کلسیفیکاسیون پستان یا کلسیم در بافت پستان

کلسیفیکاسیون پستان رسوبات کوچکی از کلسیم در بافت پستان است. آنها اغلب در ماموگرافی ظاهر می شوند و بیشتر در زنان بالای ۵۰ سال دیده می شوند. کلسیفیکاسیون پستان معمولاً غیرسرطانی یا خوش خیم است. با این حال، برخی از اشکال گاهی اوقات می تواند نشان دهنده سرطان سینه باشد.

این مقاله به علل کلسیفیکاسیون پستان می پردازد و در مورد آنچه ممکن است در یک آزمایش غربالگری ظاهر شود صحبت می کنیم.

کلسیفیکاسیون ها رسوبات کوچکی از کلسیم هستند که در سینه ها ایجاد می شوند. آنها علائمی ایجاد نمی کنند و پزشک نمی تواند آنها را از طریق معاینه معمول پستان تشخیص دهد.

در عوض، آنها معمولاً به صورت نقاط سفید در ماموگرافی ظاهر می‌شوند، که عکس‌برداری با اشعه ایکس از سینه‌ها است. سایر اسکن های سینه، مانند سونوگرافی یا اسکن MRI، کلسیفیکاسیون را نشان نمی دهند.

کلسیفیکاسیون ها هستند احتمال بیشتری دارد بعد از یائسگی ایجاد شود.

بیشتر کلسیفیکاسیون های سینه خوش خیم هستند. با این حال، مجموعه‌ای از رسوبات کلسیم می‌توانند سرطان پستان اولیه را نشان دهند. برخی تحقیقات نشان می دهد ۱۲.۷-۴۱.۲٪ زنانی که در برنامه های غربالگری دارای کلسیفیکاسیون پستان هستند، به عنوان تنها علامت هشدار دهنده سرطان، برای ارزیابی بالینی تکمیلی بازگردانده می شوند.

در حالی که کلسیفیکاسیون ها به سرطان تبدیل نمی شوند، می توانند یک فرآیند زمینه ای را نشان دهند که با سرطان سینه مرتبط است.

دو نوع کلسیفیکاسیون پستان می تواند در ماموگرافی ظاهر شود – ماکروکلسیفیکاسیون و میکروکلسیفیکاسیون. برخی از زنان ترکیبی از هر دو را دارند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث درد زیر شکم و ترشحات واژن من می شود؟

ماکروکلسیفیکاسیون ها

ماکروکلسیفیکاسیون ها به صورت نقاط سفید بزرگی ظاهر می شوند که به طور تصادفی در سراسر بافت سینه رخ می دهند. آن ها هستند بیشتر از ۰.۵ میلی متر (میلی متر) در قطر

ماکروکلسیفیکاسیون ها بسیار شایع هستند و پزشکان معمولا آنها را خوش خیم می دانند. در نتیجه، افراد مبتلا به ماکروکلسیفیکاسیون در پستان معمولاً نیازی به آزمایشات بعدی ندارند.

میکروکلسیفیکاسیون ها

میکروکلسیفیکاسیون ها به صورت لکه ها یا دانه های سفید ریز ظاهر می شوند. بسیاری از موارد میکروکلسیفیکاسیون خوش خیم هستند. با این حال، اگر آنها ویژگی های خاصی داشته باشند، ممکن است نشان دهنده یک فرآیند سرطانی زمینه ای باشند.

پزشکان معمولاً میکروکلسیفیکاسیون ها را مشکوک می دانند و در صورت داشتن ویژگی های زیر نیاز به بررسی بیشتر دارند:

 • قطر آنها کمتر از ۰.۵ میلی متر است.
 • آنها به صورت خوشه ای در یک ناحیه از پستان رخ می دهند.
 • آنها در اندازه و شکل متفاوت هستند.

اگرچه این عدد قطعی نیست، یک خوشه به طور کلی حداقل از حداقل تشکیل شده است ۳-۵ کلسیفیکاسیون. خوشه های سست هستند احتمال بیشتری دارد خوش خیم بودن نسبت به خوشه های فشرده.

کلسیفیکاسیون خارج از بافت اصلی پستان

گاهی اوقات، ماموگرافی ممکن است کلسیفیکاسیون را در خارج از بافت اصلی پستان نشان دهد. اینها ممکن است روی پوست یا داخل رگ های خونی ظاهر شوند.

بیشتر بخوانید
آیا نوشیدن چای سبز در دوران شیردهی به کودک من آسیب می رساند؟

آنهایی که روی پوست هستند ممکن است به دلیل دئودورانت باشد، لوسیون یا پودر باقی مانده که باعث می شود نقاط سفید روی نتایج اشعه ایکس ظاهر شود. به همین دلیل، افراد باید قبل از غربالگری از استفاده از هرگونه محصول پوستی خودداری کنند.

هنگامی که رادیولوژیست مکان را به عنوان خارج از بافت پستان تایید کرد، این نوع کلسیفیکاسیون ها نیازی به آزمایش بیشتری ندارند.

کلسیفیکاسیون می تواند در بافت پستان در نتیجه موارد زیر ایجاد شود:

هر یک از عوامل فوق می تواند باعث ایجاد کلسیفیکاسیون پستان شود.

DCIS شایع ترین نوع سرطان است که در افراد مبتلا به کلسیفیکاسیون پستان تشخیص داده می شود.

مطالعه ۲۰۱۹ همچنین ارتباط بین طول عمر شیردهی و وجود خوشه های میکروکلسیفیکاسیون را پیشنهاد کرد. این گزارش ارتباط خوشه‌های میکروکلسیفیکاسیون را با عوامل خطر متعدد سرطان سینه ارزیابی کرد.

عوامل دیگری که باعث افزایش خطر می شوند عبارتند از:

 • سابقه شخصی سرطان سینه
 • سابقه خانوادگی سرطان سینه
 • یک استعداد ژنتیکی برای سرطان سینه، مانند داشتن جهش BRCA1 و BRCA2

خوردن غذاهای غنی از کلسیم باعث ایجاد کلسیفیکاسیون سینه نمی شود.

اگر کلسیفیکاسیون در ماموگرافی ظاهر شود، رادیولوژیست تصمیم خواهد گرفت که آیا تحقیقات بیشتری لازم است یا خیر. به طور کلی، آنها ماکروکلسیفیکاسیون ها را مشکوک ندانید. اندازه و شکل استاندارد کلسیفیکاسیون ها نیز کمتر به پیگیری نیاز دارند.

بیشتر بخوانید
بهترین درمان برای عفونت های قارچی واژن

با این حال، اگر کلسیفیکاسیون های بزرگ به صورت خوشه ای یا در کنار میکروکلسیفیکاسیون ها رخ دهد، رادیولوژیست ممکن است توصیه به آزمایش بیشتر شود.

اگر کلسیفیکاسیون ها را مشکوک بدانند، ممکن است:

 • برای مشاهده دقیق تر کلسیفیکاسیون ها، ماموگرافی دیگری انجام دهید
 • تصاویر ماموگرافی قبلی را بررسی کنید تا تغییرات در خصوصیات کلسیفیکاسیون را بررسی کنید
 • پرونده را به پزشک ارجاع دهید

یک پزشک ممکن است:

 • تصاویر اشعه ایکس و گزارش رادیولوژی را بررسی کنید
 • بیوپسی را برای آزمایش بافت پستان از نظر علائم سرطان انجام دهید
 • اسکن ام آر آی سینه را توصیه کنید
 • توصیه می شود هر ۶ ماه یکبار غربالگری را انجام دهید تا تغییرات کلسیفیکاسیون را بررسی کنید

افرادی که سابقه سرطان سینه دارند یا در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان هستند، در صورت مشاهده کلسیفیکاسیون در ماموگرافی باید به پزشک مراجعه کنند. پزشک این عوامل خطر را هنگام تصمیم گیری در مورد آزمایش بیشتر در نظر می گیرد.

بیوپسی سینه شامل برداشتن یک قطعه کوچک از بافت پستان برای بررسی دقیق آن است. دو نوع بیوپسی برای آزمایش کلسیفیکاسیون پستان وجود دارد.

بیوپسی سوزنی هسته استریوتاکتیک زمانی است که پزشک با استفاده از تصویربرداری کامپیوتری، سوزنی را به سینه وارد می کند تا تکه ای از بافت کلسیفیکاسیون را تحت بی حسی موضعی خارج کند. بیوپسی جراحی زمانی است که جراح نمونه بافت غیرطبیعی را تحت بیهوشی موضعی یا عمومی برمی دارد و برای بررسی به آزمایشگاه می فرستد.

بیشتر بخوانید
چه زمانی باید نگران افتادن در دوران بارداری باشیم

پزشکان معمولاً فقط در صورتی بیوپسی جراحی را انجام می دهند که بیوپسی با سوزن مرکزی ناموفق باشد یا اگر نتایج قطعی نباشد.

قبل از انجام بیوپسی جراحی، افراد باید در مورد اسکار، بیهوشی یا بهبودی با جراح خود صحبت کنند.

کلسیفیکاسیون های خوش خیم نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر کلسیفیکاسیون ها با شرایط پزشکی دیگری مانند اکتازی مجرای پستانی همراه باشد، پزشک اطلاعات بیشتری در مورد شرایط و درمان های موجود در اختیار فرد قرار می دهد.

اگر کلسیفیکاسیون ها نشان دهنده سرطان سینه باشد، فرد برای جلوگیری از گسترش سرطان و از بین بردن سلول های سرطانی نیاز به درمان دارد. نوع درمانی که فرد نیاز دارد به نوع سرطان سینه، اندازه و مرحله آن و سایر عوامل بستگی دارد.

درمان های بالقوه سرطان سینه عبارتند از:

کلسیفیکاسیون پستان می تواند نشان دهنده سرطان پستان در مراحل اولیه باشد که اهمیت انجام منظم ماموگرافی غربالگری را نشان می دهد. با این حال، بیشتر کلسیفیکاسیون ها خوش خیم هستند و نیازی به بررسی های بعدی یا درمان ندارند.

اگر رادیولوژیست کلسیفیکاسیون ها را مشکوک بداند، ماموگرافی دیگری انجام می دهد و ممکن است بیوپسی را توصیه کند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «کلسیفیکاسیون پستان یا کلسیم در بافت پستان;

 1. سلام من پارسال ماموگرافی دادم و رسوب کلسیم در سینه داشتم دکتر فقط بهم قرص گل مغربی داد گفت یه سال دیگه دوباره ماموگرافی بده تازگی متوجه شدم پوکی استخوان دارم قرص کلسیم گیاهی مصرف می کنم خواستم ببینم برا مضر نیست چون تو سینم درد احساس می کنم

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه