کم کاری تیروئید در کودکان

نوزادان مبتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید

کم کاری تیروئید مادرزادی بسیار قابل درمان است، اگرچه نوزادان مبتلا به کم کاری تیروئید درمان نشده در معرض خطر ناتوانی های ذهنی هستند. هنگامی که نوزادان تازه متولد شده تشخیص داده می شوند و درمان در عرض چند هفته پس از تولد شروع می شود، رشد و تکامل معمولاً بسیار طبیعی است. برخی از کودکان همچنان در مدرسه و گفتار مشکل دارند. مصرف روزانه دارو از هوش، رشد طبیعی، هماهنگی و قلب محافظت می کند.

علل در نوزادان

تعداد کمی از نوزادان بدون غده تیروئید یا تنها با غده نیمه تشکیل شده به دنیا می آیند. تعداد کمی از آنها قسمتی از تیروئید یا کل آن را در محل نامناسبی قرار داده اند. در برخی از نوزادان، سلول های تیروئید یا آنزیم های آنها به درستی کار نمی کنند. آنچه باعث کم کاری تیروئید مادرزادی در نوزادان می شود معمولاً با کم کاری تیروئیدی که دیرتر شروع می شود متفاوت است.

 • ساختار غده تیروئید: یکی از علل تیروئیدیت مادرزادی، تشکیل غیرطبیعی غده تیروئید است. تقریباً همیشه دلیل این امر را نمی توان تعیین کرد. غده ممکن است اندازه طبیعی داشته باشد.
 • عملکرد غده تیروئید: گاهی اوقات کم کاری مادرزادی تیروئید به این دلیل رخ می دهد که غده تیروئید قادر به ساخت هورمون تیروئید نیست. در یکی از مراحل خطا رخ می دهد. این غده بزرگ می شود و به آن گواتر می گویند.
 • مشکل در غده هیپوفیز: به ندرت، مشکل این است که غده هیپوفیز هورمون محرک تیروئید نمی سازد. این “غده اصلی” باید به تیروئید بگوید که چه مقدار هورمون تولید کند. هیپوفیز آسیب دیده ممکن است دیگر نتواند به تیروئید دستور دهد و تیروئید تولید هورمون کافی را متوقف کند.
بیشتر بخوانید
پرکاری پاراتیروئید - علائم و علل

تشخیص در نوزادان

همه ایالت ها نیاز دارند که نوزادان یک آزمایش خون برای کم کاری مادرزادی تیروئید داشته باشند. این آزمایش معمولاً میزان هورمون محرک تیروئید را در خون اندازه گیری می کند. شروع جایگزینی هورمون در عرض چند هفته پس از تولد، رشد طبیعی نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید را بدون آسیب مغزی و ناتوانی های ذهنی ممکن می سازد. نوزادان مبتلا به کم کاری تیروئید می توانند کاملا طبیعی به نظر برسند، بنابراین آزمایش غربالگری بسیار مهم است. به طور متوسط، برنامه غربالگری نوزادان ایلینویز هر سال ۶۰ تا ۷۰ کودک مبتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید را شناسایی می کند.

بیشتر بخوانید
مکمل های تیروئید: 7 ماده مغذی مبتنی بر علم برای داشتن یک تیروئید سالم

آزمایش اولیه – نیاز به نیش پاشنه پا برای دریافت قطرات خون – قبل از چهار یا پنج روزگی کودک انجام می شود (اگر کودک نارس باشد، در خانه به دنیا آمده باشد یا در شرایط بدی بیماری باشد، حداکثر هفت روز). استفاده از تست غربالگری بسیار بهتر از تکیه بر علائم و نشانه‌ها است، زیرا این علائم اغلب خفیف هستند و تا زمانی که مغز آسیب نبیند متوجه آن نمی‌شوند. آسیب مغزی قابل جبران نیست.

بیشتر بخوانید
سندرم تورچ TORCH چیست؟

برخی از علائم در نوزادان:

 • زردی طولانی مدت (پوست مایل به زرد)
 • گریه خشن
 • اشتهای ضعیف، تغذیه ضعیف
 • یبوست
 • نیروی دریایی برآمده
 • خواب آلود
 • با شدت لگد نمیزنه
 • زبان غیر معمول بزرگ

به محض اینکه مشکلی به نظر می رسد (در آزمایش غربالگری یا نوزاد)، متخصص اطفال باید خانواده را به متخصص غدد اطفال ارجاع دهد. قطره دوم خون باید آزمایش شود. پس از دو آزمایش مثبت، کم کاری تیروئید تشخیص داده می شود. حتی پس از آزمایش‌های غربالگری عادی، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی نوزاد ممکن است دلیلی برای آزمایش کم‌کاری تیروئید داشته باشد. این اختلال می تواند پس از تولد ایجاد شود.

درمان نوزادان

متخصص غدد دوز شروع جایگزینی هورمون را تعیین می کند. گاهی اوقات، علائم و نشانه‌ها تا چند هفته دیده نمی‌شوند، اما درمان باید در عرض چند هفته پس از تولد شروع شود تا از ناتوانی‌های ذهنی و آسیب مغزی جلوگیری شود. در صورت عدم درمان، این وضعیت همچنین منجر به هماهنگی ضعیف، لرزش و بی ثباتی می شود. جایگزینی کافی هورمون برای جلوگیری از تاخیر در یادگیری و رشد کند مهم است.

 • جایگزینی هورمون تیروئید: درمان معمولاً فقط یک قرص لووتیروکسین در روز است که هر روز تقریباً در همان زمان مصرف می شود. قرص را می توان له کرد و با مایع مخلوط کرد، اما نه با فرمول سویا یا فرمول حاوی آهن. با رشد نوزاد، دوز آن افزایش می یابد. کودکان بزرگتر به سادگی قرص را می جوند یا می بلعند.
 • آزمایش خون: نوزاد مبتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید باید هر دو تا سه ماه یک بار در سال اول آزمایش تیروئید انجام دهد.
بیشتر بخوانید
مخاط در مدفوع نوزاد علل و چه باید کرد

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه