کم کاری تیروئید در رژیم کتوژنیک – راه حل ها

رژیم  کتوژنیک (یا “کتو”)  یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات است که بر مصرف چربی بالا و تا حد زیادی محدود کردن کربوهیدرات ها تاکید دارد. از لحاظ تاریخی، رژیم کتو به عنوان یک درمان جایگزین برای کودکان مبتلا به صرع توسعه یافته است و ثابت شده است که تعداد حملات تشنج را در بیماران مبتلا به صرع کاهش می دهد.

همچنین برای درمان سایر بیماری های مزمن، از جمله دیابت ،  آلزایمر ، پارکینسون و سرطان،  نویدبخش است .   با توجه به مزایای بالقوه آن برای سلامتی، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا کتو بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید است؟ در اینجا چیزی است که من در مورد کتو و کم کاری تیروئید توصیه می کنم.

کتو و کم کاری تیروئید

رژیم کتوژنیک یک رژیم کم کربوهیدرات و پرچرب است. این فرآیند متابولیک طبیعی بدن به نام “کتوز” را تحریک می کند. مصرف حداقل مقادیر کربوهیدرات، بدن شما را از منبع سوخت طبیعی خود یعنی گلوکز محروم می کند و به جای آن از چربی ذخیره شده به عنوان سوخت استفاده می کند. همانطور که چربی های ذخیره شده تجزیه می شوند، کبد شما “کتون ها”، نوعی اسید چرب را تولید می کند و آنها را به جریان خون می فرستد، جایی که عضلات و سایر بافت ها از آنها به عنوان سوخت استفاده می کنند. کتوز به طور معمول در حالت ناشتا رخ می دهد، با این حال می تواند در غیاب گلوکز و در حضور تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط ​​(MCTs) مانند آنهایی که در نارگیل یافت می شود نیز رخ دهد. 

رژیم کتو التهاب را کاهش می دهد و پاسخ ایمنی را تعدیل می کند، به ویژه در مورد تیروئید. احتمالاً شنیده اید که من در مورد اینکه کربوهیدرات ها و قندها غذاهای بسیار التهابی هستند صحبت می کنم. به همین دلیل، بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید برای از بین بردن غذاهایی که التهاب را تغذیه می کنند، عمل می کند.

کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید یا  کم کاری تیروئید زمانی است که غده تیروئید شما هورمون تیروئید کافی تولید نمی کند. هورمون های تیروئید تقریباً بر هر قسمت از بدن شما تأثیر می گذارد، از جمله  متابولیسم ، مغز، قلب، ماهیچه ها،  مو و پوست. بدون هورمون تیروئید کافی، تمام فرآیندهای بدن شما تا حد خزیدن کند کند می شود. تحقیقات نشان می دهد که زنان و کسانی که  بیماری های خود ایمنی دارند  بیشتر در معرض ابتلا به کم کاری تیروئید هستند. ۳

بیشتر بخوانید
نحوه پخت مرغ منجمد در قابلمه

نقش غدد آدرنال شما

استرس مزمن  همچنین می تواند کم کاری تیروئید را تحریک کند. آدرنال شما هورمون های استرس مانند کورتیزول تولید می کند. وقتی استرس را تجربه می‌کنید، مجموعه‌ای از هورمون‌های استرس به بدن شما سیگنال می‌دهند که تمام فرآیندهایی را که برای غلبه بر عامل استرس‌زا در مقابل شما غیرضروری هستند، از جمله تولید هورمون تیروئید، کند کند.

در جامعه مدرن ما، بسیاری از ما عوامل استرس‌زا را یکی پس از دیگری تجربه می‌کنیم، بدون اینکه زمانی برای بهبودی فیزیکی در میان باشد. استرس مزمن بر غدد فوق کلیوی شما بیش از حد کار می کند، غدد فوق کلیوی شما قادر به پاسخگویی به تقاضای بیشتر و بیشتر برای هورمون های استرس نیست و به ناچار شما را در حالت  خستگی آدرنال قرار می دهد . این سیل و در نهایت کاهش شدید هورمون های استرس باعث می شود که فعالیت تیروئید شما متوقف شود.

خستگی آدرنال و کتوز

در حالی که دستیابی به کتوز به کاهش وزن سریع و افزایش انرژی و عملکرد مغز نسبت داده شده است، کتو و کم کاری تیروئید ترکیبی می توانند فشار اصلی بر غده فوق کلیوی باشند. کاهش مصرف کربوهیدرات منجر به کاهش سطح هورمون تیروئید و افزایش کورتیزول می شود که عملکرد تیروئید را بیشتر کاهش می دهد و به معنای کار بیشتر برای آدرنال شما است. ۴  اگر در حال حاضر علائم خستگی آدرنال را مشاهده می کنید، نمی خواهید با وارد شدن به کتوزیس بیشتر آنها را تحت فشار قرار دهید.

این چرخه معیوب که بین کتو و کم کاری تیروئید اتفاق می افتد به همین دلیل است که باید در انتخاب بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید با احتیاط عمل کنید، به خصوص اگر خستگی آدرنال یکی از محرک های اولیه کم کاری تیروئید شما باشد. به همین دلیل، توصیه می کنم تا زمانی که سطح استرس خود را برطرف نکرده اید، از کتوزیس خودداری کنید  .

علائم خستگی آدرنال

هنگامی که شما درگیر فعالیت های استرس زا هستید، بدن شما وارد حالت جنگ یا گریز می شود، جایی که معتقد است برای زنده ماندن به موجی از انرژی نیاز دارید. عملکرد اصلی کورتیزول این است که این انفجار انرژی را برای شما فراهم کند. بنابراین هنگامی که استرس دارید، کورتیزول قند خون شما را افزایش می دهد، سیستم ایمنی بدن شما را برای صرفه جویی در انرژی سرکوب می کند و شروع به تجزیه ذخیره پروتئین و کربوهیدرات شما می کند. با گذشت زمان، سطوح بالای کورتیزول می تواند منجر به مقاومت به انسولین، تضعیف سیستم ایمنی بدن و در نهایت باعث تحلیل عضلانی شود، اگر به درستی مورد توجه قرار نگیرد. سایر علائم خستگی آدرنال عبارتند از:

 • کاهش یا افزایش وزن غیرقابل توضیح 
 • بدن درد و درد عضلانی
 • خستگی  (مشکل برخاستن از رختخواب در صبح)
 • فشار خون پایین
 • هوس نمک و  شکر
 • لرزش یا سبکی سر پس از حذف یک وعده غذایی
 • سرگیجه هنگام ایستادن
 • احساس خستگی و/یا سیم کشی
 • اختلال خواب
 • میل جنسی کم 
 • ناباروری
 • عدم تعادل تیروئید
 • ریزش مو
 • تاری دید
 • آلرژی شدید
بیشتر بخوانید
بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

تا زمانی که استرس تحت کنترل نیست از کتو اجتناب کنید

همانطور که در بالا ذکر کردم، کاهش مصرف کربوهیدرات در رژیم کتو پتانسیل افزایش سطح کورتیزول شما را دارد. هنگامی که آدرنال شما برای تولید کورتیزول کافی کار می کند، سیستم ایمنی بدن شما ضعیف می شود، که می تواند منجر به هر یک از علائم خستگی آدرنال ذکر شده در بالا و حتی خودایمنی شود.

قبل از در نظر گرفتن رژیم کتوژنیک، مطمئن شوید که استرس شما تحت کنترل است تا از عدم تعادل هورمونی بیشتر جلوگیری شود.

مواد مغذی ضروری برای عملکرد تیروئید

مهم نیست که بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید کدام است، مهم است که این مواد شیمیایی و مواد مغذی مهم برای کتو و کم کاری تیروئید را شامل شود:

ید

ید  یکی از دو عنصر سازنده هورمون های تیروئید است. تیروئید شما تیروزین (ساختمان دیگر) را به تیروگلوبولین تبدیل می کند و بین یک تا چهار اتم ید به ترتیب T1، T2، T3 و T4 ایجاد می کند. بدون ید کافی، تیروئید شما به سادگی نمی تواند هورمون های خود را تولید کند.

سلنیوم

آنزیمی که T4 را به T3 تبدیل می کند یک آنزیم وابسته به سلنیوم است، بنابراین بدون سلنیوم کافی، هورمون های تیروئید شما در حالت غیرفعال خود گیر می کنند و باعث علائم کم کاری تیروئید می شوند.

بیشتر بخوانید
سس مایونز در رژیم کتوژنیک: طرز تهیه آن

فلز روی

روی مانند سلنیوم در آنزیم مورد نیاز برای تبدیل T4 به T3 نقش دارد. روی همچنین برای تحریک گیرنده های هورمون تیروئید هیپوتالاموس ضروری است، به این معنی که بدون روی کافی، هیپوتالاموس شما نمی تواند به طور دقیق سطح هورمون تیروئید را برای افزایش تولید در زمانی که سطوح پایین است اندازه گیری کند. به دلیل این دو عامل، مطالعات کمبود روی را با کاهش تولید تیروئید و کم کاری تیروئید مرتبط دانسته اند.

اهن

آهن به دو مرحله کلیدی برای تولید هورمون تیروئید کمک می کند. اول، آنزیمی که یدید را به ید تبدیل می کند (به طوری که می تواند با تیروزین ترکیب شود و به هورمون تیروئید تبدیل شود) به آهن وابسته است. دوم، مانند سلنیوم و روی، آهن برای تبدیل T4 به T3 مورد نیاز است.

چگونه تشخیص دهیم کتو بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید است؟

همه افراد متفاوت هستند، بنابراین هنگام انتخاب بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید، مهم است که به بدن خود گوش دهید و بدانید چه کارهایی را انجام می دهید یا نمی کنید. ممکن است در رژیم کتو کاملاً خوب عمل کنید، یا ممکن است متوجه شوید که بدن شما به ترکیب کتو و کم کاری تیروئید واکنش خوبی نشان نمی دهد. در هر صورت، اگر تشخیص دادید که کتو بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید است، حتما ابتدا با پزشک خود مشورت کنید و   در این مدت سطح تیروئید خود را به دقت کنترل کنید .

از آنجایی که بیشتر بیماری‌های تیروئید توسط خودایمنی ایجاد می‌شوند، تعیین اینکه  در صورت ابتلا به بیماری خودایمنی باید از رژیم کتو استفاده کنید یا خیر، به همان اندازه مهم است . چه رژیم کتو، AIP، پالئو، حذف یا هر رژیم دیگری را انتخاب کنید، با تمرکز بر تغذیه بدن و دادن مواد مغذی مورد نیاز به آن، در مسیر دستیابی به سلامت مطلوب خواهید بود.

مکمل های مفید برای سلامت آدرنال- تیروئید

بهترین راه برای حمایت طولانی مدت از آدرنال و مشکلات همراه تیروئید، مدیریت استرس است. اگر بخواهیم واقع بینانه بگوییم، همیشه استرس در زندگی شما وجود خواهد داشت، اما یادگیری ابزارها و روال هایی برای پشت سر گذاشتن یک موقعیت استرس زا پس از پایان آن، به جای حمل آن با خود، اثرات فیزیکی استرس مزمن را کاهش می دهد. برای حمایت بیشتر از  سلامت آدرنال-تیروئید ، توصیه می کنم:

 1. گیاهان آداپتوژن به بدن کمک می کنند تا با استرس سازگار شود و با آن مقابله کند. مکمل پیشنهادی من برای حمایت از غده آدرنال حاوی  رودیولا رزاآ ،  جینسینگ پاناکس و تعدادی دیگر از عصاره های گیاهی است. حمایت آدرنال  یک پاسخ استرس سالم را ترویج می کند.
 2. همه ویتامین های B برای فرآیندهای شیمیایی در غدد فوق کلیوی حیاتی هستند، که باعث می شود  مولتی ویتامین من  برای حمایت از آدرنال ایده آل باشد. این حاوی تمام ۸ ویتامین B به شکل پیش متیله است.
 3. برای حمایت بیشتر از آدرنال، می توانید  اسیدهای چرب امگا ۳ ، ویتامین C و  منیزیم را نیز مصرف کنید .
بیشتر بخوانید
آکنه کتو: آیا رژیم کتوژنیک می تواند باعث آکنه شود؟

اگر در مورد سلامت آدرنال خود کنجکاو هستید یا می خواهید برای مبارزه با خستگی آدرنال خود یا انتخاب بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید کمک بیشتری داشته باشید، به شدت توصیه می کنم به دنبال یک  پزشک   در منطقه خود باشید.

سوالات متداول آیا کتو بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید است؟

بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید چیست؟

از آنجایی که بیشتر بیماری های تیروئید توسط خودایمنی ایجاد می شود، بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید بر جایگزینی غذاهای سمی مانند گلوتن، لبنیات، شکر و غذاهای تخمیر شده با غذاهای ضد التهابی تمرکز دارد.

آیا رژیم کتو برای کم کاری تیروئید خوب است؟

هدف رژیم کتو این است که بدن شما را وادار به سوزاندن چربی های ذخیره شده برای سوخت کند. با این حال، کتوز می‌تواند فشار عمده‌ای بر آدرنال شما باشد، بنابراین اگر خستگی آدرنال یکی از محرک‌های اولیه کم‌کاری تیروئید شما باشد، کتو ممکن است بهترین رژیم غذایی برای کم‌کاری تیروئید نباشد.

کدام غذاها می توانند به کاهش وزن با کم کاری تیروئید کمک کنند؟

مهم نیست که کدام رژیم را انتخاب می کنید – کتو، AIP، پالئو، حذف یا هر رژیم دیگری که وجود دارد – بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید شامل غذاهای غنی از مواد مغذی مانند سبزیجات برگ سبز، پروتئین های ارگانیک و چربی های سالم است.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه