کولوستومی به طور سنتی با جراحی های باز انجام می شود، اما جراحی لاپاراسکوپی یک گزینه کمتر تهاجمی است که می تواند به محدود کردن درد، زمان بهبودی و عوارض احتمالی کمک کند.

کولوستومی لاپاراسکوپی یک روش کم تهاجمی برای منحرف کردن مدفوع از روده بزرگ به کیسه جمع آوری بیرونی است. ممکن است برای درمان آسیب روده یا بیماری مزمنی مانند کرون استفاده شود.

در طول کولوستومی، جراح سوراخ کوچکی به نام استوما بین دیواره شکم و روده بزرگ ایجاد می کند. استوما به شما امکان می دهد مدفوع خود را به یک کیسه بیرونی به نام کیسه استومی هدایت کنید.

این مقاله نحوه انجام کولوستومی لاپاراسکوپی را توضیح می‌دهد که شامل روش، بهبودی و چشم‌انداز می‌شود.

کلستومی لاپاراسکوپی: روش، بهبودی و Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

کولوستومی لاپاراسکوپی چیست؟

کولوستومی لاپاراسکوپی یک روش کم تهاجمی برای ایجاد یک سوراخ (به نام “استومی”) در روده بزرگ است تا مدفوع به یک کیسه خارجی منحرف شود. این ممکن است برای درمان آسیب تروماتیک راست روده یا روده بزرگ یا کمک به مدیریت شرایط مزمن مانند بیماری کرون انجام شود.

جراحی باز روش سنتی ایجاد این منافذ است، اما خطراتی برای جراحی باز شکم وجود دارد.

با جراحی لاپاروسکوپی جراحان یک برش بسیار کوچکتر در دیواره شکم ایجاد می کنند و با استفاده از ابزارهای کوچکی که از طریق برش وارد می شود، روده را خارج می کنند. تکه ای از روده بیرون کشیده شده و بریده می شود. یک انتهای آن در اطراف دهانه جراحی مهر و موم شده است تا استوما ایجاد شود. انتهای دیگر مهر و موم شده یا به یک نقطه اتصال جدید محکم می شود.

بیشتر بخوانید
چرا هنگام بلع در گوشم احساس درد می کنم؟

اگر روده شما به دلیل اینکه بخشی از آن به دلیل نوعی بیماری یا آسیب برداشته شده است تغییر مسیر داده شود، اتصال جدید آناستوموز نامیده می شود. کولوستومی شما ممکن است پس از بهبود این اتصال جدید معکوس شود. اگر انتهای روده شما به طور کامل برداشته شود یا دیگر موثر نباشد، کولوستومی شما می تواند دائمی باشد.

چه کسی کاندید مناسبی برای کولوستومی لاپاراسکوپی است؟

این که آیا شما یک نامزد برای یک جراحی لاپاراسکوپی اغلب به دلیل انجام عمل جراحی و وضعیت سلامت کلی شما بستگی دارد.

روش های لاپاراسکوپی اغلب برای انواع جراحی ها استفاده می شود. بهترین کاندیدها افرادی هستند که تحت جراحی های بدون عارضه قرار می گیرند. این بدان معناست که فشار خون، ضربان قلب و سایر علائم حیاتی شما ثابت است، خونریزی شدید ندارید و آسیب گسترده یا گسترده ای ندارید که باید ترمیم شود.

در مواردی که آسیب گسترده است یا آسیب زیادی از بیماری هایی مانند سرطان وجود دارد، جراح شما ممکن است مجبور شود یک روش لاپاراسکوپی را متوقف کند و جراحی شما را به یک روش باز تبدیل کند. این معمولاً زمانی انجام می شود که جراحی نیاز به تکمیل سریع داشته باشد یا دسترسی بیشتری برای انجام ترمیم جراحی لازم باشد.

روش کولوستومی لاپاراسکوپی چگونه است؟

اگر کولوستومی لاپاراسکوپی خود را به عنوان یک روش اورژانسی انجام نمی دهید، فرآیند با آماده سازی روده آغاز می شود. این شامل نوشیدن محلول های مختلف برای پاکسازی روده شما از مدفوع و ایجاد تمیزترین محیط ممکن برای جراحی است.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث خستگی و حالت تهوع من می شود؟

جراحان معمولا استفاده می کنند بیهوشی عمومی برای این رویه یک کاتتر داخل وریدی (IV) داروها را در طول عمل به شما تحویل می دهد. همچنین ممکن است از تنفس از طریق تهویه مکانیکی و کاتتر ادراری پشتیبانی کنید تا آلودگی مایعات بدن در طول جراحی به حداقل برسد.

هنگامی که آماده سازی برای کولوستومی شما کامل شد، با پاهای خمیده روی میز جراحی روی پشت خود قرار می گیرید. جراح شما محل استومای شما را علامت گذاری کرده و درست می کند سه برش در دیواره شکم شما یکی از برش ها محل استوما است و دو برش دیگر به عنوان ابزاری برای کمک به دسترسی و حرکت قسمت های مختلف روده استفاده می شود.

جراح شما یک حلقه روده را از طریق محل استوما می کشد و آن را به دیواره شکم می بندد، گاهی اوقات روی یک کاتتر لاستیکی کوچک که به تشکیل استوما کمک می کند.

هنگامی که عمل کامل شد و تمام برش های شما بسته شد، در حالی که از بیهوشی عمومی بیدار می شوید، به یک منطقه ریکاوری منتقل می شوید. بسته به شرایط یا آسیبی که منجر به کولوستومی شده است، ممکن است لازم باشد چند روز پس از جراحی برای بهبودی در بیمارستان بمانید.

بیشتر بخوانید
ارتباط بین یبوست و کاهش وزن

بهبودی برای کولوستومی لاپاراسکوپی چگونه است؟

بهبودی از کولوستومی لاپاراسکوپی در مقایسه با جراحی‌های سنتی باز معمولاً سریع‌تر و کمتر پیچیده است. یک مطالعه نشان داد افرادی که تحت عمل لاپاراسکوپی قرار گرفتند:

 • از دست دادن خون کمتر در حین جراحی
 • توانستند رژیم غذایی مایع را زودتر شروع کنند
 • خروجی استومی زودتر داشت
 • درد کمتری را تجربه کرد
 • عوارض کمتری داشت
 • توانستند زودتر از بیمارستان خارج شوند

آیا عوارض جانبی یا عوارضی وجود دارد که باید از آن آگاه بود؟

هنگام کولوستومی، حتی زمانی که به روش لاپاراسکوپی انجام می شود، چندین عارضه احتمالی وجود دارد. شایع ترین عوارض بعد از جراحی کولوستومی عبارتند از:

 • عفونت زخم
 • توسعه فتق
 • ایلئوس
 • باز شدن بسته های زخم (از بین رفتن)

اگرچه این عوارض در هر دو کولوستومی باز و لاپاراسکوپی امکان پذیر است، طبق یکی از روش های کمتر تهاجمی، میزان آن کمتر بود. گزارش ۲۰۱۹.

چشم انداز فردی که کولوستومی لاپاراسکوپی کرده است چیست؟

اکثر افرادی که تحت عمل جراحی کولوستومی قرار می گیرند تقریباً یک هفته در بیمارستان می مانند. هدف اصلی بستری شدن در بیمارستان این است که مطمئن شوید استومی شما کار می کند و می توانید مواد زائد را از دهانه عبور دهید.

اگر برای کمک به درمان بیماری های مزمن یا پیشرونده مانند سرطان کولورکتال یا بیماری های روده تحریک پذیر کولوستومی انجام داده اید، استومی شما می تواند دائمی باشد. با این حال، استومی‌هایی که برای درمان آسیب‌های تروماتیک یا بیماری خفیف قرار می‌گیرند ممکن است در زمان معکوس شوند.

بیشتر بخوانید
چگونه اثرات رفلاکس اسید بر گلو را درمان کنیم؟

مدت زمان معکوس کولوستومی به جراح شما بستگی دارد، اما به طور معمول، ممکن است حدود ۳ تا ۶ ماه پس از قرار دادن استومی اولیه شما رخ دهد. جراحی برای معکوس کردن استومی اغلب پیچیدگی کمتری دارد و در بیشتر موارد تنها به ۲ تا ۴ روز بستری در بیمارستان نیاز دارد.

شانسی وجود دارد که می توانید داشته باشید تغییرات پایدار به عادات روده شما حتی پس از برگشت کولوستومی. این می تواند مواردی مانند:

 • افزایش فوریت یا دفعات اجابت مزاج
 • تغییر در بافت مدفوع شما
 • بی اختیاری مدفوع یا نشت

اگر هر یک از این علائم را بعد از برگشت استومی تجربه کردید، با پزشک خود صحبت کنید. تکنیک‌های فیزیوتراپی مانند بازآموزی عضلات کف لگن وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند بعد از برگشت استومی، حس و کنترل را دوباره به دست آورید.

خلاصه

کولوستومی لاپاراسکوپی روشی کمتر تهاجمی نسبت به جراحی باز برای منحرف کردن حرکات روده شما در صورت داشتن جراحات یا بیماری هایی است که توانایی حرکت روده شما را مختل می کند.

یک جراحی کمتر تهاجمی معمولاً منجر به عوارض کمتر، بهبودی سریع‌تر و اقامت کوتاه‌تر در بیمارستان می‌شود.

Source link