انسولین داشته باشید.

در موارد شدید یا مداوم کاندیدیازیس، پزشک ممکن است استفاده از کرم یا پودر ضد قارچ را توصیه کند که می تواند روی پوست شما اعمال شود. بدون نسخه کرم های ضد قارچ که اغلب توصیه می شود شامل کلوتریمازول (مایسلکسمیکونازول (مونیستاتو تیوکونازول (واگیستات). این نوع درمان می تواند باعث مرگ شود کاندیدا و گسترش عفونت را کاهش دهد.

پزشک شما ممکن است یک کرم ضد قارچ مانند نیستاتین یا کتوکونازول اگر درمان‌های بدون نسخه مؤثر نباشند. اگر عفونت قبلاً به نواحی داخل بدن شما مانند گلو یا دهان گسترش یافته است، ممکن است برای خلاص شدن از شر آن نیاز به مصرف یک ضد قارچ خوراکی داشته باشید.

کاندیدیازیس جلدی در نوزادان

کاندیدیازیس جلدی (یا کاندیدیازیس موجود در پوست، ناخن یا مو) یک اتفاق رایج در نوزادان و نوزادان است.

راش پوشک مرتبط با کاندیدیازیس یکی از شایع ترین عفونت های کاندیدیازیس در نوزادان است. این بثورات معمولاً قرمز رنگ با حاشیه مشخص است و معمولاً بیش از سه روز طول می‌کشد. درمان شامل تعویض مکرر پوشک نوزاد و اجازه دادن به او برای پوشیدن لباس های گشاد بالای پوشک است. نیستاتین ضد قارچ ممکن است تجویز شود.

برفک دهان یکی دیگر از موارد شایع در نوزادان و نوزادان زیر ۶ ماه است. علائم می تواند شامل ترک خوردگی پوست در گوشه های دهان و لکه های سفید رنگ روی لب ها، زبان یا داخل گونه ها باشد. پزشک شما می‌تواند یک داروی ضدقارچ تجویز کند که چند بار در روز روی دهان نوزاد استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید
ایمپیتگو‌ یا زرد زخم - درمان، علائم و علل

اگر عفونت کاندیدیازیس درمان نشود، می تواند وارد جریان خون شده و گسترش یابد. اگر فکر می کنید کودک شما مبتلا به کاندیدیازیس است به پزشک مراجعه کنید.

کاندیدیازیس جلدی در کودکان

اگرچه کودکان سالم دارای سیستم ایمنی قوی هستند، یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ دریافتند که میزان عفونت های قارچی موضعی در بین کودکان به سرعت در حال افزایش است. گاهی اوقات کودکان پس از دریافت آنتی بیوتیک هایی که بیماری دیگری را درمان می کنند، دچار عفونت کاندیدیاز می شوند. کودکانی که شست خود را می مکند ممکن است مستعد ابتلا به عفونت های کاندیدیازیس در داخل یا اطراف بستر ناخن خود باشند.

اگر کودک شما ۹ ماه یا بزرگتر است و دوباره دچار برفک یا عفونت های پوستی شده است، این می تواند به یک نگرانی اساسی سلامتی مانند HIV یا مشکل دیگری در سیستم ایمنی بدن اشاره کند. کودکان بزرگتر با عفونت های مکرر یا شدید پوستی نیز باید از نظر دیابت آزمایش شوند.

چشم انداز فرد مبتلا به کاندیدیازیس پوست چیست؟

کاندیدیازیس پوست معمولاً با درمان برطرف می‌شود و اکثر افراد بدون عارضه بهبودی کامل پیدا می‌کنند. در صورت درمان، کاندیدیازیس معمولاً طی یک تا دو هفته بهبود می یابد. بدون درمان با نسخه، بسته به شدت عفونت، بهبودی ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد.

حتی با درمان، امکان بازگشت عفونت در آینده وجود دارد. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، به ویژه افرادی که تحت شیمی درمانی هستند و مبتلایان به HIV یا ایدز، در معرض خطر بسیار شدید یا تهدید کننده زندگی هستند. کاندیدا عفونت ها اگر تحت شیمی درمانی هستید یا HIV یا ایدز دارید و دچار گلودرد شدید، سردرد یا تب شدید شدید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

پرسش و پاسخ

س:

چه داروهای طبیعی در برابر کاندیدیازیس جلدی مؤثرتر است؟

بیمار ناشناس

آ:

برخی از داروهای موضعی طبیعی موثرتر که ممکن است برای درمان پوستی خفیف استفاده شوند کاندیدا عفونت شامل سرکه سیب، روغن نارگیل، سیر و روغن درخت چای است. اینها ارزان، آسان برای استفاده و حداقل عوارض جانبی هستند.

بیشتر بخوانید
نازک شدن موها: علل، درمان، ویتامین ها

با این حال، همیشه ایده خوبی است که ابتدا آنها را در یک منطقه کوچک آزمایش کنید تا واکنش آلرژیک یا حساسیت را بررسی کنید. از آنجایی که “باکتری های خوب” به حفظ کمک می کنند کاندیدا در عین حال، پروبیوتیک های خوراکی مصرف شده می توانند در پیشگیری و درمان مفید باشند کاندیدا عفونت ها، به ویژه آنهایی که در اثر مصرف آنتی بیوتیک ایجاد می شوند. ماست هایی با “فرهنگ های زنده و فعال” حاوی پروبیوتیک هایی هستند که می توانند برای این کار موثر باشند.

در کاندیدا پاکسازی یک رژیم غذایی ویژه است که قند، آرد تصفیه شده، غلات، محصولات لبنی، الکل و غذاهای فرآوری شده را به شدت محدود می کند. این اجازه می دهد تا به طور عمده سبزیجات و گیاهان. هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد کاندیدا پاکسازی در درمان پوست موثر است کاندیدا عفونت ها با این حال، یک رژیم غذایی کمتر محدودتر و پایدارتر که قند و غذاهای فرآوری شده را محدود می کند، می تواند مزایای سلامتی زیادی داشته باشد، از جمله کمک به تنظیم قند خون و وزن شما. این می تواند به کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک کند کاندیدا رشد بیش از حد در داخل و روی بدن شما فقط در محدودیت هایی که الف کاندیدا رژیم پاک را تشویق می کند.

اعتدال معمولا بهترین گزینه برای داشتن یک سبک زندگی سالم است. و اگر درمان های طبیعی شکست خوردند، به پزشک مراجعه کنید. پوستی ترین کاندیدا عفونت ها را می توان با درمان های موضعی ساده ای که کمترین خطر یا عوارض جانبی دارند، درمان کرد.

لورا ماروسینک، MDپاسخ ها بیانگر نظرات کارشناسان پزشکی ما است. تمام محتوا کاملاً اطلاعاتی است و نباید توصیه پزشکی در نظر گرفته شود.