کوتیکول کجاست و چه کار می کند؟

کوتیکول لایه ای از پوست شفاف است که در امتداد لبه پایینی انگشت یا پا قرار دارد. این ناحیه به بستر ناخن معروف است. عملکرد کوتیکول محافظت از ناخن های جدید در برابر باکتری ها هنگام رشد از ریشه ناخن است.

ناحیه اطراف کوتیکول ظریف است. می تواند خشک، آسیب دیده و عفونی شود. مهم است که از کل ناحیه ناخن مراقبت کنید و آن را تمیز نگه دارید تا ناخن های شما سالم بمانند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کوتیکول و کارهایی که می توانید برای مراقبت از این ناحیه انجام دهید، ادامه مطلب را بخوانید.

کوتیکول در مقابل لونولای ناخن

کوتیکول پوست شفافی است که در بالا و اطراف پایه ناخن قرار دارد. لونولا شکل نیمه ماه است که در پایه ناخن دیده می شود. لونولا در بالای کوتیکول قرار دارد.

کوتیکول: چیست، مراقبت، برداشتن، علائم عفونت و ...healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

تصویر کوتیکول و ناخن

کوتیکول مو

موی انسان نیز حاوی کوتیکول است. اینها با کوتیکول ناخن متفاوت هستند اما عملکرد مشابهی دارند. کوتیکول های مو به عنوان یک لایه محافظ برای مو عمل می کنند. آنها از سلول های مرده و روی هم افتاده تشکیل شده اند.

هنگامی که این کوتیکول ها سالم هستند، به موهای شما درخشندگی می دهند و از لایه های داخلی آن در برابر آسیب محافظت می کنند.

چگونه از کوتیکول های خود مراقبت می کنید؟

تمیز نگه داشتن کوتیکول ها در خانه بسیار مهم است. این از عفونت جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید
موهای گوش: بیماری قلبی، بیرونی، کانال گوش و...

ساده ترین راه برای مراقبت از آنها این است که هر چند روز یکبار دست یا پای خود را در آب گرم و صابون به مدت ۱۰ دقیقه خیس کنید. این به نرم شدن کوتیکول کمک می کند و ناخن های شما را تمیز نگه می دارد.

همچنین می توانید از روغن کوتیکول و یک کرم ماساژ استفاده کنید. کوتیکول های خود را به طور مرتب مرطوب کنید تا از خشکی و ترک خوردن جلوگیری کنید.

آیا بریدن آنها بی خطر است؟

تحقیقات در مورد ایمنی برش کوتیکول ها متفاوت است. هر دو کلینیک مایو و آکادمی پوست آمریکا (AAD) توصیه به بریدن کوتیکول این شامل بریدن آنها در خانه یا سالن ناخن است.

کوتیکول ها هم از ناخن های شما و هم از پوست اطراف آن ها در برابر عفونت محافظت می کنند. پس از برش کوتیکول، باکتری ها و میکروب ها راحت تر به داخل آن نفوذ می کنند. این می تواند منجر به عفونت شود.

با وجود این دستورالعمل‌ها، اکثر سالن‌های ناخن به بریدن کوتیکول‌ها ادامه می‌دهند. آنها استدلال می کنند که کمک می کند پولیش بهتر ادامه یابد و مدت طولانی تری روی آن بماند.

به جای اینکه آنها را در مانیکور بعدی خود برش دهید، از تکنسین خود بخواهید که کوتیکول را به عقب براند و پوست شل و ناخن ها را کوتاه کند.

بیشتر بخوانید
دلایل زردی پا

چگونه می توانید با خیال راحت آنها را حذف یا برش دهید؟

اگر همچنان می خواهید کوتیکول های خود را کوتاه کنید، ابتدا باید آنها را نرم کنید. می توانید این کار را با خیس کردن ناخن های خود در آب گرم انجام دهید. حمام یا دوش گرفتن نیز می تواند به نرم شدن آنها کمک کند.

بعد، از پاک کننده کوتیکول استفاده کنید. اگر کوتیکول های شما خشک است، از یک مرطوب کننده نیز استفاده کنید.

با استفاده از فشار دهنده کوتیکول، کوتیکول را با دقت در امتداد بستر ناخن به عقب برانید. پوست اضافی و ناخن ها را کوتاه کنید اما هرگز کل کوتیکول را قطع نکنید. ایده این است که فقط پوست اضافی و ناخن های آویزان را از بین ببرید.

فشار دهنده های کوتیکول از مواد مختلفی ساخته می شوند. می توانید آنها را در اکثر فروشگاه های لوازم آرایشی خریداری کنید.

کوتیکول های ترک خورده یا پوسته پوسته شده

اطراف بستر ناخن بسیار ظریف است. ترک خوردن یا کنده شدن کوتیکول ها رایج است. برای آبرسانی به آنها می توانید از روغن کوتیکول یا مرطوب کننده استفاده کنید. استفاده روزانه بی خطر است. همچنین می توانید یک شبه وازلین را برای تسکین کوتیکول های آسیب دیده بمالید.

بیشتر بخوانید
روتین موهای فر بعد از حمام؛ یک مراقبت همه‌جانبه

چگونه می توانید از آسیب کوتیکول جلوگیری کنید؟

از چیدن کوتیکول خود اجتناب کنید. اگر میخ دارید، به جای کندن یا گاز گرفتن آن را با احتیاط با موچین یا گیره بردارید.

همچنین استفاده از لاک های خشن و پاک کننده های ناخن را محدود کنید. از فرمول بدون استون برای پاک کننده لاک ناخن استفاده کنید.

کوتیکول های عفونی

پارونیشیا عفونت پوست اطراف کوتیکول شما است. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • قرمزی پوست اطراف ناخن
 • لطافت
 • تاول های پر از چرک
 • تغییر در شکل، رنگ یا بافت ناخن
 • جدا شدن ناخن

اشکال خفیف پارونیشیا معمولاً در خانه قابل درمان هستند. پزشک شما می تواند یک آنتی بیوتیک یا داروی ضد قارچ برای موارد جدی تر تجویز کند. اگر دچار پارونیشیا مزمن هستید، برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

نکاتی برای انجام مانیکور

هنگام بازدید از سالن ناخن، این نکات را در نظر داشته باشید:

 • فقط از سالن‌هایی دیدن کنید که دارای مجوز فعلی و دارای گواهی دولتی هستند.
 • فقط با تکنسین هایی کار کنید که از هیئت دولتی مجوز نیز دارند.
 • مطمئن شوید که همه ابزارها استریل شده اند و قبل از اینکه ناخن هایتان را درست کنید تمیز به نظر می رسند.
 • اگر نگران کیفیت تجهیزات هستید، می توانید خودتان را بیاورید. اکثر سوهان ناخن، گیره ها و میله های کوتیکول را می توان نسبتاً ارزان خریداری کرد برخط.
بیشتر بخوانید
هرپتیک ویتلو: علائم، علل، و تشخیص

حفظ سلامت ناخن ها

برای حفظ سلامت ناخن های خود این نکات را دنبال کنید:

 • به طور منظم ناخن ها را کوتاه کنید.
 • برای صاف کردن لبه های ناهموار از سوهان ناخن استفاده کنید.
 • به طور مرتب کوتیکول ها را مرطوب کنید.
 • ناخن هایتان را نجوید.
 • از یک سفت کننده ناخن برای کمک به تقویت ناخن استفاده کنید.

اگر علاقه مند به رشد ناخن های خود هستید، از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف بیوتین برای شما بی خطر است یا خیر. این مکمل است شناخته شده برای تقویت و سفت شدن ناخن ها

 خلاصه

مراقبت از کوتیکول برای سلامتی شما مهم است. آنها از ناحیه ناخن شما در برابر عفونت محافظت می کنند. همیشه از سالن های ناخن که ابزار خود را ضدعفونی نمی کنند اجتناب کنید. و از تکنسین بخواهید در صورت ناراحتی از بریدن کوتیکول های شما صرف نظر کند.

در صورت مشاهده علائم یا علائم عفونت ناخن با پزشک یا متخصص پوست خود صحبت کنید. آنها می توانند یک برنامه درمانی را توصیه کنند.
Source link