کتون ها: مقدمه ای بر آزمایش کتون ها

همه ما این سوال را داشته ایم یا از ما پرسیده شده است: “چگونه بفهمم که در کتوز هستم؟ آیا باید احساس متفاوتی داشته باشم؟ آیا باید وضوح ذهنی و تمرکز را افزایش می دادم؟» در حالی که می‌توان به صورت موردی، بله یا خیر به این سؤالات پاسخ داد، بهترین راه این است که به سادگی آنها را آزمایش کنید. مشکل این است که اکثر ما دسترسی ۲۴/۷ به آزمایشگاه نداریم. با توجه به این موضوع، ما سه راه ممکن برای آزمایش کتون در خانه داریم. یعنی نوارهای ادرار، خون سنج و تنفس سنج.

نوار تست ادرار

اگر تصمیم به رفتن به این مسیر دارید، تعدادی مارک نوار ادرار وجود دارد که می توانید آنها را انتخاب کنید، و آنها را می توان به راحتی در داروخانه محلی یا خرده فروش آنلاین خود تهیه کرد.

با قیمت نسبتاً ارزان – از ۹ تا ۲۰ دلار برای حدود ۱۰۰ نوار تست. در حالی که به نظر می رسد این ساده ترین راه باشد، ممکن است این نباشد بهترین مسیر. نوارهای ادرار با یک ماده شیمیایی پوشیده شده است که به حضور استواستات (یک نوع بدن کتون) واکنش نشان می دهد. با این حال، ادرار، طبق تعریف، یک ماده زائد است. بنابراین، در حالی که وجود کتون‌ها در ادرار ممکن است نشانه خوبی برای تولید آنها باشد، می‌تواند به این معنی باشد که شما به طور موثر از آنها استفاده نمی‌کنید. همچنین، ما تمایل داریم ببینیم که افرادی که برای مدت طولانی رژیم داشته‌اند و/یا افرادی که لاغرتر هستند، در مقایسه با افرادی که رژیم را شروع کرده‌اند، تمایل دارند مقادیر کم‌تری از کتون‌ها را روی نوارها نشان دهند. کسانی که به طور قابل توجهی اضافه وزن دارند. به همین دلیل، روش نواری ممکن است برای دانستن اینکه در مسیر درستی با رژیم کتوژنیک خود قرار گرفته‌اید عالی باشد، اما ممکن است بهترین راه برای دانستن اینکه با کتو سازگار هستید، نباشد.

دستگاه اندازه گیری خون

برای یک روش مطمئن‌تر برای اندازه‌گیری کتون‌ها، اندازه‌گیری خون ممکن است راه حلی باشد. این مترها برای BHB (بتا هیدروکسی بوتیرات، بدن کتون دیگری) آزمایش می کنند و نشان داده شده است که در تعیین سطح آن در خون قابل اعتماد هستند. [۱] در حالی که به نظر می رسد این گزینه واضح تر برای علاقه مندان به کتو گونگ هو باشد، یک هشدار وجود دارد … قیمت به طور قابل توجهی بالاتر است! در حالی که خود متر فقط حدود ۲۰ تا ۳۰ دلار قیمت دارد، نوارها می توانند از ۱ تا ۵ دلار برای هر نوار قیمت داشته باشند. همچنین مشکل نیاز به کشیدن خون وجود دارد – اگرچه این فقط یک نیش انگشت است. با این حال، بسیاری از مردم نمی خواهند این کار را چند بار در روز انجام دهند. بنابراین، اگرچه ممکن است قابل اعتمادتر باشد، اما امکان پذیرترین گزینه برای همه نخواهد بود.

بیشتر بخوانید
طرز تهیه سینه مرغ کبابی آبدار کتوژنیکی

اندازه گیری تنفس

آنالایزرهای تنفسی روشی نسبتاً جدید برای آزمایش کتون ها هستند. این مترها وجود استون (یک محصول جانبی از تجزیه اجسام کتون) را در بازدم آزمایش می کنند. یک مطالعه نشان داد که استفاده از استونمتر تنفسی به اندازه نوار آزمایش ادرار هنگام آزمایش اجسام کتون قابل اعتماد است. [۲] این توسط مطالعات دیگری تأیید شده است که استون تنفسی را به عنوان یک پیش بینی قابل اعتماد برای سطوح کتون پلاسما تعیین کرده اند. [۳] مزیت تنفس خوان این است که بر خلاف نوارهای ادراری، حتی پس از کتوزیس برای مدت طولانی نیز کار می کند. با این حال، قابلیت اطمینان این دستگاه ها، در مقایسه با دستگاه اندازه گیری خون، هنوز به طور کامل آزمایش نشده است و بنابراین، قبل از نتیجه گیری قطعی، نیاز به آزمایش بیشتری دارد.

فرقی نمی‌کند روش، روش تستی را انتخاب کنید که برای شما راحت باشد! همیشه روی دستگاه‌های خون‌سنج و نوارها باد نکنید، اما چک‌این گاه به گاه ضرری ندارد. در نهایت، برای تعیین اینکه آیا در کتوزیس هستید یا خیر، به نوارها تکیه نکنید. بر اساس اصول آموزش داده شده در ketogenic.com، و آنچه اکنون آموخته اید، با بدن خود هماهنگ تر خواهید شد و می دانید چه چیزی برای شما مناسب است.

چه زمانی کتون ها را آزمایش کنم؟

این سوال اگرچه معتبر است، اما به سادگی «آزمایش در ساعت x» نیست. این می تواند به آنچه خورده اید، نوع آزمایشی که انجام می دهید، مدت زمانی که در کتوزیس بوده اید و دلیل آزمایش شما بستگی دارد. برای سادگی، به تعدادی از این موارد پاسخ می دهیم.

بیشتر بخوانید
چه مقدار کربوهیدرات می توانم در رژیم کتوژنیک بخورم؟

اگر یک جو متوسط ​​هستید که تازه شروع به کتو کرده اید و به دنبال این هستید که ببینید آیا شروع به وارد شدن به کتوزیس کرده اید، احتمالاً با استفاده از نوارهای ادرار بهترین زمان برای آزمایش، ۳۰ دقیقه اول پس از بیدار شدن از خواب و اولین باری است که از حمام استفاده می کنید. این بالاترین قرائت کتون را نشان می دهد، زیرا شما یک شبه مواد زائد را ایجاد کرده اید. این بهترین راه برای تشخیص درست غذا خوردن در اوایل است.

بیشتر بخوانید
سنگ کیسه صفرا و رژیم کتوژنیک و کم کربوهیدرات

برای افراد مشتاق کتو که برای مدتی رژیم داشته اند، ممکن است به جای آن از دستگاه اندازه گیری خون استفاده کنید. زمان تست شما، همانطور که در بالا ذکر شد، به دلیل آزمایش شما بستگی دارد. آزمایش در حالت ناشتا می تواند یک راه عالی برای تعیین سطح پایه کتون شما باشد. با این حال، ممکن است برای شما جالب باشد که ببینید چگونه بدن شما با غذاهای مختلف یا حتی بعد از تمرین سازگار می شود. به همین دلیل، آزمایش کتون های خون می تواند انجام شوددر طول روز انجام می شود تا تصویری زیبا از آنچه در حال حاضر در بدن شما می گذرد ارائه شود! با این حال، به خاطر داشته باشید که حرکت و ورزش می تواند به شدت پویایی خوانش کتون را تغییر دهد و بنابراین، ممکن است تفاوت هایی را در سطوح نشان دهد، حتی با یک خفیف دور خانه قدم بزن

بیشتر بخوانید
آیا کتو و کتوزیس بی خطر است؟

شایان ذکر است که ما درک روشنی از میزان بهینه کتون نداریم و ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. به همین دلیل، اگر علاقه ای به آزمایش ندارید، ممکن است بتوانید از گوش دادن به بدن خود و به دنبال افزایش انرژی و وضوح ذهنی تشخیص دهید که در کتوز قرار دارید.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه