کدام روش های پیشگیری از بارداری کوتاه ترین و طولانی ترین زمان را برای کار می برد؟

مدت زمانی که طول می کشد تا کنترل بارداری شروع به کار کند به روش بستگی دارد. روش های بازدارنده مانند کاندوم یکباره موثر هستند، در حالی که وازکتومی می تواند ۳ ماه یا بیشتر طول بکشد.

روش‌های بازدارنده، مانند کاندوم، در صورت استفاده صحیح، فوراً کار می‌کنند، در حالی که شروع کار قرص‌های ضدبارداری ممکن است چند روز طول بکشد. وازکتومی معمولا انجام می شود حداقل ۳ ماه موثر باشد، در حالی که بستن لوله ها فورا کار می کند.

در زیر، در مورد این و سایر انواع کنترل بارداری، از جمله زمان و نحوه شروع کار آنها و اینکه واقعا چقدر موثر هستند، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

شایان ذکر است که هیچ روشی برای جلوگیری از بارداری صد در صد تضمینی برای کارکرد ندارد – همیشه احتمال بارداری وجود دارد، حتی با استفاده کامل. با استفاده معمولی که خطای انسانی را در نظر می گیرد، شانس بارداری افزایش می یابد.

کدام روش های پیشگیری از بارداری کوتاه ترین و طولانی ترین زمان را برای کار می برد؟

همچنین، کارشناسان بهداشت تنها می توانند تخمین بزنند که این روش ها چقدر طول می کشد تا موثر واقع شوند. حداقل تا زمانی که ممکن است برای شروع کار یک روش جدید طول بکشد، از یک نوع پشتیبان کنترل بارداری استفاده کنید.

در نهایت، به خاطر داشته باشید که برخی از اشکال پیشگیری از بارداری می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند به اطمینان حاصل شود که یک فرد ایمن ترین و مؤثرترین گزینه را برای نیازهای خود انتخاب می کند.

قرص های ضد بارداری

داروهای ضد بارداری خوراکی از تخمک گذاری جلوگیری می کنند و رسیدن اسپرم به تخمک را سخت تر می کنند. انواع مختلفی وجود دارد، از جمله قرص های فقط پروژسترون و ترکیبی.

شایان ذکر است که قرص های ضد بارداری برای همه مناسب نیست و ممکن است برخی را شامل شود خطرات. مزایا و معایب را به دقت با پزشک در میان بگذارید.

چقدر طول می کشد تا کار کنند؟

چند عامل، از جمله نوع قرص، بر مدت زمان اثرگذاری قرص ها تأثیر می گذارد.

قرص های فقط پروژسترون

گاهی اوقات “قرص کوچک” نامیده می شود، این نوع می تواند بلافاصله در صورتی که فرد آن را بین دو زمان مصرف کند، موثر باشد روز ۱ و ۵ از سیکل قاعدگی آنها به عبارت دیگر، اولین قرص را در ۵ روز اول پس از شروع پریود مصرف کنند.

بیشتر بخوانید
اندومتریوز و افزایش وزن: ارتباط چیست؟

با این حال، اگر فرد سیکل کوتاهی داشته باشد یا بعد از روز پنجم شروع به مصرف قرص کند، این قرص ها ۲ روز طول می کشد تا اثر کنند.

بعد از بچه دار شدن، فرد می تواند اولین قرص فقط پروژسترون خود را در روز ۲۱ پس از زایمان مصرف کند و یکباره موثر خواهد بود.

پس از از دست دادن یا خاتمه بارداری، اگر فرد آن را ظرف ۵ روز مصرف کند، بلافاصله شروع به کار می کند. در غیر این صورت ۲ روز طول می کشد تا قرص موثر واقع شود.

قرص های ترکیبی

قرص های ترکیبی حاوی دو هورمون استروژن و پروژسترون هستند که از تخمک گذاری جلوگیری می کنند.

اگر فردی اولین دوز را در داخل مصرف کند ۵ روز از شروع دوره آنها، بلافاصله موثر است. اگر در زمان دیگری شروع شوند، ۷ روز طول می کشد تا قرص اثر کند.

بعد از بچه دار شدن، اکثر افراد می توانند از روز ۲۱ پس از زایمان، مصرف این قرص ها را شروع کنند و بلافاصله موثر هستند.

به دنبال از دست دادن یا خاتمه بارداری، اگر فرد مصرف آن را در عرض ۵ روز شروع کند، بلافاصله شروع به کار می کند. در غیر این صورت، قرص ۷ روز طول می کشد تا موثر شود. با این حال، بهتر است با یک پزشک صحبت کنید، زیرا سه ماهه می تواند بر اثربخشی این قرص تأثیر بگذارد.

تشخیص شروع قاعدگی همیشه آسان نیست. در اینجا، سایر نشانه های پریود را بیابید و یاد بگیرید که چگونه لکه بینی بارداری متفاوت است.

چقدر موثر هستند؟

با استفاده کامل، قرص های ضد بارداری۹۹% تاثیر گذار هستند .

با این حال، اکثر مردم هر از گاهی یک دوز را از دست می دهند. در نتیجه، اثربخشی کلی ۹۳% است.

بیشتر بخوانید
آیا می توانم در دوران بارداری آموکسی سیلین مصرف کنم؟

آی یو دی

یک متخصص مراقبت های بهداشتی یک دستگاه داخل رحمی (IUD) را در رحم قرار می دهد. حاوی مس است که در روند لقاح اختلال ایجاد می کند.

برخی از IUD ها مانند Liletta، Mirena و Skyla با ترشح هورمون پروژسترون از تخمک گذاری جلوگیری می کنند.

چقدر طول می کشد تا کار کند؟

یک IUD مسی یا “کویل” بلافاصله مستقیما شروع به کار می کند و می تواند تا مدت ۱۰ سال موثر باقی بماند .

یک IUD که حاوی هورمون است اگر پزشک آن را داخل آن بگذارد فوراً مؤثر می شود ۷ روز از شروع دوره در غیر این صورت ۷ روز طول می کشد. بسته به نوع، اینها ۳-۶ سال باقی می مانند.

چقدر موثر است؟

این دستگاه ها بیش از ۹۹% تاثیر گذار.

ایمپلنت ها

ایمپلنت ضد بارداری یک میله کوچک است که پزشک آن را زیر پوست بازو قرار می دهد. پروژسترون را آزاد می کند و از تخمک گذاری جلوگیری می کند.

چقدر طول می کشد تا کار کند؟

اگر پزشک دستگاه را در اولین بار وارد کند ۵ روز در یک چرخه، ایمپلنت بلافاصله کار می کند. در غیر این صورت، ۷ روز طول می کشد تا به اثربخشی کامل برسد.

چقدر موثر است؟

به طور کلی، این دستگاه ها بیش از ۹۹% تاثیر گذار. با این حال، مانند تمام روش های پیشگیری از بارداری، همیشه شانس کمی برای بارداری وجود دارد.

وصله ها

چسب ضد بارداری با آزاد کردن استروژن و پروژسترون از تخمک گذاری جلوگیری می کند. یک فرد هر هفته یک پچ جدید به مدت ۳ هفته اعمال می کند. در هفته چهارم از هیچ چسبی برای قاعدگی استفاده نمی کنند.

چقدر طول می کشد تا کار کنند؟

اگر شخصی اولین پچ را در داخل اعمال کند ۵ روز با شروع پریود، بلافاصله کار می کند. در غیر این صورت ۷ روز طول می کشد تا موثر واقع شود.

چقدر موثر هستند؟

این پچ ها ۹۱% تاثیر گذارهستند .

کاندوم، دیافراگم و اسپرم کش

روش های سدی با جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک از لقاح جلوگیری می کند. کاندوم های مردانه و زنانه، دیافراگم و اسفنج همگی یک مانع فیزیکی ایجاد می کنند.

بیشتر بخوانید
بارداری MTHFR: به چه معناست؟

اسپرم کش ها موادی هستند که حاوی مواد شیمیایی هستند که اسپرم را از بین می برند. فرد ممکن است از انواع کرم، فوم، فیلم، شیاف یا ژل استفاده کند. آن را داخل واژن، نزدیک دهانه رحم قرار دهید.

چقدر طول می کشد تا کار کنند؟

روش های مانع و اسپرم کش بلافاصله شروع به کار می کنند.

درباره سایر روش های غیر هورمونی کنترل بارداری بیشتر بدانید.

چقدر موثر هستند؟

با استفاده معمولی:

  • دیافراگم ها ۸۸ درصد موثر هستند
  • کاندوم زنانه ۷۹ درصد موثر است
  • کاندوم مردانه ۸۲ درصد موثر است
  • اسپرم کش ها ۷۲ درصد موثر هستند
  • اسفنج برای کسانی که هرگز زایمان نکرده اند ۸۸ درصد و برای کسانی که زایمان کرده اند ۷۶ درصد موثر است.

ترکیب یک مانع فیزیکی مانند کاندوم با اسپرم کش اثربخشی آن را افزایش می دهد. با این حال، کاندوم ها برای کار کردن باید به درستی جا بیفتند.

حلقه واژن

فرد یک حلقه واژن را وارد واژن خود می کند. آنها آن را برای ۳ هفته اول چرخه خود می پوشند، سپس آن را حذف می کنند تا قاعدگی رخ دهد.

این حلقه استروژن و پروژسترون را آزاد می کند که از تخمک گذاری جلوگیری می کند.

چقدر طول می کشد تا کار کند؟

اگر فردی حلقه را در روز اول سیکل خود وارد کند، بلافاصله عمل می کند. در غیر این صورت ۷ روز برای کار طول می کشد .

چقدر موثر است؟

با استفاده معمولی، حلقه واژینال ۹۳% تاثیر گذار است.

تزریقات ضد بارداری

استفاده از واکسن ضد بارداری شامل تزریق هورمون پروژسترون هر ۳ ماه یکبار است. این از تخمک گذاری جلوگیری می کند.

چقدر طول می کشد تا کار کند؟

زمانی که فرد در عرض ۵ روز پس از شروع پریود، تزریق را انجام می دهد، بلافاصله عمل می کند. در غیر این صورت ۷ روز طول می کشد.

چقدر موثر است؟

با استفاده معمولی، میزان موفقیت ۹۴% است.

وازکتومی

عقیم سازی مردان، روشی به نام وازکتومی، از ورود اسپرم به مایع منی جلوگیری می کند. فرد هنوز انزال می کند، اما بارداری نمی تواند اتفاق بیفتد.

بیشتر بخوانید
آیا آی یو دی های مسی می توانند باعث افزایش وزن شوند؟

چقدر طول می کشد تا کار کند؟

ممکن است چندین ماه طول بکشد تا کار کند.

پس از وازکتومی، باروری به آرامی و به طور پیوسته کاهش می یابد. در اکثر افراد، منی تا پایان سال ۱۲ هفته فاقد اسپرم است ، اما یک مطالعه قدیمی تراز سال ۲۰۰۳، دریافتند که ۱۷ درصد از شرکت کنندگان هنوز پس از ۲۴ هفته اسپرم داشتند.

تا زمانی که آزمایش‌ها نشان دهند که منی حاوی اسپرم نیست، از یک روش پشتیبان کنترل بارداری استفاده کنید.

چقدر موثر است؟

میزان موفقیت وازکتومی تقریباً ۱۰۰% است.

بستن لوله های رحمی

بستن لوله‌ها، چیزی که برخی افراد آن را «بستن لوله‌هایشان» می‌نامند، یکی از انواع جراحی عقیم‌سازی زنان است.

این شامل بستن یا انسداد لوله های فالوپ است که در غیر این صورت تخمک ها را از تخمدان ها به رحم می برد.

چقدر طول می کشد تا کار کند؟

بستن لوله ها بلافاصله. مستقیما موثر است .

چقدر موثر است؟

نزدیک۱۰۰% تاثیر گذار است.

خلاصه

طیف گسترده ای از گزینه های کنترل بارداری وجود دارد. برخی از آنها، مانند روش های مانع، محافظت فوری را ارائه می دهند، در حالی که برخی دیگر، مانند وازکتومی، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا کار کنند. بسیاری از آنها حدود یک هفته طول می کشد تا موثر شوند.

شایان ذکر است که برخی از اشکال مؤثرتر از سایرین هستند و انواع خاصی دارای خطراتی هستند. پس از در نظر گرفتن سلامت کلی و سبک زندگی یک فرد، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند ایمن ترین و موثرترین گزینه ها را توصیه کند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه