کم کاری تیروئید و اضطراب: ارتباط چیست؟

کم کاری تیروئید وضعیتی است که می تواند احساس تنبلی را در شما ایجاد کند و به افزایش وزن و تغییرات خلقی کمک کند، بنابراین تعجب آور نیست که می تواند با افسردگی مرتبط باشد. اما علائم کم کاری تیروئید می تواند شامل اضطراب نیز باشد. در واقع، یک بررسی در ژوئن ۲۰۱۸ در روانپزشکی جاما افراد مبتلا به کم کاری تیروئید بیش از دو برابر افراد بدون این بیماری در معرض ابتلا به اختلالات اضطرابی هستند و ۲۹.۸ درصد از تمام اختلالات اضطرابی با بیماری خود ایمنی تیروئید مرتبط است.

کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که سلول های غده تیروئید نمی توانند هورمون تیروئید کافی تولید کنند که برای حفظ انرژی و عملکرد صحیح بدن ضروری است. انجمن تیروئید آمریکا (ATA). کم کاری تیروئید و اضطراب می تواند مشکل باشد زیرا علائم آنها در ابتدا می تواند کاملاً مشابه باشد. می‌گوید: «وقتی بیمار با علائمی مانند تحریک‌پذیری، نگرانی دائمی و تنش عضلانی به من مراجعه می‌کند، علاوه بر درمان اضطراب، از او می‌خواهم که آزمایش تیروئید برای بررسی میزان پرکاری و کم‌کاری تیروئید انجام دهد.» دایان سولومون، دکترا، یک پرستار روانپزشکی در پورتلند، اورگان. این به ویژه اگر زنی در اواخر سی سالگی یا اوایل چهل سالگی باشد صادق است. این به این دلیل است که زنان در این سن در دوره ای به نام پیش یائسگی هستند، یعنی ۵ تا ۱۰ سال قبل از شروع یائسگی. برخی از زنان ممکن است تغییرات هورمونی را تجربه کنند که می تواند تیروئید آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

بیشتر بخوانید
اسهال و سایر علائم گوارشی پرکاری تیروئید

اما به گفته ATA، کم کاری تیروئید به دلایل زیادی می تواند زنان – و مردان – را تحت تاثیر قرار دهد. این موارد می تواند از ابتلا به بیماری های خودایمنی مانند تیروئیدیت هاشیموتو، مصرف برخی داروها مانند لیتیوم، تا داشتن ید بیش از حد یا خیلی کم در بدن متغیر باشد.

اضطراب چیست؟

اضطراب یک واکنش طبیعی به یک موقعیت استرس زا است انجمن روانپزشکی آمریکا. این به شما کمک می کند تا در طول یک رویداد مهم کوتاه مدت، مانند انجام یک مصاحبه شغلی یا جلوگیری از دویدن کودک به خیابان، هوشیار باشید. اما زمانی که اضطراب بیش از حد ظاهر می شود و به یک عادت تبدیل می شود، می تواند مشکل ساز شود. دکتر سولومون می‌گوید: «بیشتر افراد مبتلا به اضطراب حتی نمی‌دانند که آن را دارند، زیرا به این روش عادت کرده‌اند. اختلالات اضطرابی می تواند شامل اضطراب فراگیر، اختلال هراس، اضطراب اجتماعی و فوبیاهای خاص مانند ترس از پرواز باشد. سولومون می‌گوید: «اگر اضطراب شما را از انجام فعالیت‌های روزمره باز می‌دارد، می‌تواند به یک اختلال اضطرابی اشاره کند.

سولومون می گوید که اضطراب در کم کاری تیروئید بسیار رایج است و می تواند در کنار افسردگی یا به تنهایی وجود داشته باشد. مطالعه ای بر روی ۱۰۰ فرد مبتلا به کم کاری تیروئید که در شماره ژوئیه تا آگوست ۲۰۱۶ منتشر شد. مجله غدد درون ریز و متابولیسم هند دریافتند که ۶۳ درصد درجاتی از اضطراب را نشان دادند.

بیشتر بخوانید
آیا ارتباط تیروئید و رفلاکس اسید وجود دارد؟

چه چیزی باعث اضطراب در کم کاری تیروئید می شود؟

چرا افراد مبتلا به کم کاری تیروئید بیشتر در معرض اضطراب هستند؟ یک نظریه این است که داشتن یک مشکل فیزیکی مانند کم کاری تیروئید می تواند اضطراب را افزایش دهد شریل آر. روزنفلد، DO، سخنگوی انجمن آمریکایی متخصصان غدد بالینی (AACE)، شریک در مشاوران غدد درون ریز نورث جرسی، و استادیار بالینی پزشکی در کالج پزشکی استئوپاتی تورو در شهر نیویورک. علائم کم کاری تیروئید شامل تمرکز ضعیف، کاهش حافظه و دشواری در انجام فعالیت های روزانه است که همگی می توانند باعث ایجاد اضطراب شوند.

عدم درمان مناسب برای کم کاری تیروئید می تواند به اضطراب نیز کمک کند. به گفته روزنفلد، لووتیروکسین یک درمان رایج برای کم کاری تیروئید است، اما اگر دوز شما بیش از حد بالا باشد، می‌تواند مستقیماً منجر به اضطراب و علائمی مانند ضربان قلب سریع و لرزش شود که می‌تواند اضطراب را بدتر کند. و اگر کم کاری تیروئید درمان نشود، علائمی مانند خشکی پوست، حساسیت به سرما، صدای خشن و نوسانات خلقی ادامه خواهند داشت. با گذشت زمان، کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند باعث مشکلات قلبی مانند نبض ضعیف یا نارسایی قلبی شود که ممکن است باعث ایجاد اضطراب بیشتر شود.

اگر باعث فراموشی مصرف داروها یا ایجاد مشکل در مراجعه به پزشک یا پیروی از یک سبک زندگی سالم شود، اضطراب می‌تواند ادامه درمان کم‌کاری تیروئید را سخت‌تر کند.

جالب اینجاست که حتی در زنانی که برای کم کاری تیروئید تحت درمان قرار می گیرند، ممکن است همچنان اضطراب رخ دهد. یک مطالعه منتشر شده در دسامبر ۲۰۱۹ در مجله بین المللی تحقیقات محیطی و بهداشت عمومی دریافتند که علیرغم درمان با لووتیروکسین و رسیدن مجدد به عملکرد طبیعی تیروئید، زنانی که کم کاری تیروئید تشخیص داده شده بود، ۱۳ درصد بیشتر از زنان بدون کم کاری تیروئید، شیوع اضطراب داشتند.

بیشتر بخوانید
پرکاری تیروئید یا هیپرتیروئیدیسم؛ تعریف، عوامل بروز و نشانه ها

علائم اضطراب که باید مراقب آنها بود

اگر کم کاری تیروئید برای شما تشخیص داده شده است، علائم اضطرابی که باید خود را تحت نظر داشته باشید عبارتند از:

 • بیخوابی
 • احساس “در لبه” زیاد
 • تنش عضلانی
 • ناتوانی در توقف نگرانی
 • ضربان قلب تند
 • عرق کردن و لرزش
 • تغییرات در اشتها
 • دشواری در تنفس
 • تغییر در عادات روده

روزنفلد خاطرنشان می کند: “اغلب جدا کردن اضطراب یا حملات پانیک از علائم بیماری تیروئید و درمان خود دشوار است.”

چگونه اضطراب را مدیریت و درمان کنیم

خبر خوب این است که کم کاری تیروئید و اضطراب به شدت قابل درمان هستند. به گفته سولومون، راه های اثبات شده برای مدیریت اضطراب عبارتند از:

 • کار با یک درمانگر
 • ورزش منظم (به خصوص هوازی)
 • انجام تمرینات ذهن و بدن مانند یوگا
 • مدیتیشن یا تمرین سایر تکنیک های ذهن آگاهی
 • مصرف داروهای کم کاری تیروئید و ضد اضطراب طبق دستور

سولومون مخصوصاً به آموزش ذهن آگاهی به مشتریانش به عنوان راهی برای مقابله با افکار مضطرب علاقه دارد. “مراقب افکار خود باشید؛ فقط آنها را مشاهده کنید سپس بپرسید آیا این فکر درست است؟ آیا بیش از حد منفی است؟» او پیشنهاد می کند. “سپس از خود بپرسید، “آیا می توانم این فکر را با چیزی مثبت تر جایگزین کنم؟”

بیشتر بخوانید
پرکاری تیروئید - علائم و علل

سولومون می‌گوید در برخی موارد، درمان کم‌کاری تیروئید اضطراب را به طور کامل کاهش می‌دهد – اگرچه این بیشتر زمانی است که علائم اضطراب به طور ناگهانی در نتیجه سطح بسیار پایین تیروئید ظاهر می‌شوند. اما در بسیاری از موارد، کم کاری تیروئید و اضطراب نیاز به درمان همزمان دارند، اگرچه درمان یکی به تسکین دیگری کمک می کند.

اگر هم کم کاری تیروئید و هم اضطراب دارید، حتما با پزشک خود برای نظارت بر هر دو بیماری همکاری کنید. روزنفلد می‌گوید: «شروع درمان و تنظیم دوز هورمون تیروئید باید با آزمایش‌های آزمایشگاهی و علائم، در حالت ایده‌آل توسط یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی حمایت‌کننده و درک‌کننده هدایت شود.» او می‌افزاید: «افراد مبتلا به اختلال اضطراب یا هراس ممکن است به آزمایش‌های آزمایشگاهی تیروئید (خون) مکرر نیاز داشته باشند، زیرا تشخیص اختلال عملکرد تیروئید و نگرانی‌های مربوط به سلامت روان دشوار است.

و از آنجایی که ذهن شما به اندازه بدن شما مهم است، برای درمان اضطراب نیز با پزشک خود کار کنید، خواه از طریق کار با یک درمانگر، تمرین عادات سبک زندگی مانند ذهن آگاهی و یوگا، یا ترکیبی از رویکردها.
Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه