سطوح پایین هورمون تیروئید باعث تغییرات زیادی در بدن شما می شود، از جمله احتمال فشار خون بالا.

تیروئید شما غده کوچکی است که در قسمت پایین گردن شما قرار دارد. هورمون هایی را ترشح می کند که به تنظیم بسیاری از سیستم های بدن شما کمک می کند. هورمون های تیروئید به حفظ ضربان قلب، متابولیسم، سیستم گوارشی و سلامت استخوان کمک می کنند.

گاهی اوقات، تیروئید شما ممکن است به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نکند. هنگامی که سطح هورمون تیروئید شما پایین است، ممکن است تشخیص کم کاری تیروئید دریافت کنید. تحقیقات نشان می دهد که در مورد ۵% از افراد این تشخیص را دارند و ۵ درصد دیگر ممکن است کم کاری تیروئید تشخیص داده نشده داشته باشند.

هورمون های تیروئید نقش های زیادی در بدن شما ایفا می کنند، بنابراین شاید تعجب آور نباشد که سطوح پایین هورمون تیروئید نیز می تواند بر فشار خون شما تأثیر بگذارد. کم کاری تیروئید ممکن است منجر به فشار خون بالا شود که به آن فشار خون نیز می گویند.

کم کاری تیروئید چگونه بر فشار خون شما تأثیر می گذارد؟healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط تیروئید و فشار خون شما آورده شده است.

آیا کم کاری تیروئید می تواند باعث افزایش فشار خون شود؟

بله، بین کم کاری تیروئید و فشار خون ارتباط وجود دارد. همه افراد مبتلا به کم کاری تیروئید به فشار خون بالا مبتلا نمی شوند، اما مهم است که آگاه باشید که ممکن است این اتفاق بیفتد.

فشار خون شما می تواند در طول روز کمی متفاوت باشد. اما زمانی که فشار خون شما بالا بماند، به آن فشار خون می گویند. کم کاری تیروئید یکی از عوامل خطر برای ابتلا به فشار خون بالا است.

بیشتر بخوانید
تداخلات غذایی لووتیروکسین قرص تیروئید

هورمون های تیروئید در تنظیم ضربان قلب و حفظ سلامت رگ های خونی نقش دارند. سطوح پایین هورمون تیروئید می تواند شما را مستعد ابتلا به فشار خون بالا کند.

غده تیروئید چگونه بر فشار خون شما تأثیر می گذارد؟

در میان بسیاری از عملکردهای دیگر در بدن، هورمون های تیروئید به ثابت نگه داشتن ضربان قلب و سالم نگه داشتن رگ های خونی کمک می کنند.

وقتی تیروئید شما هورمون کافی تولید نمی کند، ضربان قلب شما کاهش می یابد. سطوح پایین هورمون تیروئید همچنین می تواند رگ های خونی شما را انعطاف پذیرتر کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، فشار خون شما افزایش می یابد، زیرا قلب شما سخت تر کار می کند تا خون را در سراسر بدن پمپاژ کند.

کم کاری تیروئید نیز  مرتبط است با سطح کلسترول بالا با گذشت زمان، کلسترول بالا ممکن است باعث باریک شدن عروق خونی شود و فشار خون شما را بیشتر کند.

علائم فشار خون تیروئید

بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون بالا هیچ علامتی ندارند. بنابراین، اگر با کم کاری تیروئید زندگی می کنید، بهتر است به طور منظم فشار خون را چک کنید.

فشار خون بالا ممکن است علائمی ایجاد نکند، اما برخی از افراد موارد زیر را تجربه خواهند کرد:

 • سردرد
 • افزایش اضطراب
 • تاری دید
 • درد قفسه سینه
 • سرگیجه

کم کاری تیروئید می تواند علائم مختلفی ایجاد کند، اما ممکن است مبهم و مشابه علائم سایر بیماری ها باشد.

بیشتر بخوانید
پرکاری تیروئید - علائم و علل

علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:

 • خستگی
 • یک احساس سرد
 • تغییرات خلق و خوی
 • درد عضلات و مفاصل
 • هضم کندتر
 • نازک شدن مو

آیا داروهای تیروئیدی می توانند فشار خون را افزایش یا کاهش دهند؟

اگر تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند، به دارو نیاز دارید تا بدن خود را با مقدار مناسب هورمون تامین کند. یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای شما دارویی به نام لووتیروکسین تجویز می کند. این دارو دارای چندین نام تجاری است، شامل Synthroid، Levoxyl و Tirosint.

محققان تخمین می زنند که حدود از هر ۳ نفر ۱ نفر با کم کاری تیروئید درمان مناسبی دریافت نمی کنند.

برای نظارت بر سطح تیروئید، انجام منظم آزمایش خون بسیار مهم است. سطح هورمون شما می تواند در طول زمان تغییر کند و در برخی مواقع ممکن است به دوز بالاتر یا کمتری از داروهای تیروئید نیاز داشته باشید. اگر به تازگی مصرف داروهای هورمون تیروئید را شروع کرده اید، پیدا کردن دوز مناسب ممکن است کمی طول بکشد.

پرکاری تیروئید، که شامل سطوح بالای هورمون تیروئید است، اثرات سلامتی نیز دارد. مانند کم کاری تیروئید، این است مرتبط است با فشار خون بالا

هنگامی که سطح تیروئید شما ثابت است، فشار خون شما ممکن است به سطح نرمال بازگردد، اما پزشک همچنان ممکن است به طور منظم فشار خون را چک کند.

آیا هاشیموتو باعث فشار خون می شود؟

آره. تیروئیدیت هاشیموتو یک بیماری خود ایمنی است که می تواند تیروئید شما را تحت تاثیر قرار دهد. این وضعیت باعث می شود سیستم ایمنی بدن شما به سلول هایی که هورمون های تیروئیدی تولید می کنند حمله کند. این رایج ترین علت کم کاری تیروئید در جمعیت هایی که ید کافی مصرف می کنند.

بیشتر بخوانید
مکمل های تیروئید: 7 ماده مغذی مبتنی بر علم برای داشتن یک تیروئید سالم

آیا مواد غذایی برای کمک به تیروئید و فشار خون وجود دارد؟

تیروئید شما برای عملکرد صحیح به ماده معدنی به نام ید نیاز دارد. در سرتاسر دنیا کمبود ید یک مشکل است رایج ترین دلیل کم کاری تیروئید در بسیاری از جاها، ید به نمک اضافه می شود تا به افراد کمک کند ید بیشتری مصرف کنند و از سلامت تیروئید حمایت کنند.

علاوه بر دریافت ید کافی، هیچ غذای خاصی وجود ندارد که به تیروئید شما کمک کند تا هورمون های بیشتری تولید کند. اگر سطح شما پایین است، برای دریافت هورمون های تیروئید اضافی مورد نیاز به دارو نیاز خواهید داشت.

اگر سطح تیروئید شما به خوبی مدیریت می شود اما فشار خون شما همچنان بالا است، تغییر رژیم غذایی می تواند کمک کننده باشد. وجود دارد شواهد خوب برای یک الگوی غذایی معروف به رژیم غذایی رویکردهای غذایی برای توقف فشار خون بالا (DASH).

رژیم DASH شامل:

 • میوه ها
 • سبزیجات
 • غلات کامل
 • لبنیات کم چرب
 • ماهی
 • طیور
 • آجیل و دانه ها
 • لوبیا
 • روغن های گیاهی

برای بهترین نتایج، رژیم DASH همچنین توصیه می کند که میزان سدیم (نمک) در رژیم غذایی خود را ۱۵۰۰ میلی گرم در روز کاهش دهید . با وجود اینکه نمک منبع ید است، می توان با رژیم غذایی کاهش یافته سدیم، ید کافی دریافت کرد.

اگر کم کاری تیروئید دارید چه کاری می توانید در مورد فشار خون بالا انجام دهید؟

کنترل فشار خون بالا و کم کاری تیروئید بسیار مهم است. غالباهنگامی که کم کاری تیروئید به خوبی مدیریت شود، فشار خون به محدوده طبیعی باز می گردد. اما در برخی موارد بالا می ماند.

بیشتر بخوانید
کم کاری تیروئید و اضطراب: ارتباط چیست؟

برای بررسی منظم فشار خون به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید تا بتوانند سطح شما را کنترل کنند. همچنین برای نظارت بر عملکرد تیروئید خود به آزمایش خون منظم نیاز دارید.

چندین مرحله وجود دارد که ممکن است بتوانید برای مدیریت فشار خون خود انجام دهید:

 • فشار خون خود را به طور مرتب چک کنید.
 • رژیم DASH را دنبال کنید.
 • به دنبال راه های سالم برای مقابله با استرس باشید.
 • فعالیت بدنی منظم داشته باشید.
 • هر گونه داروی کاهش فشار خون را طبق دستور مصرف کنید.
 • سایر شرایط سلامتی که ممکن است داشته باشید، مانند کلسترول بالا یا دیابت را مدیریت کنید.

خلاصه

هورمون های تیروئید در بسیاری از عملکردهای بدن شما نقش دارند. گاهی اوقات، سطح پایین هورمون تیروئید می تواند باعث افزایش فشار خون شود. اگر با کم کاری تیروئید زندگی می کنید، بهتر است از این ارتباط آگاه باشید.

شما می توانید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای نظارت بر سطح هورمون تیروئید و فشار خون خود کار کنید. کم کاری تیروئید و فشار خون هر دو شرایط قابل کنترل هستند.
Source link