انواع مختلفی از انگل‌های روده‌ای وجود دارند که می‌توانند بدن انسان را آلوده کنند، مانند کرم‌های نواری، کرم‌های سوزنی، کرم‌های قلاب‌دار و غیره. در سال های اخیر، بحث در مورد یکی دیگر از ساکنان روده بالقوه به نام کرم طناب مطرح شده است.

در حالی که برخی از مردم بر این باورند که به اصطلاح “کرم های طناب” انگل های روده ای هستند، نظریه قابل قبول تر این است که این “کرم ها” احتمالا رشته های مخاط روده هستند.

افسانه انگل

اعتقاد به کرم های طناب فقط یک پیشرفت اخیر است. در سال ۲۰۱۳، یک غیر همتا بررسی شد مقاله تحقیقاتی توسط دکتر الکس ولینسکی و همکارانش منتشر شد و ادعا کرد که کرم طناب، در غیر این صورت به نام کرم های طنابانگلی است که تمام عمر خود را در داخل بدن انسان می گذراند.

ولینسکی و همکارانش می گویند که پنج مرحله از چرخه حیات کرم طناب وجود دارد. آنها ادعا می کنند که روش های مختلفی برای استخراج برای هر مرحله رشدی وجود دارد، از جمله تنقیه شیر نمکی، تنقیه جوش شیرین، و تنقیه اکالیپتوس/آب لیمو.

بیشتر بخوانید
جسم خارجی در گوش: کمک های اولیه

آنها معتقدند که اگر این کرم های طناب از بدن خارج نشوند، می توانند سمومی را آزاد کنند که ممکن است اثرات شناختی منفی داشته باشد.

افسانه کرم طناب اغلب با طرفداران داروی ایورمکتین همراه است، که بدون هیچ مدرکی معتقدند که این دارو درمانی موثر برای COVID-19 است.

هیچ مدرک علمی برای وجود این “کرم های طناب” وجود ندارد.

تئوری پوشش روده / تجمع مخاط

تئوری پوشش روده یا تجمع مخاط ادعا می کند که این ساختارهای طناب مانند طولانی به سادگی تکه هایی از مخاط روده را می ریزند.

مخاط روده به عنوان مانعی برای جلوگیری از ورود میکروارگانیسم های مضر به جریان خون از طریق روده تولید می شود. مانند تمام سلول های بدن، این سلول های سد روده به طور معمول برمی گردانند و می ریزند.

در حالی که ریزش معمول طبیعی است، ریزش بیش از حد یا تغییر یافته مخاط روده ممکن است امضا کردن بیماری های گوارشی مانند بیماری التهابی روده (IBD) یا سرطان روده بزرگ.

در طول جلسات انما و آب درمانی روده بزرگ، برخی از افراد دچار برافروختگی چیزی می شوند که تصور می شود تجمع مخاط باشد. این تجمع مخاط، که گاهی اوقات به عنوان پلاک موکوئید نیز شناخته می‌شود، در واقع شباهت زیادی به چیزی دارد که دیگران معتقدند «کرم طناب» ​​است.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث ایجاد لکه های سیاه در مدفوع می شود؟

هیچ مدرک علمی قطعی مبنی بر وجود تجمع پلاک موکوئیدی وجود ندارد. با این حال، حتی شواهد علمی کمتری برای وجود کرم طناب به عنوان یک انگل روده وجود دارد.

شاید مهم ترین شواهد علیه نظریه انگل این واقعیت باشد که وقتی DNA نمونه “کرم طناب” مورد آزمایش قرار گرفت، ۹۹ درصد از DNA انسان تشکیل شده بود.

مراقب سیستم گوارش خود باشید

اعتقاد بر این است که خوردن یک رژیم غذایی غنی از غذاهای فرآوری شده ممکن است به وجود کرم های طناب یا ایجاد پلاک مخاطی کمک کند. در حالی که هیچ مدرک علمی برای حمایت از این نظریه وجود ندارد، ایده حفظ روده سالم شایستگی هایی وجود دارد.

سلامت روده به اندازه سلامت قلب، سلامت ریه و سلامت هر عضو دیگری در بدن مهم است. حتی اگر ادبیات وجود کرم طناب یا پلاک مخاطی را اثبات نکند، در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید از سیستم گوارش خود مراقبت کنید:

  • نوشیدن مقدار زیادی آب. هیدراتاسیون برای تمام سلول های بدن از جمله سلول های مخاط روده مهم است. هیدراتاسیون برای جلوگیری از یبوست نیز مهم است. مطمئن شوید که مصرف آب خود را در طول روز حفظ می کنید.
  • مقدار زیادی میوه، سبزیجات، چربی های سالم و غلات کامل مصرف کنید. میوه ها، سبزیجات و غلات کامل سرشار از فیبر هستند که می تواند به عملکرد روان دستگاه گوارش کمک کند. این غذاها همچنین منابع خوبی از آنتی اکسیدان ها هستند که به سلامت روده شما کمک می کنند.
  • یک برنامه خواب ثابت داشته باشید. بر کسی پوشیده نیست که کمبود خواب می تواند اثرات منفی بر بدن از جمله هضم ما داشته باشد. داشتن یک برنامه خواب سالم و ثابت و خواب هفت تا نه ساعت در شب می تواند به حمایت از میکروبیوم سالم کمک کند.
  • تکنیک های تمدد اعصاب را تمرین کنید. استرس، اضطراب و سایر احساسات قوی می توانند بر سلامت روده و هضم شما تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، افسردگی با تشدید علائم در بیماران مبتلا به IBS مرتبط است. استفاده از تکنیک های آرام سازی ممکن است به کاهش تاثیر منفی بر هضم شما کمک کند.
  • مراقب علائم عدم تحمل غذایی باشید. آلرژی‌ها و حساسیت‌های غذایی می‌تواند بر هر کسی، از کودکان تا بزرگسالان مسن‌تر تأثیر بگذارد. اگر هنگام خوردن غذاهای خاص علائم گوارشی دارید، ممکن است برای بررسی عدم تحمل غذایی به پزشک مراجعه کنید.
بیشتر بخوانید
آنچه در مورد تنقیه باید بدانید

خوراکی های کلیدی

ظاهراً “کرم های طناب” در طول تنقیه و کولون کشف می شوند. شواهد کمی برای حمایت از این نظریه وجود دارد که این “کرم ها” یک نوع تازه کشف شده از انگل انسانی هستند.

توضیح محتمل تر برای بیرون راندن این رشته های طناب مانند، ریزش مخاط روده است. با این حال، هر دو نظریه فاقد شواهد علمی لازم برای گفتن قطعی این «کرم‌های طناب» ​​هستند.

بیشتر بخوانید
اسهال - تشخیص و درمان

اگر در طول پاکسازی روده بزرگ شاهد افزایش مخاط هستید یا متوجه وجود رشته‌های کرم‌مانند در حین پاک‌سازی روده‌ی بزرگ می‌شوید، همیشه بهتر است یک قرار ملاقات بعدی را با پزشک یا متخصص گوارش خود تعیین کنید.