کولونوسکوپی چیست

بررسی اجمالی

کولونوسکوپی معاینه ای است که برای تشخیص تغییراتی مانند بافت متورم یا تحریک شده یا وجود پولیپ یا سرطان در روده بزرگ (کولون) و رکتوم استفاده می شود.

در طول کولونوسکوپی، یک لوله بلند و انعطاف پذیر (کولونوسکوپی) به رکتوم وارد می شود. یک دوربین فیلمبرداری بسیار دقیق که به نوک لوله متصل است به پزشک اجازه می دهد تا کل قسمت داخلی روده بزرگ را ببیند.

در صورت لزوم، پولیپ ها یا سایر انواع بافت غیر طبیعی ممکن است از طریق اسکوپ در طول کولونوسکوپی برداشته شوند. نمونه های بافتی (بیوپسی) نیز ممکن است در طول کولونوسکوپی گرفته شود.

پزشک ممکن است کولونوسکوپی را برای موارد زیر توصیه کند:

 • بررسی علائم و نشانه های روده ای. کولونوسکوپی می تواند به پزشک کمک کند تا علل احتمالی درد شکم، خونریزی مقعدی، اسهال مزمن و سایر مشکلات روده را بررسی کند.
 • غربالگری سرطان روده بزرگ اگر ۴۵ سال یا بیشتر دارید و خطر متوسط ​​سرطان روده بزرگ دارید، به این معنی که سن تنها عامل خطر سرطان روده بزرگ است، ممکن است پزشک هر ۱۰ سال یک بار کولونوسکوپی را توصیه کند. اگر عوامل خطر دیگری دارید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که زودتر آزمایش کنید. کولونوسکوپی یکی از معدود گزینه ها برای تشخیص سرطان روده بزرگ است. در مورد بهترین گزینه های خود با پزشک خود صحبت کنید.
 • پولیپ بیشتری پیدا کنید اگر در گذشته پولیپ داشته‌اید، پزشک ممکن است کولونوسکوپی بعدی را برای یافتن و برداشتن پولیپ‌های بیشتری توصیه کند. هدف از این روش کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ است.
 • برخی از مشکلات را برطرف کنید. کولونوسکوپی ممکن است گاهی برای اهداف درمانی مانند گذاشتن استنت یا برداشتن یک شی از روده بزرگ انجام شود.

خطرات

کولونوسکوپی خطرات کمی دارد. در موارد نادر، عوارض کولونوسکوپی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • واکنش به آرامبخش مورد استفاده در معاینه
 • خونریزی از محل بیوپسی، محلی که پولیپ یا سایر بافت های غیر طبیعی برداشته شده است
 • پارگی در دیواره روده بزرگ یا راست روده (سوراخ شدن)
بیشتر بخوانید
درد هنگام بلع: علل، علائم و تسکین درد

پس از صحبت در مورد خطرات کولونوسکوپی با شما، پزشک از شما می خواهد که رضایت نامه ای را امضا کنید که اجازه انجام کولونوسکوپی را می دهد.

طرز کار

قبل از انجام کولونوسکوپی، باید روده بزرگ خود را تمیز (تخلیه) کنید. هر گونه بقایایی در روده بزرگ ممکن است دید کولون و رکتوم را در طول معاینه پنهان کند.

برای تخلیه روده بزرگ، پزشک ممکن است از شما بخواهد:

 • یک روز قبل از معاینه از رژیم غذایی خاصی پیروی کنید. شما معمولا نمی توانید یک روز قبل از امتحان غذای جامد بخورید. نوشیدنی ها ممکن است به مایعات شفاف مانند آب بدون طعم، چای و قهوه بدون شیر یا خامه، آبگوشت و نوشابه محدود شوند. در طول کولونوسکوپی باید از مایعات قرمز رنگی که ممکن است با خون اشتباه گرفته شود خودداری کنید. ممکن است بعد از نیمه شب شب قبل از امتحان نتوانید چیزی بخورید یا بنوشید.
 • ملین بخور پزشک شما معمولاً یک ملین را به شکل قرص یا مایع تجویز می کند که باید در مقادیر زیاد مصرف شود. در بیشتر موارد، شب قبل از کولونوسکوپی از شما خواسته می شود که ملین مصرف کنید، یا ممکن است از شما خواسته شود که هم شب قبل از عمل و هم صبح روز عمل از آن استفاده کنید.
 • داروهایی را که مصرف می کنید اصلاح کنید. حداقل یک هفته قبل از معاینه هر دارویی را که مصرف می کنید به پزشک خود یادآوری کنید، به خصوص اگر دیابت، فشار خون بالا، مشکلات قلبی دارید یا از داروها یا مکمل های حاوی آهن استفاده می کنید.

  همچنین در صورت مصرف آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون، مانند وارفارین (کومادین، جانتوون)، یا داروهای ضد انعقاد جدیدتر مانند دابیگاتران (پراداکسا) یا ریواروکسابان (Xarelto) که برای کاهش خطر لخته شدن خون یا سکته استفاده می شود، به پزشک خود اطلاع دهید. یا داروهای قلبی که بر پلاکت ها تأثیر می گذارند، مانند کلوپیدوگرل (پلاویکس).

  ممکن است لازم باشد دوز داروهای مصرفی خود را تغییر دهید یا مصرف آنها را به طور موقت قطع کنید.

بیشتر بخوانید
فتق اپی گاستر

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

در طول روش

بیمار در طول کولونوسکوپی روپوشی می پوشد و لباس های دیگر را در می آورد. معمولاً آرام بخش یا بیهوشی توصیه می شود. در بیشتر موارد، آرام بخش با مسکن هایی که مستقیماً به جریان خون (به صورت داخل وریدی) داده می شود ترکیب می شود تا ناراحتی را کاهش دهد.

معاینه با دراز کشیدن بیمار به پهلو روی میز معاینه شروع می شود، معمولاً زانوهایش به سمت قفسه سینه کشیده می شود. پزشک یک کولونوسکوپی را در رکتوم شما قرار می دهد.

اسپکولوم به اندازه ای بلند است که به تمام طول روده بزرگ برسد و حاوی یک نور و یک لوله (مجرای) است که به پزشک اجازه می دهد هوا، دی اکسید کربن یا آب را به داخل روده بزرگ پمپاژ کند. هوا یا دی اکسید کربن روده بزرگ را گشاد می کند تا دید بهتری از پوشش روده ایجاد کند.

هنگام حرکت دادن آندوسکوپ یا وارد کردن هوا، ممکن است احساس گرفتگی معده یا میل به اجابت مزاج کنید.

کولونوسکوپ همچنین دارای یک دوربین فیلمبرداری کوچک است که به نوک آن متصل است. این دوربین تصاویر را به یک مانیتور خارجی ارسال می کند تا پزشک بتواند داخل روده بزرگ را بررسی کند.

پزشک همچنین ممکن است ابزارهایی را از طریق مجرا برای نمونه برداری از بافت (بیوپسی) یا برداشتن پولیپ یا سایر قطعات غیر طبیعی بافت وارد کند.

کولونوسکوپی معمولاً حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

بعد از عمل

پس از اسکن، حدود یک ساعت طول می کشد تا آرام بخش شروع به از بین رفتن کند. شما به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند زیرا ممکن است یک روز طول بکشد تا آرام بخش کاملاً از بین برود. تا آخر روز امتحان باید از رانندگی، تصمیم گیری های مهم یا بازگشت به محل کار خودداری کنید.

بیشتر بخوانید
چه نوع سرطان خون باعث بزرگ شدن طحال می شود؟

ممکن است تا چند ساعت پس از معاینه احساس نفخ کرده یا گاز معده را دفع کنید زیرا روده بزرگ از گاز پاک می شود. پیاده روی ممکن است به شما کمک کند احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

همچنین ممکن است در اولین باری که پس از آزمایش مدفوع می کنید، متوجه خروج مقدار کمی خون شوید. این معمولاً جای نگرانی نیست. اما در صورت ادامه خونریزی یا لخته شدن خون، یا درد مداوم شکم یا تب، به پزشک مراجعه کنید. اگرچه احتمال مواجهه با این موارد کم است، اما ممکن است بلافاصله یا در چند روز اول پس از عمل رخ دهد و ممکن است تا یک یا دو هفته به تعویق بیفتد.

کولونوسکوپی شامل قرار دادن آرام یک کولونوسکوپی فیبر نوری از طریق رکتوم و روده بزرگ برای بررسی قسمت پایینی دستگاه گوارش است.

نتایج

پزشک شما نتایج آزمایش کولونوسکوپی شما را بررسی می کند و سپس آنها را با شما به اشتراک می گذارد.

نتیجه منفی

در صورتی که پزشک هیچ گونه ناهنجاری در روده بزرگ پیدا نکند، نتیجه کولونوسکوپی منفی است.

پزشک ممکن است کولونوسکوپی دیگری را توصیه کند:

 • ظرف ۱۰ سال، اگر شما در خطر متوسط ​​سرطان روده بزرگ هستید و هیچ عامل خطر دیگری برای سرطان روده بزرگ به جز سن ندارید یا اگر پولیپ های کوچک و خوش خیم دارید.
 • طی ۱ تا ۷ سال، بسته به عوامل مختلفی: تعداد، اندازه و نوع پولیپ های برداشته شده. یا اگر زمانی که کولونوسکوپی قبلی انجام داده اید، سابقه پولیپ داشته اید. یا اگر سندرم های ژنتیکی خاصی دارید. یا اگر سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارید.

اگر مدفوع باقی مانده در روده بزرگ شما وجود داشته باشد که مانع از معاینه کامل کولون شود، پزشک ممکن است کولونوسکوپی مجدد را توصیه کند. زمان تکرار این روش بستگی به مقدار مدفوع باقیمانده و قسمت‌های روده بزرگ دارد. پزشک ممکن است آماده سازی های مختلف روده را برای اطمینان از تخلیه کامل آن قبل از کولونوسکوپی بعدی توصیه کند.

بیشتر بخوانید
دیورتیکول زنکر چیست و چگونه درمان می شود؟

نتایج مثبت

اگر پزشک پولیپ یا بافت غیرطبیعی در روده بزرگ پیدا کند، نتایج کولونوسکوپی مثبت است.

بیشتر پولیپ ها غیر سرطانی هستند، اما برخی ممکن است سرطانی باشند. پولیپ های برداشته شده در طول کولونوسکوپی برای بررسی سرطانی، پیش سرطانی یا غیرسرطانی بودن آنها به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

بسته به اندازه و تعداد پولیپ ها، ممکن است لازم باشد در آینده برنامه دقیق تری را برای پیگیری پولیپ ها دنبال کنید.

اگر پزشک یک یا دو پولیپ را با قطر کمتر از ۰.۴ اینچ (۱ سانتی‌متر) تشخیص دهد، بسته به سایر عوامل خطر سرطان روده بزرگ، ممکن است طی ۷ تا ۱۰ سال کولونوسکوپی مجدد را توصیه کند.

در صورت داشتن موارد زیر، پزشک شما کولونوسکوپی دیگری را زودتر توصیه می کند:

 • بیش از دو فرزند
 • پولیپ بزرگ بزرگتر از ۰.۴ اینچ (۱ سانتی متر)
 • پولیپ ها و همچنین مدفوع باقی مانده در کولون از معاینه کامل کولون جلوگیری می کند
 • پولیپ هایی با ویژگی های سلولی خاص که نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به سرطان در آینده است
 • پولیپ های پیش سرطانی

اگر پولیپ یا سایر بافت های غیر طبیعی دارید که نمی توان آنها را در طول کولونوسکوپی برداشت، پزشک ممکن است توصیه کند که توسط یک متخصص گوارش با تجربه تخصصی در برداشتن پولیپ های بزرگ مجددا معاینه شوید، یا ممکن است جراحی را توصیه کند.

مشکلات مرتبط

اگر پزشک شما از کیفیت دید از طریق محدوده راضی نباشد، ممکن است کولونوسکوپی مجدد یا کولونوسکوپی بعدی را در زمان کوتاه‌تری توصیه کند. اگر پزشک نتواند آندوسکوپ را در کل کولون پیش ببرد، ممکن است کولونوسکوپی مجازی برای بررسی بقیه روده بزرگ توصیه شود.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه