کمبود آهن – پیشگیری و مدیریت

همانطور که از نام آن پیداست، کمبود آهن سطح پایین آهن در بدن است. به آن سیدروپنی نیز می گویند. کمبود آهن شایع ترین کمبود تغذیه ای در جهان است. کمبود آهن در افراد کشورهای کم درآمد بیشتر دیده می شود. شیوع آن در زنان بیشتر است و به دلیل از دست دادن خون در دوران قاعدگی و بارداری است. همچنین بر زنان، کودکان و همچنین مردان قبل از یائسگی تأثیر می گذارد.

کمبود آهن چیست؟

آهن یک ماده مغذی ضروری برای بدن است. این جزء ضروری هموگلوبین است که گلبول های قرمز را می سازد. به انتقال اکسیژن از طریق خون کمک می کند. کمبود آهن بر تحویل اکسیژن تأثیر می گذارد. علاوه بر این، بر کمیت و کیفیت کلی سلول های خونی نیز تأثیر می گذارد. این وضعیت منجر به کمبود آهن می شود. 

کمبود آهن طولانی مدت منجر به کم خونی می شود. از این رو، اصطلاح “کم خونی فقر آهن” (IDA) است. می توانید به جای یکدیگر از آن استفاده کنید. داده ها نشان می دهد که تقریبا ۳۰ درصد از جمعیت جهان از کم خونی رنج می برند و بخش قابل توجهی از جمعیت از IDA رنج می برند. 

کمبود آهن یک بیماری تهدید کننده زندگی نیست. با این حال، ممکن است منجر به بیماری های شدید شود. مثلا باعث خستگی و تنگی نفس می شود. علاوه بر این، عوارض جدی به شکل نارسایی قلبی رخ می دهد. اما خبر خوب این است که شما می توانید به سرعت کمبود آهن را با یک رژیم غذایی غنی از آهن و مکمل به هر شکلی درمان یا از آن پیشگیری کنید. 

Iron Deficiency - Prevention And Management

مصرف روزانه آهن مورد نیاز

 • مردان بزرگسال: ۲۰ میلی گرم
 • زنان بالغ: ۱۸ میلی گرم
 • زنان باردار: ۲۷ میلی گرم
 • زنان شیرده: ۹ میلی گرم

انواع کمبود آهن

بر اساس تحقیق، دو نوع اساسی کمبود آهن وجود دارد.

کمبود مطلق آهن

سطح آهن در خون در این نوع کم خونی کاهش می یابد.

کمبود آهن عملکردی

آهن کافی در بدن وجود دارد. با این حال، به طور معمول کار نمی کند. بنابراین اگرچه سطوح ممکن است طبیعی به نظر برسد، اما شما کم خونی دارید.

آهن در RBC با میوگلوبین و سایر آنزیم ها وجود دارد. همچنین به عنوان ذخیره و حمل و نقل آهن وجود دارد. توزیع تقریبی آهن در بدن به شرح زیر است:

 • RBC: 2 گرم
 • میوگلوبین، سیتوکروم و کاتالاز: ۴۰۰ میلی گرم
 • شکل نگهداری: ترانسفرین متصل به آهن پلاسما: ۳-۷ میلی گرم
 • شکل نگهداری: فریتین/هموسیدرین: ۱ گرم (مرد) و ۰.۵ گرم (ماده)

کمبود آهن ساده در سه مرحله منجر به کم خونی می شود. این مراحل بر اساس وسعت محدوده تخلیه آهن از بدن است. سه مرحله در ایجاد کم خونی وجود دارد.

مرحله ی ۱

مرحله اول جایی است که تخلیه اولیه آهن انجام می شود. پس از آن، ذخایر آهن در کبد، طحال و مغز استخوان تمام می شود یا استفاده می شود. 

مرحله ۲

در این مرحله میزان ذخیره آهن در گلبول های قرمز کاهش می یابد. در نتیجه، خطر ابتلا به کم خونی افزایش می یابد. ممکن است به دلیل سطح پایین هموگلوبین باشد. سطوح پایین فریتین و ترانسفرین بالا از شاخص های این مرحله است. افراد دچار خستگی یا خستگی شدید می شوند. 

مرحله ۳

در مرحله آخر، سطح هموگلوبین بسیار پایین می آید. در نتیجه، گلبول های قرمز از نظر تعداد کمتر و از نظر اندازه کوچک می شوند. این نشانه یک مورد شدید کم خونی فقر آهن است.

علل کمبود آهن چیست؟

۱. نیازهای آهن بالا

در مراحل مختلف زندگی، نیاز بدن به آهن متفاوت است. عموماً در دوره های رشد سریع، نیازها بیشتر می شود. دوران کودکی و نوجوانی دوره های حیاتی رشد هستند. بنابراین، اطمینان از مصرف کافی غذاهای غنی از آهن ضروری است. علاوه بر این، در دوران بارداری و قاعدگی، نیاز به آهن افزایش می یابد. در چنین مواردی خطر ابتلا به کم خونی وجود دارد.

۲. جذب کم آهن

مطالعات نشان می‌دهد که برخی بیماری‌ها و جراحی‌ها ممکن است جذب آهن را مختل کنند. اگر چنین شرایطی طولانی شود، ممکن است منجر به کمبود آهن شود. به عنوان مثال، افراد مبتلا به بیماری سلیاک و کرون ممکن است در معرض خطر باشند. علاوه بر این، افرادی که تحت عمل جراحی بای پس معده قرار گرفته اند ممکن است آهن را جذب نکنند. این شرایط ممکن است روده را از جذب کامل آهن محدود کند.

مصرف بیش از حد آنتی اسیدها و آنتی بیوتیک ها نیز به کاهش جذب کمک می کند. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که کلسیم جذب آهن را مهار می کند. بنابراین مصرف زیاد لبنیات باعث مهار جذب آهن می شود.

۳. از دست دادن خون

از دست دادن خون به هر شکل ممکن است باعث کم خونی فقر آهن شود. ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد. به عنوان مثال، ممکن است از دست دادن خون به دلیل آسیب، قاعدگی و غیره باشد.

مطالعات نشان می‌دهد که خونریزی در بدن به دلیل اختلالاتی مانند زخم معده، فتق و سرطان کولورکتال است. زنانی که پریود شدید دارند ممکن است در معرض خطر بالای کم خونی باشند. در برخی موارد، مصرف بیش از حد داروها ممکن است باعث خونریزی گوارشی شود. سایر اشکال از دست دادن خون ممکن است از طریق کلیه ها، اهدای خون و غیره باشد.

۴. رژیم غذایی

غذاهای گیاهی و وگان دارای آهن کم کیفیتی به نام آهن غیر هم هستند. در مقابل، منابع غیر گیاهی حاوی آهن هِم هستند. آهن هِم سرعت جذب بهتری دارد. با این حال، این بدان معنا نیست که گیاهخواران در معرض خطر بیشتری هستند. 

مطالعات نشان می‌دهد که جذب آهن به چندین عامل تغذیه‌ای بستگی دارد.

۵. ویتامین C

یک ماده مغذی ضروری برای جذب آهن است. غذاهای غنی از ویتامین C ممکن است آهن را به شکلی قابل جذب تبدیل کنند. بنابراین، مصرف ناکافی غذاهای غنی از ویتامین C به کم خونی کمک می کند.

۶. فیتات ها

جذب آهن غیرهم توسط مواد ضد مغذی خاصی مختل می شود. فیتات ها مواد ضد مغذی موجود در سویا، لوبیا سیاه و عدس هستند. وقتی همراه با غذاهای غنی از آهن مصرف شوند، جذب آهن را کاهش می دهند. همچنین می توانید فیتات را در برنج تصفیه نشده، غلات، ماش و لوبیا پیدا کنید.

۷. پلی فنول ها

آنها با آهن غیرهم در روده ارتباط دارند و از جذب آن جلوگیری می کنند. علاوه بر این، یکی از پلی فنول ها، اسید تانیک، در چای وجود دارد.

۸. کلسیم

اگرچه مکانیسم هنوز دقیق نیست، کارشناسان بر این باورند که کلسیم مانع از جذب آهن هِم و غیرهِم می‌شود.

۹. سایر

رژیم های غذایی متداول که در حال محبوبیت هستند نیز ممکن است دلیلی برای کمبود آهن در یک فرد باشد. همچنین مصرف غذاهای کم آهن باعث کمبود آهن می شود. به عنوان مثال، نوزادانی که شیر گاو را به عنوان منبع غذایی اولیه مصرف می کنند، در معرض خطر بالای کمبود آهن هستند. به این دلیل که شیر گاو منبع بسیار ضعیفی از آهن است.

علائم کمبود آهن

کمبود آهن اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد. افراد تنها زمانی متوجه کمبود آن می شوند که منجر به کم خونی مزمن شود. علائم کمبود آهن بسته به شدت آن متفاوت است. با گذشت زمان، سن و وضعیت سلامتی فرد ایجاد می شود. در اینجا لیستی از علائم کمبود آهن وجود دارد.

۱. خستگی 

آهن یک حامل اکسیژن در خون ما است و کمبود آن ممکن است منجر به کاهش اکسیژن رسانی به عضلات شود. علاوه بر این، ممکن است بر بافت ها و مغز نیز تأثیر بگذارد. ممکن است باعث کاهش انرژی شود و باعث خستگی شود. 

۲. تنگی نفس

انتقال اکسیژن بد به دلیل کمبود آهن وجود دارد که ممکن است باعث تنگی نفس شود. ممکن است بر فعالیت های عادی روزانه مانند راه رفتن و بالا رفتن از پله ها تأثیر بگذارد. 

۳. ضربان قلب نامنظم/تپش قلب 

سطوح پایین هموگلوبین ممکن است باعث کاهش اکسیژن شود. در این صورت، قلب برای پمپاژ خون باید بیشتر کار کند. در نتیجه ممکن است منجر به ضربان قلب نامنظم شود. اگر این وضعیت ادامه یابد، ممکن است بیماری های قلبی جدی رخ دهد.

۴. سلامت ایمنی به خطر افتاده

تحقیق نشان می‌دهد که کمبود آهن ممکن است بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد. کمبود آهن افراد را مستعد ابتلا به عفونت، سرماخوردگی، آنفولانزا و غیره می‌کند. با این حال، مکانیسم دقیق هنوز مشخص نشده است.

۵. پوست رنگ پریده

مطالعات نشان می دهد که رنگ پریدگی پوست می تواند یکی از علائم ضروری کمبود آهن باشد. کمبود آهن با RBC پایین مرتبط است. بنابراین، ممکن است کمبود خون وجود داشته باشد، که ممکن است باعث رنگ پریدگی پوست و پلک ها شود.

۶. ریزش مو

پوست آسیب دیده و ریزش مو ممکن است به دلیل کمبود اکسیژن به ریشه مو رخ دهد. ریزش موی نامنظم در مردان و زنان به مقدار زیاد نشانه کمبود آهن است. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که کم خونی ممکن است باعث آلوپسی در مردان و زنان شود.

۷. دهان درد

کمبود آهن ممکن است باعث خشکی، تورم و درد در داخل و خارج دهان شود. علاوه بر این باعث ایجاد ترک نیز می شود. مطالعات نشان می دهد که کم خونی می تواند منجر به کاهش ترشح بزاق شود.

۸. سردرد

سردردهای مکرر و مکرر نشانه کمبود آهن است. مطالعات نشان می دهد که کم خونی می تواند منجر به میگرن شود. علاوه بر این، سطوح پایین آهن ممکن است منجر به کمبود اکسیژن رسانی به مغز شود. علاوه بر این، کم خونی همچنین می تواند بر تکانه های عصبی تأثیر بگذارد.

۹. ناخن های قاشقی

مطالعات نشان می‌دهد که کمبود شدید آهن ممکن است باعث ایجاد ناخن‌های قاشقی شود که به نام کویلونیشیا نیز شناخته می‌شود. باعث ترک خوردن و شکستن راحت ناخن ها می شود. 

۱۰. سایر علائم

برخی دیگر از علائم بالقوه کمبود آهن عبارتند از:

 • افسردگی
 • بی قراری
 • از دست دادن اشتها
 • هوس های عجیب برای گچ، خاک، یخ.

چگونه کمبود آهن را تشخیص دهیم؟

آزمایش خون

 • شمارش کامل خون (CBC) یک آزمایش تشخیصی اولیه برای تشخیص کمبود آهن است. این آزمایش به بررسی مقدار RBC کمک می کند. تعداد کمتر CBC نشان دهنده کمبود آهن است. 
 • اسمیر خون محیطی به درک مورفولوژی RBC (شکل و اندازه) کمک می کند. اندازه های کوچکتر نشان دهنده کمبود آهن است. 
 • آزمایش هموگلوبین سطح هموگلوبین خون را بررسی می کند. سطوح پایین هموگلوبین در خون نشان دهنده کم خونی فقر آهن است.
 • آهن سرم میزان آهن موجود در خون را بررسی می کند.
 • فریتین میزان آهن ذخیره شده در بدن را اندازه گیری می کند.
 • ظرفیت کل اتصال آهن: ترانسفرین آهن را در سراسر بدن حمل می کند. این آزمایش میزان ترانسفرین در خون را تعیین می کند. 

سایر آزمون های پیشرفته

اولین مرحله آزمایش خون است. پس از تایید کم خونی فقر آهن، پزشکان آزمایشات بیشتری را انجام می دهند. این آزمایشات پیشرفته به شناسایی علل کمک می کند. 

 • آندوسکوپی به یافتن خونریزی داخلی کمک می کند. پزشکان این کار را برای معاینه دستگاه گوارش انجام می دهند.
 • آزمایش خون مخفی مدفوع به تشخیص وجود خون در مدفوع کمک می کند. 
 • سونوگرافی لگن بررسی می کند که آیا خونریزی به دلیل جریان بیش از حد قاعدگی است یا خیر. 

درمان و پیشگیری

غذاهای غنی از آهن

شما می توانید از طریق عادات غذایی خوب از کمبود آهن جلوگیری کنید. مصرف غذاهای غنی از آهن ممکن است سطح آهن را در بدن افزایش دهد. برخی از منابع غنی از آهن تخم مرغ، گوشت و غذاهای دریایی هستند. علاوه بر این، سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و میوه های خشک مانند زردآلو مفید هستند. آجیل، دانه ها، لوبیا، توفو، غلات غنی شده با آهن نیز حاوی آهن هستند. 

بدن آهن را از منابع گوشتی بهتر از منابع گیاهی جذب می کند. با این حال، مواد ضد مغذی نیز ممکن است جذب آهن را مختل کنند. بنابراین، باید از خوردن غذاهای ضد مغذی مانند چای، قهوه، لبنیات با غذاهای غنی از آهن خودداری کنید. این غذاها حاوی تانن، اسید اگزالیک و اسید فیتیک هستند که مواد ضد مغذی هستند که به آهن می چسبند و از جذب آن جلوگیری می کنند.

ویتامین C برای جذب آهن ضروری است. مطالعات نشان می دهد که ویتامین C جذب آهن غیر هم را در بدن افزایش می دهد. آهن غیر هِم از منابع گیاهی به دست می آید. بنابراین، برای گیاهخواران و وگان ها مناسب است. برخی از منابع ویتامین C عبارتند از مرکبات، فلفل دلمه ای، بروکلی.

مکمل های آهن

مکمل های آهن ممکن است محتوای آهن را در بدن افزایش دهند. اما شما باید این مکمل ها را فقط با تجویز پزشک شروع کنید. این قرص ها، زمانی که به طور منظم مصرف شوند، ممکن است سطح آهن را بازیابی کنند. ممکن است وقتی با معده خالی مصرف شوند بهتر جذب شوند. می توانید با خیال راحت آنها را در روزهای متناوب مصرف کنید. با این حال، در برخی موارد، ممکن است عوارض جانبی مانند:

 • حالت تهوع
 • دل درد
 • اسهال
 • یبوست
 • مدفوع سیاه 

در صورت مشاهده هر یک از این موارد با پزشک در میان بگذارید.

آهن داخل وریدی

متخصصان مراقبت های بهداشتی مصرف آهن وریدی را به برخی از بیماران توصیه می کنند. به عنوان مثال، اگر جذب آهن در معده ضعیف باشد، به آنها نیاز خواهید داشت. علاوه بر این، افرادی که عوارض جانبی ناشی از مکمل های خوراکی را تجربه می کنند، می توانند آهن وریدی نیز داشته باشند. علاوه بر این، زنان باردار مبتلا به کمبود آهن نیز می توانند آهن IV مصرف کنند. با این حال، ممکن است نیاز به چندین تزریق داشته باشید.

تزریق خون

انتقال خون برای بیماران مبتلا به کمبود شدید آهن است. متخصصان مراقبت های بهداشتی تزریق خون را به بیمارانی که به طور فعال خونریزی می کنند توصیه می کنند. با این حال، ممکن است در درازمدت میزان کلی آهن فرد را بهبود نبخشد.

چه زمانی با پزشک مشورت کنیم؟

مردم اغلب علائم کمبود آهن را نادیده می گیرند. اما در صورت مشاهده یک یا چند علامت کم خونی باید با پزشک مشورت کنید. اگر درمان نشود، ممکن است منجر به بیماری های قلبی، عوارض مرتبط با بارداری و افسردگی شود. علاوه بر این، در صورت خونریزی زیاد، باید بلافاصله با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. به طور مشابه، هرگز نباید از بثورات پوستی و پوست رنگ پریده غافل شوید.

خلاصه

اگرچه کمبود آهن به دلیل عادات غذایی نامناسب در بین مردم شایع است، اما ممکن است ناشی از اعمال غیر رژیمی نیز باشد. با این حال، علت اصلی کم خونی کمبود آهن است. بنابراین، عادات غذایی سالم نقش بسزایی دارند. به عنوان مثال، برای بهبود جذب باید غذاهای غنی از آهن و ویتامین C مصرف کنید. تشخیص کمبود آهن بسیار مهم است. در صورت مشاهده علائم، با پزشک مشورت کنید. درمان از طریق مکمل ها باید از نظر پزشکی تجویز و تحت نظارت باشد.

سوالات متداول (FAQ)

س. چگونه می توانید بفهمید که آهن شما خیلی کم است؟

الف. اکثر مردم متوجه نمی شوند که آیا کمبود آهن دارند یا خیر. با این حال، این روزها رایج است. با توجه به چند علامت می توانید متوجه کمبود آهن شوید. برای مثال، احساس خستگی مفرط، ضعف، رنگ پریدگی، ناراحتی قفسه سینه و تنگی نفس خواهید داشت. اینها برخی از نشانه ها و علائم هستند.

س. چگونه می توانم سطح آهن خود را به سرعت بالا ببرم؟

A. شما می توانید سطح آهن خود را با خوردن یک رژیم غذایی متعادل و غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و آهن افزایش دهید. علاوه بر این، می توانید برخی از غذاهای غنی از آهن مانند اسفناج، کلم پیچ، گوشت، تخم مرغ، ماهی، کشمش، گریپ فروت، توت فرنگی، پرتقال و گوجه فرنگی مصرف کنید.

س: آیا تخم مرغ سرشار از آهن است؟

A. تخم مرغ منبع خوبی از آهن است. با این حال، آنها همچنین شامل فسفوپروتئین، یک مولکول متصل شونده به آهن هستند که می تواند جذب آهن را در بدن کاهش دهد. در نتیجه، تحقیق نشان می‌دهد که آهن موجود در تخم‌مرغ اغلب به‌طور ضعیفی توسط بدن انسان جذب می‌شود.

س. چه نوشیدنی هایی سرشار از آهن هستند؟

A. برخی از آب میوه ها و سبزیجات می توانند به شما کمک کنند تا نیازهای آهن خود را تامین کنید. تعداد کمی از آنها عبارتند از آب اسفناج، آب کدو تنبل، آب آلو، آب چغندر، اسموتی دانه کتان و کنجد و اسموتی کاکائو و جگر گاو.

آیا آهن کم می تواند باعث اضطراب شود؟

A. بله. سطوح پایین آهن ممکن است باعث اضطراب شود. هموگلوبین پروتئینی است که به گلبول های قرمز اجازه می دهد تا اکسیژن را به بافت ها و ماهیچه های شما منتقل کنند. با این حال، آهن برای تولید هموگلوبین ضروری است. بنابراین، هنگامی که سطح آهن شما کم است، اکسیژن کمتری به سلول های شما می رسد. از عملکرد صحیح هموگلوبین جلوگیری می کند و اغلب منجر به اضطراب می شود.

س. آیا کمبود آهن باعث افزایش وزن می شود؟

پاسخ: بله، کمبود آهن در بدن باعث غیرفعال شدن غده تیروئید می شود. غده تیروئید آنزیم هایی ترشح می کند که متابولیسم بدن را سالم نگه می دارد. عدم وجود غده تیروئید فعال منجر به اختلال در ترشح آنزیم می شود. این بر متابولیسم بدن تأثیر منفی می گذارد و بدن نمی تواند کالری را به طور مؤثر بسوزاند. که به تدریج منجر به افزایش وزن بدن می شود. 

س. آیا آهن کم شما را گرسنه می کند؟

پاسخ: نه، آهن کم شما را گرسنه نمی کند. در عوض، اشتهای شما را کاهش می دهد. آهن برای تنظیم گرلین و لپتین که هورمون های تنظیم کننده اشتها هستند، ضروری است. کمبود آهن باعث افزایش سطح هورمون ها می شود. افزایش ترشح گرلین و لپتین باعث کاهش اشتها می شود. 

س- عوارض مصرف قرص آهن چیست؟

الف. مصرف مکمل ها به شکل قرص آهن می تواند به بدن شما در حفظ سطح آهن سالم کمک کند. مکمل های آهن معمولا بی خطر هستند. با این حال، اگر بیش از حد مصرف شود، می تواند باعث یبوست، تغییر رنگ دندان، سوزش سر دل و طعم فلزی شود. دوز روزانه مکمل آهن نباید از ۱۷ میلی گرم تجاوز کند.

س. آیا مصرف آهن بر پریود شما تأثیر می گذارد؟

الف) مصرف آهن تاثیر قابل توجهی بر پریود ندارد. اما به گفته متخصصان، برای جبران از دست دادن خون، باید در دوران قاعدگی مکمل آهن مصرف کنید. علاوه بر این، کمبود آهن می تواند باعث قاعدگی نامنظم و متوقف شود. بنابراین، برای داشتن جریان خون طبیعی در هر سیکل باید آهن کافی مصرف کنید.

س. آیا کم خوابی باعث کم خونی می شود؟

A. کم خوابی نقش مهمی در کم خونی ندارد. با این حال، مطالعات تصریح کرد که کیفیت خواب ممکن است در حالی که در حال حاضر در مرحله کم خونی فقر آهن است، بدتر شود.

س. آیا آهن کم می تواند باعث مشکلات خواب شود؟

الف. هموگلوبین و دوره های خواب کوتاه مربوط به همان ناحیه مغز است. بنابراین، احتمال یک مکانیسم مشترک در ایجاد کم خونی و بی خوابی را افزایش می دهد. علاوه بر این، زندگی با یک بیماری مزمن مانند کم خونی می تواند باعث استرس قابل توجهی شود و خواب را مختل کند.

پیوند منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه