کم کاری تیروئید ثانویه چیست؟

ثانویه (مرکزی) کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که غده هیپوفیز به اندازه کافی هورمون محرک تیروئید (TSH) تولید یا ترشح نمی کند. TSH برای تحریک و عملکرد طبیعی تیروئید مورد نیاز است.

تیروئید – یک غده پروانه ای شکل کوچک در جلوی گردن شما – هورمون های تیروئید را تولید می کند. تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3). این هورمون ها در جریان خون ترشح می شوند و به اندام ها و بافت های بدن منتقل می شوند. هورمون‌های تیروئید متابولیسم شما را تنظیم می‌کنند و تقریباً بر هر فرآیندی در بدن تأثیر می‌گذارند، از جمله دمای بدن، ضربان قلب، اشتها، قند خون، سطح کلسترول و سیستم عصبی مرکزی.

این مقاله علائم کم کاری تیروئید ثانویه، علل، درمان و موارد دیگر را بررسی می کند.

علائم کم کاری تیروئید ثانویه

کم کاری تیروئید ثانویه می تواند تقریباً بر تمام عملکردهای بدن تأثیر بگذارد و علائم مختلفی از خفیف تا شدید ایجاد کند.

کم کاری تیروئید ثانویه چیست؟

علائم کم کاری تیروئید ثانویه عبارتند از:

 • ناخن های شکننده
 • عدم تحمل سرما
 • یبوست
 • افسردگی
 • خستگی
 • سیکل های قاعدگی نامنظم
 • درد مفاصل
 • گرفتگی عضلات
 • پوست رنگ پریده و خشک
 • افزایش وزن

علل

کم کاری تیروئید ثانویه زمانی اتفاق می افتد که یک غده تیروئید سالم و طبیعی، هورمون محرک تیروئید (TSH) کافی را از غده هیپوفیز دریافت نمی کند تا تولید هورمون را تحریک کند. تفاوت های تشریحی یا اختلالات غده هیپوفیز و/یا هیپوتالاموس (بخشی از مغز که بسیاری از عملکردهای بدن را تنظیم می کند)، با کم کاری تیروئید ثانویه مرتبط است.

علل کم کاری تیروئید ثانویه عبارتند از:

بیشتر بخوانید
کم کاری تیروئید مرکزی: علائم، درمان

عوامل خطر برای کم کاری تیروئید ثانویه

تومور هیپوفیز شایع ترین علت کم کاری تیروئید ثانویه است. سایر عوامل خطر عبارتند از:

 • سابقه شخصی یا خانوادگی بیماری تیروئید
 • داشتن یک بیماری خود ایمنی
 • تاریخچه پرتودرمانی
 • اختلال عملکرد غده هیپوفیز و/یا هیپوتالاموس

کم کاری تیروئید ثانویه نیز در زنان و افراد بالای ۶۰ سال شیوع بیشتری دارد.

تشخیص

اگر علائم کم کاری تیروئید دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. آنها یک معاینه فیزیکی انجام می دهند، علائم حیاتی شما را می گیرند و اندازه غده تیروئید شما را به صورت دستی بررسی می کنند.

اگر تیروئید شما کوچک است یا ضربان قلب آهسته، دمای پایین یا فشار خون پایین دارید، ممکن است پزشک آزمایش خون را برای تعیین اینکه آیا کم کاری تیروئید اولیه یا ثانویه دارید، تجویز کند.

آزمایش خون تیروئید عبارتند از:

 • شاخص T4 آزاد: میزان تیروکسین (T4) شما را در خون اندازه می‌گیرد
 • سطح کل T3: میزان تری یدوتیرونین (T3) را در خون شما اندازه می گیرد
 • TSH سرم: سطوح پایین TSH نشان دهنده اختلال عملکرد غده هیپوفیز است و شاخص کلیدی کم کاری تیروئید ثانویه است.

اگر کم کاری تیروئید ثانویه برای شما تشخیص داده شود، پزشک ممکن است آزمایش های تصویربرداری مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) را برای بررسی تومورهای غده هیپوفیز تجویز کند. ممکن است آزمایش ژنتیکی برای تعیین اینکه آیا جهش ژنی علت کم کاری تیروئید ثانویه است یا خیر، درخواست شود.

رفتار

کم کاری تیروئید ثانویه با درمان جایگزینی هورمون تیروئید درمان می شود. Synthroid، Levoxyl، Unithroid و Levothroid (لووتیروکسین)، نسخه های مصنوعی تیروکسین (T4)، رایج ترین درمان کم کاری تیروئید هستند. این داروی خوراکی روزانه برای بازگرداندن و تثبیت سطوح TSH و T4 به سطوح طبیعی مصرف می شود. اگر لووتیروکسین به تنهایی علائم کم کاری تیروئید را از بین نبرد، داروی سیتومل (لیوتیرونین سدیم)، T3 مصنوعی نیز ممکن است تجویز شود.

پس از شروع درمان، علائم کم کاری تیروئید ثانویه ممکن است طی چند هفته برطرف شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما سطوح TSH شما را ۶ تا ۱۰ هفته پس از شروع درمان بررسی می کند تا ببیند دارو چقدر خوب عمل می کند و در صورت نیاز دوز را تنظیم می کند. هنگامی که سطح هورمون تیروئید تثبیت شود، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما به احتمال زیاد سطح شما را سالی یک بار بررسی می کند.

هیچ درمانی برای کم کاری تیروئید وجود ندارد، بنابراین درمان مادام العمر ممکن است ضروری باشد. مهم است که به مصرف داروهای تجویز شده خود ادامه دهید، حتی زمانی که علائم شما فروکش کرد.

بیشتر بخوانید
کاربی مازول برای درمان پرکاری غده تیروئید

اگر اختلال هیپوفیز یا هیپوتالاموس باعث کم کاری تیروئید ثانویه شود، ممکن است قبل از شروع درمان جایگزینی هورمون، درمان هایی برای علت زمینه ای مورد نیاز باشد. به عنوان مثال، یک تومور هیپوفیز باید در طی یک عمل جراحی قبل از شروع درمان جایگزینی هورمون برداشته شود.

انواع دیگر کم کاری تیروئید

سه نوع دیگر کم کاری تیروئید وجود دارد:

کم کاری تیروئید اولیه: زمانی رخ می دهد که غده تیروئید نتواند هورمون های تیروئید کافی تولید کند. تقریباً ۹۹ درصد از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید به این نوع مبتلا هستند.

بیشتر بخوانید
تداخلات غذایی لووتیروکسین قرص تیروئید

کم کاری تیروئید سوم: زمانی اتفاق می افتد که غده هیپوفیز سطوح ناکافی TSH ترشح می کند که در نتیجه هیپوتالاموس سطوح ناکافی تولید می کند. تیروتروپین-هورمون آزاد کننده (TRH).

کم کاری تیروئید تحت بالینیاین نوع نارسایی خفیف تیروئید نیز با افزایش اندکی سطح TSH و سطوح طبیعی سایر هورمون‌های تیروئید (به عنوان مثال، T3، T4) همراه است.

عوارض کم کاری تیروئید ثانویه

در صورت عدم درمان، کم کاری تیروئید ممکن است به کما میکسدما منجر شود، یک عارضه نادر همراه با زوال پیشرونده شناختی، تورم پوست، هیپوترمی، بزرگ شدن زبان، موهای درشت و ناهنجاری های اندام. میکسدما می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به مراقبت و درمان فوری پزشکی دارد.

خلاصه

کم کاری تیروئید ثانویه شکل نادری از کم کاری تیروئید است که در اثر کم کاری غده هیپوفیز و/یا هیپوتالاموس ایجاد می شود. علائم شامل خستگی، خشکی و شکننده شدن مو، پوست و ناخن، عدم تحمل سرما، درد مفاصل و عضلات و افزایش وزن است.

تومور هیپوفیز شایع ترین علت کم کاری تیروئید ثانویه است. علل دیگر عبارتند از: سابقه شخصی یا خانوادگی بیماری تیروئید، پرتودرمانی قبلی به سر یا گردن و اختلال عملکرد هیپوتالاموس.

درمان جایگزینی هورمون تیروئید خط استاندارد درمان کم کاری تیروئید ثانویه است. لووتیروکسین یک داروی خوراکی است که معمولا برای کمک به بازگرداندن سطح هورمون تیروئید به محدوده طبیعی و کاهش یا از بین بردن علائم تجویز می شود.

سخنی از Rdiet

کم کاری تیروئید ثانویه می تواند باعث احساس خستگی و به طور کلی ناخوشی شود. خبر خوب این است که این بیماری به شدت قابل درمان است. درمان جایگزینی هورمون تیروئید می تواند به بازیابی و تثبیت سطح هورمون تیروئید کمک کند تا به شما کمک کند بهترین احساس را داشته باشید.

بیشتر بخوانید
اسهال و سایر علائم گوارشی پرکاری تیروئید

سوالات متداول

  • تفاوت بین کم کاری تیروئید اولیه و ثانویه چیست؟

   کم کاری تیروئید اولیه ناشی از تیروئید ناکارآمد است و با سطوح بالای هورمون محرک تیروئید (TSH) همراه است. کم کاری تیروئید ثانویه توسط غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس بیمار یا ناکارآمد ایجاد می شود و با سطوح پایین TSH همراه است.

  • آیا کم کاری تیروئید ثانویه قابل درمان است؟

   هیچ درمانی برای کم کاری تیروئید ثانویه وجود ندارد، اما یک بیماری بسیار قابل درمان است. لووتیروکسین رایج ترین دارویی است که برای کم کاری تیروئید تجویز می شود. لووتیروکسین به صورت خوراکی یک بار در روز به بازیابی و تثبیت سطح هورمون تیروئید برای کاهش یا از بین بردن علائم کم کاری تیروئید کمک می کند. درمان مادام العمر ممکن است برای کم کاری تیروئید ثانویه مورد نیاز باشد.

  • آیا ممکن است کم کاری تیروئید اولیه و ثانویه داشته باشید؟

   بله، اگر تیروئید ناکارآمد و غده هیپوفیز و/یا هیپوتالاموس ناکارآمد یا بیمار دارید، ممکن است دچار کم کاری تیروئید اولیه و ثانویه شوید.

Source link

۴.۳/۵ - (۷ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «کم کاری تیروئید ثانویه چیست؟;

 1. با سلام

  میزان ۵.۴:T4 ,
  ۲۷.۸۴:T.S.H
  ۶۹.۷:Ferritin
  ۱۵,۹:D vitamin
  آیا این اعداد نشان دهنده کم کاری ثانویه است ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید . با احترام رویا ارژنگ

  پاسخ
 2. با سلام و خسته نباشید
  میزانT3:0.629
  FreeT4:0.93
  TSH:0.06
  FreeT3:3.17
  T4:4.0
  نشون دهنه چی هست؟ آیا نیاز به پیگیری داره؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه