کولیت اولسراتیو چیست؟ علائم، علل، تشخیص

کولیت اولسراتیو (UC) نوعی بیماری التهابی روده (IBD) است که در آن پوشش داخلی روده بزرگ (کولون) ملتهب می شود.

سپس کولون زخم هایی (زخم های باز) ایجاد می کند که خون، چرک و مخاط تولید می کنند.

روده کوچک به ندرت تحت تأثیر قرار می گیرد.

ترکیبی از التهاب و زخم اغلب باعث ناراحتی شکمی، اجابت مزاج مکرر و مدفوع خونی می شود.

انواع مختلفی از کولیت اولسراتیو وجود دارد که با توجه به قسمتی از روده بزرگ که تحت تاثیر قرار گرفته نام‌گذاری می‌شوند:

 • پروکتیت اولسراتیو که فقط رکتوم را درگیر می کند
 • پروکتوسیگموئیدیت، که رکتوم و بخش تحتانی کولون (کولون سیگموئید) را درگیر می کند.
 • کولیت سمت چپ که رکتوم، کولون سیگموئید و کولون نزولی را تا خم شدید نزدیک طحال درگیر می کند.
 • کولیت پان اولسراتیو یا توتال که کل روده بزرگ را درگیر می کند

پرسش ها و پاسخ های متداول

علائم کولیت اولسراتیو چیست؟

علائم UC معمولاً به تدریج ایجاد می شود و می تواند شامل درد شکم، حرکات مکرر روده و اسهال خونی یا چرکی باشد. ممکن است کاهش وزن، کم اشتهایی، حالت تهوع، خستگی، تب و کم خونی را تجربه کنید. علائم شما ممکن است بیایند و از بین بروند، و دوره های بدون بیماری فعال، که به عنوان بهبودی شناخته می شود، می تواند ماه ها یا سال ها طول بکشد.

در هنگام شعله ور شدن چه باید کرد؟

درمان توسط پزشک در زمانی که شعله ور شدن UC را تجربه می کنید ضروری است. اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش ناراحتی در خانه انجام دهید. از یک رژیم غذایی کم باقیمانده پیروی کنید تا روده بزرگتان استراحت کند و از دستمال مرطوب بهداشتی یا حمام نشسته برای تسکین زخم پشت استفاده کنید. همچنین توسعه تکنیک های مدیریت استرس مانند یوگا یا مدیتیشن بسیار مهم است.

اگر UC داشته باشم چه می توانم بخورم؟

اگر مبتلا به UC هستید، یک رژیم غذایی سالم پر از پروتئین های بدون چربی، میوه ها، سبزیجات و فیبر داشته باشید. از غذاهای چرب، تند یا هر چیزی که به عنوان یک غذای محرک تشخیص داده اید خودداری کنید. (لاکتوز همچنین تمایل دارد برای افراد مبتلا به IBD مشکلاتی ایجاد کند.) اگر هنوز نمی دانید چه غذاهایی می توانند شعله ور شدن را تحریک کنند، ممکن است برای ردیابی آنچه می خورید یک دفترچه خاطرات غذایی داشته باشید.

چگونه می توانم التهاب را به طور طبیعی درمان کنم؟

چند درمان طبیعی مبتنی بر شواهد وجود دارد که می تواند به افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو کمک کند تا تسکین پیدا کنند، مانند ورزش، کاهش استرس، و مصرف رژیم غذایی غنی از فیبر محلول. تمرینات ذهن و بدن، مانند تای چی، چیگونگ، مدیتیشن و یوگا ممکن است استرس و التهاب را در بدن کاهش دهند.

چگونه می توانم علائم و نشانه های کولیت اولسراتیو را تشخیص دهم؟

رایج ترین علائم کولیت اولسراتیو درد شکم و اسهال است که اغلب حاوی خون یا چرک است.

بیشتر بخوانید
رنگ استفراغ من به چه معناست؟ سبز، زرد، قهوه ای

علائم بیماری معمولاً به تدریج ایجاد می شود و می آید و می رود.

دوره های بدون بیماری فعال – معروف به بهبودی – ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد.

با گذشت زمان، کولیت اولسراتیو می تواند پیشرفت کند و قسمت بیشتری از روده بزرگ را بپوشاند. این معمولا منجر به بیماری شدیدتر و علائم بیشتر می شود.

در صورت عدم درمان، UC همچنین می تواند منجر به تعدادی از عوارض شود:

 • سوء تغذیه
 • روده بزرگ سوراخ شده
 • پوکی استخوان
 • بیماری کبد
 • سرطان روده بزرگ
 • مگاکولون سمی

علل و عوامل خطر کولیت اولسراتیو چیست؟

اعتقاد بر این است که کولیت اولسراتیو به دلیل پاسخ غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن شما ایجاد می شود.

سیستم ایمنی بدن شما قرار است از شما در برابر باکتری ها و ویروس های مهاجم مضر دفاع کند. اما در برخی افراد، سیستم ایمنی به اشتباه به بافت خود بدن حمله می کند.

در حالی که ما دقیقاً نمی دانیم چه چیزی باعث کولیت اولسراتیو می شود، دو نظریه اصلی وجود دارد:

 1. بدن غذا و باکتری های مفید را با مواد مضر اشتباه می گیرد.
 2. بدن پاسخ خود را به مبارزه با عفونت خاموش نمی کند.
علت هر چه باشد، سیستم ایمنی گلبول های سفید خون را به پوشش روده بزرگ می فرستد، جایی که باعث التهاب و زخم می شوند.

کارشناسان معتقدند که کولیت اولسراتیو به دلیل ترکیبی از عوامل محیطی و استعداد ژنتیکی ایجاد می شود.

عوامل خطر این بیماری شامل عوامل محیطی، ژنتیک و رژیم غذایی است. رژیم غذایی و استرس ممکن است وضعیت را تشدید کند.
به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که مصرف زیاد چربی های ترانس که در بسیاری از غذاهای فرآوری شده یافت می شود، التهاب روده را افزایش می دهد.
طبق یک بررسی، مصرف زیاد اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

ماهی های چرب آب سرد – مانند ماهی خال مخالی، ماهی تن، سالمون، ساردین و شاه ماهی – منابع غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

بیشتر بخوانید
درد اپی گاستریک: 14 علت احتمالی

کولیت اولسراتیو چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص کولیت اولسراتیو، پزشک ابتدا یک سابقه پزشکی کامل می گیرد و سایر علل احتمالی علائم شما را رد می کند.

این کار با ترکیبی از تاریخچه علائم، آزمایش‌های آزمایشگاهی، اسکن‌های تصویربرداری و نمای داخل کولون با استفاده از یک لوله و دوربین انعطاف‌پذیر (کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی) انجام می‌شود.

علائم کولیت اولسراتیو چقدر طول می کشد؟

کولیت اولسراتیو یک بیماری مزمن با عودهای متناوب است. شعله ور شدن یا شعله ور شدن، دوره زمانی است که در آن علائم کولیت اولسراتیو شدید است. به طور کلی، شعله ور شدن می تواند برای هفته ها یا حتی ماه ها ادامه داشته باشد، اگرچه کولیت اولسراتیو در افراد مختلف متفاوت است و طول مدت علائم برای هر فرد بسیار متفاوت است.

افرادی که مبتلا به کولیت اولسراتیو زندگی می کنند معمولاً دوره های بیماری فعال و بهبودی را تجربه می کنند.

هدف از درمان رسیدن به بهبودی است.

کولیت اولسراتیو چگونه درمان می شود؟

داروها اصلی ترین درمان کولیت اولسراتیو هستند. سایر گزینه های درمانی شامل تغییرات رژیم غذایی و در صورت لزوم جراحی است. داروهای کولیت اولسراتیو با کاهش التهاب در روده بزرگ عمل می کنند. برخی از داروها معمولاً برای درمان نگهدارنده استفاده می شوند – برای کمک به شما در بهبودی – در حالی که برخی دیگر برای درمان فعالیت بیماری در حین عود استفاده می شوند.
ممکن است برای درمان بهینه به ترکیبی از داروها نیاز داشته باشید. اگر بدن شما به خوبی به داروها پاسخ نمی دهد یا اگر عوارض شدیدی دارید که نیاز به درمان فوری دارند، ممکن است جراحی لازم باشد. جراحی برای برداشتن کل روده بزرگ درمانی است.

گزینه های دارویی برای کولیت اولسراتیو چیست؟

چند نوع وجود دارد داروهای مورد استفاده برای درمان کولیت اولسراتیو آمینوسالیسیلات ها معمولا اولین نوع دارویی هستند که برای کولیت اولسراتیو تجویز می شوند. آنها با کاهش التهاب به طور مستقیم در دستگاه گوارش شما کار می کنند و می توانند به طور مداوم مصرف شوند. کورتیکواستروئیدها که به سادگی به عنوان استروئید نیز شناخته می شوند، برای درمان شعله های بیماری استفاده می شوند. اکثر داروهای این نوع با سرکوب کل سیستم ایمنی عمل می کنند، بنابراین می توانند عوارض جانبی شدیدی داشته باشند و نباید برای مدت طولانی مصرف شوند.
بیولوژیک ها از آنتی بادی هایی ساخته شده اند که در آزمایشگاه رشد می کنند و با متوقف کردن پروتئین های خاص در بدن از ایجاد التهاب کار می کنند. مولکول‌های کوچک داروهای خوراکی هستند که روی سیستم ایمنی بدن نیز اثر می‌گذارند، اما متفاوت از داروهای بیولوژیک عمل می‌کنند. این داروها برای درمان کولیت اولسراتیو متوسط ​​تا شدید استفاده می شود. تعدیل کننده های ایمنی یک داروی خط دوم برای درمان کولیت اولسراتیو هستند. این داروها التهاب را در منبع آن در سیستم ایمنی محدود می کنند. داروهای دیگر برای کولیت اولسراتیو ممکن است شامل آنتی بیوتیک ها و مسکن های خاص باشد.

هنگام ابتلا به کولیت اولسراتیو چه چیزی باید بخورید؟

وقتی صحبت از غذا می شود، هیچ دلیل غذایی شناخته شده ای برای کولیت اولسراتیو وجود ندارد، اما غذاهای مختلف ممکن است علائم بیماری را تشدید کرده یا به محدود کردن آن کمک کنند. به احتمال زیاد در طول دوره‌های بیماری فعال (شعله‌ور شدن) نیاز به تغییر رژیم غذایی خود دارید، زمانی که خوردن غذاهای نرم و ملایم می‌تواند به محدود کردن علائمی مانند گرفتگی عضلات و اسهال کمک کند.
با راهنمایی پزشک، یک رژیم غذایی جایگزین غذای مایع که به عنوان رژیم غذایی عنصری شناخته می شود، می تواند به بهبود بیماری فعال نیز کمک کند. در هنگام عود، ممکن است بخواهید از غذاهای پر فیبر و پرچرب و همچنین الکل، محصولات لبنی و غذاهای تند پرهیز یا محدود کنید. اگر به دلیل اسهال، مواد مغذی و آب را در رژیم غذایی خود از دست می دهید، ممکن است لازم باشد بر افزایش مصرف مایعات و دریافت کالری، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی کافی از غذاها یا مکمل ها تمرکز کنید.

تحقیقات و آمار: چند نفر به کولیت اولسراتیو مبتلا هستند؟

کولیت اولسراتیو ۹۰۰۰۰۰ آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد.
علائم این بیماری اغلب بین سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شروع می شود و اکثر افراد در اواسط سی سالگی تشخیص داده می شوند. اوج بین ۵۰ تا ۷۰ سالگی نیز وجود دارد.

در حالی که افراد اروپایی تبار به طور سنتی موارد بیشتری از کولیت اولسراتیو نسبت به سایرین داشتند، این در حال تغییر است. با توجه به الف بررسی منتشر شده در آگوست ۲۰۱۶ در مجله بیماری های التهابی روده، IBD در افراد آفریقایی آمریکایی، آسیایی و اسپانیایی تبار شیوع بیشتری پیدا می کند. کولیت اولسراتیو معمولاً در خانواده ها ایجاد می شود و در کل مردان و زنان را به طور یکسان تحت تأثیر قرار می دهد. اما به گفته بنیاد کرون و کولیت، مردان مسن‌تر بیشتر از زنان مسن‌تر به آن مبتلا می‌شوند.

چه شرایط دیگری با کولیت اولسراتیو مرتبط است

کولیت اولسراتیو یک نوع IBD است، اما با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یکسان نیست. اگرچه این اختلالات علائم مشابهی مانند درد شکم و اسهال دارند، اما التهاب و زخم با IBS رخ نمی دهد. بیماری دیگری که اغلب در کنار کولیت اولسراتیو ذکر می شود، بیماری کرون است. کولیت اولسراتیو و کرون انواع مختلفی از IBD هستند که به روش های مختلف بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارند.
این دو بیماری علائم مشترک زیادی دارند، اما علائم خاصی ممکن است باعث شود پزشک شما به یک بیماری در مقابل دیگری مشکوک شود. در حالی که اسهال، خونریزی مقعدی، و درد شکم در هر دو بیماری شایع است، بیماری کرون بیشتر باعث تهوع، کاهش وزن و استفراغ می شود. انواع دردهای شکمی اغلب تا حدودی متفاوت است. کولیت اولسراتیو به پوشش روده بزرگ (کولون) محدود می شود، در حالی که بیماری کرون می تواند کل دستگاه گوارش – از دهان تا مقعد – را تحت تاثیر قرار دهد و به قسمت داخلی روده محدود نمی شود.

کولیت اولسراتیو و کووید-۱۹

همه‌گیری ویروس کرونا همه را مجبور کرده است که در مورد سلامت و ایمنی اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهند. این امر به ویژه برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند صادق است. اگرچه تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که با UC زندگی می‌کنند بیشتر از جمعیت عمومی مستعد ابتلا به ویروس نیستند، سازمان‌هایی از جمله کالج آمریکایی گوارش و بنیاد کرون و کولیت دستورالعمل‌هایی را برای کمک به محدود کردن گسترش عفونت صادر کرده‌اند. همچنین توصیه می‌شود افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو واکسن COVID-19 را دریافت کنند. تعدادی از منابع برای کمک به افراد مبتلا به UC در مدیریت این زمان‌های دشوار در دسترس هستند – از کمک دارویی گرفته تا درمان مجازی برای سلامت روان.
بیشتر بخوانید
کلانژیت (علل، علائم و درمان)

پیوند منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه