کیست ریه چیست؟ علل تشخیص درمان

کیست ریه که به عنوان کیست ریوی نیز شناخته می شود، یک کیسه پر از هوا یا مایع است که در بافت طبیعی ریه تشکیل شده است. آنها اغلب از طریق اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) شناسایی می شوند.

اگرچه همیشه مشخص نیست که چرا کیست های ریه ایجاد می شوند، شرایط مختلف زمینه ای معمولاً باعث ایجاد کیست های ریه می شوند. برخی از کیست های ریه با دارو قابل درمان هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به مداخلات پزشکی قابل توجهی مانند پیوند ریه نیاز داشته باشند.

این مقاله توضیح می‌دهد که کیست‌های ریه چیست، علل، علائم، تشخیص و درمان آن‌ها چیست.

علل ایجاد کیست ریه

پنج بیماری اولیه ریه می توانند باعث ایجاد کیست ریه شوند. این شامل:

کیست ریه چیست؟
  • لنفانژیومیوماتوز (LAM): LAM یک بیماری پیشرونده است که بسیاری از سیستم های بدن را درگیر می کند. LAM با جهش در ژن های سرکوبگر تومور مرتبط است. این ارتباط باعث فعال شدن غیرطبیعی رشد سلولی، مهاجرت و بقا می شود که به نوبه خود منجر به تشکیل کیست در سراسر ریه می شود. LAM عمدتاً زنان در سنین باروری را تحت تأثیر قرار می دهد.
  • هیستیوسیتوز سلول لانگرهانس ریوی (PLCH)PLCH زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های لانگرهانس (سلول‌هایی که در سراسر بدن یافت می‌شوند و به تنظیم سیستم ایمنی شما کمک می‌کنند) جمع می‌شوند و گره‌هایی در راه‌های هوایی کوچک و کیست‌ها در سراسر ریه‌ها ایجاد می‌کنند. PLCH اغلب در بزرگسالان زیر ۴۰ سال و افرادی که سیگار می کشند تشخیص داده می شود. PLCH در مردان و زنان به طور مساوی رخ می دهد. برخی از افرادی که PLCH دارند ممکن است بدون علامت (بدون علائم) باشند.
  • سندرم Birt-Hogg-Dubé (BHD).: این یک بیماری ژنتیکی نادر است که روی پوست، ریه ها و کلیه ها تاثیر می گذارد. سندرم BHD معمولاً در ۴۰ یا ۵۰ سالگی فرد تشخیص داده می شود و مردان و زنان را به طور مساوی تحت تأثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به سندرم BHD نیز معمولاً دارای ضایعات پوستی و تومورهای کلیوی (کلیه) هستند.
 • پنومونی بینابینی لنفوسیتی (لب)/برونشیولیت فولیکولی (FB): لب یک اختلال نادر است که با فولیکول لنفاوی مشخص می شود هیپرپلازی (التهاب یا بزرگ شدن ناشی از رشد سریع سلول، اغلب مرحله اولیه سرطان) در سراسر ریه ها. هر دوی این اختلالات بر سیستم لنفاوی ریه ها تأثیر می گذارد، بنابراین معمولاً با هم گروه بندی می شوند. LIP/FB معمولاً زنان ۴۰ تا ۷۰ ساله را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • آمیلوئیدوز: آمیلوئیدوز بسیار نادر است. افراد مبتلا به آن معمولا پروتئینی به نام آمیلوئید دارند که در فضاهای خارج سلولی (خارج از سلول) با الگوی غیرطبیعی در سراسر ریه ها رسوب کرده است. با این حال، کیست های ریه ریوی ناشی از آمیلوئیدوز بسیار نادر است. این بیماری معمولاً در دهه ۶۰ زندگی فرد رخ می دهد.
بیشتر بخوانید
آبسه دور لوزه

علل شرایط زمینه ای

علل کیست ریه به شرایط زمینه ای شما بستگی دارد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

LAM: LAM می تواند به صورت پراکنده و بدون علت شناخته شده رخ دهد یا یک بیماری مرتبط ژنتیکی در افراد مبتلا به آن باشد توبروس اسکلروزیس مجتمع LAM اغلب به عنوان آسم یا بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) به اشتباه تشخیص داده می شود.

PLCHدود سیگار با PLCH مرتبط است زیرا سلول های لانگرهانس در ریه ها را فعال می کند.

BHD: BHD به دلیل نقص ژنتیکی اتوزومال غالب به ارث می رسد. این بدان معناست که یکی از والدین دارای یک نسخه طبیعی و جهش یافته از یک ژن است و ۵۰ درصد احتمال دارد آن را به فرزند خود منتقل کند.

LIP/FB: اغلب همراه با سایر بیماری ها است مانند سندرم جوگرن، روماتوئید آرتروز، لوپوس اریتماتوز سیستمیک یا ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV). همه اینها می توانند بر سیستم لنفاوی ریه تأثیر منفی بگذارند و به طور بالقوه منجر به LIP یا FB شوند. به ندرت اتفاق می افتد که LIP به دلیل ناشناخته ای رخ دهد.

بیشتر بخوانید
آسم - علل، علائم و عوارض

آمیلوئیدوز: آمیلوئیدوز معمولا با سندرم شوگرن، LIP یا لنفوم بافت لنفوئیدی مرتبط با مخاط (MALT) همراه است. بسیار نادر است که آمیلوئیدوز بدون یکی از اختلالات مرتبط تشخیص داده شود.

علائم

علائم بسته به نوع کیست ریه شما متفاوت است. برخی ممکن است بدون علامت باشند، در حالی که برخی دیگر مشکل پیشرونده در تنفس دارند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • LAM علائم شامل مشکل در تنفس، سرفه خلط صورتی یا قرمز (بزاق و مخاط)، فروپاشی ریه خود به خود (پنوموتوراکس) و نارسایی تنفسی.
 • PLCH علائم ممکن است متفاوت باشد اما اغلب شامل تنگی نفس، سرفه، کاهش وزن، تب، سقوط ریه، بثورات پوستی و دیابت است. بی مزه (ناتوانی در تنظیم صحیح مایعات).
 • BHD ارتباط قوی با پنوموتوراکس خود به خود (کلاپس ریه) دارد. علائم پنوموتوراکس خود به خودی شامل شروع ناگهانی مشکلات تنفسی و درد شدید و یک طرفه قفسه سینه است.
 • LIP/FB شامل علائم سرفه و بدتر شدن تدریجی مشکلات تنفسی است.
 • آمیلوئیدوز علائم در همه افراد مبتلا به این بیماری نادر ظاهر نمی شود. شایع ترین علامت برای کسانی که علائم دارند، تنگی نفس (تنگی نفس ناگهانی) است. علائم دیگر شامل سرفه، خس خس سینه، سرفه خلط قرمز یا صورتی و حملات مکرر ذات الریه است.

تشخیص

در بیشتر مواقع، کیست های ریه با سی تی اسکن شناسایی می شوند. پس از تکمیل یک معاینه فیزیکی جامع و گرفتن سابقه پزشکی، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما، مانند یک متخصص ریه (متخصص ریه)، ممکن است بسته به علت مشکوک کیست ریه، آزمایش‌های بیشتری را توصیه کند. آزمایشات تشخیصی کیست ریه شامل موارد زیر است:

  • LAM: در صورت مشکوک بودن به LAM، آزمایشات اضافی ممکن است شامل نمونه برداری (بیوپسی) از کیست ها برای تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه باشد.
  • PLCH: آزمایش‌های اضافی برای PLCH ممکن است شامل شستشوی برونش‌ها (راه‌های هوایی) که لاواژ نیز نامیده می‌شود، باشد. آلوئول ها (کیسه های کوچک در ریه ها) برای سلول های غیر طبیعی، بیوپسی بافت ریه، یا آزمایش ژنتیک و خون. افراد مبتلا به PLCH اغلب هر سه تا شش ماه یک بار آزمایش عملکرد ریوی (PFT) دریافت می کنند تا هرگونه کاهش در عملکرد ریه ناشی از افزایش محدودیت ریه ها را شناسایی کنند.
  • BHD: آزمایشات اضافی برای BHD احتمالا شامل بیوپسی ریه و آزمایش ژنتیک خواهد بود. BHD همچنین با سرطان کلیه مرتبط است، بنابراین آزمایشات تشخیصی ممکن است برای ارزیابی عملکرد کلیه و هرگونه نشانه سرطان انجام شود.
  • LIP/FB: برای تشخیص LIP/FB، سی تی اسکن معمولاً کیست های ریه کمتری را با توزیع تصادفی در سراسر ریه ها نشان می دهد. همچنین ممکن است از تست عملکرد ریوی استفاده شود. نتایج معمولاً نشان دهنده یک الگوی تنفسی محدود برای افراد مبتلا به LIP و یک الگوی تنفسی انسدادی برای افراد مبتلا به FB است.
 • آمیلوئیدوز: آزمایش‌های اضافی برای آمیلوئیدوز شامل بیوپسی ریه برای تأیید رسوب پروتئین و آزمایش خون اضافی برای اطمینان از اینکه سایر بیماری‌ها، مانند سندرم شوگرن، علت آنها نیستند، می‌شود.
بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد تحریک گلو بدانید

درمان

گزینه های درمانی بسته به علت کیست ریه متفاوت است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • LAM: داروها، مانند برونکودیلاتورها، به باز شدن راه های هوایی و کاهش مشکل تنفسی کمک می کند، در حالی که داروهایی مانند Rapamune (سیرولیموس) یا Afinitor (اورولیموس) عملکرد ریه را بهبود می بخشد. با توجه به ماهیت پیشرونده LAM، هیچ درمانی وجود ندارد، اما داروهایی مانند کلروکین، داکسی سایکلین و زوکور (سیمواستاتین)، می توانند به مدیریت برخی از علائم کمک کنند. اگر علائم پیشرفته ای را تجربه می کنید که دارو نمی تواند آن ها را کنترل کند، پیوند ریه ممکن است یک گزینه موثر باشد.
  • PLCH: از آنجایی که PLCH بسیار نادر است، درمان استاندارد نیست. ترک سیگار یکی از مداخلات اولیه درمانی است. برخی از افراد مبتلا به PLCH که سیگار را ترک کرده اند بهبودی کامل را تجربه کرده اند. برخی دیگر ممکن است به داروهایی مانند کورتیکواستروئید برای کاهش التهاب و بهبود عملکرد تنفسی نیاز داشته باشند. برای کسانی که به درمان با کورتیکواستروئید پاسخ نمی دهند، ممکن است عوامل شیمی درمانی مانند Velban، Alkaban-AQ (وینبلاستین) یا متوترکسات تجویز شود. کسانی که کاهش مداوم عملکرد ریه را تجربه می کنند ممکن است برای پیوند ریه در نظر گرفته شوند.
 • BHD: به نظر نمی رسد که سندرم BHD در طولانی مدت بر عملکرد ریه تأثیر بگذارد، بنابراین گزینه های درمانی حداقل هستند. اگر کیست های ریه ناشی از سندرم BHD باعث فروپاشی مکرر ریه یا پنوموتوراکس شوند، پلورودزیس (یک روش جراحی) می تواند کمک کند.
 • LIP/FB: گزینه های درمانی برای LIP/FB در درجه اول کورتیکواستروئیدها هستند.
 • آمیلوئیدوز از آنجایی که کیست های ریه ناشی از آمیلوئیدوز نادر هستند، هیچ گزینه درمانی درمانی وجود ندارد.
بیشتر بخوانید
هموپتیزی. اطلاعات پزشکی در مورد هموپتیزی

خلاصه

کیست های ریوی یا ریوی نتیجه اختلالات مختلف است. شایع ترین علامت مشکل تنفس است. سایر علائم بستگی به شرایط زمینه ای ایجاد کننده کیست دارد. مهم است که یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یک شرح حال جامع و ارزیابی فیزیکی انجام دهد و تعیین کند که آیا برای تشخیص نیاز به توموگرافی کامپیوتری (CT) یا سایر آزمایش های تشخیصی است.

اکثر گزینه های درمانی بر حفظ عملکرد ریه و مدیریت علائم تمرکز دارند. بسیاری از علل کیست ریه درمان مشخصی ندارند و اغلب با گذشت زمان پیشرفت کرده و بدتر می شوند. ضروری است که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما به طور مداوم علائم شما را کنترل کند تا از سلامت بهینه ریه اطمینان حاصل کند.

دانستن اینکه کیست ریه دارید می تواند دشوار و نگران کننده باشد، به خصوص زمانی که باعث مشکل در تنفس شود. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا علت اصلی مشکلات تنفسی یا کیست های ریه را تعیین کنید و از درمان سریع اطمینان حاصل کنید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه