کورتیزول: هورمون استرس

کورتیزول، متابولیسم و ​​افزایش وزن

در دهه‌های اخیر تحقیقات زیادی مبنی بر ارتباط استرس مزمن با افزایش وزن و چاقی صورت گرفته است. (۱۰کورتیزول – که از غدد آدرنال به جریان خون در هنگام موقعیت های استرس زا آزاد می شود – نقش مهمی در متابولیسم ایفا می کند و محققان را به این فرضیه می رساند که سطوح بالای کورتیزول دائما ممکن است در افزایش وزن نقش داشته باشد.

برخی از مطالعات حیوانی نشان داده اند که کورتیزول بیش از حد می تواند باعث تجمع چربی شکم شود. و محققان می‌دانند که انسان‌ها و حیوانات آزمایشگاهی زمانی که تحت استرس دائمی هستند، تمایل دارند غذاهای پرانرژی را انتخاب کنند، که باعث می‌شود برخی پیشنهاد کنند که سطوح بالای کورتیزول مزمن نیز ممکن است در تمایل ما به غذاهای راحت پر کالری نقش داشته باشد. (۱۰)

بیشتر بخوانید
اصول و اهمیت زمان وعده های غذایی

اما مطالعات علمی بر روی انسان نتایج متفاوتی را در مورد رابطه بین کورتیزول بالا و افزایش وزن نشان داده است، برخی از مطالعات ارتباطی را پیدا کرده اند و برخی دیگر نه. (۱۱) یک بررسی جامع در سال ۲۰۱۲ از مطالعات علمی و پزشکی هیچ رابطه ثابتی بین سطح کورتیزول و چربی شکم پیدا نکرد. (۱۱)

بسیاری از این مطالعات قدیمی تر، سطح کورتیزول را در خون، ادرار یا بزاق اندازه گیری کردند. در حالی که این مایعات بدن می توانند به عنوان نشانگرهای خوبی برای نوسانات روزانه در سطح کورتیزول عمل کنند و به پزشکان کمک کنند که چه زمانی کورتیزول بیش از حد یا خیلی کم تولید می شود، برخی از دانشمندان استدلال کرده اند که ممکن است دقیق ترین تصویر را از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت کورتیزول ارائه نکنند. (۱۰)

بیشتر بخوانید
9 راه برای افزایش سطح کلسترول

در یک مطالعه بزرگ در سال ۲۰۱۷ روی بیش از ۲۵۰۰ بزرگسال بریتانیایی، محققان غلظت کورتیزول را در مو اندازه گرفتند. آنها دریافتند افرادی که سطح کورتیزول موی بیشتری در یک دوره چهار ساله داشتند، بیشتر از افرادی که سطوح پایین‌تری داشتند، چاق شدند – و چاق ماندند. اما محققان خاطرنشان کردند که مشخص نیست که آیا کورتیزول بالا با علت چاقی مرتبط است یا فقط یک موضوع مرتبط است. نویسندگان همچنین گفتند که کورتیزول مو ممکن است نشانگر بهتری برای قرار گرفتن در معرض طولانی مدت کورتیزول – و استرس مزمن – نسبت به سطوح کورتیزول اندازه‌گیری شده در خون، ادرار یا بزاق باشد. (۱۰)

بیشتر بخوانید
وید: آیا می تواند شما را بکشد؟

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه