کتوکونازول خوراکی: موارد مصرف، عوارض جانبی، دوزها

کتوکونازول چیست؟

کتوکونازول یک داروی خوراکی است که برای درمان برخی عفونت‌های قارچی، عمدتاً عفونت‌های سیستمیک (جریان خون) استفاده می‌شود و برای بزرگسالان ۱۸ سال و بالاتر تأیید شده است. کتوکونازول در دسته ای از ضد قارچ ها به نام ایمیدازول ها طبقه بندی می شود و زمانی که سایر داروها در دسترس نیستند یا قابل تحمل نیستند استفاده می شود.

این ضد قارچ با مسدود کردن یک پروتئین قارچی خاص به نام آنزیم ۱۴ آلفا لانوسترول دی متیلاز با واسطه سیتوکروم P-450 عمل می کند.

این پروتئین مسئول تبدیل لانوسترول – نوعی استروئید – به ارگوسترول است. بدون ارگوسترول، دیواره سلولی ضعیف قارچ شروع به از هم پاشیدن می کند.

قرص کتوکونازول فقط به عنوان نسخه عمومی کتوکونازول موجود است. جدا از قرص ها، کتوکونازول به عنوان یک ماده اولیه نیز با نام های تجاری مختلف، به ویژه به شکل محصولات موضعی، از جمله شامپو، ژل، کرم، و فوم موجود است.

حقایق 

نام ژنریک : کتوکونازول نام (های) برند : N/A در دسترس بودن دارو : نسخه طبقه بندی درمانی : ایمیدازول ضد قارچ در دسترس عمومی : بله ماده کنترل شده : N/A مسیر تجویز : خوراکی ماده فعال : کتوکونازول فرم(های) دارویی : قرص

کتوکونازول برای چه مواردی استفاده می شود؟

سازمان غذا و دارو (FDA) کتوکونازول را به عنوان یک گزینه درمانی برای زمانی که سایر ضد قارچ های موثر در دسترس نیستند یا نمی توان آنها را در مورد عفونت های قارچی سیستمیک تحمل کرد، تأیید کرد.

نمونه هایی از این عفونت ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • بلاستومایکوز : قارچ بلاستومایسس مسئول عفونت های بلاستومایکوز است. شما معمولاً می توانید این قارچ را در خاک مرطوب با برگ های مرده در غرب میانه، جنوب شرقی و جنوب مرکزی ایالات متحده (ایالات متحده) پیدا کنید. ممکن است با تنفس اسپور قارچ در این نوع محیط به این عفونت مبتلا شوید.
  • کرومومایکوزیس : این عفونت ممکن است توسط تعدادی از قارچ های رنگی (رنگی) مانند Fonsecaea ، Cladophialophora و Phialophora ایجاد شود. این قارچ ها را می توان در خاک و برگ های مرده محیط های گرمسیری یا نیمه گرمسیری یافت. آنها می توانند از طریق آسیب پوست وارد بدن شما شوند.
  • Coccidioidomycosis (تب دره) : قارچ Coccidioides مسئول عفونت های تب دره است. شما می توانید این قارچ را در خاک جنوب غربی ایالات متحده پیدا کنید. همچنین ممکن است این قارچ را در مناطق خاصی از مکزیک، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی پیدا کنید. اگر غبار زیادی در این نواحی تنفس کنید، قارچ ممکن است وارد بدن شما شود.
  • هیستوپلاسموز : قارچ هیستوپلاسما باعث هیستوپلاسموز می شود . شما می توانید آن را در مرکز و شرق ایالات متحده با خاکی که دارای فضولات پرندگان یا خفاش های زیادی است پیدا کنید. شما همچنین می توانید آن را در مناطق خاصی از آفریقا، آسیا، استرالیا، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی پیدا کنید. در صورت تنفس اسپورهای قارچی موجود در هوا، هیستوپلاسما ممکن است وارد بدن شما شود.
 • پاراکوکسیدیوئیدومیکوز : پاراکوکسیدیوئیدها قارچی است که باعث پاراکوکسیدیوئیدومیکوزیس می شود. اگر در مناطق روستایی آمریکای مرکزی و جنوبی زندگی، بازدید یا کار در فضای باز داشته باشید، ممکن است به این عفونت مبتلا شوید. با تنفس قارچ در این نواحی می توانید به این عفونت مبتلا شوید.

نحوه مصرف کتوکونازول

کتوکونازول را یک بار در روز از طریق دهان مصرف کنید.

کتوکونازول به یک محیط اسیدی در معده شما نیاز دارد تا در جریان خون شما جذب شود. بنابراین، اگر داروهایی مصرف می‌کنید که معده شما را پایه‌ای‌تر می‌کنند (کمتر اسیدی می‌کنند)، بدن شما سطح کتوکونازول پایین‌تری برای انجام کار خود خواهد داشت.

به همین دلیل، در صورت مصرف این داروها مانند پپسید (فاموتیدین) یا نکسیم (اسومپرازول) ممکن است نیاز به مصرف کتوکونازول با یک نوشیدنی اسیدی (مثلاً نوشابه غیر رژیمی) داشته باشید.

ذخیره سازی

هنگامی که قرص‌های کتوکونازول را از داروخانه دریافت می‌کنید، آن‌ها را در دمای اتاق بین ۶۸ تا ۷۷ درجه فارنهایت نگهداری کنید – با محدوده نگهداری ایمنی کوتاه‌مدت بین ۵۹ تا ۸۶ درجه فارنهایت.

داروهای خود را کاملاً بسته و دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید، در حالت ایده آل در یک کابینت یا کمد قفل کنید. سعی کنید قرص های کتوکونازول را خشک نگه دارید. داروی خود را در حمام نگهداری نکنید.

سعی کنید از ریختن داروهای مصرف نشده و تاریخ مصرف گذشته در فاضلاب یا توالت خودداری کنید. از وب سایت FDA دیدن کنید تا بدانید همه داروهای مصرف نشده و تاریخ مصرف گذشته را کجا و چگونه دور بریزید. همچنین می توانید جعبه های دفع زباله را در منطقه خود پیدا کنید.

اگر در مورد بهترین راه های دور انداختن داروهای خود سوالی دارید از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید.

اگر قصد سفر با کتوکونازول را دارید، با قوانین مقصد نهایی خود آشنا شوید. چک کردن با سفارت یا کنسولگری ایالات متحده ممکن است یک منبع مفید باشد. با این حال، به طور کلی، نسخه ای از نسخه کتوکونازول خود را تهیه کنید.

همچنین ایده خوبی است که داروی خود را در ظرف اصلی داروخانه خود با نام خود روی برچسب نگهداری کنید.

اگر در مورد سفر با داروی خود سؤالی دارید، حتماً از داروساز یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید.

موارد استفاده خارج از برچسب

ممکن است ببینید که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کتوکونازول را برای موارد زیر توصیه می کنند:

 • سندرم کوشینگ : کتوکونازول ممکن است به درمان و مدیریت سندرم کوشینگ، که یک وضعیت پزشکی هورمون کورتیزول بیش از حد است، کمک کند. این ممکن است در اثر مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئید (استروئید) اتفاق بیفتد.
 • سرطان پیشرفته پروستات : برخی از افراد مبتلا به سرطان پیشرفته پروستات ممکن است از ترک آنتی آندروژن (AAW) سود ببرند. برای درمان این گروه از افراد ممکن است کتوکونازول را در ترکیب با هیدروکورتیزون مشاهده کنید.

چه مدت طول می کشد تا کتوکونازول اثر کند؟

ممکن است تقریباً شش ماه درمان با کتوکونازول طول بکشد تا عفونت قارچی سیستمیک برطرف شود.

عوارض جانبی کتوکونازول چیست؟

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند شما را در مورد عوارض جانبی راهنمایی کند. اگر عوارض دیگری را تجربه کردید، با داروساز یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید. می توانید عوارض جانبی را به FDA در fda.gov/medwatch یا ۸۰۰-FDA-1088 گزارش دهید.

عوارض جانبی رایج

عوارض جانبی رایج قرص کتوکونازول ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عوارض جانبی شدید

FDA هشدار جعبه سیاه را به قرص های کتوکونازول اختصاص داد.

این دارو نباید برای درمان اونیکومیکوزیس (عفونت قارچی ناخن) و عفونت های پوستی درماتوفیت (عفونت های قارچی شامل مو، پوست و ناخن) استفاده شود. قرص کتوکونازول همچنین نباید برای عفونت های قارچی کاندیدا (نوعی قارچ) استفاده شود، که ممکن است باعث برفک یا کاندیدیاز واژن شود.

این دارو پتانسیل عوارض جانبی جدی مانند ریتم غیر طبیعی قلب و مسمومیت کبدی را دارد. به همین دلیل، قرص‌های کتوکونازول معمولاً زمانی استفاده می‌شوند که سایر ضد قارچ‌های مؤثر در دسترس یا قابل تحمل نباشند.

اگر عوارض جانبی رایج شدید شد یا از بین نرفت، به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت بروز عوارض جانبی جدی زیر فوراً کمک پزشکی دریافت کنید:

  • واکنش آلرژیک شدید : اگر واکنش آلرژیک شدید به کتوکونازول دارید، علائم ممکن است شامل بثورات، تورم و مشکلات تنفسی باشد.
  • ریتم غیر طبیعی قلب : کتوکونازول خطر ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب را افزایش می دهد. این خطر زمانی که کتوکونازول با داروهای دیگر با عارضه جانبی مشابه ترکیب می شود بیشتر افزایش می یابد. علائم ریتم غیر طبیعی قلب ممکن است شامل احساس ضعف، سرگیجه یا سبکی سر باشد. همچنین ممکن است متوجه شدید که ضربان قلب شما سریع یا نامنظم است.
  • نارسایی آدرنال : نارسایی آدرنال گاهی اوقات به عنوان بیماری آدیسون شناخته می شود. افراد مبتلا به این بیماری به اندازه کافی از برخی هورمون ها مانند کورتیزول تولید نمی کنند. در نتیجه، علائم نارسایی آدرنال ممکن است شامل سرگیجه، خستگی، ضعف، تهوع و استفراغ باشد.
  • سمیت کبدی : کتوکونازول با سمیت کبدی مرتبط است. اگر در حال بدتر شدن عملکرد کبد هستید، علائم ممکن است شامل ادرار تیره رنگ و زردی چشم یا پوست باشد.
  • تعداد کم اسپرم : در دوزهای بالا، کتوکونازول با سطوح پایین تستوسترون و تعداد کم اسپرم مرتبط است. اما این اثرات قابل برگشت هستند.

اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است، با ۹۱۱ تماس بگیرید.

عوارض جانبی بلند مدت

سمیت کبدی یک عارضه جانبی بالقوه طولانی مدت کتوکونازول است. در حالی که نادر است، این عارضه جانبی می تواند شدید شود و نیاز به پیوند کبد داشته باشد.

گزارش عوارض جانبی

قرص کتوکونازول ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. در صورت بروز هرگونه مشکل غیرعادی در حین مصرف این دارو با پزشک خود تماس بگیرید. اگر یک عارضه جانبی جدی را تجربه کردید، شما یا ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی‌تان ممکن است گزارشی را به برنامه گزارش‌دهی رویدادهای نامطلوب MedWatch FDA یا از طریق تلفن (۸۰۰-۳۳۲-۱۰۸۸) ارسال کنید.

مقدار مصرف: چه مقدار کتوکونازول باید مصرف کنم؟

محتوای دارویی ارائه شده و بازبینی شده توسط IBM Micromedex®
دوز این دارو برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید. اطلاعات زیر فقط شامل دوزهای متوسط ​​این دارو است. اگر دوز شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید که این کار را انجام دهید. مقدار دارویی که مصرف می کنید به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین، تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می‌کنید، زمان مجاز بین دوزها، و مدت زمانی که دارو مصرف می‌کنید به مشکل پزشکی که برای آن از دارو استفاده می‌کنید بستگی دارد.
 • برای فرم دوز خوراکی (قرص):
  • برای عفونت های قارچی:
   • بزرگسالان – در ابتدا، ۲۰۰ میلی گرم (میلی گرم) یک بار در روز. پزشک ممکن است در صورت نیاز دوز شما را افزایش دهد.
   • کودکان ۲ سال و بزرگتر – دوز بر اساس وزن بدن است و باید توسط پزشک تعیین شود. دوز معمولاً ۳.۳ تا ۶.۶ میلی گرم (میلی گرم) به ازای هر کیلوگرم (کیلوگرم) وزن بدن در روز است.
   • کودکان کمتر از ۲ سال – مصرف و دوز باید توسط پزشک تعیین شود.

اصلاحات

هنگام استفاده از کتوکونازول باید تغییرات (تغییرات) زیر را در نظر داشت:

واکنش آلرژیک شدید : اگر به کتوکونازول یا هر یک از مواد تشکیل دهنده آن حساسیت دارید، از مصرف آن خودداری کنید. اگر مطمئن نیستید از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بخواهید لیست کاملی از مواد تشکیل دهنده را ارائه دهد.

بارداری : در مطالعات حیوانی موش، کتوکونازول اثرات منفی بر روی جنین دارد. ما اطلاعات کافی در مورد ایمنی و اثربخشی کتوکونازول در افراد باردار و جنین داخل رحم آنها نداریم.

اگر قصد بارداری دارید یا باردار هستید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. کتوکونازول فقط در صورتی باید در دوران بارداری مصرف شود که مزایای بالقوه آن بیشتر از خطرات آن باشد.

شیردهی : کتوکونازول ممکن است در شیر مادر وجود داشته باشد. با توجه به اثرات بالقوه کتوکونازول بر روی کبد، اطلاعات کمی در مورد اثرات و ایمنی کتوکونازول در شیر مادر و نوزادان شیرده وجود دارد.

با این حال، اگر والدین شیرده به این دارو نیاز داشته باشند، این دلیلی برای قطع کتوکونازول نیست.

اگر می‌خواهید در دوران شیردهی از قرص‌های کتوکونازول استفاده کنید، راه‌هایی برای محدود کردن دسترسی این دارو به شیر مادر وجود دارد. مصرف کتوکونازول را درست قبل از طولانی ترین دوره خواب کودک خود در نظر بگیرید. همچنین می توانید دو تا پنج ساعت پس از مصرف کتوکونازول از شیر دادن به فرزند خود اجتناب کنید.

اگر قصد شیردهی دارید با پزشک خود صحبت کنید. آنها به شما کمک می کنند تا مزایا و خطرات کتوکونازول را در دوران شیردهی بسنجید. آنها همچنین می توانند در مورد روش های مختلف تغذیه کودک شما صحبت کنند.

افراد مسن بالای ۶۵ سال : اطلاعات محدودی برای ارزیابی تفاوت پاسخ به کتوکونازول بین افراد مسن و جوان تر وجود دارد. با این حال، افراد مسن با چندین بیماری یا مصرف چندین دارو باید احتیاط کنند. علاوه بر این، افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی داروها حساس تر باشند.

کودکان : اطلاعات کمی در مورد اثربخشی و ایمنی قرص‌های کتوکونازول در کودکان، به‌ویژه کودکان زیر ۲ سال وجود دارد. این دارو فقط در صورتی باید در کودکان استفاده شود که فواید آن بیشتر از خطرات آن باشد. هنگام استفاده در کودکان، دوز کتوکونازول بر اساس وزن است.

مشکلات کلیوی : عملکرد کلیه بر دوزهای کتوکونازول تأثیر نمی گذارد.

مشکلات کبدی : اگر بیماری کبدی حاد یا مزمن (طولانی مدت) دارید، قرص کتوکونازول برای شما توصیه نمی شود.

دوز فراموش شده

اگر به طور تصادفی دوز کتوکونازول خود را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر در حال حاضر به دوز برنامه ریزی شده بعدی شما نزدیک شده است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و دوز زیر را در زمان برنامه ریزی شده بعدی خود مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده سعی نکنید دو برابر کنید.

سعی کنید راه هایی را بیابید که برای شما مفید باشد تا به خودتان کمک کنید تا به طور مرتب قرارهای خود را نگه دارید و داروهای خود را مصرف کنید. اگر دوزهای زیادی را فراموش کنید، کتوکونازول ممکن است کمتر موثر باشد.

مصرف بیش از حد کتوکونازول: چه اتفاقی می افتد که من بیش از حد کتوکونازول مصرف کنم؟

اطلاعات محدودی در مورد مصرف بیش از حد کتوکونازول در دسترس است. با این حال، مصرف بیش از حد مشکوک ممکن است منجر به عوارض جانبی جدی زیر شود:

 • نارسایی آدرنال، یک وضعیت پزشکی با مقادیر کم برخی از هورمون ها – مانند کورتیزول
 • سمیت کبدی
 • اختلال نعوظ (ED)

اگر فکر می کنید که مصرف بیش از حد یا علائم تهدید کننده زندگی را تجربه می کنید، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

در صورت مصرف بیش از حد کتوکونازول چه اتفاقی می افتد؟

اگر فکر می کنید که شما یا شخص دیگری ممکن است قرص های کتوکونازول را بیش از حد مصرف کرده باشید، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا مرکز کنترل سموم (۸۰۰-۲۲۲-۱۲۲۲) تماس بگیرید. اگر فردی پس از مصرف کتوکونازول دچار افتادگی شد یا نفس نمی‌کشد، فوراً با ۹۱۱ تماس بگیرید.

موارد احتیاط

محتوای دارویی ارائه شده و بازبینی شده توسط IBM Micromedex®
بسیار مهم است که پزشک پیشرفت شما یا فرزندتان را در ویزیت های منظم  بررسی کند تا مطمئن شود این دارو به درستی کار می کند. آزمایش خون ممکن است برای بررسی اثرات ناخواسته مورد نیاز باشد. اگر علائم شما یا فرزندتان بهبود نیافت، یا اگر بدتر شد، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است لازم باشد چندین ماه قبل از بهبود عفونت از این دارو استفاده کنید. این دارو را همراه با آلپرازولام، سیزاپراید، کلشی سین، دیسوپیرامید، دوفتیلید، دروندارون، اپلرنون، فلودیپین، ایرینوتکان، لواستاتین، لورازیدون، متادون، نیولدیپین، میدازولام خوراکی، پیموزید، کینیدین، تری‌سی‌وازوآزین، رانولادین، رانولادین، رانولازین یا داروهای ارگوت (مانند دی هیدروارگوتامین، ارگومترین، ارگوتامین، متیل ارگومترین). استفاده از این داروها با هم ممکن است عوارض ناخواسته جدی ایجاد کند . هنگام مصرف این دارو ممکن است مشکلات کبدی ایجاد شود. اگر بیش از یکی از این علائم را داشتید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید: درد یا حساسیت به لمس شکم یا معده، مدفوع خاک رس، ادرار تیره، کاهش اشتها، تب، سردرد، خارش، از دست دادن اشتها، تهوع و استفراغ، پوست بثورات پوستی، تورم پاها یا ساق پاها، خستگی یا ضعف غیرعادی، یا زردی چشم یا پوست. اگر تغییراتی در ریتم قلب خود داشتید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است احساس سرگیجه یا ضعف داشته باشید، یا ممکن است ضربان قلب تند، تند یا ناهموار داشته باشید. مطمئن شوید که پزشک شما می داند که آیا شما یا هرکسی از اعضای خانواده شما تا به حال مشکل ریتم قلب مانند طولانی شدن QT داشته است یا خیر. این دارو ممکن است باعث واکنش های آلرژیک جدی، از جمله آنافیلاکسی شود. آنافیلاکسی می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر در حین مصرف این دارو بثورات، خارش، مشکل تنفسی، مشکل در بلع یا هر گونه تورم دست، صورت یا دهان خود داشتید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. در حین استفاده از این دارو از نوشیدن الکل خودداری کنید. از مصرف داروهای دیگر خودداری کنید مگر اینکه با پزشکتان مشورت کرده باشد. این شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه (بدون نسخه [OTC]) و مکمل های گیاهی یا ویتامینی است.

دلایلی که من نباید کتوکونازول مصرف کنم چیست؟

قبل از استفاده از کتوکونازول، اگر هر یک از موارد زیر در مورد شما صدق می کند، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید:

واکنش آلرژیک شدید : اگر واکنش آلرژیک شدید به کتوکونازول یا هر یک از ترکیبات آن دارید، این دارو گزینه مناسبی برای شما نیست.

بارداری : ما اطلاعات کافی در مورد ایمنی و اثربخشی کتوکونازول در افراد باردار و جنین های داخل رحم آنها نداریم. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد فواید و خطرات کتوکونازول در دوران بارداری صحبت کنید.

تغذیه با شیر مادر : کتوکونازول در شیر مادر وجود دارد، اما اطلاعات اضافی کمی در مورد اثرات و ایمنی آن در نوزادان شیرده وجود دارد. با این حال، اگر والدین شیرده به این دارو نیاز داشته باشند، این دلیلی برای قطع کتوکونازول نیست.

اگر می‌خواهید در دوران شیردهی از قرص‌های کتوکونازول استفاده کنید، راه‌هایی برای محدود کردن دسترسی این دارو به شیر مادر وجود دارد.

مصرف کتوکونازول را درست قبل از طولانی ترین دوره خواب کودک خود در نظر بگیرید. همچنین می توانید دو تا پنج ساعت پس از مصرف کتوکونازول از شیر دادن به فرزند خود اجتناب کنید. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا فواید و مضرات کتوکونازول در دوران شیردهی را بسنجید.

افراد مسن بالای ۶۵ سال : اطلاعات محدودی برای ارزیابی تفاوت پاسخ به کتوکونازول بین افراد مسن و جوان تر وجود دارد. به طور کلی، افراد مسن باید احتیاط کنند.

کودکان : اطلاعات کمی در مورد اثربخشی و ایمنی قرص‌های کتوکونازول در کودکان، به‌ویژه کودکان زیر ۲ سال وجود دارد. این دارو فقط در صورتی باید در کودکان استفاده شود که فواید آن بیشتر از خطرات آن باشد. هنگام استفاده در کودکان، دوز کتوکونازول بر اساس وزن است.

مشکلات کلیوی : عملکرد کلیه بر دوزهای کتوکونازول تأثیر نمی گذارد.

مشکلات کبدی : اگر بیماری کبدی حاد یا مزمن (طولانی مدت) دارید، قرص کتوکونازول برای شما توصیه نمی شود.

برخی داروها : قرص کتوکونازول را نباید با داروهای متعدد مصرف کرد.

چه داروهای دیگری ممکن است با کتوکونازول تداخل داشته باشند؟

به طور کلی کتوکونازول تداخلات دارویی زیادی دارد. در زیر برخی از موارد کلیدی ذکر شده است:

داروهایی که باعث ریتم غیر طبیعی قلب می شوند : کتوکونازول ممکن است خطر ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب را افزایش دهد. این خطر با داروهایی که ممکن است همان عارضه جانبی را داشته باشند بیشتر افزایش می یابد. به همین دلیل، از ترکیب کتوکونازول با این داروها، که ممکن است شامل داروهای قلبی Tikosyn (دوفتیلید)، Multaq (دروندارون) و Ranexa (رانولازین) باشد، خودداری کنید.

برخی از بنزودیازپین ها : کتوکونازول می تواند سطح بنزودیازپین را افزایش دهد و در نتیجه خطر خواب آلودگی و خواب آلودگی بیش از حد را افزایش دهد. از مصرف کتوکونازول با برخی بنزودیازپین‌ها، مانند یک داروی خواب کوتاه مدت به نام هالسیون (تریازولام) خودداری کنید.

استاتین های خاص : استاتین ها معمولاً برای کلسترول بالا استفاده می شوند. ترکیب کتوکونازول با برخی استاتین‌ها – مانند زوکور (سیمواستاتین) – خطر عوارض جانبی شدید مرتبط با عضلات را افزایش می‌دهد. به همین دلیل باید از این ترکیب خودداری کرد.

داروهای ارگوتامین : ارگوتامین ها گزینه های دارویی هستند که برای تسکین میگرن استفاده می شوند. کتوکونازول ممکن است سطح ارگوتامین را افزایش دهد و احتمال عوارض جانبی شدید، مانند جریان خون کم خطرناک در مغز را افزایش دهد. از ترکیب این داروها خودداری کنید.

داروهایی که معده را اسیدی‌تر می‌کنند : داروهایی که محیط معده را پایه‌ای‌تر می‌کنند (کمتر اسیدی) سطح کتوکونازول را کاهش می‌دهند و باعث کاهش اثربخشی آن می‌شوند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از Pepcid AC (فاموتیدین) و Nexium (اسومپرازول). اگر قصد دارید کتوکونازول را با این داروها مصرف کنید، ممکن است لازم باشد کتوکونازول را با یک نوشیدنی اسیدی مانند نوشابه های غیر رژیمی مصرف کنید.

برای اطلاعات دقیق تر در مورد تداخلات دارویی با کتوکونازول، با داروساز یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

و مطمئن شوید که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد سایر داروهایی که مصرف می کنید یا قصد مصرف آنها را دارید، از جمله بدون نسخه (OTC)، محصولات بدون نسخه، ویتامین ها، گیاهان دارویی یا داروهای گیاهی صحبت کنید.

چه داروهایی مشابه هستند؟

کتوکونازول یک ضد قارچ آزول است، به طور خاص یک نوع ایمیدازول از آزول ضد قارچ است. موارد زیر سایر ضد قارچ های ایمیدازول هستند که دارای اشکال دارویی خوراکی (از راه خوراکی) و موضعی هستند.

همانطور که قبلا ذکر شد، کلوتریمازول و میکونازول به عنوان محصولات خوراکی در دسترس هستند. با این حال، برخلاف کتوکونازول، آنها برای عفونت های سیستمیک استفاده نمی شوند.

در عوض، آنها معمولاً برای درمان عفونت‌های قارچی کاندیدا (نوعی قارچ) که باعث برفک می‌شوند، استفاده می‌شوند. کلوتریمازول و میکونازول نیز به عنوان محصولات واژینال برای عفونت های قارچی کاندیدا واژن موجود است.

در حالی که این ایمیدازول‌ها عمدتاً برفک دهان یا عفونت‌های کاندیدا واژن را درمان می‌کنند، قرص‌های کتوکونازول نباید برای درمان این نوع عفونت‌های کاندیدا استفاده شوند. قرص های کتوکونازول همچنین دارای هشدار جعبه سیاه هستند.

با این حال، هر سه ایمیدازول در نسخه‌های موضعی موجود هستند که می‌توانند برای برخی از عفونت‌های قارچی پوست مانند خارش جوک، پای ورزشکار و کرم حلقوی بدن استفاده شوند. کتوکونازول موضعی همچنین می تواند برای عفونت های پوستی کاندیدا و عفونت قارچی پوست دیگری به نام تینه آ ورسیکالر استفاده شود.

سوالات متداول

  • کتوکونازول کجا موجود است؟
   قرص‌های با نام تجاری کتوکونازول دیگر در دسترس نیستند. این دارو در حال حاضر فقط در قرص‌های ژنریک کتوکونازول موجود است که نیاز به نسخه پزشک شما دارد. داروخانه خرده فروشی محلی شما ممکن است این دارو را حمل کند. اگر داروخانه شما کتوکونازول در انبار ندارد، ممکن است بتوانند آن را برای شما سفارش دهند.
  • قیمت کتوکونازول چقدر است؟
   قرص کتوکونازول در نسخه عمومی کتوکونازول موجود است. بنابراین، این ممکن است به شما در صرفه جویی در هزینه ها کمک کند.
  • چه زمانی باید کتوکونازول را با نوشیدنی اسیدی مصرف کنم؟
   برخی از داروها – مانند پپسید (فاموتیدین) یا نکسیوم (اسومپرازول) – ممکن است معده شما را پایه ای تر (کمتر اسیدی) کنند. این می تواند سطح کتوکونازول را کاهش دهد و باعث کاهش اثربخشی آن شود. بنابراین، مصرف کتوکونازول با یک نوشیدنی اسیدی (به عنوان مثال، نوشابه غیر رژیمی) ممکن است کمک کند.
  • چه مدت باید کتوکونازول مصرف کنم؟
   برای از بین بردن عفونت های قارچی سیستمیک، ممکن است نیاز به مصرف قرص های کتوکونازول به مدت تقریباً شش ماه داشته باشید. با این حال، مدت درمان ممکن است برای شما متفاوت باشد. اگر سؤال یا نگرانی دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

چگونه می توانم هنگام مصرف کتوکونازول سالم بمانم؟

اگر قرص های کتوکونازول مصرف می کنید، به احتمال زیاد عفونت قارچی سیستمیک بر کیفیت زندگی شما تأثیر منفی گذاشته است. ابتلا به این نوع عفونت چالش های خود را دارد.

ممکن است روش ها یا درمان های مختلفی را امتحان کرده باشید. به چند نکته کلی برای حمایت از سلامتی خود مراجعه کنید. همچنین توصیه هایی برای پیشگیری از این عفونت وجود دارد، مانند:

  • داروهای ضد قارچ را طبق توصیه پزشک خود مصرف کنید.
  • سعی کنید فعالیت هایی را که شامل قطع کردن خاک در مناطق خاصی هستند که دارای قارچ های جریان خون بالقوه خاصی هستند، مانند بلاستومایسس محدود کنید.
  • سعی کنید فعالیت هایی را که شامل خراب کردن خاک یا خرد کردن چوب در مناطق خاصی است که دارای مدفوع پرندگان یا خفاش هستند محدود کنید تا از هیستوپلاسموز جلوگیری کنید.
  • از هیستوپلاسموز با محدود کردن فعالیت های زیر مانند تمیز کردن مرغداری ها و کاوش در غارها جلوگیری کنید. فعالیت‌های دیگری که باید از آن اجتناب کنید شامل کار در ساختمان‌های قدیمی است – از تمیز کردن تا بازسازی و خراب کردن این ساختمان‌ها.
  • با شرکت های حرفه ای که در حذف مقادیر زیادی مدفوع پرندگان یا خفاش تخصص دارند، تماس بگیرید.
  • سعی کنید از مناطق گرد و غبار خاصی با کوکسیدیوئیدها که ممکن است باعث عفونت جریان خون شوند اجتناب کنید. اگر نمی‌توانید از این مناطق دوری کنید، از ماسک N95 استفاده کنید.
  • پنجره های خود را بسته نگه دارید، از سیستم های فیلتر هوا استفاده کنید و در صورت وجود طوفان گرد و غبار در مناطق خاص با کوکسیدیوئیدها در داخل آن بمانید .
  • سعی کنید باغبانی و فعالیت های مشابه را در جایی که احتمالاً نزدیک به خاک یا گرد و غبار در مناطق خاصی که کوکسیدیوئیدها دارند، محدود کنید.
 • از آب و صابون برای تمیز کردن صدمات پوستی استفاده کنید تا احتمال ابتلا به برخی عفونت‌های قارچی جریان خون مانند کوکسیدیوئیدومیکوزیس (تب دره) را کاهش دهید.

سلب مسئولیت پزشکی

اطلاعات دارویی فقط برای مقاصد آموزشی است و به عنوان جایگزینی برای توصیه های پزشکی، تشخیص یا درمان از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در نظر گرفته نشده است. قبل از مصرف هر داروی جدید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید. IBM Watson Micromedex برخی از محتوای دارو را همانطور که در صفحه نشان داده شده است ارائه می دهد.

سایر مقالات در این زمینه

عوارض قرص فت فیس برای بارداری
عوارض قرص بلک اسلیم
عوارض قرص رزبری کتون تمشک
عوارض قرص جی سی
عوارض قرص گلوریا
عوارض قرص فلوردو
عوارض قرص فت فست یا fat fast
عوارض قرص super fat face چیست
عوارض قرص لاغری پلاتین
عوارض قرص لاغری اسلیم پلاس
لیست قرص های چاقی مورد تایید وزارت بهداشت
عوارض قرص الفا اسلیم
پیوند منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
بیشتر بخوانید
آیا گیاهان سنتی چینی می توانند به درمان اگزما کمک کنند؟
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه