کنه پرندگان که به آن کنه مرغ نیز می گویند، آفاتی هستند که بسیاری از مردم به آن فکر نمی کنند. با این حال، این حشرات کوچک آزاردهنده هستند.

آنها معمولاً روی پوست پرندگان مختلف از جمله جوجه ها زندگی می کنند، اما می توانند راه خود را به خانه ها و سازه های دیگر پیدا کنند. این زمانی است که آنها می توانند برای انسان مشکل ساز شوند.

فکر می کنید با کنه پرندگان مشکل دارید؟ در اینجا چیزی است که باید بدانید، از جمله ظاهر آنها، علائم گزش کنه، و راه های جلوگیری از هجوم.

کنه پرندگان چیست؟

اگرچه کنه های پرندگان یک آفت هستند، اما برای انسان انگل نیستند. یعنی برای زنده ماندن نیازی به خون انسان ندارند.

کنه پرنده: تصاویر، نیش، درمان و پیشگیریhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

این کنه ها آنقدر کوچک و کوچک هستند که اغلب نادیده گرفته می شوند و به سختی می توان آنها را تشخیص داد. یک کنه پرنده بالغ معمولا کمتر از ۱ میلی متر (میلی متر) اندازه دارد.

اگر کنه پرنده را مشاهده کنید، بدن بیضی شکل سفید یا خاکستری، پشت پرمو و هشت پا آن را خواهید دید. پس از تغذیه، این کنه ها می توانند رنگ خود را تغییر دهند و رنگ مایل به قرمز ایجاد کنند.

کنه پرنده در مقابل ساس

برخی از مردم کنه پرندگان را با ساس اشتباه می گیرند، اما آنها ویژگی های متفاوتی دارند. در اینجا شباهت ها و تفاوت های اصلی بین این دو وجود دارد:

بیشتر بخوانید
سوزن سوزن شدن سر: علل
شباهت ها تفاوت
می تواند گاهی اوقات رنگ قهوه ای یا قرمز داشته باشد ساس: ۴-۷ میلی متر
کنه پرنده: کمتر از ۱ میلی متر
فعال در شب ساس: چرخه زندگی ۵ تا ۶ هفته ای
کنه های پرنده: چرخه زندگی تا ۷ روز
از خون تغذیه کند
در خانه ها و سایر سازه ها زندگی می کنند

کنه های پرندگان از کجا می آیند؟

کنه های پرندگان در سراسر ایالات متحده و در کشورهای مختلف یافت می شوند. آنها آب و هوای گرم را ترجیح می دهند، بنابراین معمولاً در طول بهار و اوایل تابستان فعال هستند.

این کنه ها در پرندگانی مانند جوجه ها، کبوترها، گنجشک ها و سارها سرچشمه می گیرند – اما در نزدیکی لانه پرندگان نیز زندگی می کنند.

کنه های پرندگان زنده هستند و از خون پرندگان تغذیه می کنند. بدون خون پرنده، آنها نمی توانند چرخه زندگی خود را کامل کنند. کنه پرنده می تواند از تخم تا لارو تا پوره تا بالغ بالغ در حدود ۱ هفته رشد کند. برخی از کنه ها در عرض ۷ روز می میرند، اما برخی دیگر می توانند تا چند هفته زنده بمانند.

آیا کنه های پرندگان انسان را نیش می زنند؟

حتی اگر کنه های پرندگان برای تکمیل چرخه زندگی و زنده ماندن به خون پرندگان نیاز دارند، می توانند انسان را گاز بگیرند. با این حال، خون انسان برای بقا کافی نیست.

بیشتر بخوانید
مننژیت قارچی: انواع، علائم و درمان

علائم نیش کنه پرنده مشابه نیش سایر حشرات و کنه ها است. ممکن است برجستگی های قرمز کوچک یا احساس خزیدن روی پوست خود ایجاد کنید. نیش کنه پرنده نیز باعث خارش می شود که گاهی اوقات می تواند شدید باشد.

عکس کنه پرنده 

عوارض گزش کنه پرنده

در بیشتر موارد، نیش کنه پرنده بی ضرر است. با این حال، برخی از افراد ممکن است عوارض داشته باشند. در صورت خارش شدید، خاراندن مداوم می تواند پوست را بشکند. اگر باکتری زیر پوست شما نفوذ کند، می تواند منجر به عفونت باکتریایی ثانویه شود.

علائم عفونت باکتریایی پوست عبارتند از:

  • درد
  • سرخی
  • پوستی که در لمس گرم است
  • تخلیه

خارش همچنین می تواند آنقدر شدید شود که شما را در شب بیدار نگه دارد. این می تواند منجر به خستگی در طول روز شود.

چه کسانی در معرض خطر نیش کنه پرنده هستند؟

هرکسی که در تماس نزدیک با پرنده ای با کنه باشد در معرض خطر نیش قرار دارد. با این حال، برخی از افراد در معرض خطر بیشتری هستند. این شامل کسانی می شود که از نزدیک با پرندگان و جوجه ها کار می کنند. مثلا:

  • مرغداران
  • کارکنان باغ وحش
  • کارکنان فروشگاه حیوانات خانگی
  • صاحبان حیوانات خانگی
  • کسانی که نزدیک لانه پرنده زندگی می کنند
بیشتر بخوانید
انواع مختلف استرپتوکوک

گاهی اوقات، پرندگان لانه خود را در اتاق زیر شیروانی، دودکش ها و در شکاف های کوچک خانه می سازند. اگر پرندگانی که در یک لانه مجاور زندگی می کنند آلوده شوند، کنه های پرندگان می توانند ساختار را هجوم آورند و انسان را در معرض خطر نیش قرار دهند.

اگر مبلمان دست دوم آلوده به کنه پرندگان را خریداری کنید، نیش کنه نیز ممکن است رخ دهد.

گزش کنه پرندگان را چگونه درمان می کنید؟

نیش کنه پرندگان می تواند شبیه گزش سایر حشرات و انگل ها از جمله گال باشد. اگر خال های گاز گرفتگی غیرمعمول دارید به پزشک مراجعه کنید. آنها ممکن است بر اساس ظاهر پوست شما تشخیص دهند.

برای از بین بردن کنه های باقی مانده روی بدن، باید پوست خود را تمیز کنید. این شامل شستن پوست زیر دوش با شستشوی بدن و شامپو کردن موهایتان است. این می تواند کنه ها را ریشه کن کند و علائم را بهبود بخشد.

اگر خارش دارید، بعد از حمام از مرطوب کننده استفاده کنید تا سوزش را تسکین دهید. یک استروئید موضعی یا یک آنتی هیستامین خوراکی نیز می تواند التهاب و خارش را کاهش دهد. اگر دچار عفونت باکتریایی ثانویه شوید، به آنتی بیوتیک نیاز خواهید داشت.

چگونه می توان از هجوم کنه پرنده جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از هجوم کنه پرنده، از تماس نزدیک با پرندگان یا لانه پرندگان خودداری کنید. اگر با پرندگان کار می کنید، لباس های محافظ بپوشید تا پوست خود را در معرض کنه قرار نگیرید.

بیشتر بخوانید
هیپوترمی

همچنین، با یک شرکت کنترل آفات تماس بگیرید تا لانه های پرندگان را در یا نزدیک به ملک خود بردارید. اگر پرندگان خانگی دارید، فرش خود را به طور مرتب جاروبرقی بکشید و از دامپزشک خود در مورد محصولاتی که برای جلوگیری از کنه استفاده می‌کنند یا توصیه می‌کنند بپرسید.

خلاصه

کنه های پرندگان مزاحم و آفت هستند، اما خبر خوب این است که آنها برای انسان انگل نیستند. با این حال، نیش کنه پرنده می تواند باعث خارش شدید شود. اگر با خاراندن به پوست خود آسیب برسانید، ممکن است دچار عفونت باکتریایی شوید.

بهترین راه برای محافظت از خود اجتناب از تماس با پرندگان و لانه پرندگان است. اگر مجبور به تماس با پرندگان هستید، لباس محافظ بپوشید و پوست در معرض آن را در اسرع وقت بشویید.

در صورت بروز برآمدگی های پوستی و خارش غیرقابل کنترل به پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

اگر مشکوک به هجوم کنه پرنده در خانه خود هستید، با یک متخصص کنترل آفات مجاز تماس بگیرید.
Source link