کاپسیتابین داروی سرطان معده، مصرف کپسیتابین.

نوع دارو داروی ضد متابولیت ضد سرطان
استفاده برای درمان سرطان ها (در بزرگسالان) مانند سرطان روده بزرگ، سرطان رکتوم، سرطان معده و سرطان سینه
موجود به عنوان قرص

در سرطان، سلول‌های خاصی در بدن خیلی سریع رشد و تکثیر می‌شوند. همانطور که سلول های سرطانی تکثیر می شوند، یک تومور تشکیل می دهند. داروهای ضد سرطان مانند کپسیتابین با تداخل در رشد سلول های سرطانی عمل می کنند که رشد تومور را کند می کند. کاپسیتابین به ویژه برای سرطان روده بزرگ، سرطان روده بزرگ و سرطان معده تجویز می شود. گاهی اوقات برای سرطان سینه نیز تجویز می شود.

برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات تنها در صورت مراقبت بیشتر ممکن است از دارو استفاده شود. به این دلایل، قبل از شروع مصرف کپسیتابین، مهم است که پزشکتان بداند:

 • اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید.
 • اگر عفونت دارید یا احساس ناخوشی خاصی دارید.
 • اگر مشکلی در نحوه عملکرد کبد یا عملکرد کلیه های خود دارید.
 • اگر بیماری قلبی دارید یا اگر ضربان قلب نامنظم دارید.
 • اگر با سیستم عصبی خود مشکل دارید.
 • اگر قند خونتان زیاد است (دیابت شیرین).
 • اگر پزشک به شما گفته است که سطح هر الکترولیت (مانند کلسیم، سدیم، پتاسیم) در خون شما خیلی زیاد یا خیلی کم است.
 • اگر پزشک به شما گفته است که فاقد آنزیم های خاصی هستید که به حذف داروها از بدن شما کمک می کند.
 • اگر تا به حال به یک دارو واکنش آلرژیک داشته اید.
 • اگر داروی دیگری مصرف می کنید. این شامل هر دارویی است که مصرف می‌کنید و می‌توانید بدون نسخه بخرید، و همچنین داروهای گیاهی و مکمل را نیز شامل می‌شود.
بیشتر بخوانید
داروهای ضد رتروویروسی HIV: انواع و عوارض جانبی
 • قبل از شروع درمان، اطلاعات چاپی که پزشک به شما داده است و بروشور چاپ شده سازنده را از داخل بسته قرص خود بخوانید. اینها اطلاعات بیشتری در مورد کپسیتابین به شما می دهد و لیست کاملی از عوارض جانبی که ممکن است از مصرف آن تجربه کنید در اختیار شما قرار می دهد.
 • کاپسیتابین توسط یک پزشک متخصص و با تجربه در درمان بیماری شما برای شما تجویز می شود. دوز شما بر اساس وزن و قد شما محاسبه می شود، بنابراین مهم است که قرص ها را دقیقاً همانطور که پزشک به شما گفته است مصرف کنید. چندین قوت قرص در دسترس است و دوز شما ممکن است ترکیبی از قوت های مختلف باشد. معمولاً قرص ها را در چرخه های دو دوز هر روز (صبح و عصر) به مدت ۱۴ روز مصرف کنید و پس از آن یک وقفه هفت روزه وجود دارد. سپس این چرخه ۲۱ روزه طی چند ماه تکرار می شود. دوز شما بر روی برچسب بسته قرص چاپ می شود تا به شما در مورد آنچه پزشک به شما گفته است یادآوری شود.
 • قرص ها را به طور کامل با یک نوشیدنی آب ببلعید. قرص ها را نبرید، له نکنید یا نجوید.
 • قرص را باید ظرف ۳۰ دقیقه پس از صرف غذا مصرف کنید. اگر هر روز بعد از وعده های غذایی مشابه، معمولاً صبحانه و شام، دوزهای خود را به طور منظم مصرف کنید، به شما کمک می کند
 • اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردید، مطمئن شوید که نوبت بعدی را در زمان مقرر مصرف کنید و پزشک خود را در مورد دوز فراموش شده مطلع کنید. برای جبران دوز فراموش شده، دو نوبت را همزمان مصرف نکنید.
بیشتر بخوانید
آنتی کولینرژیک ها
 • باید سعی کنید قرارهای منظم خود را با پزشک یا بیمارستان خود نگه دارید. این به این دلیل است که پزشک شما بتواند پیشرفت شما را بررسی کند. در طول درمان با کپسیتابین باید به طور منظم آزمایش خون و چک آپ انجام دهید.
 • مهم است که در حین مصرف کپسیتابین باردار نشوید یا صاحب فرزند نشوید. مطمئن شوید که با پزشک خود صحبت کرده اید که چه نوع روش های پیشگیری از بارداری برای شما و همسرتان مناسب است. بسیاری از درمان‌های ضد سرطان با کاهش باروری (به ویژه در مردان) مرتبط هستند، بنابراین اگر می‌خواهید در آینده بچه‌دار شوید، ممکن است بخواهید از پزشک خود برای مشاوره تنظیم خانواده بخواهید.
 • در حالی که کپسیتابین مصرف می کنید و تا شش ماه پس از قطع درمان، بدون مشورت با پزشک متخصص خود، هیچ گونه واکسیناسیون (واکسیناسیون) انجام ندهید. کاپسیتابین مقاومت بدن شما را کاهش می دهد و خطر ابتلا به عفونت از برخی واکسن ها وجود دارد.
 • در صورت خرید هر دارویی، با یک داروساز مشورت کنید که برای مصرف با سایر داروهای شما مناسب است. به عنوان مثال، شما نباید از داروهای ویتامینی حاوی اسید فولیک استفاده کنید.

داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می‌شوند می‌توانند تعدادی عوارض جانبی داشته باشند که برخی از آنها می‌توانند چند روز یا چند هفته پس از مصرف دارو به تعویق بیفتند. اکثر داروهای شیمی درمانی می توانند تعداد گلبول های سفید خون را کاهش دهند که این امر خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. در حالی که کپسیتابین مصرف می کنید، باید اقدامات احتیاطی را برای کاهش خطر ابتلا به عفونت انجام دهید – می توانید این کار را با اجتناب از قرار گرفتن در کنار افرادی که می دانید عفونت دارند انجام دهید. اگر فکر می‌کنید گلودرد می‌کنید یا دمای بدنتان بالاست، لطفاً در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهید تا بتوانید فوراً به درمان بپردازید.

بیشتر بخوانید
سیتیکولین: موارد استفاده، فواید، دوز و عوارض جانبی

پزشک در مورد احتمال عوارض جانبی ناخواسته درمان با شما صحبت خواهد کرد. جدول زیر شامل برخی از شایع ترین عوارض جانبی مرتبط با کپسیتابین است، اگرچه همه این عوارض را تجربه نمی کنند. فهرست کاملی را در بروشور اطلاعات سازنده ارائه شده به همراه تبلت های خود خواهید یافت. لطفاً در صورت تجربه هر یک از موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

عوارض جانبی بسیار شایع کپسیتابین (این عوارض بیش از ۱ نفر از هر ۱۰ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)
اگر این را تجربه کنم چه کاری می توانم انجام دهم؟
درد دست و پا، بثورات پوستی، خارش پوست خشک در اسرع وقت به پزشک خود در این مورد اطلاع دهید
اسهال مقدار زیادی آب بنوشید تا دچار کمبود مایعات در بدن (کم آبی) نشوید. اگر چهار بار در روز بیش از حد طبیعی اجابت مزاج دارید، باید در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است دوز شما برای مدت کوتاهی نیاز به تنظیم داشته باشد.
احساس بیماری (تهوع) یا بیماری (استفراغ)، درد شکم (شکم)، بی اشتهایی وعده های غذایی ساده بخورید (از غذاهای غنی یا تند خودداری کنید). اگر این مشکل ساز شد، به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا می توان یک داروی ضد بیماری برای شما تجویز کرد
احساس تب، عفونت (به دلیل تغییر در تعداد سلول های خونی شما) در اسرع وقت به پزشک خود در این مورد اطلاع دهید
احساس خستگی یا ضعف در هنگام آسیب رانندگی نکنید و از ابزار یا ماشین آلات استفاده نکنید
دهان خشک یا دردناک سعی کنید آدامس های بدون قند بجوید یا شیرینی های بدون قند بمکید. همچنین، پزشک خود را در این مورد مطلع کنید، زیرا آماده سازی هایی در دسترس است که ممکن است کمک کننده باشد
بیشتر بخوانید
آتیوان (لورازپام): عوارض، دوز، موارد مصرف

اگر علائم دیگری را تجربه کردید که فکر می کنید ممکن است به دلیل مصرف قرص ها باشد، لطفاً برای مشاوره بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

 • تمام داروها را دور از دسترس و دید کودکان نگهداری کنید.
 • در جای خشک و خنک، دور از حرارت و نور مستقیم نگهداری شود.
هرگز بیش از دوز تجویز شده مصرف نکنید. اگر مشکوک هستید که ممکن است شما یا شخص دیگری بیش از حد از این دارو مصرف کرده باشید، به بخش حوادث و اورژانس بیمارستان محلی خود مراجعه کنید. ظرف را حتی اگر خالی باشد با خود ببرید.

این دارو برای شماست. هرگز آن را به افراد دیگر ندهید، حتی اگر به نظر می رسد که شرایط آنها مانند شما باشد.

اگر در حال انجام عمل جراحی یا درمان دندان هستید، به فردی که درمان را انجام می دهد بگویید چه داروهایی مصرف می کنید.

داروهای تاریخ گذشته یا ناخواسته را نگه ندارید. آنها را به داروخانه محلی خود ببرید تا آنها را برای شما دفع کند.

اگر در مورد این دارو سوالی دارید از داروساز خود بپرسید.

Source link

۴/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه