کتوژنیک و کربوهیدرات کم – برای مزایای سلامت روان بمانید

زمانی که اوله یورگن هسن از نروژ در ژانویه ۲۰۱۷ رژیم کتوژنیک را شروع کرد، به سادگی می خواست وزن کم کند. من چند عکس و ویدیو از خودم دیدم. من متوجه نشده بودم که چقدر بزرگ هستم.»بنابراین، تکنسین نرم‌افزار مستقر در اسلو، ۲۸ ساله، رژیم کتوژنیک را با روزه‌داری متناوب ترکیب کرد. او تمام شکر، میوه ها و کربوهیدرات های تصفیه شده یا نشاسته ای را حذف کرد و عمدتاً گوشت، ماهی، تخم مرغ، آجیل و سبزیجات سطح زمین مصرف کرد. غذای مورد علاقه او یک خورش مخصوص گوزن شمالی نروژی به نام Finnbiff است.بیشتر روزها در یک پنجره سه ساعته غذا می خورد، معمولاً یک میان وعده کوچک بعد از ظهر مانند گوشت گاو و سپس عصرانه اش.«احساس درستی داشت. آسان بود،» او می گوید. در طول سال گذشته او بیش از ۱۴۰ پوند (۶۳ کیلوگرم) از دست داده است. او احساس می کند و عالی به نظر می رسد.

تغییر خوشایند دیگری رخ داد: اختلال دوقطبی II دوچرخه سواری سریع او بسیار پایدارتر و قابل کنترل تر شد. این شکل از اختلال دوقطبی شامل چهار یا بیشتر انتقال سریع بین افسردگی و هیپومانیا (بالا رفتن متوسط ​​خلق و خو و اضطراب) در یک سال است.

در حالی که هسن در سال ۲۰۱۷ هنوز پنج “چرخه خلقی” داشت، مدیریت همه آنها برای او آسان تر بود.

او می‌گوید: «در حال حاضر سیکل‌های من بسیار خفیف‌تر شده‌اند. خلق و خوی من قابل پیش بینی تر است و من هنوز هم می توانم به درستی بخوابم و انرژی اضافی خود را در زمان بالا متمرکز کنم. افسردگی های من شدت کمتری دارند و وقتی افسرده هستم هنوز می توانم به سرگرمی ها و دوستانم علاقه مند باشم. همه چیز بسیار قابل پیش بینی تر و آسان تر است.

به طور خلاصه، هسن برای کاهش وزن به کتو خوردن آمد، اما به خاطر تأثیر مثبت آن بر سلامت روانش باقی می ماند.

در سال ۲۰۱۴ تشخیص داده شد که او مبتلا به اختلال دوقطبی II است، یک نوع خفیف‌تر اما همچنان جدی از اختلال دوقطبی، زمانی که در فنلاند کار می‌کرد و ناگهان تقریباً هر هفته شروع به تغییر سریع بین هیپومانیا و افسردگی کرد. او اکنون احساس می کند که این وضعیت احتمالاً در بیشتر عمرش با او بوده است. 

او می‌گوید: «از زمانی که یادم می‌آید، از سه یا چهار سالگی دچار افسردگی بودم.

او مرتباً در انجمن‌های کتوژنیک در Reddit پست می‌گذارد و تجربیات خود را با دیگرانی که به دلایل سلامت روانی در فکر انجام این رژیم هستند به اشتراک می‌گذارد.

من همیشه واقعا مراقب هستم که هیچ انتظار نادرستی را ایجاد نکنم. رژیم غذایی به هیچ وجه درمانی برای بیماری مزمن دوقطبی نیست. با این حال، رژیم غذایی ابزاری عالی برای کمک به مدیریت آن است.»

هسن تنها نیست. Reddit و سایر پلتفرم های اجتماعی دارای رشته های نظر هستند که در آن افراد در کتوژنیک رژیم غذایی بهبودهایی را برای اضطراب، افسردگی، اختلال دوقطبی و حتی اسکیزوفرنی گزارش می دهد.

آیا رژیم کتوژنیک می تواند به پیشگیری، کاهش یا مدیریت بهتر برخی از شرایط سلامت روان کمک کند؟ در حالی که تحقیقات بالینی در انسان تا به امروز ناچیز است، تحقیقات فزاینده ای در مورد تأثیر کتون ها بر عملکرد مغز – و تعداد زیادی حکایت – نشان می دهد که ممکن است.

سلامت روان ضعیف: یک مسئله جهانی در حال افزایش

در سال ۲۰۱۴، یک بررسی بزرگ نشان داد که از هر پنج نفر یک نفر در طول سال گذشته یک بیماری روانی را تجربه کرده است و تقریباً از هر سه نفر یک نفر (۲۹٪) در مقطعی از زندگی خود دچار مشکل شده است. از سال ۲۰۰۵، میزان افسردگی در ایالات متحده به طور قابل توجهی افزایش یافته است.
علاوه بر این، افسردگی در حال حاضر تقریباً بر ۲۸۰ میلیون نفر در سراسر جهان تأثیر می گذارد و یکی از علل اصلی ناتوانی در سراسر جهان است.

افرادی که دارای شرایط سلامت روان هستند، نرخ بالاتری از بیماری جسمی و مرگ و میر زودرس را دارند و طول عمر آنها به طور متوسط ​​۱۰ سال کاهش می یابد. افراد مبتلا به بیماری‌های روانی نیز نرخ بالاتر و پیامدهای بدتری برای بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و سرطان دارند.

دکتر جورجیا اِد، روان‌پزشک آمریکایی که علاقه زیادی به تأثیر غذا بر سلامت مغز دارد، احساس می‌کند که ارتباط قوی بین افزایش میزان ناراحتی‌های روانی و اپیدمی‌های چاقی و دیابت وجود دارد.

“چرا مغز باید با بقیه بدن متفاوت باشد؟” دکتر اِد می‌گوید که وب‌سایت خود را دارد رژیم تشخیصی، و در ویدیوهای محبوب Diet Doctor در مورد کربوهیدرات کم برای سلامت روان و بیماری آلزایمر نشان داده شده است. .

او می‌گوید: «من معتقدم کاهش سلامت روان در سراسر جهان با کاهش کیفیت رژیم غذایی ما در ۷۵ سال گذشته ارتباط زیادی دارد.

دکتر اده معتقد است که دو عامل اصلی محرک برای ناراحتی مغزی، مصرف زیاد کربوهیدرات های تصفیه شده مانند آرد، محصولات پخته شده، غلات، آب میوه و شکر، و همچنین روغن های گیاهی و دانه های تصفیه شده و فرآوری شده است.

«ما در مورد آن مواد چه می دانیم؟ ما در واقع چیزهای زیادی می دانیم.» دکتر اده می گوید. هر دو این مواد (کربوهیدرات های تصفیه شده و روغن های صنعتی تصفیه شده) ممکن است باعث التهاب و اکسیداسیون شوند.

با این حال، موضوع روغن های گیاهی و التهاب بحث برانگیز است. یک مرور سیستماتیک از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (با بالاترین کیفیت شواهد) هیچ مدرکی مبنی بر اینکه اسید لینولئیک، اسید چرب امگا ۶ اصلی در روغن‌های گیاهی، التهاب را حداقل در افراد سالم افزایش می‌دهد، پیدا نکرد.

با این حال، به گفته دکتر اِد، «بسیاری از اختلالات سلامت روانی مانند بسیاری از بیماری‌های جسمی، به شدت با التهاب و اکسیداسیون مرتبط هستند».

او خاطرنشان می کند که قطع کربوهیدرات های تصفیه شده از طریق رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا کتوژنیک ممکن است سلامت روان را بهبود بخشد، همانطور که انجام این کار می تواند دیابت را درمان کرده و کاهش وزن را افزایش دهد.

حکایت های قدرتمند

سلب مسئولیت: حکایت‌هایی که ما ارائه می‌کنیم و بهبود فردی در سلامت روان را توصیف می‌کنند، نباید به عنوان پاسخ معمول، معمولی یا معمولی به یک رژیم غذایی با کربوهیدرات محدود تلقی شوند. همچنین بسیار مهم است که به یاد داشته باشید افرادی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات را امتحان می کنند و هیچ مزیتی برای سلامت روان نمی بینند، احتمال کمتری دارد که با داستان های خود ارتباط برقرار کنند و بنابراین، نمونه ما ذاتا مغرضانه برای نشان دادن سود است. سلب مسئولیت کامل

چه اتفاقی برای افرادی افتاده است که بیماری های روانی جدی دارند و رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا کتوژنیک را اتخاذ کرده اند؟ برخی از داستان ها الهام بخش هستند، در حالی که افراد دیگر نتیجه قوی و ماندگاری ندیده اند.

اسکتو، ۳۴ ساله، که در اواخر نوجوانی اش تشخیص داده شد به اسکیزوفرنی مبتلا شده است، گفت: «احساس می کنم بهتر از چیزی که همیشه به یاد دارم احساس می کنم. با تأثیر رژیم کتوژنیک بر مغز او. «مغز من بهتر از سال‌ها کار می‌کند، اما به طرز شگفت‌آوری علائم (صداها) تا ۹۰ درصد کاهش یافته است. مغزم دوباره ساکت است و می توانم تمرکز کنم.»

سایت Diet Doctor نیز تعدادی گواهینامه دریافت کرده است. علائم بیماری دوقطبی در آسا، شارون و آلیسون بهبود یافت. افسردگی و/یا اضطراب برای تیم، کارا و تونیا کاهش یافت.

با این حال، آدام، ۳۷ ساله، اهل آتلانتیک کانادا، هم رژیم کتو و سپس یک رژیم گوشتخوار را برای بیش از دو سال امتحان کرد. او با دکتر رژیم غذایی تماس گرفت تا تجربه منفی خود را به اشتراک بگذارد. او اکنون متقاعد شده است که هر دو رژیم غذایی اضطراب او را بدتر کرده و باعث شروع حملات وحشتناک وحشتناک و همچنین سرگیجه مداوم شده است.

“فقط ای کاش کسی در تمام تاپیک ها و مقالاتی که خوانده بودم چیزی شبیه این می گفت: “اگر در عرض چند هفته احساس بهتری نکردید، آن را ادامه ندهید”. آدم می گوید.

وقتی صحبت از تجربه بالینی به میان می‌آید، برخی از پزشکان خانواده شاهد بهبود سلامت روانی بیماران خود و خودشان بوده‌اند.

در سال ۲۰۱۷، دکتر تد نایمان، پزشک سیاتل، که بیش از ۲۰ سال است به بیماران با رژیم های کم کربوهیدرات و کتو کمک می کند، توضیح داد که چگونه اختلال وسواس فکری اجباری خودش (OCD) تقریباً بلافاصله با رژیم کم کربوهیدرات برطرف می شود.

در طول سال‌ها، نایمان می‌گوید که در بیمارانش که رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا کتوژنیک را اتخاذ کرده‌اند، بهبود چشمگیری در سلامت روان دیده است. او می‌گوید: «به نظر می‌رسد دوقطبی، افسردگی، اضطراب و OCD همگی در یک رژیم کم کربوهیدرات بسیار بهتر هستند.

در سال ۲۰۰۹، Dr. اریک وستمن و برایان کرافت مطالعه موردی یک زن ۷۰ ساله مبتلا به اسکیزوفرنی مادام العمر را منتشر کردند. در ۱۷ سالگی تشخیص داده شد، او از هفت سالگی توهمات بینایی و شنوایی روزانه (اسکلت هایی که او را ترغیب می کرد به خود آسیب برساند) را تجربه کرده بود. او همچنین دارای چاقی، آپنه خواب، فشار خون بالا و بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) و تعدادی دیگر از مشکلات سلامتی بود.

تنها پس از هشت روز رژیم کتوژنیک، صداها و توهمات متوقف شد. در زمان انتشار، او رژیم کتوژنیک را برای بیش از یک سال بدون بازگشت توهم ادامه داده بود و بیش از ۲۲ پوند (۱۱ کیلوگرم) از دست داده بود.

هیچ یک از این شهادت ها دکتر جورجیا اده را شگفت زده نمی کند. او نه تنها با رژیم کتوژنیک اضطراب و افسردگی خود را کاهش داد، بلکه دائماً نظراتی را در وبلاگ خود از افراد دارای تجربیات مشابه دریافت می کند.

ستون او در سال ۲۰۱۴ درباره رژیم های غذایی کم کربوهیدرات و اختلال دوقطبی بیش از ۱۰۰ نظر از تعدادی از افراد مبتلا به بیماری های روانی تشخیص داده شده دارد. علائم با رژیم کم کربوهیدرات یا کتوژنیک بهبود یافتند.

ستون مارس ۲۰۱۸ توسط دکتر اِد، در مورد مدیریت داروهای روانپزشکی در حین خوردن رژیم کتوژنیک، این نظر را از برانگیخت. ویکی فرنچ: «از زمانی که تقریباً پنج ماه پیش کتو را شروع کردم، پیشرفت‌های عمده‌ای در افسردگی و اضطراب داشته‌ام. من پنج داروی روانپزشکی مصرف می کردم. با کمک روانپزشکم، سه دارو را ترک کردم.»

دکتر اِد گفت: «این نوع داستان‌های شخصی، رابطه بین غذا و خلق و خو را روشن می‌کنند که مطالعات تحقیقاتی نمی‌توانند.» اگر منتظر باشیم تا علم به درستی این نظریه ها را آزمایش کند، سال ها منتظر خواهیم بود. شما با انجام آزمایش‌های فردی خود چیزی برای از دست دادن ندارید.»

مغز می تواند از دو سوخت استفاده کند

همانطور که در پست اخیر دکتر رژیم غذایی در مورد استفاده از رژیم غذایی کتوژنیک برای بیماری آلزایمر توضیح داده شده است، مدت هاست که مشخص شده است که مغز می تواند از دو سوخت برای نیازهای انرژی خود استفاده کند: گلوکز یا کتون.

گلوکز از تجزیه کربوهیدرات هایی که می خورید به دست می آید و همچنین توسط کبد شما از طریق فرآیندی به نام گلوکونئوژنز (به معنای واقعی کلمه “تشکیل گلوکز جدید.”) ساخته می شود. کتون ها در کبد از تجزیه اسیدهای چرب حاصل از چربی در رژیم غذایی شما تشکیل می شوند. چربی ذخیره شده در بدن شما

اگرچه مغز همیشه به مقداری گلوکز نیاز دارد، اما کبد شما تمام گلوکز مورد نیاز خود را می‌سازد، حتی اگر هیچ کربوهیدراتی نخورید. علاوه بر این، محققان گزارش کرده‌اند که در طول روزه‌داری یا خوردن سخت کربوهیدرات‌های کم، کتون‌ها می‌توانند تا ۷۰ درصد از انرژی مورد نیاز مغز را تامین کنند.

Diet Doctor تعدادی مقاله و ویدیو در مورد تأثیرات مثبت رژیم کتوژنیک برای مشکلات عصبی مانند میگرن، سرطان مغز و آسیب مغزی تروماتیک دارد.

با این حال، در سال ۲۰۱۷، دو روانپزشک پایگاه تحقیقاتی را برای مسائل روانپزشکی بررسی کردند و خاطرنشان کردند که اگرچه امیدوارکننده بود، اما هنوز شواهد کافی برای توصیه آن وجود ندارد.

این موضع ممکن است در حال تحول باشد، زیرا یک بررسی در سال ۲۰۲۰ از گروه دیگری از پزشکان به این نتیجه رسید که اگرچه شواهد مختلف وجود دارد، رژیم کتوژنیک “به عنوان یک ابزار درمانی برای مدیریت برخی از جنبه های سلامت روان ضعیف پتانسیل دارد.”

در حالی که مکانیسم‌های دقیق کتون‌ها برای سلامت مغز هنوز مشخص نیست، مقاله‌ای در سال ۲۰۱۸ در مجله Neurochemistry به طور خلاصه آنچه شناخته شده است: کتون‌های مورد استفاده زیرا سوخت در مغز ممکن است تولید انرژی را افزایش دهد، فاکتورهای رشد سلول های عصبی را افزایش دهد، سیگنال ارسال شده بین سیناپس های عصبی را تقویت کند و التهاب مغز را کاهش دهد.

آزمایشات بالینی باریک. علوم پایه امیدوار کننده

کارآزمایی‌های بالینی که نتایج رژیم‌های غذایی مختلف را در میان بیماران مبتلا به بیماری‌های روانی مقایسه می‌کنند، به شدت کم هستند. با این حال، دلگرم کننده است که در بین بیش از ۳۰۰۰ کارآزمایی بالینی ثبت شده در Clincaltrials.gov برای اسکیزوفرنی، دو با یکی از کارآزمایی‌ها شامل اختلال دوقطبی، در حال بررسی تأثیر رژیم کتوژنیک بر این بیماری مزمن ناتوان‌کننده هستند.

یک کارآزمایی بالینی قابل توجه در مورد رژیم کتوژنیک برای اسکیزوفرنی در سال ۱۹۶۵ انجام شد، پس از آن که یکی از نویسندگان اشاره کرد که مصرف کربوهیدرات در برخی از بیمارانش قبل از توهمات و پارانویا رخ داده است.

در این مطالعه، ۱۰ زن مبتلا به اسکیزوفرنی به مدت دو هفته از رژیم کتوژنیک همراه با درمان استاندارد دارو و ECT (درمان تشنج الکتریکی) استفاده کردند که منجر به کاهش قابل توجه علائم شد. یک هفته پس از اینکه زنان رژیم غذایی معمول خود را از سر گرفتند، علائم بازگشتند.

علیرغم این نتیجه مثبت اولیه، تعداد کمی از محققان در ۵۰ سال گذشته پتانسیل امیدوارکننده رژیم کتوژنیک را در اسکیزوفرنی بررسی کرده اند.

صرع و اختلال دوقطبی ویژگی های مشترکی دارند

مطالعات اخیر تایید کرده اند که رژیم کتوژنیک می تواند برای کنترل تشنج در برخی افراد مبتلا به صرع، البته نه همه آنها، بسیار موثر باشد. بیش از یک دهه است که مشخص شده است که اختلال دوقطبی دارای ویژگی‌های مشترکی با صرع است. هر دو چرخه شرایط، هر دو عامل خطر برای یکدیگر هستند، و داروهای ضد تشنج مورد استفاده در صرع ممکن است به طور بالقوه در کمک به مدیریت بیماری دوقطبی مؤثر باشند.

تحقیقات نشان می دهد که پشت بسیاری از مسائل روانپزشکی و عصبی – مانند اختلال دوقطبی، صرع و میگرن – نقص در عملکرد کانال های یونی سدیم، پتاسیم و کلسیم است که بار الکتریکی را بین سلول های عصبی منتقل می کند.

یکی دیگر از مواد شیمیایی سیگنال دهنده سلول های عصبی (نروترنسمیتر) به نام GABA (گاما آمینوبوتیریک اسید) نیز در اختلال دوقطبی، صرع و اسکیزوفرنی اختلال دارد.

یک مطالعه ژنتیکی در سال ۲۰۱۷ همچنین مسیرهای مشترکی بین اختلال دوقطبی و صرع، از جمله اختلال در تعادل سلول‌های عصبی تحریک‌کننده و مهارکننده که بر عملکرد مغز تأثیر می‌گذارد، پیدا کرد.

در حالی که علم سیگنال دهی عصبی و جهش های ژنتیکی فوق العاده پیچیده است، منطقی است که رژیم کتوژنیک، که ۱۰۰ سال است با موفقیت در صرع استفاده می شود، ممکن است در شرایطی که دارای برخی ویژگی های مشابه هستند مفید باشد.

در سال ۲۰۱۳، محققان مطالعه موردی دو زن مبتلا به اختلال دوقطبی II را منتشر کردند که رژیم‌های کتوژنیک طولانی‌مدت داشتند، یکی برای دو سال و دیگری به مدت سه سال.

نویسندگان گزارش کردند که هر دو زن “تثبیت خلقی را تجربه کردند که بیش از آنچه با دارو به دست آمد، بهبود ذهنی قابل توجهی را تجربه کردند که مشخصاً با کتوز مرتبط بود و رژیم را به خوبی تحمل کردند.” آنها همچنین خاطرنشان کردند که این دو مورد “نشان می دهد که رژیم کتوژنیک یک گزینه بالقوه پایدار برای تثبیت خلق و خو در بیماری دوقطبی نوع II است.”

چند کلمه در مورد گندم

از بین تمام غذاهای پر کربوهیدرات که در رژیم کتوژنیک حذف می شوند، حذف محصولات گندم – نان، غلات، محصولات پخته شده، ماکارونی – ممکن است مهم ترین آنها برای اختلالات سلامت روان باشد.

بیش از ۵۰ سال پیش، محققان پیشنهاد کردند که ممکن است بین مصرف گندم و علائم در برخی از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ارتباط وجود داشته باشد.

بیماری سلیاک بیماری دیگری است که ارتباط ثابتی با شرایط روانپزشکی و عصبی دارد. تخمین زده می شود که از هر ۱۰۰ نفر یک تا دو نفر مبتلا به بیماری سلیاک هستند، یک اختلال ایمنی که در آن مصرف گلوتن موجود در گندم، چاودار و جو پوشش داخلی روده کوچک را از بین می برد و منجر به طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی می شود.

از هر ۱۰۰ نفر ۶ نفر دیگر ممکن است به گلوتن غیر سلیاک حساسیت داشته باشند. پیشنهاد شده است که حساسیت به گلوتن غیر سلیاک نیز ممکن است با مشکلات سلامت روان مرتبط باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

در مقاله بحث‌برانگیز ۲۰۱۶ خود با عنوان «نان و سایر عوامل خوراکی بیماری‌های روانی»، نویسندگان درباره آنچه که به اعتقاد آنها ارتباط قوی بین محصولات گندم و بیماری‌های روانی وجود دارد، بحث می‌کنند. در حالی که آنها اذعان دارند که همه علائم خود را برطرف نمی کنند، آنها رژیم غذایی بدون گندم را به عنوان آزمایشی برای هر کسی که مشکلات سلامت روانی دارد توصیه می کنند.

خوشبختانه، رژیم کتوژنیک معمولاً فاقد گندم و گلوتن است.

مدیریت داروها در حین کتوژنیک

آیا به فکر امتحان یک رژیم کتوژنیک برای سلامت روان خود هستید؟ اگر هیچ دارویی مصرف نمی کنید، می توانید بلافاصله شروع کنید.

اگر دارو مصرف می‌کنید، دکتر اِد به شما توصیه می‌کند با روانپزشک یا ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشت روانی خود از نزدیک همکاری کنید. “رژیم های کتوژنیک به سرعت باعث تغییرات عمیق در شیمی مغز و بدن می شوند. این تغییرات تقریباً همیشه مثبت و سالم هستند، اما می‌توانند تأثیر عمده‌ای بر سطوح دارو، دوزها و عوارض جانبی داشته باشند که نیاز به نظارت دقیق پزشکی دارند.»

در مارس ۲۰۱۸ پست وبلاگ، دکتر اِد مجموعه ای از نکات بسیار مفید را برای هر کسی که قبلاً داروهای تغییر خلق و خو یا داروهای روانپزشکی مصرف می کند ارائه می دهد. کسانی که می خواهند یک رژیم کتوژنیک را امتحان کنند، مانند نحوه صحبت با روانپزشک یا ارائه دهنده سلامت روان و آزمایشات آزمایشگاهی که پزشک باید برای نظارت بر پاسخ شما به رژیم تجویز کند.

مهمتر از همه، او جزئیاتی در مورد برخی از داروهای خاص – به ویژه داروهای ضد روان پریشی خاص، داروهای ضد تشنج و لیتیوم – ارائه می دهد که باید به دقت تحت نظارت قرار گیرند.

او می‌گوید: «نکته آخر: اگر داروهای روان‌پزشکی مصرف می‌کنید، آموزش خود، برنامه‌ریزی از قبل و همکاری نزدیک با ارائه دهندگان سلامت روان قبل از شروع رژیم کتوژنیک بسیار مهم است.»

امروزه اوله یورگن هسن دریافته است که با پیروی از رژیم کتو و ورزش و خواب کافی، خلق و خوی او قابل پیش بینی و پایدار است. خلاصه زندگی خوبه او بیشتر به دوستان نزدیک می شود. من حتی با یک دوست دختر آشنا شدم و ما رابطه خوبی را شروع کردیم. او قصد دارد در پاییز ۲۰۱۸ در ماراتن شهر نیویورک شرکت کند که اولین بار برای او خواهد بود.

«این رژیم یک ابزار عالی است که می توانید آن را تطبیق دهید. من به شدت توصیه می‌کنم که مردم آن را امتحان کنند و قبل از نتیجه‌گیری سه تا پنج ماه فرصت دهند.»

اگر یک رژیم کتوژنیک یا کم کربوهیدرات را برای نگرانی های مربوط به سلامت روان امتحان کرده اید، مایلیم در مورد تجربه شما بشنویم.پیوند منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه